• Konkurs matematyczny Pangea

          • 3 marca 2015 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym został przeprowadzony Międzynarodowy Konkurs Matematyczny PANGEA 2015 etap 1. Etap konkursu zawiera 15 zadań o różnym stopniu trudności. W konkursie uczestniczyło 53 uczniów w tym: 28 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej i 25 uczniów z Publicznego Gimnazjum. Szkolnym koordynatorem tego konkursu był nauczyciel matematyki – Sławomir Smolich, nauczyciel wspomagający to: kol. kol. Grzegorz Juzala i Barbara Francuz . Organizator konkursu Międzynarodowe Gimnazjum nr 51, Meridian zobowiązał się przekazać wyniki do szkół do 4 tygodni po jego przeprowadzeniu. (05. 04. 2015 r.)

            Uczestnicy, którzy zajmą pierwsze 500 miejsc w poszczególnych kategoriach,  zostaną zakwalifikowani do II-go Etapu konkursu.

            II Etap odbędzie się 17 kwietnia 2015 r., w Vistula University mieszczącym się:  ul. Stoklosy 3, 02 - 787 Warszawa – Ursynow.

          • 100 lat dla Babci i Dziadka

          • Dnia 28.01.2015 roku w klasie I d odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci bardzo cieszyły się widząc najbliższe osoby w murach swojej klasy i szkoły .To, jak ważni dla dzieci są dziadkowie, było doskonale widać podczas przygotowanej uroczystości.

              

            Były uściski, buziaki i pozowanie do wspólnych, pamiątkowych zdjęć. Babcia dla dziecka jest bardzo ważna, jest jak mama, ale taka bez zakazów, taka, która rozpieszcza, która przytuli i pocieszy w każdej sytuacji Dziadek opowie ciekawą historię,pomoże rower naprawić, można z nim ryby łowić,zagrać w piłkę nożną . Wszyscy uczniowie z dumą i chęcią opowiadali na wcześniejszych zajęciach jak spędzają czas wolny z babcią czy dziadkiem.

              

            Z wielkim zaangażowaniem przygotowali również portrety swoich dziadków, które udekorowały salę podczas uroczystości. A dziadkowie z uśmiechem próbowali odnaleźć swoją podobiznę. Duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane i kochane wnuczęta.

            Dzieci recytując wiersze i śpiewając piosenki przekazały dziadkom wiele ciepłych słów i  moc życzeń. Dziękowały kochanym babciom i dziadkom za miłość, troskę. Babcie i dziadkowie z uwagą przyglądali się swoim wnukom jak odważnie i śmiało dla nich występowały za co otrzymywały gromkie brawa.
            Frekwencja była wspaniała. Dziękujemy im za to. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku. Na koniec uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani pamiątkowymi laurkami i prezencikami oraz wspólnym odśpiewaniem „Sto lat”.

          • 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła czynny udział w 23 Finale WOŚP w ramach którego odbywała się impreza charytatywna „Przystanek Przedbórz – odjazd 5”. Nasi uczniowie nie mogą jeszcze sami kwestować. Robili to ich starsi koledzy z liceum, ale blisko 100 uczniów z ZSG brało udział w Finale w inny sposób. Plakaty przygotowywali uczniowie i z podstawówki i z gimnazjum (Sandra Ględa, Ola Hajduk, Klaudia Łoś, Kasia Sobczyk), a 10 uczniów z II „a” gimnazjum przygotowywało dekorację na niedzielny koncert (Agnieszka Grzegorczyk, Kasia Sobczyk, Mateusz Bień, Oskar Bielecki, Kacper Brodzik, Paweł Janiec, Hubert Koski, Albert Kruk, Rafał Nicoś i Michał Plesiński). Koncert poprowadziły i to niezwykle sprawnie, dwie sympatyczne konferansjerki z II „b”: Wiktoria Obarzanek i Emilia Włodarczyk. Panie Monika Wysocka i Lucyna Orłowska przygotowały pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu najmłodszych: (II b) Emilka Rutowicz, Zuzia Kowalska, Krystian Trzebiński; (II a) Bartek Gaj, Patrycja Wilk, Ola Wicik. Martyna Mendelska, Małgosia Francuz i Ola Hajduk prowadziły salon fryzur w stylu punk i rockabilly.

              

            Około godziny 15:00 koncert otworzyła m.in. pani dyrektor Grażyna Strojkowska. Małgorzata Błońska akompaniowała Seniorom na keyboardzie, ale nie brakowało też młodszych występujących. Pierwszym był Bartek Kutela, który zagrał na flecie melodię „Hymnu WOŚP”. Sandrze Ględzie z V „b”, akompaniował na gitarze jej brat Paweł. Zagrali „Cykady na Cykladach” Maanamu, „Ale wkoło jest wesoło” i „Wszystko ma swój czas” Perfectu oraz „We Can’t Stop” Miley Cyrus. Kolejni soliści to: Ania Łyszczarek z IV „c”, która zagrała na gitarze i zaśpiewała: „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar i „Księżniczkę” Sylwii Grzeszczak oraz Michał Łatacz, który zagrał na pianinie muzyczne standardy „The Entertainer” Scott Joplin i „Miami Beach Rhumba” Irving Fields.

              

            Trudno wyliczyć wszystkich, którzy wzięli udział w występach grupowych. 10 harcerzy od Joanny Rutowicz (m.in. Marceli Kowalski, Patrycja Rutowicz, Łukasz Rutowicz, Wiktor Kazimierczak, Magda Grzegorczyk, Norbert Madejski) towarzyszyło Agacie Paździerskiej podczas koncertu akustycznego. Zagrali: „Nie liczę godzin i lat”, „Wszystko mu jedno”, „Bieszczadzki trakt” i „Balladę wagonową”. W grupie karateków, przedstawiających żywiołowy „Shotokan Show” również znaleźli się nasi podopieczni (m.in. Julia Tomalka, Cyprian Dudkiewicz, Bartosz Dorozinski, Anna Bzdak, Alicja Kozieł). Bez wątpienia najliczniejszą grupą były „Zaklinki” Anny Żak, których wystąpiło aż 40. tym razem zatańczyły w szkockich spódniczkach i sięgnęły do tańców nowoczesnych oraz inspirowanych belgijskim i szkockim folkiem.

              

            SIĘ DZIAŁO I FAJNIE BYŁO! Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli, przepraszam jeśli kogokolwiek pominąłem.

             

            Łukasz Czuryłło

          • Wieczór kolędowy

          • Zaproszenie

            Serdecznie zapraszamy

            Miłośników kolędowania

            do wspólnego śpiewania kolęd z uczniami naszej szkoły.

             Spotykamy się w miłej, nastrojowej atmosferze

            27 stycznia 2015 roku o godzinie 17.30

            w sali gimnastycznej.

             

             
               

             

            Dyrekcja, nauczyciele

            i uczniowie ZS-G w Przedborzu

             

          • W przyjaźni ze środowiskiem

          • Program ekologiczny

            ,,W przyjaźni ze środowiskiem”- realizacja.

            Realizację programu rozpoczęłam od zapoznania uczniów klas czwartych ze sposobami poznawania i dokumentowania wybranych obiektów i zjawisk przyrodniczych. Omówione zostały zagadnienia związane z tym, co to jest obserwacja i doświadczenie przyrodnicze, jak również w jaki sposób zobaczyć to , co niewidoczne gołym okiem. Dzieci zapoznały się z budową mikroskopu i  prowadziły obserwacje mikroskopowe.

            17 września uczniowie wszystkich klas czwartych odbyli wycieczkę do Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych. Poznały formy ochrony przyrody, uczyły się rozpoznawać gatunki drzew występujące w naszym parku krajobrazowym, rozpoznawać tropy zwierząt. Działania warsztatowe udokumentowały również na zajęciach przedmiotowych, pisząc relacje z wizyty.

            Klasa szósta ,,a” wykonała makietę pt. ,,Ochrona przyrody”- zamieszczoną  na tablicy w holu szkolnym , a klasa szósta ,,b”  tablicę w klasopracowni o formach ochrony przyrody w Przedborskim Parku Krajobrazowym.

            Podczas zajęć z przyrody uczniowie klas szóstych prezentowali referaty na temat form ochrony przyrody w Przedborzu i okolicy.

            Na zajęciach dodatkowych dyskutowali na temat, czy istnieje potrzeba ochrony unikatowych gatunków roślin i zwierząt, jakie formy ochrony stosuje się na naszym terenie. Uczniowie zastanawiali się nad problemem ,,Zdrowy las, czy dzikie wysypisko”, czy w związku z dużą ilością zbiorowisk leśnych jest potrzeba sadzić lasy na naszym terenie?

             Klasa piąta spotkała się z leśnikami. Dzieci rozmawiały o potrzebie zalesiania, o funkcjach lasu, o sposobach pielęgnacji drzew. Teoretycznie uczyły się sadzić las i poznały fazy wzrostu drzewostanu. Interesowały się zagadnieniem łowiectwa w naszych lasach. Ze spotkania sporządziły kartę spostrzeżeń.

            W październiku  na zajęciach dodatkowych uczniowie dowiedzieli się ,c o to jest skala porostowa. Próbowali oceniać stan środowiska w oparciu o występowanie różnych gatunków porostów. Uczeń Grzegorz Sommerfeld przygotował prezentację o porostach występujących w naszych lasach ,,Porosty-organizmy symbiotyczne”. Prezentacja będzie wykorzystywana na zajęciach przyrody jako pomoc dydaktyczna.

            Uczniowie klas szóstych i piątych monitorowali najbliższe środowisko, szukając miejsc zadbanych       (zdrowych) i miejsc zanieczyszczonych ( chorych). Wykonane zdjęci posłużyły do zrobienia wystawki takich miejsc.

            W listopadzie uczniowie klasy piątej i czwartej przeprowadzili sondę wśród mieszkańców na temat ,,Jak radzimy sobie z odpadami?” na podstawie zebranych notatek , ankiet ocenili stan porządku w naszym mieście. Badali  czystość powietrza, wody i gleby ( z wykorzystaniem zestawów badawczo –doświadczalnych).

            Grupa dzieci odwiedziła miejscową oczyszczalnię ścieków.  Przeprowadziły wywiad z pracownikami. Rozmawiały o stanie czystości rzeki Pilicy , procesie oczyszczania ścieków spływających do oczyszczalni. Sporządziły kartę informacji. Obejrzały film o pracy oczyszczalni w Piotrkowie Trybunalskim.

            Uczniowie klasy V b opracowali prezentację na temat ,,Czy grozi nam kolejny potop-czyli skutki efektu cieplarnianego”. Posłuży ona jako pomoc dydaktyczna.                                                          

             

            Klasy IV ,V ,VI oglądały film z zakresu edukacji ekologicznej pt. ,,Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym”. Wykonały ulotki zachęcające do segregowania odpadów.

            Zdulska Barbara

          • Góra Grosza

          • W naszej szkole w dniach 24.11. – 5.12.2014r  została przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski Ogólnopolska Akcja Góra Grosza. Jest to już  piętnasta edycja, przeprowadzona przez Towarzystwo Nasz Dom, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zebranie funduszy  dla dzieci     z Domów Dziecka, rodzin zastępczych, ośrodków  wychowawczych itp.

               Również i w tym roku szkolnym nasze dzieci i  młodzież chętnie przystąpiły do wyżej wymienionej akcji.  W szkole przeprowadzony został konkurs klasowy,     a oto jego wynik:

            Szkoła Podstawowa:

            I   m-ce –    klasa IV c ( 46 zł),        klasa VI a – (45.79 zł)

            II m-ce –     klasa II b (38.90 zł),      klasa V b – (38.42zł)

            III m-ce –    klasa 0a (28.87 zł),       klasa III b – (27.63zł)

            IV m-ce –    klasa IV b (25.06zł)

            V m-ce –      klasa IV a (19 zł)

            VI m-ce –     klasa V a (17.27zł )

            VII m-ce-     klasa  I c  ( 12,51zł)

            VIII m-ce –  klasa I b (11.43zł),      klasa IIIa – (11.41zł)

            IX m-ce - klasa VI b (6.56zł)

            X m-ce -   klasa II a ( 5.57zł)

            XI  m-ce       –klasa 0b (2.00zł)

             

             

             

             

             

             

            Gimnazjum:

            I m-ce – klasa II b (73.91zł)

            II m-ce – klasa II a( 45.60zł)

            III m-ce – klasa I a (37.47 zł)

            IV m-ce – klasa II c (35.50 zł)

            V m-ce  - klasa IIIc   (33 zł)

            VI m-ce – klasa IIIa (31,10zł)

            VII m-ce klasa Ib (20.88zł)

            VIII m-ce – klasa Ic (13.96zł)

            IX m-ce  klasa IIIb (  6.66 zł)  

             

            RAZEM ZEBRALIŚMY – 610 ZŁ. 27 GR.                                 

             

            Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły,  którzy wzięli  udział   w akcji Góra Grosza- SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

          • Mecz

          •  13 grudnia 2014 r. młodzież z naszej szkoły, pod opieką Pani Sylwii Prymus, Justyny Nicoś i Iwony Skowrońskiej, wyjechała do Bełchatowa kibicować lokalnej drużynie siatkarskiej Skrze Bełchatów w zmaganiach z beniaminkiem w Plus Lidze, drużyną Cuprum Lubin. Emocji było co niemiara. Bardzo dobre miejsca w hali spowodowały, że siatkarzy mieliśmy dosłownie na wyciągniecie ręki.

              

            Mogliśmy na żywo zobaczyć kilku siatkarskich mistrzów świata, a co niektórzy zdobyli nawet ich autografy. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla SKRY. Na koniec mieliśmy jeszcze okazję poznać Pana Tomasza Koprowskiego, dyr. marketingu Skry oraz Pana Zbigniewa Mikołajczyka, Prezesa Klubu Kibica.

              

              

              

              

          • Rozegraj okolicę

          • 12 grudnia 2014 r. klasa IA, wraz z wychowawcą Panią Sylwią Prymus, zorganizowała projekt edukacyjny pt. „Rozegraj okolicę”. „Cudze chwalicie…”.

            Projekt przygotowywany był od września 2014 r. Jego celem było:

            • Integracja społeczności lokalnej w różnych grupach wiekowych
            • Zapoznanie z bogatą historią Przedborza
            • Dobra zabawa.

              

             

            Gra polegała na odgadywaniu zagadek, które ukryte były w różnych punktach miasta. Młodzież z różnych klas zgrupowana w 3-osobowe zespoły pod opieką nauczycieli, księży, pedagoga szkolnego, chcąc dotrzeć do kolejnego punktu, musiała odnaleźć i odgadnąć ukryte zagadki, co jak się ostatecznie okazało wcale nie było takie proste. Nad całością czuwali uczniowie klasy 1A, którzy rozlokowani w poszczególnych punktach miasta  omawiali historię tego miejsca, związane z nim wydarzenie, a następnie naprowadzali graczy na miejsce ukrycia zagadki.

              

            Te ukryte były np. w białych i czerwonych balonach wiszących na drzewach, w papryczkach, które należało zakupić od miejscowej handlary z targu,  pod kamieniem przy znaku Gwiazdy Dawida, na kościelnym chórze, gdzie ukryta została krzyżówka, której hasło wskazywało dalszy cel wędrówki. Wspaniałe zdjęcia, które można oglądać poniżej wykonał Pan Grzegorz Juzala, któremu serdecznie dziękuję za pomoc.

            Projekt zakończył się nie inaczej jak degustacją kugla i ciast, przygotowanych przez mamy uczniów klasy 1A.  

              

              

              

          • Samorząd Uczniowski

          • Samorząd tworzą wszyscy uczniowie naszej szkoły.

                        Reprezentacja uczniów przyjmuje nazwę „ Szkolny Samorząd Uczniowski”, w skrócie SU.

             

            Rada Samorządu Uczniowskiego:

            przewodnicząca – Maryna Mendelska kl. VI b

            z-ca przewodniczącej – Małgorzata Francuz kl. VI

            członkowie – Kacper Będkowski kl. VI a

            -        Aleksandra Hajduk kl. VI

            -        Wiktor Kaźmierczak kl. V b

            -        Kacper Majkowski kl. V b

            -        Julia Tomalka  kl. IV c

             Wieloletnią opiekunką Samorządu Uczniowskiego jest pani Elżbieta Szmigielska.

            Funkcję sekretarza pełni pani Monika Ilnicka.

                        Samorząd Uczniowski współdziała z dyrekcją i nauczycielami. Jego głównym celem jest wpajanie w uczniów demokratycznych norm współżycia i zachęcanie do podejmowania działań
            na rzecz klasy i szkoły. Praca w nim wyzwala w dzieciach kreatywność, uwrażliwia
            na odpowiedzialność za swoje słowa i postępowanie.

                        Od początku roku szkolnego 2014/2015  przedstawiciele klas IV – VI na zebraniach SU spotykali się pięciokrotnie. Planowali na nich pracę Samorządu i imprezy szkolne.

                        Najbardziej popularną wśród uczniów imprezą szkolną są dyskoteki. Pierwsza dyskoteka została zorganizowana już we wrześniu z której dochód przeznaczony został na zakup podręczników i ćwiczeniówek  dla uczniów z klasy V i VI. Wzorem lat ubiegłych, nad bezpieczeństwem uczniów na dyskotekach, oprócz opiekunek SU, czuwają też dyrektor pani Grażyna Strojkowska i wychowawcy. O zachowanie porządku i czystości na tych imprezach, oprócz członków SU, dbają również wyznaczone klasy.

            We wrześniu zorganizowana została również zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci potrzebujących. SU dysponuje własnymi funduszami, które pochodzą przede wszystkim z biletów
            za dyskoteki szkolne (wstęp kosztuje 2 zł.). Z pieniędzy SU możemy  finansować bilety do kina, teatru oraz wycieczki ubogich uczniów z naszej szkoły oraz inne drobne zakupy , np. cukierków i kwiatów. O wsparcie w imieniu dziecka może zwrócić się do SU wychowawca.

                        W październiku SU, jak co roku, włączył się w organizację Dnia Edukacji Narodowej. Wspólnie przy współpracy z samorządem gimnazjum samodzielnie wykonaliśmy ozdoby kwiatowe, które otrzymali wszyscy nauczyciele oraz po symbolicznym ołówku, a dyrekcja otrzymała bukiety kwiatów wręczane  na uroczystym apelu. 
             

                        Październik to miesiąc w którym odbyła się zbiórka odzieży zimowej dla potrzebujących dzieci.

                        Na przełomie listopada i grudnia przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Do zbiórki pieniędzy przystąpiły wszystkie klasy naszej szkoły- akcja w toku ale już teraz wszystkim  uczniom  gratulujemy dobrego serca i umiejętności dzielenia się z innymi.

            Przez cały rok zbieramy też plastikowe nakrętki, za które zakupiony zostanie sprzęt rehabilitacyjny dla osób potrzebujących. Zachęcamy do zbierania korków, gdyż dochód z ich sprzedaży może ułatwić komuś życie.

            W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim wychowawcom, którzy ze swoimi klasami włączyli się w akcje przez nas organizowane np.:

            ñ  „ Pomóżmy dzieciom przetrwać zimę”  zbiórka żywności. Akcję przeprowadził   wolontariat naszej szkoły.

            ñ  „Mikołaj w szkole” - turniej sportowy, a dla wszystkich dzieci cukierki.

            ñ  „ Szlachetna paczka” - ogólnopolska akcja charytatywna do której przystąpiła  również nasza szkoła.

            ñ  „Dzieci dzieciom” - każda klasa zrobiła paczkę dla chorego dziecka.

            ñ  „ Wieczór kolęd z Mikołajem” w dniu 12 grudnia odbędzie się wspólne kolędowanie połączone ze słodkim poczęstunkiem dla uczestników oraz rozdanie paczek dla dzieci chorych.

            ñ  „ Iskierka radości” to akcja w której uczniowie z klasy I a wraz z wychowawcą p. Bożeną Ryszką   własnoręcznie zrobione  ozdoby ofiarują  dziecku choremu.

            ñ  „ Wszystkie kolory świata”  to akcja w której dzieci szyją lalki, a każda lalka to jedna szczepionka dla dziecka w Sudanie. Finał akcji będzie miał miejsce 17 grudnia br. wystawą wszystkich lalek.

            Samorząd Uczniowski opiekuje się również sztandarem szkoły. Poczet  sztandarowy
            wraz z opiekunem brał udział w apelach i uroczystościach szkolnych oraz miejskich.
            11 listopada przedstawiciele SU reprezentowali naszą szkołę podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Przedstawiciele Samorządu złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej Naczelnika Państwa-Józefa Piłsudskiego. Uczymy w ten sposób naszych uczniów szacunku i właściwej postawy wobec symboli narodowych.

             Na zakończenie, w imieniu swoim oraz Samorządu Uczniowskiego chciałybyśmy podziękować wszystkim nauczycielom za współpracę i życzliwość.

             

                                                                                                Opiekunka SU – Elżbieta Szmigielska

                                                                                                Sekretarz – Monika Ilnicka

          • Seminarium Europejskie „Szkoła w regionie, region w Europie”

          • 10 grudnia 2014 r. w Ośrodku Doradztwa Nauczycieli w Piotrkowie Tryb., odbyło się kolejne już seminarium europejskie, tym razem pod hasłem „Szkoła w regionie, region w Europie”. Organizatorem jego była pani Barbara Śpiewak.

              

                       Podczas tegorocznego seminarium zaproszone szkoły prezentowały zmiany jakie zaszły w ich regionie, po wejściu Polski do UE. Było to swoiste podsumowanie naszego 10-lecia w unii. Młodzież z naszego Klubu Europejskiego, reprezentowana przez Katarzynę Sobczyk i Agnieszkę Grzegorczyk, przygotowała prezentację multimedialną na w/w temat. Na zasadzie porównań, co było, a co jest, pokazaliśmy wszystkim jak pięknieje nasze miasto dzięki dotacjom unijnym.

              

            Już tradycyjnie jak co roku przygotowaliśmy też krótki koncert kolęd, który prowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Tym razem członków klubu – Annę Dębska i Zuzannę Banaszczyk, wspierały młode talenty ze szkoły podstawowej-Anna Łyszczarek, Kinga Stępień i Michał Łatacz. Gościem honorowym był Pan Poseł na sejm RP Artur Ostrowski.

            Opiekunami dzieci były Panie: Sylwia Prymus i Justyna Nicoś. 

              

              

          • Alfik 2014

          • 26 listopada 2014 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym został przeprowadzony po raz kolejny jednoetapowy Ogólnopolski Konkurs Matematyczny ALFIK 2014. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów w tym: 9 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej i 10 uczniów z Publicznego Gimnazjum. Uczniowie pisali test konkursowy składający się z 30 zadań jednokrotnego wyboru z odpowiedziami A, B, C, D, E z których dokładnie jedna odpowiedź była prawidłowa z podziałem na grupy wiekowe.

              

            Test jednokrotnego wyboru zawierał 10 zadań za 3 punkty, 10 zadań za 4 punkty i 10 zadań za 5 punktów. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń odpowiednio otrzymał 3, 4 lub 5 punktów, za brak odpowiedzi 0 punktów, za błędną odpowiedź odejmowało się mu 0,25 punktów przeznaczonych na zadanie. Szkolnym koordynatorem tego konkursu był nauczyciel matematyki – Józef Cierniak, nauczyciele wspomagający to : Ewelina Pachuc-Koska i Sławomir Smolich.

              

            Ogólnopolski organizator konkursu Łowcy Talentów-Jersz zobowiązał się przekazać wyniki do szkół do 8 tygodni po jego przeprowadzeniu.

            W konkursie uczestniczyli:

             Szkoła Podstawowa

            1.  Baran Mateusz                 III A

            2.  Peroński Bartłomiej         III A     

            3.  Szalacha Bartłomiej         IV A       

            4.  Chudy Oskar                    IV C

            5.  Auguścik Jakub                VI B

            6.  Baran Martyna                  VI B

            7.  Cygan Julia                       VI B

            8.  Łatacz Michał                   VI B

            9.  Sommerfeld Grzegorz       VI B    

             

            Gimnazjum 

            1.  Jędrzejczyk Artur                I B

            2.  Kawka Kamil                      I B       

            3.  Kobedza Oliwia                  I B      

            4.  Krakowiak Wojciech          I B

            5.  Grzegorczyk Agnieszka     II A

            6.  Koski Hubert                      II A

            7.  Łoś Mateusz                       II A

            8.  Plesiński Michał                 II A             

            9.  Deryło Dominika                II C

            10.Sommerfeld Ewa                III B       

             

          • II MEMORIAŁ

            w piłce siatkowej

            Grzegorza Kamińskiego

            Grzegorza Lizińczyka

          • RODZINNE CZYTANIE

          • Finał konkursu RODZINNE CZYTANIE

             

            Uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie czytelniczo - plastycznym pt. "Przygody Kubusia Puchatka". Celem konkursu było zachęcenie do "rodzinnego" czytania literatury dziecięcej. Dzieci wspólnie z rodzicami ilustrowały wybrane przygody Kubusia i jego przyjaciół wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Prace były bardzo ciekawe i pomysłowe. Komisja w składzie: Pani M. Juzala, J. Strojkowska, E. Lizińczyk miała trudny wybór. Po burzliwej dyskusji postanowiono przyznać aż 4 miejsca I: Krystian Trzebiński, Olek Gawin, Artur Duda, Igor Nowakowski; 3 miejsca II: Emilka Rutowicz, Natalka Janowska, Kuba Gniewosz; 2 miejsca III: Kinga Bielecka, Karol Ludwikowski oraz 2 wyróżnienia: Ala Wyciszkiewicz, Marysia Rabenda. Laureaci konkursu otrzymali nagrody. Organizatorkami imprezy są Panie Lucyna Orłowska i Monika Wysocka.

             

          • OTWARCIE EKOPRACOWNI

          • OTWARCIE EKOPRACOWNI

             

            W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Przedborzu 13 listopada o godz. 13.00 odbyło się uroczyste otwarcie ekopracowni zrealizowanej w ramach projektu "Moja wymarzona ekopracownia".

            Andrzej Czapla z WFOŚiGW w Łodzi oraz Burmistrz Miłosz Naczyński byli m.in. honorowymi gośćmi podczas uroczystego otwarcia ekopracowni w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu. Wśród zaproszonych byli również Sekretarz UM pani Renata Koska, Skarbnik UM Elżbieta Młynarczyk, Nadleśniczy Waldemar Pązik, z-ca  Nadleśniczego Akadiusz Sikorski, z-ca Dyrektora ZNPK Witold Sobolewski, specjalista ds. edukacji ekologicznej ZNPK Dorota Badura oraz nauczyciele ZSG.
            Jak podkreśliła dyrektor placówki Grażyna Strojkowska inwestycja ta nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie ze Środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
            W ramach projektu wykonano remont pracowni, zmodernizowano instalację wodno- kanalizacyjną, zakupiono sprzęt komputerowy i nagłośniający, projektor, tablicę interaktywną z oprogramowaniem, aparat fotograficzny, nowe wyposażenie pracowni, a przede wszystkim pomoce dydaktyczne.
            Uczniowie z koła przyrodniczego pod kierunkiem nauczyciela Barbary Zdulskiej zaprezentowali wykorzystanie ekopracowni w czasie zajęć – przedstawili prezentację multimedialną na temat porostów, wykonali doświadczenia w których badali zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza. Wszyscy zebrani mogli przeprowadzić obserwacje mikroskopowe.

                 

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece Szkoły Podstawowej w Przedborzu

            Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" - słowa te – wypowiedziane przez znanego włoskiego pisarza - Umberta Eco stały się hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

            Święto to, ustanowione w 1999 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, początkowo obchodzono w czwarty poniedziałek października. Jednak ze względu na jego rosnącą popularność podjęto decyzję o rozszerzeniu świętowania na cały miesiąc. Główny cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych (bo przecież "szkoła bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni").
            Nasza biblioteka szkolna już od kilku lat systematycznie włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Zgodnie z tradycją również i w tym roku nauczyciel bibliotekarz przygotował z tej okazji szereg wydarzeń i atrakcji dla młodych czytelników. Dwa tygodnie przed uroczystościami rozpowszechniono
            w szkole informacje o święcie biblioteki poprzez rozwieszenie na tablicy bibliotecznej oraz w pokoju nauczycielskim ogłoszeń informacyjno – reklamowych. Główne obchody odbyły się w dniach 17 – 26 października 2014 r.

            Zwycięzcą w plebiscycie na „ Książkowy przebój” okazał się wylosowany los ucznia Bartłomieja Gaja z klasy II a, który otrzymał nagrodę książkową.

            17 października z okazji Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia na ostatnich zajęciach lekcyjnych w najmłodszych klasach uczniowie z Aktywu Bibliotecznego czytali uczniom książki o Misiach: Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku, Paddingtonie aż po Misia Otto. Finałem tej akcji była wystawa prac rysunkowych uczniów, która miała miejsce w bibliotece szkolnej.

              

              

              

            Wszyscy uczniowie ,i ci z klas młodszych i ci z klas starszych, którzy wzięli udział
            w mini konkursie z wiedzy o książce i literaturze „ Dużo czytam dużo wiem” zostali nagrodzeni słodką nagrodą za każdą właściwą odpowiedź.

            Cała prawda o czytaniu”- konkurs na wiersz lub hasło reklamujące bibliotekę lub czytanie ,został rozciągnięty na cały rok szkolny, podobnie jak akcja „ Podaruj książkę bibliotece”.

            Drogi Czytelniku,

            jeżeli masz w swoim domu książkę, którą już przeczytałeś, a zajmuje ona cenne miejsce, przynieś ją do biblioteki szkolnej. Wzbogaci w ten sposób dział „Nowości” i dasz szansę przeżycia ciekawych przygód innym dzieciom.

            Dziękuję wszystkim za udział w obchodach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych i zapraszam do wypożyczania ulubionych książek oraz korzystania z pomocy dydaktycznych oferowanych przez bibliotekę szkolną.
            Sięgajmy po dobre książki, pamiętając o tym, że: „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać."


             

            Monika Ilnicka

          • Dzień Papieski

          • Dzień Papieski

            Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, tj.16 X, przeżywany jest w Polsce Dzień Papieski. Istotą tego dnia jest przypomnienie postaci i nauczania świętego Papieża. Od dwutysięcznego roku w tym dniu zbierane są fundusze na stypendia dla zdolnej a niezamożnej młodzieży.

            Z inicjatywy katechetów ks. K. Jaśkiewicza i B. Grabowskiej nasza szkoła włączyła się w to ogólnopolskie dzieło. Już wcześniej uczniowie przygotowali laurki, których treścią były wybrane przez nich myśli Jana Pawła II.16 X w szkole sprzedawane były kremówki. Każdy kupujący ciastko losował laurkę z nauką świętego Papieża. Uzyskana suma pieniędzy w wysokości 642 zł zasiliła Papieski Fundusz Stypendialny.

               

          • Lekcja patriotyzmu!

          • Lekcja patriotyzmu!

             

            11 listopada br. obchodzimy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Obchody uroczystości tradycją lat ubiegłych rozpoczęły się przemarszem licznie zebranych nauczycieli oraz reprezentacji uczniów i harcerzy ZSG w Przedborzu do kościoła parafialnego.

            W kościele odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez Proboszcza Parafii ks. Henryka Dziadczyka. Następnie odbył się patriotyczny przemarsz władz miejskich, przedstawicieli organizacji społecznych, szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańców miasta i gminy Przedbórz, przy akompaniamencie Przedborskiej Orkiestry Dętej, pod Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem, pod którymi delegacje złożyły kwiaty.

            Następnie w sali kinowej Domu Kultury uczestnicy uroczystości obejrzeli koncert patriotyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu pod kierunkiem pań: Anety Olejnik, Małgorzaty Błońskiej i Bożeny Ryszki.

            Polecamy także filmiki: 

            http://youtu.be/3lRSQDBn9_Y.

            http://youtu.be/3bF9tzkV6GI.

                                 

          • 96 rocznica odzyskania niepodległości

          • 96 rocznica odzyskania niepodległości

            Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu uczcili 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystym apelem. Uczniowie klas IV - VI przygotowali specjalne historyczne widowisko.

            „Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwości pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

            Minęło 96 lat. Z okazji święta niepodległości 7 listopada  w szkole  odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy IV –VI oraz nauczycieli: Joannę Rutowicz , Małgorzatę Błońską i Marię Kularską.

            Uczniowie klas 0-VI gromkimi brawami nagrodzili autorów i wykonawców apelu.