Czy las jest potrzebny?
W czwartek 1pażdziernika uczniowie klas drugich z radością przywitali panią leśniczą Ewę Nowak z Nadleśnictwa Przedbórz. Pani leśnicza na początku zaprezentowała uczniom swój strój leśnika, a następnie opowiadała ciekawe rzeczy o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach i ptakach. Podkreślała, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje tam panujące. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą n/t zasad zachowania się w lesie, potrafili wymienić dużo gatunków drzew iglastych i liściastych oraz zwierząt i ptaków żyjących w naszych lasach. Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali informacji n/t- Czy las jest potrzebny? Mogli również obejrzeć nasiona różnych drzew, przyniesione przez panią leśniczą. Na koniec wizyty uczniowie zadawali gościowi wiele zaskakujących pytań, na które z chęcią odpowiadała .
Serdecznie dziękujemy za przekazane informacje na temat lasu i jej mieszkańców .
Spotkanie z leśnikiem
Powitanie jesieni
Powitanie jesieni
23 września br. klasa II d powitała jesień. Na ten wyjątkowy dzień w naszej klasie został zorganizowany konkurs plastyczny pt:,, Kolorowa jesień”. Uczniowie z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych mogli przedstawić Panią Jesień . Jesień, urzeka nas swymi kolorami, na drzewach widać pierwsze przebarwiające się liście, czerwienią się owoce jarzębiny, piękne słoneczniki zdobią wczesnojesienny krajobraz przypominając, uśmiechnięte słońce. A kasztany i żołędzie czekają , aż dzieci zrobią z nich jesienne ludziki. Te wszystkie uroki tej pory roku uczniowie starali się ukazać w swoich pracach. Ten dzień, spędziliśmy na śpiewaniu piosenek o jesieni, rozwiązywaniu zagadek oraz zabawie przy muzyce . Na zakończenie zajęć wybraliśmy najładniejsze prace –był problem –wszystkie były bardzo pomysłowe i kolorowe. Pierwsze miejsce w naszym głosowaniu zdobyła Martynka Łazaj . Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody (pióra , znaczki odblaskowe, słodycze). Ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich … .
Dla mnie jesień to pora wesoła,
Roześmiana i gwarna jak szkoła!
Lśniąca skórką kasztana na trawie,
W odlot ptaka wpatrzona ciekawie.
Jesień - roztargniona malarka
Gubi farby po lasach i parkach,
A ja biegam wciąż za nią z ochotą
I znajduję brąz, czerwień i złoto!Marek Głogowski "Pora wesoła”
Dzień Języków Obcych
26 września- Europejski Dzień Języków Obcych
„ Talk To me” to hasło tegorocznego dnia języków obcych, który co roku przypada 26 września. W tym roku Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych – niezależnie do wieku.
W naszej szkole dzieci już od najmłodszych lat zapoznają się z językiem angielskim. W tym roku uczniowie klas pierwszych na jednej z lekcji poznali , najczęściej używane języki obce w Europie: angielski, niemiecki, włoski i francuski. Na zakończenie lekcji powstały gazetki ścienne, na których uczniowie zaprezentowali postaci lub obiekty charakterystyczne właśnie dla Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch.
Uczniowie z klas trzecich i drugich zapoznali się z mapą Europy, a potem samodzielnie przygotowali mini - mapy Europy.
Oprac. Ewa Woźniak
Wycieczka do Warszawy
15 Września 2015 r. młodzież z naszego gimnazjum wraz z opiekunami: Panią Grażyną Strojkowską, Sylwią Prymus, Justyną Nicoś, Wiolettą Kowalską i Panem Jarosławem Koskim, wyjechała na wycieczkę do Warszawy.
Podróż rozpoczęliśmy o godz. 6 rano. Do celu dojechaliśmy ok. godz.9.30. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru Krakowskim Przedmieściem,
w stronę Starego Miasta. Tam mięliśmy możliwość zobaczyć symbol Warszawy-czyli pomnik Syrenki. Następnie udaliśmy się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie po poddaniu nas wnikliwej kontroli przez pracowników Biura Ochrony Rządu, mogliśmy rozpocząć, wraz z przewodnikiem, zwiedzanie obiektu. Pałac wywarł na nas niesamowite wrażenie. Przepiękne wnętrza kryjące w sobie historię naszego państwa, stylowe , antyczne meble, na których zasiadają głowy innych państw odwiedzające nasz kraj, to co czasami widzimy w telewizji, mogliśmy dotknąć i zobaczyć na żywo.Po zwiedzeniu pałacu autokarem udaliśmy się do budynku parlamentu. Tam, również z przewodnikiem, spacerowaliśmy korytarzami naszego sejmu. Podczas zwiedzania spotkaliśmy kilku znanych polityków, ale niestety nikt nie odważył się z nimi porozmawiać.
Zmęczeni, ale zadowoleni, pojechaliśmy do miejsca specyficznego, smutnego, ale jakże pięknego-udaliśmy się na warszawskie Powązki. Tam oddaliśmy hołd znanym politykom, sportowcom, harcerzom walczącym w Powstaniu Warszawskim, aktorom, ofiarom smoleńskiej tragedii. Zapaliliśmy znicze między innymi przy grobie „Alka”, „Rudego”, „Zośki”, Aleksandra Żabczyńskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów kina międzywojennego, Kamili Skolimowskiej…
Na zakończenie, w drodze powrotnej, udaliśmy się na kolację do jednej z przydrożnych restauracji. Mimo zmęczenia wyjazd był bardzo udany.
Narodowe Czytanie
Dnia 4 września w naszej szkole wraz z całą Polską czytaliśmy ,,Lalkę” Bolesława Prusa. Była to czwarta edycja Narodowego Czytania zainicjowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, której w tym roku patronem był prezydent Andrzej Duda. Podczas poprzednich edycji czytano inne wybitne dzieła polskiej literatury: epopeję ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, komedię ,,Zemsta” Aleksandra Fredry i Trylogię Henryka Sienkiewicza.
Na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klas pierwszych zebrali się w sali konferencyjnej. Na scenie znajdował się ustawiony na sztaludze plakat i wystawka książek Bolesława Prusa, wśród których znalazł się wdzięczny element plastyczny nawiązujący do treści lektury – lalka. Pierwszoklasiści zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor Grażynę Strojkowską. Następnie koleżanki z klasy drugiej Weronika Kaźmierczak i Ania Dębska wygłosiły krótkie wprowadzenie - referat na temat życia i twórczości Bolesława Prusa. Pierwszy fragment, który usłyszeliśmy, przedstawiał tytułową bohaterkę powieści – Izabelę Łęcką. Była to piękna, dumna, kapryśna, wyniosła arystokratka. Czytała go pani dyrektor. Pan dyrektor Waldemar Łatacz, czytając kolejny fragment, przedstawił nam swojego ulubionego bohatera – Ignacego Rzeckiego. To wielki patriota, wielbiciel dynastii Napoleonów, wierny przyjaciel Stanisława Wokulskiego.
Wykonawcom podziękowaliśmy gromkimi brawami. Czytali fantastycznie, wczuwając się w role powieściowych postaci. Poczuliśmy się jak w teatrze wyobraźni! To był bardzo miło spędzony czas.
Aleksandra Hajduk
Martyna Juśkiewicz
Kl. I a
Dnia 4 września 2015 roku nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z najwybitniejszymi dziełami polskiej literatury. Wiadomym jest, iż lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność.
Tegoroczna impreza odbyła się na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej w sali konferencyjnej budynku szkolnego. Zebrani uczniowie mogli tym razem posłuchać fragmentów" Lalki" Bolesława Prusa. Powieść ta z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, a z drugiej- codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej, intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. To doskonała książka. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych- współczesnych Polakach.
Lektorami byli w tym roku p. dyrektor Grażyna Strojkowska, p. dyrektor Waldemar Łatacz, polonistka- p. Małgorzata Maliszewska, historyczka- p. Joanna Rutowicz. Uczniowie w ciszy, z uwagą wsłuchiwali się w kolejne słowa książki. Czytaniu towarzyszył plakat tegorocznej akcji, wystawka różnych wydań tej powieści oraz piękna lalka z pozytywką nawiązująca do epoki.
Na koniec wszystkie przyniesione egzemplarze dzieła Prusa zostały opieczętowane pamiątkowym stemplem akcji
Przedsięwzięcie przygotowały panie: M. Maliszewska, M. Morawiec, H. Wyciszkiewicz.
zredagowała
M. Maliszewska
Pożegnanie
Pożegnanie z pracą
37 lat pracy w Szkole Podstawowej. Był to właściwy wybór, dający ogrom radości i zadowolenia. Dziękuję uczniom, dziękuję koleżankom i kolegom, dziękuję wszystkim.
Wiesław Domagała
Koniec roku szkolnego 2014/2015
Program ekologiczny ,,W przyjaźni z naszym środowiskiem”
Program ekologiczny ,,W przyjaźni z naszym środowiskiem”
Program kierowany był głównie do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu.
Realizacja programu opierała się na pracy w obrębie dwóch modułów:
I . Cudze chwalicie –swego nie znacie
II. Rady na odpady
Trwała przez cały rok szkolny 2014/2015
Miała na celu:
-rozbudzenie w dzieciach zaciekawienie otaczającym światem
-zapoznanie uczniów z walorami najbliższego otoczenia
-uwrażliwienie na jego piękno i potrzeby
-zwrócenie uwagi na przyczyny degradacji środowiska
-zwrócenie uwagi na racjonalne gospodarowanie surowcami i właściwą segregację odpadów
-zachęcenie do poszanowania przyrody i dorobku kulturowego
-integrację uczniów w podejmowaniu działań na rzecz środowiska
Powyższe cele zostały osiągnięte.
Po zrealizowaniu programu wzrosła świadomość ekologiczna , odpowiedzialność za najbliższe środowisko, oraz wrażliwość na potrzeby lokalne.
Praca z programem odbywała się na zajęciach lekcyjnych przedmiotu przyroda, godzinach wychowawczych, zajęciach dodatkowych z art.42
Realizacja I modułu Cudze chwalicie – swego nie znacie
poprzez działania:
1.Uczniowie poznawali sposoby poznawania i dokumentowania obserwacji procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie.
2.Wszyscy uczniowie klas czwartych odbyli wycieczkę do Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
3.Spotkali się z leśnikami . Poznali czym jest skala porostowa.
4.Dokonali oceny stanu otoczenia pod względem estetyki ,,Miejsca zdrowe i chore”.
5.Przeprowadzili wywiad z pracownikami miejscowej oczyszczalni ścieków.
6.Badali czystość powietrza, gleby i wody.
7.Opracowali mini przewodnik uczniowski ,,Gdzie wypocząć w naszym mieście”
8.Przygotowali prezentacje multimedialne nt. ,,Czy grozi nam kolejny potop-czyli skutki efektu cieplarnianego.
9.Prezentowali referaty nt. ,, Czy zanieczyszczenia zagrażają organizmom żywym ?-smog, kwaśne deszcze”.
10.Przygotowali się i uczestniczyli w konkursie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej ,,Bliżej natury”
11.Przygotowali pokaz mody ekologicznej.
12.Wykonali gazetkę o walorach lasu ,, Lasy- zielone płuca Ziemi”
13.Przygotowali inscenizację z okazji Dnia Ziemi pt. ,,Jaś i Małgosia”
14.Oglądali film z zakresu edukacji ekologicznej ,,Ochrona zagrożonych wyginięciem rodzimych zwierząt, roślin i grzybów”
15.Uczestniczyli w konkursie plastyczno-fotograficznym ,,Przyroda mi bliska w obiektywie aparatu”.
16.Wykonali ,,Mini albumy liści” drzew rosnących w naszych lasach oraz uczniowskie zielniki.
Realizacja II modułu Rady na odpady
poprzez działania:
1.Włączyli się do akcji Sprzątania Świata-sprzątali otoczenie szkoły.
2.Poznali walory okolicznych lasów, rozmawiali z leśnikami o tym kiedy, jak i po co sadzić lasy.
3.Prowadzili monitoring ekologiczny ,,Odpady-lokalny problem?”
4.Przeprowadzili sondę wśród mieszkańców nt. ,,Jak radzimy sobie z odpadami?”
5.Wykonali tablicę informacyjną ,,Jak długo odpady pozostaną w środowisku?’’
6.Sprawdziły jak przebiega selektywna zbiórka odpadów w naszym mieście ?
7.Wykonały ulotki zachęcające do segregacji śmieci(rozmieściły w różnych miejscach w mieście)
8. Obejrzeli film z zakresu edukacji ekologicznej ,,Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym”
9.Opracowali plan oszczędnościowy dla gospodarstwa domowego.
10.Przygotowali referaty i plakaty nt. ,,Czy wszystkie śmieci to śmieci?”, czy można ponownie wykorzystać odpady i jak to zrobić?
Pracując z programem :
Dzieci nauczyły się prowadzić samodzielne obserwacje mikroskopowe, obserwowały komórki roślinne, zwierzęce, zniekształcone pod wpływem zanieczyszczeń środowiska. Nauczyły się samodzielnie wykonywać proste preparaty do obserwacji.
Poznały walory przyrodnicze i formy ochrony przyrody występujące w naszej okolicy.
Nauczyły się rozpoznawać gatunki drzew, tropy zwierząt żyjących w naszym środowisku. Pisały sprawozdania, sporządzały notatki, dokumentowały za pomocą zdjęć, szkiców. Zdobyte wiadomości wykorzystały do zrobienia makiety o formach ochrony przyrody w naszym parku krajobrazowym.
Na spotkaniu z leśnikami uczniowie poznali, czym jest i jakie jest znaczenie skali porostowej. Dowiedzieli się jakie gatunki porostów występują w naszych lasach.
Uczeń kl. VI przygotował prezentację ,,Porosty-organizmy symbiotyczne”. Posłużyła ona jako pomoc dydaktyczna.
Poznali drzewostan naszych lasów, fazy przyrostu drzew, funkcje lasów oraz jak pielęgnować las, jak, kiedy i po co zalesiać. Wykazali szczególnie duże zainteresowanie łowiectwem.
Dbają o rośliny w klasopracowni.
Uczniowie klas szóstych dokładnie poznali walory przyrodnicze i kulturowe naszego miasta, zapoznali się również z jego historią. Efektem pracy jest uczniowski mini przewodnik ,,Gdzie wypocząć w naszym mieście?”
Poszerzyli swą wiedzę na temat ochrony środowiska na naszym terenie: form ochrony przyrody, źródeł zanieczyszczeń, skutki zanieczyszczeń, sposobów ochrony wód , powietrza i gleb.
Wiadomości wykorzystali w konkursie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej ,,Bliżej natury”
I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy VI a- Martyna Juśkiewicz
II miejsce Michał Łatacz z klasy VI b
III miejsce Jakub Włoch z klasy VI b
Monitowali najbliższe otoczenie również w celu oceny jego czystości. Zebrali dokumentację zdjęciową miejsc czystych i zaniedbanych. Posłużyła ona do stworzenia makiety ,,Miejsca zdrowe i chore”.
Uczniowie poznali metody badania stanu czystości gleb, wód i powietrza.
Samodzielnie badali stopień zakwaszenia różnych próbek glebowych , sprawdzali zawartość olejów w wodzie. Badali zawartość amonu w wodzie, stan powietrza w najbliższym otoczeniu. Wykorzystali do tego celu zestawy badawcze.
Uczniowie klasy piątej odbyli wycieczkę do miejscowej oczyszczalni ścieków.
Przeprowadzili wywiad z pracownikami na temat stopnia zanieczyszczenia rzeki Pilicy.
Dowiedzieli się jak przebiega proces doprowadzania ścieków i oczyszczania ich. Zwiedzili oczyszczalnię, obejrzeli urządzenia. Obejrzeli film pokazujący pracę większej oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim.
Zdobyli wiadomości o przyczynach i skutkach degradacji środowiska.
Monitorowali stan czystości otoczenia pod kątem selektywnej zbiórki odpadów na terenie miasta, przeprowadzili sondę ,,jak radzimy sobie z odpadami?” . Samodzielnie przygotowali referaty , tablicę informującą o tym, jak długo odpady pozostaną w środowisku oraz ulotki zachęcające do segregacji śmieci.
Na lekcjach nauczyli się jak prawidłowo segregować odpady i jak je ponownie wykorzystywać. Uczniowie ustawili specjalne kosze i wykorzystali specjalne zestawy do ćwiczeń. Wszyscy uczniowie klas IV-VI obejrzeli film z zakresu edukacji ekologicznej ,,Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym”.
Opracowali plan oszczędnościowy dla gospodarstwa domowego. Zwrócili uwagę na oszczędzanie energii, zorganizowanie domowego kompostownika, na potrzebę ponownego wykorzystania niektórych produktów, np. ubrań, surowców wtórnych.
Pokazali swoje zdolności artystyczne przygotowując przedstawienie z okazji Dnia Ziemi pt. ,,Jaś i Małgosia”. Przesłaniem inscenizacji była troska o planetę Ziemia, ochrona najbliższego otoczenia, zwrócenie uwagi na problem gospodarowania odpadami. Dzieci wskazywały, jak prawidłowo segregować śmieci. Ustawiły kolorowe kosze do segregowania odpadów i uczyły tego dzieci z klas najmłodszych.
Zdolności twórcze uczniów ujawniły się podczas pokazu mody ekologicznej-uczniowie przygotowali przepiękne stroje z materiałów wtórnych. Inspiracje czerpali z recyklingu. Pomysłowe stroje wykonano z bibuły, liści, zużytych , płyt CD, sznurków, kartonów , plastikowych opakowań, worków itp. Prezentowali je przed społecznością szkolną oraz na scenie podczas Festynu szkolnego.
Zadania zawarte w programie realizowane były w ramach konkursu ,,Moja wymarzona ekopracownia”.
Wykonanie i wyposażenie naszej pracowni było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łodzi.
Uroczyste otwarcie ekopracowni odbyło się 13 listopada 2014r.
SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W dniu 21 maja 2015 roku odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie wzięło udział 28 uczniów szkoły podstawowej. Arkusze konkursowe zawierały materiał dydaktyczny klas IV - VI. Koordynatorami konkursu były: Elżbieta Strojkowska i Ewa Woźniak. Laureatami konkursu zostali:
KLASY CZWARTE:
1.Szalacha Bartłomiej
2. Kozieł Alicja
3. Zawada Patrycja
KLASY PIĄTE:
1.Gniewosz Karolina
2.Werens Kinga
3.Wicik Klaudia
KLASY SZÓSTE:
1.Badura Weronika
2.Kruk Patrycja
3.Francuz Barbara
C O N G R A T U L A T I O N S !!!
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Zuch” 2015
W bieżącym roku szkolnym 13 marca uczniowie klas drugich po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego ,,Zuch” dla klas I-III i osiągnęli wysokie rezultaty. Poniżej przedstawiam uczniów z najlepszymi wynikami:
Imię i nazwisko klasa liczba punktów miejsce
Alicja Wyciszkiewicz
II b
205/210
Miejsce w Polsce -3
Bartłomiej Gaj
II a
200/210
Miejsce w Polsce -5
Emilia Rutowicz
IIb
197 /210
Miejsce w Polsce –7
Maria Rabenda
II b
171 /210
Miejsce w Polsce -20
Marceli Świech
IIa
165/210
Miejsce w Polsce -23
Michał Sikors
II b
166/210
Miejsce w Polsce -23
Alicja Nowak
II b
162/210
Miejsce w Polsce -25
Miejsce w szkole-6
Uczniowie klas trzecich też mają się czym pochwalić:
Imię i nazwisko klasa liczba punktów miejsce
Julia Zbysz
IIIb
190/210
Miejsce w Polsce -11
Wiktoria Kutela
III a
175/210
Miejsce w Polsce -18
Franek Pawelak
IIIb
173 /210
Miejsce w Polsce –19
Zuzanna Pytlos
III b
170/210
Miejsce w Polsce -21
Julia Urazińska
IIIa
165/210
Miejsce w Polsce -23
Gratuluję uczestnikom konkursu i Rodzicom! A w przyszłym roku szkolnym życzę jeszcze lepszych wyników.
Ewa Woźniak
Szkolne Konkursy Języka Angielskiego 2015 w klasach I-III
Maj jest miesiącem, w którym uczniowie uczestniczą w szkolnych konkursach języka angielskiego. W tym roku przygotowałam, dla każdego poziomu odmienne zadania. Klasy pierwsze mogły wziąć udział w konkursie plastyczno-jezykowym pt.: „Lekcja języka angielskiego z Holly i Bud’em oraz innym bohaterami lasu Treetops”. Najlepsze prace przygotowali:
Zuzanna Bień- kl Ib- I miejsce
Artur Zuchmański- Id – II miejsce
Maja Wtorek-I a- III miejsce
Postanowiłam również wyróżnić kilkanaście osób. W klasie Ia wyróżnienia otrzymali: Krzyś Pawelak, Natalia Auguścik, Wanessa Mularczyk, Pamela Mularczyk, Marysia Karbownik, Maja Gaj,Natalia Rzepecka.
W klasie Ib: Aleksandra Małecka, Oliwier Kozłowski, Marcel Czaiński, Ania Kałuzińska, Marta Zbysz.
W klasie Ic: Hania Kowalik.
W klasie Id: Mateusz Konieczny, Ewa Dursiewicz, Marta Dursiewicz, Szymon Suliga, Adaś Zając, Martynka Łazaj, Nikola Matuszczyk, Kamila Cieślik, Agata Auguścik, Krzyś Woźniak.
Dla klas drugich przygotowałam konkurs pt.: „Mój obrazkowy słownik języka angielskiego”. Najlepsze prace przygotowali:
1. Kinga Bielecka IIa miejsce 1
2.
Bartłomiej Gaj
IIa
miejsce 2
3.
Katarzyna Winiarek
IIb
miejsce 3
4.
Emilka Rutowicz i Agnieszka Mazurek
IIb
Wyróżnienie
5.
Patrycja Ryszka
IIa
Wyróżnienie
6.
Zuzanna Kowalska
IIb
Wyróżnienie
7.
Pola Turniak
IIa
Wyróżnienie
8.
Jakub Gniewosz
IIa
Wyróżnienie
9.
Artur Duda
IIa
Wyróżnienie
Trzecioklasiści zmierzyli się z testem sprawdzającym cztery umiejętności: słuchanie, pisanie ,mówienie i czytanie. Najlepiej test wykonali:
miejsce
1.
Zuznna Pytlos
IIIb
1
2.
Wiktoria walczak
IIIb
2
3.
Bartłomiej Peroński
IIIa
3
4.
Franek Pawelak
IIIb
4
5.
Julia Zbysz
IIIb
4
6.
Zuzanna Strojkowska
IIIb
4
7.
Nikola Hajduk
IIIa
4
8.
Jakub Kieruzal
IIIa
5
9.
Konrad Kowalski
IIIa
5
10.
Julia Urazińska
IIIa
5
11.
Wiktoria Kutela
IIIa
5
Każdy z uczniów otrzyma dyplom i mały upominek. Gratuluję wszystkim uczniom i uczennicom i dziękuję serdecznie za udział w konkursach.
Ewa Woźniak
Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas szóstych
21 maja 2015 roku czternaścioro uczniów klas szóstych wzięło udział w szkolny konkursie Języka Angielskiego. W teście, który rozwiązali mogli zdobyć 70 punktów. Najlepsze wyniki uzyskali:
Lp.
Imię i nazwisko
klasa
miejsce
1.
Weronika Badura
VI b
1
2.
Patrycja Kruk
VI a
2
3.
Małgorzata Francuz
VI b
3
4.
Grzegorz Sommerfeld
VIb
4
5.
Anna Banaszczyk
VIa
5
6.
Ida Cedro
VIa
5
7.
Natalia Koska
VIb
5
8.
Michał Łatacz
VIb
5
9.
Julia Cygan
VIb
5
10.
Aleksandra Hajduk
VIa
5
Gratuluję i dziękuje z udział!
Ewa Woźniak
Wycieczka w Pieniny
W dniach 25 – 27 maja 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w wycieczce w Pieniny, które są jednym z najbardziej uroczych zakątków Polski, słyną z niezwykłych walorów krajobrazowych. Atrakcją wycieczki był rejs gondolami z Czorsztyna do Niedzicy. W Niedzicy uczniowie podziwiali jeden z najładniejszych i niezwykle malowniczo położonych zamków w Polsce. Oprócz dziedzińca i zachowanych pomieszczeń górnego zamku obejrzeli panoramę okolicy roztaczającą się z tarasu widokowego, skąd podziwiali Pieniny, Zalew Czorsztyński wraz z pobliską zaporą oraz ruiny zamku
w Czorsztynie.Uczniowie poznali również takie urocze miejsca jak: Szczawnica, Krościenko, Zakopane i Kraków.
37 OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI I PRZYŚPIEWKI LUDOWEJ
37 OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI I PRZYŚPIEWKI LUDOWEJ
Ania Łyszczarek, utalentowana uczennica klasy czwartej naszej szkoły, odniosła ogromny sukces zdobywając trzecią nagrodę w kategorii solistów. GRATULUJEMY!
XVIII Rajd Brzegiem Pilicy
Dnia 30 maja 2015r. grupa młodzieży z SKKT-PTTK przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Przedborzu uczestniczyła w XVIII Rajdzie Brzegiem Pilicy.
Z Przedborza wyruszyliśmy busem w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego. Podczas drogi uczniowie klasy pierwszej: Wojciech Krakowiak i Artur Jędrzejczyk przedstawili nam informacje na temat najciekawszych atrakcji turystycznych, znajdujących się na terenie powiatu tomaszowskiego. Turystyka to jedna z alternatyw spędzania wolnego czasu bez nałogów.
Rajd rozpoczął się w Smardzewicach. Ponad 170 osób z różnych szkolnych kół PTTK zgromadziło się w Sanktuarium pw. Św. Anny w Smardzewicach. Jeden z ojców franciszkanów opowiedział nam historię kościoła oraz jego ołtarzy.
Następnie wyruszyliśmy na sześciokilometrową trasę rajdową, która wiodła przez Białą Górę (największa w kraju kopalnia piasku kwarcowego), Małe Groty leżące nad rzeką Pilicą, (dawniej duża jaskinia, dzisiaj niewielkie przęsło z białego piaskowca przylegające do wysokiego zbocza), Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła” ( wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie). Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę woda. Meta rajdu to Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Wszystkich rajdowiczów powitał pan dyrektor Skansenu Andrzej Kobalczyk, który przygotował dla nas poczęstunek oraz zaprosił do zwiedzenia muzeum. Następnie zostały wręczone nowe legitymacje i odznaki turystyki pieszej – dwie brązowe odznaki otrzymali nasi członkowie: Oliwia Kobędza i Artur Jędrzejczyk. Pan prezes Włodzimierz Szafiński przeprowadził konkurs rajdowy o rzece Pilicy, następnie zostały rozdane nagrody oraz dyplomy uczestnictwa dla poszczególnych klubów.
Około godziny 13.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
II tura wyborów
25 maja 2015 r. w naszej szkole zorganizowana została II tura wyborów prezydenckich. Projekt zorganizowany został przez młodzież działającą
w Klubie Europejskim, przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem projektu była nauka zasad demokracji oraz, przy okazji, dobra zabawa.
Wyniki głosowania są następujące:
Głosów oddanych – 178
Głosów ważnych – 173
Głosów nieważnych – 5
1. Duda Andrzej Sebastian – 133 głosy
2. Komorowski Bronisław Maria – 40 głosów
Frekwencja wyniosła 84,9 %. Najwyższa była w klasie III B wyniosła 100 %!Najniższa natomiast w klasie I C i wyniosła 71,6%.
Zwycięzcy gratulujemy!
Sprawozdanie z przeprowadzonego Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „MŁODY LINGWISTA”
W dniu 27 marca 2015 roku uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy i Edukacji z języka angielskiego „Młody Lingwista”. W konkursie wzięło udział 32 uczniów naszej szkoły. W skali kraju w konkursie wzięło udział 5900 uczniów z 344 szkół. Uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce w województwie łódzkim i drugie miejsce w zestawieniu ogólnopolskim.
I miejsce: Szalacha Bartłomiej klasa IV b
III miejsce: Banaszczyk Robert klasa IV b
III miejsce: Badura Weronika klasa VI b
V miejsce: Dziuba Wiktoria klasa IV b
V miejsce: Piskorz Natalia klasa IV a
VI miejsce: Gągór Oliwia klasa IV a
VI miejsce: Juszczyk Dawid klasa IV b
VII miejsce: Madejski Mateusz klasa IV b
VII miejsce: Włodarczyk Damian klasa IV a
VII miejsce: Hajduk Aleksandra klasa VI b
VII miejsce: Kruk Patrycja klasa VI
IX miejsce Dobrzańska Zofia klasa IV c
IX miejsce: Piwowarczyk Jakub klasa V b
IX miejsce: Werens Kinga klasa V a
Koordynatorami konkursu były: Elżbieta Strojkowska i Ewa Woźniak.
XI Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK – Kociewie 2015 w dniach 15 – 17 maja
Zlot rozpoczął się od powitania uczestników w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych w Tczewie przez władze samorządowe i członków Zarządu Głównego PTTK. Po części oficjalnej, zakwaterowaniu i obiedzie zwiedzaliśmy Tczew. Po kolacji został przeprowadzony konkurs zlotowy o Tczewie oraz drużynowy bieg na orientację w parku miejskim.
Drugi dzień rozpoczęlismy od zwiedzania zamku krzyżackiego w Gniewie, gdzie został dla nas przygotowany poczęstunek. Następnie zwiedzaliśmy Gniew oraz Muzeum Diecezjalne i opactwo pocysterskie w Pelplinie. Kolejnym punktem programu były: Muzeum Historii PRL i Sanktuarium Maryjne w Piasecznie. Najwięcej atrakcji tego dnia dostarczył nam pobyt w Grodzie Żywej Historii Kerin w Subkowach, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią średniowiecza, mieliśmy możliwość poznania strojów i zbroi z tamtej epoki, a także ich przymierzenia. Odbył się tam również turniej łuczniczy, konkurs przeciągania wieloliny, nauka walki na miecze, rzutu oszczepem. Miała miejsce bitwa na worki z sianem i wiele innych średniowiecznych gier i zabaw. Na zakończenie pobytu w grodzie rozpalono ognisko i poczęstowano nas kielbasami. W godzinach wieczornych uczestniczyliśmy w Nocy Muzeuów w Muzeum Sztuk w Tczewie. Zamiast tradycyjnego zwiedzania wzięliśmy udział w konkursach i warsztatach przygotowanych przez tę instytucję.
Trzeciego dnia pobytu obejrzeliśmy cztery wystawy w Muzeum Sztuk w Tczewie: Wisła, Sztuka ludowa, Akordeony, Napoleon w Kociewiu. Po powrocie do naszej bazy nastąpiło oficjalne zakończenie Zlotu, podczas którego każdy z uczestników (w ponadstuosobowej grupie było czterech uczniów z naszej szkoły wraz z panią Justyną Nicoś) otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy konkursów rajdowych nagrody.
Artur Jędrzejczyk, Wojtek Krakowiak
"Majowa jutrzenka"
"Majowa jutrzenka"
Dnia 30. 04. 2015 r. na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się apel poświęcony 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem p. dyrektora W. Łatacza, który przypomniał powód, dla którego społeczność szkoły podstawowej zebrała się w sali gimnastycznej. Następnie uczniowie klas czwartych i piątej b zaprezentowali się w dwóch scenach.
Pierwsza rozgrywała się w ubogim warsztacie szewskim na warszawskim rynku. Tu bohaterowie- czeladnicy, uczeń Krystek i krawiec (przyszedł do majstra z wizytą i przygląda się pracy) - rozmawiają o ówczesnych bieżących wydarzeniach. Uczestniczy w nich też Marysia, która wpada po swe buty i biegnie przed zamek. Pojawia się wkrótce majster Teodor i relacjonuje to, co widział i słyszał dnia 3 maja 1791 roku.
W scenie drugiej odświętnie ubrane uczennice przybliżyły nam postacie związane z Konstytucją 3 Maja oraz jej postanowienia.
Występ ubogacony był pieśniami patriotycznymi: "Hymn Konstytucji 3 Maja", "Witaj majowa jutrzenko", "Polska flaga" w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistki. Nastrój tworzyły stroje z tamtej epoki, rekwizyty, dekoracja. Uroczystość przygotowały panie: M. Błońska, M. Juzala, M. Maliszewska, L. Wilk. Pomocą służyła p. J. Rutowicz.
zredagowała: M. Maliszewskazdjęcja: W. Domagała
Wieczór poetycki "Czas na słowo"
W dniu 28 marca br. w sali widowiskowej MDK odbył się Wieczór poetycki „Czas na słowo” poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej. Twórcami tego przedsięwzięcia była grupa teatralna „KURTYNA” prowadzona przez panią Wioletę Kowalską. Młodzi artyści, doskonale przygotowani, w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali twórczość naszej polskiej laureatki Nagrody Nobla. Uczestnikami wieczoru poetyckiego byli rodzice, nauczyciele, dyrektor ZS-G w Przedborzu – Grażyna Strojkowska, oraz mieszkańcy miasta i gminy Przedbórz. Na zakończenie dyrektor MDK Halina Mikuszewska podziękowała grupie teatralnej „KURTYNA” za wspaniale przygotowany występ oraz przybyłej publiczności za obecność oraz za zaangażowanie w rozwój kultury w Przedborzu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie