Jesteśmy zwycięzcami!!!
4 czerwca 2016 r. w teatrze Kwadrat w Warszawie, odbyła się VIII gala finałowa podsumowująca konkurs organizowany przez fundację Shalom, pod hasłem „Na wspólnej ziemi”.
W gali udział wzięła reprezentacja uczennic z naszej szkoły
w składzie: Katarzyna Sobczyk, Agnieszka Grzegorczyk, Kinga Kuder, Paulina Włoch, Klaudia Łoś i Natalia Olejnik, wraz z opiekunem panią Sylwią Prymus oraz panią Moniką Warzyńską, jako przedstawicielem Urzędu Miasta. Na galę zostaliśmy zaproszeni nie bez powodu. Zostaliśmy bowiem laureatami tego konkursu. Do końca jednak nie wiedzieliśmy, które miejsce ostatecznie zdobędziemy. Ale po kolei.
Nasz pobyt w Warszawie rozpoczął się o godz. 10.00, od zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich –POLIN, które to zwiedzanie było częścią atrakcji przygotowanych przez organizatorów konkursu. Muzeum wywarło na nas ogromne wrażenie. Potężny budynek, z mnóstwem ekspozycji, pamiątek, multimedialnych prezentacji. Przepięknie pokazuje na zasadzie chronologii dzieje Żydów polskich. Przechodząc do poszczególnych sal, które są ze sobą połączone, wchodzimy tak naprawdę np. do synagogi, na żydowską przedwojenną ulicę, czy też na zwykły targ.
Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się do teatru Kwadrat, gdzie miała się odbyć gala finałowa. O godz. 14.00 wszystko się zaczęło. Najpierw przemawiali zaproszeni goście. Sobotnia uroczystość zgromadziła ich wielu, m.in. Wojciecha Kaczmarczyka – sekretarza stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania i społeczeństwa obywatelskiego, Macieja Kopcia – podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej RP, Włodzimierza Paszyńskiego – zastępcę prezydenta m.st. Warszawy, Annę Ben Ezra – attache kulturalną Ambasady Izraela w Polsce, Andrzeja Klarkowskiego – doradcę Marszałka Sejmu RP, Bożenę Opiołę z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta, Grzegorza Jopkiewicza – naczelnika Wydziału Dyplomacji Historycznej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP,
prof. Krzysztofa Miszczaka – dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Izabelę Stelmańską – zastępcę dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Katarzynę Zdrojewską z Biura Wojewody Mazowieckiego oraz Mirosława Sielatyckiego – zastępcę dyrektora Biura Edukacji. Odczytano także listy Marszałek Senatu RP, Ministra Edukacji Narodowej oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. W dalszej części przyszedł czas na ogłoszenie listy zwycięzców. Okazało się, że nasza reprezentacja ex aequo z innym zespołem uczniowskim z Krosna oraz uczeń z Kraśnika, zajęli I MIEJSCE!!!
Radości nie było końca. Dziewczyny dumne wyszły na scenę po odbiór nagród indywidualnych, które stanowiły tablety, książki, długopisy. Kasia Sobczyk , jako lider grupy pokrótce przedstawiła tematykę oraz treść napisanej pracy. Ale to nie był koniec niespodzianek. Okazał się, że : cyt. ze str. fundacji SHALOM:
Uznając zasługi w propagowaniu wiedzy nt. historii i kultury Żydów polskich komisja postanowiła także nagrodzić nauczycielkę, Sylwię Prymus
z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu, szkoły, która za całokształt pracy wniesionej w propagowanie idei konkursu „Na Wspólnej Ziemi” otrzymała nagrodę specjalną w postaci zestawu komputerowego.
Nasz praca konkursowa nosi tytuł „Gdyby mury mogły przemówić…”
Jest to przewodnik po przedwojennym żydowskim Przedborzu. Zostały w niej ukazane miejsca szczególne dla społeczności żydowskiej w Przedborzu. Na zasadzie analizy porównawczej pokazałyśmy w których budynkach mieszkali Żydzi, gdzie mieściły się synagogi, żydowskie sklepy, restauracje, getto, a co obecnie w tych miejscach się znajduje. Co z nich pozostało. Wszystko to zostało poparte mnóstwem zdjęć przedwojennych i współczesnych oraz opatrzone odpowiednimi komentarzami.
~Sylwia Prymus~