To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
Za pośrednictwem kampanii promowane są patriotyczne postawy i tożsamość narodowa w Polsce i poza jej granicami, a także tworzona jest wspólnota pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.
Nasza szkoła już po raz piąty przystąpiła do tej jakże szlachetnej akcji. Tym razem jednak akcja miała nieco inną formę. BohaterON bowiem połączył siły
z projektem MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym, którego ekspertki zadbały o emocjonalną stronę opowiadań i scenariuszy zajęć. „Kwadrans dla MŁODYCH GŁÓW” to wskazówki i zadanie od psycholożki Joanny Szulc, dzięki którym mogłam poradzić sobie
z bezpieczną rozmową na trudne tematy.
Projekt realizowałam w klasach 4-8 od połowy września 2024 r. do 30 października 2024 r. Pracowaliśmy na podstawie przygotowanych przez organizatora akcji, specjalnie na tę okazję materiałach. W klasach młodszych było to słuchowisko pt. „Tajemniczy pamiętnik”, a w klasach starszych „Bombka z Memmingen”. Oba fenomenalnie przeniosły uczniów w powstańczy, jakże trudny świat, nawiązując jednocześnie do współczesnych problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie.
Sylwia Prymus