• Pomoc dla Mikołaja

          • Pomoc dla Mikołaja

             

             

            Na leczenie Mikołaja zostało zebrane 9 145, 90 zł.

            Aktualny stan konta to 8 145, 90 zł. Tysiąc złotych zostało wydanych na łuskę typu alfa ze sztywnym stawem skokowym.

            Po długotrwałym leczeniu stopy Mikołaj jest obecnie gotowy do operacji, która została wyznaczona na 27 sierpnia w klinice w Krakowie.

            Życzymy Mikołajowi wszystkiego dobrego.

          • XII Festyn Szkolny

          •  

            XII Festyn Szkolny

             

            Tradycyjnie od kilku lat w okolicy Dnia Matki i Dnia Dziecka, tak i w tym roku 01.06.2014 r. odbył się już XII Festyn Szkolny zorganizowany przez Rade Rodziców i Dyrekcję ZSG w Przedborzu.

            Największą atrakcją naszego festynu były występy wokalne i taneczne, inscenizacje słowno – muzyczne oraz pokaz mody w wykonaniu uczniów ZSG i dzieci z Przedszkola Samorządowego w Przedborzu. Młodzi wykonawcy byli gromko oklaskiwani przez publiczność, która z zachwytem przyglądała się i popisom.

            Także bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy zręcznościowe: niebieski, czerwony i zielony oraz konkursy: sportowy i plastyczny, w którym można było wygrać cenne i atrakcyjne nagrody ufundowane przez szczodrych sponsorów.

            Podczas trwania imprezy można było zjeść pyszne potrawy z grila, kugiel, domowe ciasto oraz wypić kawę i herbatę.

            Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania festynu!

                                  

          • XXII lekcja historii w terenie

          • XXII lekcja historii w terenie

            70 rocznica akcji „Burza” szlakiem walk 25 PP AK Diabla Góra 2014r.

             

                Grupa młodzieży  z SKKT-PTTK istniejącego przy naszej szkole w dniu 18 czerwca 2014r. uczestniczyła  w XXII lekcji historii  w terenie,  dot yczącej  70 rocznicy akcji „Burza” szlakiem walk       25 PP AK Diabla Góra . Zajęcia te zorganizowane zostały przez Instytut Pamięci Narodowej oddział      w Łodzi oraz PTTK oddział Żarnów.

            Około 300 uczestników spotkało się na starcie w miejscowości  Skotniki. Kierownik zlotu sprawdził przygotowanie grup, otrzymaliśmy instrukcję, karty pracy i mapę, a następnie wyruszyliśmy na liczącą około 10 kilometrów trasę rajdową.

            W Skotnikach zwiedziliśmy kościół parafialny, stary dwór oraz podziwialiśmy liczący 800- lat dąb. Po drodze wiodącej przez miejscowości:  Wacławów, Brzezie uczyliśmy się pieśni  wojskowej „Wojenko, wojenko”. Po dotarciu do Diablej Góry, na samym szczycie umiejscowiony jest Pomnik poświęcony żołnierzom poległym podczas  operacji „Burza” przeprowadzonej na Diablej Górze 16 sierpnia 1944r.

            Złożyliśmy hołd żołnierzom , zapaliliśmy znicz, a następnie wysłuchaliśmy opowieści  jednego                z żyjących jeszcze  uczestników owych walk.

            Po uzupełnieniu karty pracy udaliśmy się na linię mety, umiejscowionej na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej w Klewie. Tam też odbył się konkurs wiedzy historycznej dotyczący II wojny światowej oraz gra na spostrzegawczość. Następnie wzięliśmy udział w konkursie muzycznym na najładniej zaśpiewaną pieśń „ Wojenko, wojenko”. Niestety nie wygraliśmy  konkursu  historycznego,                ale w konkursie muzycznym wygraliśmy reklamówkę cukierków, a w konkursie spostrzegawczym gry planszowe. 

            Do domów wróciliśmy zadowoleni, poszerzyliśmy swoją wiedzę  historyczną na temat  II wojny światowej oraz odkryliśmy nowe bardzo ciekawe zakątki pobliskiej okolicy.

              

              

          • XI rajd polsko-słowacki

          • Grupa młodzieży z SKKT-PTTK  istniejącego przy ZSG w Przedborzu uczestniczyła w dniu 13 czerwca 2014r. w XI Rajdzie Polsko- Słowackim.  O godzinie 8.00-zebraliśmy się na przystanku  i wyruszyliśmy busem w kierunku Żarnowa. O godzinie 9.00 -            180 osobowa grupa  młodych turystów z dziesięciu szkolnych klubów krajoznawczo-turystycznych z terenu działania żarnowskiego oddziału zebrała się na placu Gimnazjum w Żarnowie. Byli to członkowie SKKT-PTTK    z Aleksandrowa, Skotnik, Białaczowa, Gomulina, Petrykoz, Przedborza, Radomska, Skotnik, Woli Krzysztoporskiej    i Żarnowa.  W rajdzie tym uczestniczyli również turyści ze Słowacji  z Klubu Słowackich Turystów ”Manin”. Po powitaniu prezesa Włodzimierza Szafińskiego wyruszyliśmy   na trasę rajdową, podczas której mieliśmy okazję podziwiać  piękną okolicę Żarnowa. Po dotarciu do mety- Dom Kultury w Żarnowie- odbył się konkurs rajdowy, podczas którego nasi uczniowie: Julia Michalska, Mateusz Bień  zdobyli główne nagrody. Następnie prezes oddziału PTTK  z Żarnowa pan Włodzimierz Szafiński  podsumował rajd, wręczył odznaki turystyki pieszej, legitymacje członkowskie oraz dyplomy uczestnictwa dla poszczególnych drużyn rajdowych. Po zakończeniu rajdu wyruszyliśmy w drogę powrotną w kierunku domu.

              

          • XVII Rajd Brzegiem Pilicy

          • Dnia 31 maja 2014r. grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego należąca do Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego PTTK w Przedborzu, uczestniczyła w XVII Rajdzie „Brzegiem Pilicy”.

            Rajd ten rozpoczął się w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim od powitania 180-cio osobowej grupy rajdowiczów przez prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego wraz przewodnikiem ze Skansenu Rzeki Pilicy z Tomaszowa Mazowieckiego.

            Następnie wyruszyliśmy na trasę rajdu, która liczyła 7 kilometrów. Po drodze zwiedziliśmy Groty solne w Nagórzycach. Kolejnym punktem odwiedzin były Niebieskie Źródła-rezerwat przyrody.

              

            Zakończenie rajdu odbyło się w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnicy rajdu zwiedzili muzeum i park zewnętrzny, w którym znajdują się eksponaty wydobyte z Rzeki Pilicy. Kolejnym punktem  był konkurs rajdowy o Rzece Pilicy. I-miejsce w nim zajęła Sylwia Sobańska- uczennica naszej szkoły. 

            Rajd zakończył się  wręczeniem przez pana prezesa Włodzimierza Szafińskiego legitymacji i odznak.

              

          • Lekcja otwarta z języka angielskiego

          • Muzyka i śpiew towarzyszyły człowiekowi od wieków. Rola muzyki w życiu człowieka dostrzeżona była w mądrości ludowej w znanym porzekadle "muzyka łagodzi obyczaje, natomiast miejsce muzyki w nauczaniu zostało zauważone przez ojców współczesnej pedagogiki: J.J. Rousseau i H. Pestalozziego. Także badania nad pamięcią wykazują, że człowiek zapamiętuje najłatwiej to, co go naprawdę interesuje. Wydaje się więc naturalną chęć zastosowania piosenki na lekcji języka obcego. Dlatego też w dniu 30 maja 2014 roku odbyła się lekcja otwarta z języka angielskiego „Piosenki i strategie uczenia się a gramatyka języka angielskiego”. Lekcję poprowadziła Anna Rabenda w klasie 1b, a zajęcia obserwowali zainteresowani tematem nauczyciele i dyrekcja szkoły. Celem zajęć było rozwinięcie umiejętności samokształcenia przy użyciu strategii uczenia się gramatyki poprzez piosenki.

          • Dzień Mamy i Taty

          •  

            Dzień Mamy i Taty

            29 maja 2014 r. uczniowie klasy III c Szkoły Podstawowej w Przedborzu przygotowali uroczystą akademię z okazji Dnia Mamy i Taty.

            Sala gimnastyczna została udekorowana w majowej, słonecznej, wiosennej atmosferze. Wykonawcy byli odświętnie ubrani (stroje biało – granatowe).

            Kiedy o godzinie 16.00 przybyli rodzice i pani dyrektor, uczniowie zaprezentowali część artystyczną, na którą złożyły się wiersze i piosenki. Wykorzystano utwory Lecha Konopińskiego, Ryszarda Przymusa, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg – Zarembina i Stanisława Grabowskiego.

            Uczniowie przedstawili układ choreograficzny do muzyki „La petite file de la mur” i „Różowa pantera”.

            Uroczystość zakończyła się życzeniami dla rodziców i wręczeniem upominków. Akademię przygotowały: Bożena Ryszka, Agnieszka Kawka, Monika Ilnicka.

          • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2014

          • W dniu 28 maja 2014 roku został przeprowadzony coroczny Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie wzięło udział 35 uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Przedborzu. Organizatorami konkursu były nauczycielki języka angielskiego – Ewa Woźniak i Elżbieta Strojkowska.

            LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2014:

            KLASA IV a:

                 1.     Gniewosz Karolina

                 2.     Rakowski Adrian

                 2.     Wnuk Radosław

                 3.     Werens Kinga

            KLASY PIĄTE:

                 1.     Badura Weronika

                 2.     Hajduk Aleksandra

                 3.     Kruk Patrycja

            KLASY SZÓSTE:

                      1.Chudy Wiktoria

            1.     Poborska Marta

            2.     Banaszczyk Zuzanna

            3.     Krakowiak Wojciech

             

            GRATULACJE!

            CONGRATULATUIONS!

          • Rajd rowerowy

          • Za nami rajd rowerowy po terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnikami rajdu była młodzież z Publicznego Gimnazjum w Przedborzu i Liceum Ogólnokształcącego w Przedborzu wraz ze swoimi opiekunami. Liczba uczestników rajdu zmusiła nas do podzielenia grupy na 3 mniejsze. Mimo dużego ruchu drogowego, który w Przedborzu jest generowany przez wtorkowy targ, udało nam się bez kolizji wyjechać z miasta w kierunku Łączkowic. Pierwszy przystanek zorganizowano w Pratkowicach, a kolejne w Krzętowie, Łapczynej Woli i Stanowiskach. Podczas przerwy na ognisko w Ośrodku Wschodnich Sztuk Walki "Dojo" Stara Wieś, zainteresowani uczestnicy rajdu mieli możliwość zwiedzenia ośrodka. W drodze powrotnej do Przedborza aura spłatała wszystkim małego psikusa w postaci deszczu z wyładowaniami atmosferycznymi. Oczywiście takie przeszkody nie wpłynęły na nastroje uczestników i wszyscy dzielnie dojechaliśmy do Przedborza. Nie brakowało również przygód w postaci dziurawych dętek i dwukrotnych eksplozji tylnego koła. Wszyscy poszkodowani zostali na koniec rajdu odtransportowani do domów lub dokonywano napraw na miejscu. Jak widać z reakcji uczestników i ich deklaracji, istnieje potrzeba kolejnych imprez tego typu. Najbliższą rowerową imprezą, zaplanowaną w kalendarium Przedborskiego PK, jest rajd rowerowy "Szlakiem Królewskich Łowów" w dniu 26 września 2014 r., na którą już dziś zapraszamy.

          • Kocham Cię Mamo,Tato

          • Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego  i  szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla wszystkich dzieci  rodzice to najważniejsze osoby w ich życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też 26 maja 2014 roku  w kl.0,,b’’odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Sala sześciolatków stała się sceną, na której dzieci w pięknych, uroczystych strojach z kolorowymi motylkami we włosach zaprezentowały program artystyczny.

              

            Swój występ rozpoczęły od powitania przybyłych gości z czym świetnie sobie poradziły. Następnie były wiersze, piosenki, życzenia dla kochanych rodziców. W trakcie uroczystości mamy ze wzruszeniem przyglądały się  występom wszystkich dzieci, nagradzając je gromkimi brawami. Oprócz montażu słowno-muzycznego dzieci przygotowały upominki . Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych ozdobnych laurek oraz portretów swoich ukochanych rodziców, całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno – muzycznej oraz życzeniach wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.

            Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna. ,,Kocha Cię Mamo, Tato’’ padały w tym dniu bardzo często i szczerze….

          • Wycieczka do Krynicy-Zdroju

          • W dniach 21 – 23 maja 2014 roku uczniowie szkoły podstawowej w Przedborzu uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej. W wycieczce uczestniczyło 41 uczniów. Kierownikiem wycieczki była Elżbieta Strojkowska. Opiekunami  grup były: Małgorzata Maliszewska i Maria Pardel. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Krynicy Górskiej, perły polskich uzdrowisk.

              

            Uczniowie ponadto odbyli wycieczkę do Muszyny, gdzie odwiedzili ogrody sensoryczne. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Nowy Sącz. Największą atrakcją dla uczestników wycieczki w Nowym Sączu była fontanna. Uczestnikom wycieczki dopisała pogoda, która umożliwiła im miło i wesoło spędzić czas i zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

              

              

              

              

              

              

          • Wycieczka do Warszawy

          • Dnia 19.05.2014 r. odbyła się wycieczka młodzieży z naszego gimnazjum oraz szkoły podstawowej w Górach Mokrych do Warszawy. Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 5.30. Droga minęła bardzo szybko, bez żadnych problemów. Do Warszawy dotarliśmy około godziny 9.00. Spacerkiem przemaszerowaliśmy spod Zamku Królewskiego do Pałacu Prezydenckiego.

              

              

              

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy o godzinie 10.00. Pani przewodnik pokazała nam najważniejsze pomieszczenia w Pałacu, m.in. Salonik Rokoko, Kaplicę Prezydencką oraz Salę Kolumnową, gdzie odbyła się krótka prelekcja na temat Pałacu. Na koniec mieliśmy przyjemność zobaczyć Okrągły Stół, przy którym obradujący w 1989 r. doprowadzili do zmiany systemu politycznego w Polsce. Następnie, spacerując po Warszawie dotarliśmy do budynku Parlamentu. O godzinie 13.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Sejmu.

              

              

              

            Klucząc korytarzami Sejmu dotarliśmy do Sali Posiedzeń, gdzie siedząc w loży dla widzów wysłuchaliśmy prelekcji na temat Parlamentu i parlamentaryzmu w Polsce. Przechodząc korytarzami trafiliśmy na kilku znanych polityków, m.in. Janusza Palikota, Jarosława Gowina oraz Annę Grodzką. Po wizycie w Parlamencie udaliśmy się na cmentarz powązkowski. W ciszy i spokoju spacerując alejkami odwiedzaliśmy groby znanych Polaków, m.in. Władysława Szpilmana, bohaterów ,,Kamieni na szaniec”, Kamili Skolimowskiej, pułkownika Kuklińskiego, Kazimierza Górskiego, Władysława Kopalińskiego, aktorską parę małżeńską Aleksandra i Marii Żabczyńskich oraz zmarłych tragicznie ofiar katastrofy Smoleńskiej. Na poszczególnych grobach, żeby uczcić pamięć zmarłych, zapalaliśmy znicze.

              

              

              

            Po odwiedzeniu Powązek udaliśmy się na ciepły posiłek do restauracji McDonald. Około godziny 21.00 powróciliśmy do Przedborza.

          • Kołobrzeg 2014

          • W dniach 16 -18 maja 2014r. grupa młodzieży z naszej szkoły należąca do SKKT-PTTK  uczestniczyła w  X Jubileuszowym Zlocie Młodzieży ze Środowisk Wiejskich Kołobrzeg 2014r.

            W czwartek w godzinach porannych wyjechaliśmy z Żarnowa w stronę Kołobrzegu, zwiedzając po drodze wiele ciekawych obiektów i miejsc. Po dotarciu do celu, zakwaterowaniu i kolacji udaliśmy się na spacer nad morze.

            W piątek po śniadaniu wyruszyliśmy na 15-sto kilometrową trasę rajdową, której celem był najstarszy dąb w Polsce- 800-set letni Bolesław. Po powrocie do ośrodka i obiedzie, przyszedł czas na uroczyste otwarcie Zlotu.

              

            Wieczorem po kolacji organizatorzy przygotowali dla uczestników ognisko integracyjne.

            W sobotę pojechaliśmy do Kołobrzegu, a tam zwiedziliśmy: Muzeum Oręża Polskiego, Stare Miasto, Neogotycki Ratusz, XV wieczną Kamienicę Staromieszczańską, Pomnik Zaślubin z Morzem, Latarnię Morską, Molo. Na tym atrakcje się nie zakończyły mieliśmy jeszcze rejs statkiem po morzu  oraz weszliśmy na  Latarnię Morską, z której rozpościerał się  przepiękny widok. Po tak wyczerpującym dniu z tyloma atrakcjami wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na nas obiadokolacja, a później dyskoteka.

            W niedzielę po śniadaniu odbył się konkurs rajdowy, a po nim uroczyste zakończenie Zlotu.

              

            Po obiedzie pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotna w stronę domów.

              

          • Młody lingwista

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2014

            „MŁODY LINGWISTA”

                       W DNIU 11 KWIETNIA 2014 UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PRZEDBORZU WZIĘLI UDZIAŁ
            W OGÓLNOPLSKIM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO „MŁODY LINGWISTA”.

                      W KONKURSIE WIĘŁO 24 UCZNIÓW KLAS IV – VI SP.

                      SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEDBORZU ZAJĘŁA PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM, A  13 MIEJSCE W POLSCE.

                      MAKSYMALNA LICZBA PUNKTÓW W KONKURSIE WYNOSIŁA 60.

            NAJLEPSZE WYNIKI OSIĄGNĘŁY NASTĘPUJĄCE UCZENNICE NASZEJ SZKOŁY:

            1.     BADURA WERONIKA                 58 PKT

            2.     HAJDUK ALEKSANDRA            58 PKT

            3.     KRUK PATRYCJA                       54 PKT

            4.     SZUSTAK ALEKSANDRA          54 PKT

            5.     GNIEWOSZ KAROLINA             52 PKT

            6.     GAJ WERONIKA                          48 PKT

            7.     POBORSKA MARTA                    48 PKT

            8.     MOLASY JULIA                            46 PKT

                      W SKALI KRAJU W KONKURSIE BRAŁO UDZIAŁ 5460 UCZNIÓW Z 278 SZKÓŁ.

             

            GRATULUJEMY!!!

            CONGRATULATIONS!!!

          • FESTYN SZKOLNY

          •                 Rada Rodziców i Dyrekcja Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu serdecznie zapraszają na Festyn Szkolny, który odbędzie się 1 czerwca 2014 roku na przedborskim Rynku. Początek o godzinie 15:00. W programie imprezy są miedzy innymi: występy młodzieży, konkursy sportowe i plastyczne, pyszne potrawy z grilla oraz kugiel.

             

             

          • Relacja ze spotkania z Andrzejem Markiem Grabowskim i jego „ekipą”

          • W dniu 5 maja 2014 roku w Sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego w Przedborzu, odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Przedborzu, z Panem Andrzejem Markiem Grabowskim – autorem telewizyjnych programów dla dzieci, scenariuszy filmowych, książek, oraz piosenek (między innymi takich jak np. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, „Witaminki”, czy „Kropelka złotych marzeń”), współzałożycielem dziecięcego zespołu „Fasolki”, oraz redaktorem i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia” (1994-2000).

            Na spotkanie z Panem Andrzejem i jego „ekipą’ przybyła liczna grupa dzieci z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu, oraz przedszkolaki z Przedszkola „Gumiś” w Przedborzu, które w prezencie dla Pana Grabowskiego przyniosły własnoręcznie wykonane przez siebie rysunki. Podczas spotkania było bardzo wesoło: Pan Grabowski opowiadał ciekawe i zabawne historyjki, czytał fragmenty swoich książek, wspólnie zaśpiewane zostały jego piosenki. Atrakcją dla dzieci było niewątpliwie spotkanie z „ekipą” znaną z telewizji, a więc z postaciami z programów telewizyjnych, które towarzyszyły Panu Grabowskiemu, m.in. kot Budzik (z programu „Budzik”), oraz Kulfon (z programu „Kulfon i Monika”). Dzieci miały również okazję same przekonać się jak wygląda praca z kukiełkami. Na koniec spotkania dzieci zasypały Pana Grabowskiego pytaniami o pracę nad książkami i programami telewizyjnymi.

            Źródło: http://przedborz.pl

          • Witaj, majowa jutrzenko!

          • Witaj, majowa jutrzenko!

             

                            3 maja obchodziliśmy 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie naszego gimnazjum przygotowali montaż słowno-muzyczny i zaprezentowali go trzykrotnie: na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Dniu Święta Narodowego, a także dla gimnazjalistów oraz młodszych koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej dnia 5 maja w MDK.

                            Uczniowie śpiewali patriotyczne pieśni dawne i współczesne (np.: ,,Gaude Mater, Polonia”, ,,Polonez  Trzeciego Maja”, ,,Mury”,  ,,Żeby Polska była Polską”), recytowali patriotyczne wiersze (np. ,,Hymn do miłości ojczyzny” biskupa Ignacego Krasickiego), przytaczali z dumą najważniejsze artykuły Ustawy Rządowej z 1791 roku, przypomnieli okoliczności jej powstania i  wybitnych jej twórców oraz radośnie prezentowali najważniejsze prawa przysługujące Polakom współcześnie, za co wdzięczność należy się również osiemnastowiecznym przodkom.

                            W programie wzięli udział: Agata Paździerska, Magda Grochola, Emilia Kluska, Julia Michalska, Agnieszka Gniewosz, Weronika Młynarczyk, Marta Baran, Weronika Juśkiewicz, Adam Zdulski, Daniel Zieliński, Dominik Gaj, Patryk Więcek, Rafał Jakubczyk, Jakub Łyszczarek, Mateusz Cedro, Paweł Ględa. Gościnnie w przedstawieniu gimnazjalistów wystąpiły w barwnych staropolskich strojach koleżanki ze szkoły podstawowej: Małgorzata Francuz, Sandra Dziuba, Anna Dębska, Kinga Stępień, Patrycja Kruk. Zaśpiewały brawurowo dwie piosenki.

                            Wykonawcy wraz z paniami: Małgorzatą Błońską (przygotowanie muzyczne), Justyną Nicoś i Małgorzatą Morawiec (scenografia) oraz Haliną Wyciszkiewicz (reżyseria) zostali nagrodzeni brawami za ciekawą lekcję historii.

                                                                    Emilia Kluska z klasy II b 

          • Dni patrona szkoły

          • W kwietniu obchodziliśmy w naszej szkole Dni Patrona Szkoły. Z tej okazji przygotowane zostały dla uczniów  konkursy- plastyczny, wiedzy o życiu i panowaniu Kazimierza Wielkiego oraz debata ,,Życie w średniowieczu-w czasach KazimierzaWielkiego”.

            Konkurs plastyczny adresowany był do uczniów klas 0-III. Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką, w której uczniowie mogli przedstawić sceny z życia ostatniego Piasta, jego związki z Przedborzem i naszą szkołą. Komisja Konkursowa

            w składzie: Joanna Rutowicz (nauczyciel historii), Małgorzata Juzala (nauczyciel techniki

             i plastyki), uznała za najlepsze prace nastepujących uczniów:

             

            w kategorii klas 0 -  Martyna Łazaj (0 B)

            w kategorii klas I – Sandra Będkowska (IB)

            w kategorii klas II -  Julia Zbysz ( IIB)

            w kategorii klas III – Kacper Sobczyk ( III B),

            wyróżnienie – praca zbiorowa Dominik Łoś, Dawid Auguścik, Przemysław Żak

                       

                        W konkursie wiedzy o Kazimierzu Wielkim uczestniczyli uczniowie klas  IV-VI. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań,  wśród których były pytania zamknięte, otwarte oraz materiał ikonograficzny do rozpoznania. Za jego rozwiązanie uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 28 punktów. Konkurs przygotowała i przeprowadziła nauczycielka historii Joanna Rutowicz.

            Zwycięzcy konkursu:

             

            I miejsce – Aleksandra Hajduk – (V A) 22 punkty

            II miejsce – Paulina Zbysz– (VI A) 21 punktów

            III miejsce- Weronika Kaźmierczak – (VI A) i Oliwia Kobędza (VIB)20 punktów

             

            Uczniowie klas VIA i VIB  uczestniczyli w debacie na temat warunków życia            w średniowieczu w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Drużyna kl. VIA miała za zadanie udowodnić, że życie w tamtych czasach było trudne, a  zespół kl. VIB miał bronić stanowiska, że w czasach kazimierzowskich warunki życia  poprawiły się i ludziom żyło się dobrze. Debata odbyła się w sali gimnastycznej, jej przebieg obserwowali uczniowie klas IV-VI. Uczestnicy debaty byli oceniani przez Komisję pod przewodnictwem Dyrektor  Szkoły-  p. Grażynę Strojkowską oraz nauczycielkę przyrody – p.  Barbarę Zdulską. Wynik debaty nie został rozstrzygnięty, zespoły przedstawiły argumenty w sposób przemyślany odwołując się do literatury popularnonaukowej, faktów historycznych i  danych statystycznych. Debatę prowadziła nauczycielka historii – Joanna Rutowicz.

            Skład zespołów:

             

            VI A                                                       VIB

            Klaudia Mularczyk                            Oliwia Kobędza

            Weronika Kaźmierczak                     Konrad Kapuścinski

            Paulina Zbysz                                    Artur Jędrzejczyk

            Anna Dębska                                      Marcel Bilski

            Agnieszka Auguścik                          Kamil Kawka

            Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy oraz słodycze.

                                                                                                              Opracowała: Joanna Rutowicz

          • XVIII RAJD SZLAKIEM mjr HENRYKA DOBRZAŃSKIEGO – HUBALA – 26.04.2014r.

          • W sobotę 26 kwietnia 2014r. zorganizowany został XVIII Rajd Szlakiem mjr Henryka Dobrzańskiego - Hubala. Mimo deszczu zebraliśmy się na przystanku i wyruszyliśmy busem w kierunku Studziannej -Poświętne. Nawet deszcz nie przestraszył 100 młodych turystów z dziesięciu szkolnych klubów krajoznawczo-turystycznych z terenu działania żarnowskiego oddziału. Byli to członkowie SKKT-PTTK z Aleksandrowa, Białaczowa, Gomulina, Petrykoz, Przedborza, Radomska, Skotnik, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowa. Ze względu na padający deszcz opiekunowie postanowili skrócić trasę rajdu do dwóch kilometrów. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Anielin, a zakończyliśmy przy Szańcu Hubala. Prezes oddziału PTTK z Żarnowa pan Włodzimierz Szafiński opowiedział młodzieży wiele ciekawostek o majorze Henryku Dobrzańskim, a następnie młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem i uczciła pamięć bohatera minutą ciszy. Odbył się również konkurs historyczny poświęcony Hubalowi, w którym naszym uczniom zabrakło odrobinę szczęścia. Na zakończenie rajdu prezes Włodzimierz Szafiński podsumował rajd, wręczył odznaki turystyki pieszej, legitymacje członkowskie oraz dyplomy uczestnictwa dla poszczególnych drużyn rajdowych. Po zakończeniu rajdu wyruszyliśmy w drogę powrotną w kierunku domu.

          • KONKURS ORTOGRAFICZNY W MDK

          • 25 kwietnia br. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu odbył się II etap Konkursu Ortograficznego „MISTRZ ORTOGRAFII”. Organizatorami konkursu byli: Miejski Dom Kultury i Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Przedborzu.

            Celem konkursu było aktywizowanie środowiska szkolnego na rzecz pracy z uczniem zdolnym poprzez kształtowanie kompetencji ortograficznych u uczniów szkoły podstawowej oraz rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, doskonalenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, nabywanie przez uczniów umiejętności świadomego korzystania ze słowników ortograficznych.

            Dyrektor MDK Halina Mikuszewska przywitała uczestników konkursu, przedstawiła ogólne założenia dyktanda oraz życzyła wszystkim piszącym powodzenia. Następnie Pani Mariola Kularska – nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Przedborzu, przewodnicząca Komisji konkursowej - poprowadziła dalszą część konkursu.

            I etap konkursu został przeprowadzony wśród uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Przedborzu. Uczniowie, którzy najlepiej napisali prace /maksymalnie 2 osoby z danej klasy/  zostali wytypowani przez nauczyciela języka polskiego do drugiego etapu.

            W II etapie wzięło udział 12 uczniów, którzy pisali dyktando o podwyższonym stopniu trudności. Dyktando pisane było w obecności Komisji konkursowej, w skład której zgodnie z regulaminem wchodził: nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Przedborzu oraz specjalista MDK. Nauczyciel języka polskiego po zapoznaniu uczestników z zasadami konkursu, podyktował uczestnikom tekst. Po sprawdzeniu prac konkursowych uczniowie zapoznani zostaną z wynikami.

            Zwycięzca II etapu uzyska tytuł MISTRZA ORTOGRAFII.
            Przyznane zostaną również nagrody dla laureatów, którzy zdobędą II i III miejsce. Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas Festynu szkolnego w dniu 1 czerwca.

            Źródło: http://przedborz.pl