• Wycieczka do Chęcin

          • W dniu 19 października o godzinie 7:45 uczniowie kl. IV – VI wyruszyli na wycieczkę
            w okolice Kielc. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Chęcinach. Z parkingu trzeba było podejść na wzgórze zamkowe drogą przez las którą pokonaliśmy dość szybko słuchając ciekawych opowieści przewodnika o władcach którzy zarządzali zamkiem. Nie zwiedzaliśmy zamku wewnątrz, ponieważ żadna z komnat nie ocalała .Pozostała tylko wieża zamkowa. Pokonaliśmy 162 stopnie i naszym oczom ukazał się piękny krajobraz Gór Świętokrzyskich
            i panorama miasta.

            Następnie spacerowaliśmy po dziedzińcach zamkowych, zarówno górnym jak i dolnym. Wysłuchaliśmy historii tego miejsca, przymierzaliśmy rycerskie przyłbice, strzelaliśmy z łuku

            i rusznicy, na baszcie próbowaliśmy spotkać Białą Damę.

            Następnie przewodnik pokazał nam Kościół Franciszkanów i klasztorną kaplicę opowiedział historię tego miejsca. Kolejnym miejscem, który zwiedzaliśmy była kamienica „ Niemczówka”
            z 1570 roku , w której obecnie mieści się Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny, a nam została przedstawiona wirtualna podróż po najciekawszym miejscach gminy Chęciny. Na zakończenie tego punktu programu poznaliśmy średniowieczny układ ulic i zabudowy miasta z XVI- XIX w.

            Wspaniałą lekcję przyrody przeżyliśmy w Jaskini Raj, którą zwiedzaliśmy
            z przewodnikiem. Ciekawie opowiedział nam o powstaniu jaskini i „ jej mieszkańcach”. Jaskinia została odkryta w 1963 roku a w 1966 roku została udostępniona dla zorganizowanego ruchu turystycznego. Przeprowadzono wiele prac górniczych, aby zabezpieczyć i udostępnić jaskinię dla zwiedzających. W dniu 5 października 1968 roku uznano jaskinię za rezerwat przyrody

            Wskazywał przepiękne formy nacieków: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kolumny naciekowe, „perły” jaskiniowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły liczące setki tysięcy lat skały. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca – pająki, a na wybrańców spadły „ kropelki szczęścia”. Niestety nie można było fotografować wnętrza jaskini.

            Ostatnim punktem programu było zwiedzanie w Oblęgorku muzeum polskiego noblisty, autora naszych lektur – Henryka Sienkiewicza w związku z ustanowieniem roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza. Widzieliśmy tam portrety pisarza i jego rodziny, gabinet
            w którym powstały dzieła autora, kolekcję broni, dary jubileuszowe, fotokopię dyplomu noblowskiego z 1905 roku i wiele innych ciekawostek. Na zakończenie zwiedzania muzeum odbyliśmy lekcję muzealną o temacie „Afrykańska podróż”.

            Do domu wracaliśmy w dobrych humorach zwłaszcza, że na zakończenie czekała nas jeszcze wizyta w Mc. Donald's

            Polecamy wszystkim ziemię kielecką. Naprawdę warto poznać i zwiedzić ten rejon Polski.

             

            Opiekunowie:

            • Grażyna Strojkowska

            • Monika Ilnicka

            • Barbara Francuz

            • Joanna Rutowicz

              

              

              

          • Jesień w lesie

          • Las jesienią postanowiła odwiedzić 11 pażdziernika 2016r. klasa III d i a wraz
            z wychowawczyniami. Celem wycieczki do lesniczówki w Bysiowie, było sprawdzenie w praktyce, wiadomości zdobytych podczas zajęc w szkole .
            Wycieczka taka - to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla uczniów.Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic np.: czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego), różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne.Usłyszały o przygotowaniach zwierząt do zimy. Dowiedziały się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane,zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory. Udało się również zebrać trochę grzybów jadalnych.
            Wszyscy miło spędzili czas, biorąc udział w spacerze wyznaczoną ścieżką edukacyjną, realizując wyznaczone zadania przez panią leśnik. Na podsumowaniu były niespodzianki dla każdego dziecka :zakładki-linijki, słodycze i karty pracy.
            W trakcie pobytu wszyscy mogli się posilić pyszną kiełbaską z ogniska, przygotowaną przez mamy uczniów.
            Piękno kolorów jesieni sprawiło, że wszyscy z wrażeniami i uśmiechem wrócili do szkoły.

             

            Grażyna Włoch

             

              

              

          • Dzień Języków Europejskich

          • Dzień   Języków Europejskich

            w klasach drugich i trzecich szkoły podstawowej

            Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym − posiada 24 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Należy również pamiętać o językach, którymi mówią obywatele Unii Europejskiej pochodzący z innych krajów i kontynentów. Właśnie po to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę różnorodność lingwistyczną, Unia Europejska i Rada Europy ogłosiły 2001 rok Europejskim Rokiem    Języków.

                       Z tej okazji uczniowie klas drugich na zajęciach języka angielskiego  zapoznali się ze słowem „dziękuję” w różnych językach, m.in. angielskim (thank you), niemieckim (danke), hiszpańskim (merci), włoskim (grazias) i rosyjskim (spasiba). A następnie wykonali zakładki  do książek z tymi słowami i flagami państw  Europy. 

             Klasa III a wykonała mapę kontynentu europejskiego i zapoznała się ze stolicami i flagami większości państw .

            Jeszcze kilka ciekawostek o  językach

            Czy wiecie, że…?

            01 Na świecie jest dziś między 6000 a 7000 języków; używa ich 7 miliardów ludzi, zamieszkałych na terenie 189 państw.

            02 W samej Europie funkcjonuje około 225 rodzimych  języków, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata.

            03 Najwięcej ze wszystkich języków świata funkcjonuje na terenie Azji i Afryki.
             

            04 Co najmniej połowa światowej populacji jest dwu- lub wielojęzyczna.
             

            05 W codziennym życiu Europejczycy coraz częściej mają do czynienia  z językami obcymi. Istnieje zatem potrzeba wzbudzenia wśród obywateli Europy większego zainteresowania językami obcymi.

            06 Zakres słownictwa wielu języków obejmuje 50 000 lub więcej słów, lecz poszczególni użytkownicy  języków zazwyczaj znają i wykorzystują ledwie ułamek całkowitego zasobu słów – w codziennych rozmowach ludzie cały czas stosują te same kilkaset słów.

            07 Języki pozostają ze sobą w nieustającej interakcji, wpływając na siebie wzajemnie na wiele sposobów: język angielski czerpał niegdyś liczne zapożyczenia wyrazów i sformułowania z  innych języków, dzisiaj zaś języki europejskie zapożyczają   wiele słów z języka angielskiego.

            08 W pierwszym roku życia dziecko wydaje szeroką gamę dźwięków: w końcu pierwszego roku życia pojawiają się pierwsze zrozumiałe słowa;  w wieku trzech lat dziecko formułuje zdania złożone, a w wieku lat pięciu dysponuje już zasobem kilku tysięcy słów.

            09 Język ojczysty to zazwyczaj język, który znamy  najlepiej i najczęściej z niego korzystamy. Istnieją jednak osoby „doskonale dwujęzyczne”, które potrafią posługiwać się równie biegle dwoma językami.  Zazwyczaj jednak osoby dwujęzyczne nie wykazują się idealną biegłością w obu językach.

            10 Wielojęzyczność niesie  liczne korzyści: ułatwia uczenie się kolejnych języków, wpływa pozytywnie na proces myślenia i sprzyja kontaktom z innymi ludźmi i kulturami.

            11 Dwujęzyczność oraz wielojęzyczność niosą za sobą także pewne korzyści natury ekonomicznej: osobom mówiącym w kilku językach łatwiej jest znaleźć pracę, zaś przedsiębiorstwa wielojęzyczne są bardziej konkurencyjne  niż przedsiębiorstwa monojęzyczne.

            12 Języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny. Większość języków europejskich należy do wielkiej rodziny indoeuropejskiej.

            13 Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.

            14 Rodzina języków germańskich obejmuje między innymi języki duński, norweski, szwedzki, islandzki, niemiecki, niderlandzki, angielski i jidysz.

            15 Rodzina języków romańskich obejmuje między innymi język włoski, francuski, hiszpański, portugalski i rumuński.

            16 Rodzina języków słowiańskich obejmuje między innymi język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, czeski, słowacki, słoweński, serbski, chorwacki, macedoński i bułgarski.

            17 Większość języków europejskich opiera się na alfabecie łacińskim. Niektóre języki słowiańskie opierają się na cyrylicy. Grecki, jidysz, ormiański i gruziński posiadają własny alfabet.

            18 W większości krajów Europy istnieje kilka języków regionalnych czy języków mniejszości – niektóre z nich zyskały nawet status oficjalny.

            19 Języki pozaeuropejskie często używane  na terytorium Europy to arabski, chiński oraz hindi; każdy z nich dysponuje własnym systemem zapisu słów.

            20 Rosja (148 milionów mieszkańców) może poszczycić się największą liczbą używanych na jej terytorium języków: w zależności od zastosowanych kryteriów jest ich od 130 do 200.

            21 W skutek napływu imigrantów oraz uchodźców Europa staje się coraz bardziej wielojęzyczna.  W samym tylko Londynie mówi się w  około 300 językach (arabski, turecki, kurdyjski, języki berberyjskie, hindi, pendżabski itd.).

             

                                                                                                 Opracowała Ewa Woźniak

             

          • Święto ziemniaka

          • W dniu 28 września 2016 roku klasa IIIc PSP w Przedborzu wraz z wychowawczynią zorganizowała nad przedborskim zalewem Święto Pieczonego Ziemniaka. Zaproszeni zostali również rodzice uczniów. Wszyscy miło spędzili czas biorąc udział w różnego rodzaju grach i konkursach. Każde z dzieci zostało odznaczone pamiątkowym medalem. Na koniec imprezy odbyła się ziemniaczana uczta.

              

              

              

              

              

              

              

              

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29. 09.  2016 r. klasa VI c włączyła się w akcję "Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania". Tego dnia szóstoklasiści przynieśli swoje ulubione lektury. Każdy chętny prezentował wybraną przez siebie książkę i czytał jej fragment. Miał w ten sposób zachęcić do przeczytania całości. Akcja, która organizowana jest w Polsce od 2001 roku, spodobała się uczniom. Wrócimy do niej w przyszłym roku.

              

             

                                                                                                            zredagowała M. Maliszewska

          • Rajd Szlakiem Kazimierza Wielkiego i Królewskich Miodów

          • Rajd Szlakiem Kazimierza Wielkiego i Królewskich Miodów

            Żeleźnica – Góry Mokre 01.10. 2016r.

            Dnia 01 października 2016r. odbył się Rajd Szlakiem Kazimierza Wielkiego i Królewskich Miodów.  Organizatorami tej imprezy był Oddział PTTK w Żarnowie i SKKT-PTTK przy ZS-Gw Przedborzu. Patronat honorowy na tym rajdem objęli: Regionalny Związek Pszczelarzy „Ziemi Piotrkowskiej” , Stowarzyszenie Miast  Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu oraz Burmistrz Miasta Przedborza.  Głównym celem rajdu było przypomnienie postaci  króla Kazimierza Wielkiego i jego związku  z gminą Przedbórz, jak również zapoznanie młodzieży z tajnikami wiedzy pszczelarskiej.

             

            Na starcie w Żeleźnicy zebrało się 180 młodych turystów wraz z opiekunami. Po krótkim powitaniu i rozdaniu pamiątkowych znaczków rajdowych przez prezesa Oddziału PTTK pana Włodzimierza Szafińskiego przy pomniku króla Kazimierza Wielkiego, udaliśmy się do Kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja w Żeleźnicy. Tam od tutejszego księdza proboszcza wysłuchaliśmy krótkiej historii  kościoła i jego związku z królem Kazimierzem Wielkim. Następnie udaliśmy się na około 7 kilometrową  trasę rajdową.

            Podczas marszu podziwialiśmy piękno przyrody jesiennej  okolicznych lasów, w których wieki temu polował król  Kazimierz Wielki. Meta rajdu to Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych, gdzie czekał na nas poczęstunek- pyszny bigos oraz ziemniaki z ogniska.

            Następnie uczestniczyliśmy w prelekcji pszczelarskiej oraz  odbył się konkurs historyczno- ekologiczny w dwóch kategoriach wiekowych. W konkursie tym uczniowie naszego gimnazjum zajęli II miejsce.

            Po wręczeniu nagród i dyplomów , wszyscy uczestnicy otrzymali przygotowane przez nasze koło pamiątkowe magnesy oraz małe słoiczki miodu.

             

             

          • Dyskoteka

          •  29 września z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się w naszej szkole dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Od godziny 17 do 20.30 w sali gimnastycznej bawiło się 163 uczniów . W tym czasie działał również szkolny sklepik. Uczniowie bawili się znakomicie pod opieką nauczycieli. Dochód w kwocie 326 złotych zasili konto samorządu.

             

             

             

             

             

             

            zredagowała M. Maliszewska                        

                                                                   

             

             

             

          • Dzień Języków Obcych w szkole

          • Już po raz szósty zorganizowałem wystawę tematyczną z okazji „Dnia Języków Obcych w Szkole”, który odbywa się 26 września, a ustanowiony został w 2001 roku przez Radę Europy. W tym roku wystawa nosi nazwę ‘British and American Automotive Industry’ czyli „Brytyjska i amerykańska motoryzacja”. Udział wzięli uczniowie z klas:

            V „a”  - Jakub Kieruzal, Konrad Kowalski, Dawid Lizińczyk, Michał Lizińczyk, Bartłomiej Peroński, Sebastian Staszczyk

            V ”b” – Paweł Budziński, Witold Cieślik, Sebastian Goryczka, Amadeusz Jędruszek, Franek Pawlak, Adam Ryszka,

            VI „c” – Paweł Osiecki, Łucja Szmigielska, Wiktoria Staszewska, Natalia Wilk

              

            Na wystawę trafiły prace wykonane dowolną techniką, opatrzone krótką informacją w języku angielskim. Uczniowie przygotowali następujące marki: samochody – Cadillac, Chevrolet, Double – Dekker (londyński autobus), Ford, Jaguar, Roll-Royce i Rover; motocykle – Harley Davidson, Indian i Triumph oraz traktor – John Deere.

              

            Anna Łuszczarek i Natalia Rydz przygotowały napis w formie srebrnych tabliczek stylizowanych na tablice rejestracyjne. Uczniowie uzupełnili też wystawę częściami motoryzacyjnymi: migacz, klocek hamulcowy, obudowa światła i pompa do spryskiwacza. I pomyśleć, że te pojazdy produkowane są już od początku ubiegłego stulecia!

            Łukasz Czuryłło   

              

              

          • To już 77 lat…

          • 27 września 2016 r. obchodziliśmy 77 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu na skalę światową, który pokazał, że Polacy nigdy się nie poddają. Mimo przeciwności losu są zawsze są gotowi walczyć
            w obronie wolności.

            Z tej okazji właśnie młodzież działająca w Kole Historycznym naszego gimnazjum postanowiła zorganizować apel poświęcony bohaterom tamtych wydarzeń. Apel rozpoczęliśmy uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie w krótkim referacie prowadzący przypomnieli historię powstania PPP. W te wydarzenia wplecione zostały informacje dotyczące funkcjonowania PPP w naszym mieście. W związku z tym odczytane zostały fragmenty „Pamiętnika burmistrza miasta Przedborza Konstantego Kozakiewicza z lat 1939 - 1940”ortaz spisane w 2000 r. wspomnienia nieżyjącej już Przedborzanki – pani Lucyny Lembke, która doskonale pamiętała czasy wojny i tajnych kompletów organizowanych w ich domu.Dodatkowo, aby lepiej zrozumieć czy było i jak działało PPP mogliśmy zobaczyć fragmenty wywiadów przeprowadzonych z żywymi świadkami historii – członkami Polskiego Państwa Podziemnego.

             

             

            Sylwia Prymus

          • Szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych

          • Regulamin korzystania

            z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych

             

            Rozdział I

            POSTANOWIENIA OGÓLNE

             

            § 1

            Przedmiot Regulaminu

             

            1.Niniejszy „Regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych”, zwany dalej „Regulaminem”, reguluje:

            a) zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem Uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,

            b) tryb przyjęcia podręczników na stan Szkoły,

            c) postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.

            2.Każdy uczeń powinien zaznajomić się z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych i z godzinami otwarcia biblioteki szkolnej.

            3.Udostępnianie materiałów bibliotecznych podlega rejestracji.

            4.Podręczniki wypożyczane do domu Bibliotekarz zapisuje w bazie użytkowników.

            5.Zwrot wypożyczonych podręczników Bibliotekarz potwierdza w bazie użytkowników.

             

            § 2

            Słowniczek

            Użyte w Regulaminie terminy oznaczają:

            Szkoła – Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Przedborzu

            Biblioteka biblioteka podręczników szkolnych funkcjonująca w ramach biblioteki szkolnej.

            Uczeń uczeń szkoły uprawniony do otrzymania darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

            Podręcznikpodręcznik dopuszczony do użytku szkolnego.

            Materiał edukacyjnymateriał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub

            elektroniczną.

            Materiał ćwiczeniowymateriał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

            Dotacjadotacja celowa, o której mowa w art. 22ae pkt 5 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014 r. poz. 811).

            Rodzicrodzic lub opiekun prawny ucznia.

            Wychowawca klasywyznaczony przez Dyrektora Szkoły wychowawca danej klasy

             

             

            Rozdział II

            ZADANIA BIBLIOTEKI PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

             

            1.Biblioteka podręczników szkolnych, zwana dalej Biblioteką, gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.

            2.Biblioteka nieodpłatnie:

            wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową, lub

            zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną,
            lub

            przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.

            3.Dołączona do podręcznika lub materiałów edukacyjnych płyta CD stanowi integralną część podręcznika lub materiałów edukacyjnych i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.

            4.Czas otwarcia Biblioteki podany jest do wiadomości użytkownikom w informacji umieszczonej przy wejściu do Biblioteki oraz w Internecie.

             

            Rozdział III

            PRZYJĘCIE PODRĘCZNIKÓW NA STAN SZKOŁY

             

            1.Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe przekazane Szkole
            w ramach dotacji zostają przekazane na stan Biblioteki na podstawie stosownego protokołu.

            2.Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne stanowią własność Szkoły.

            3.Podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe przekazane Szkole
            w ramach dotacji winny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.

             

             

            Rozdział IV

            UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW

             

            § 1

            Użytkownicy Biblioteki podręczników szkolnych

             

            1.Do wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie Szkoły, którzy rozpoczęli naukę w klasie IV w roku szkolnym 2015/2016 lub później.

            2.Użytkownicy Biblioteki przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji.

            3.Uczniowie są rejestrowani na podstawie dostarczonych do Biblioteki list zgodnych
            z listą klasy zamieszczoną w dzienniku lekcyjnym.

            4.Rejestracja następuje najpóźniej do dnia 10 września danego roku szkolnego.

             

             

            § 2

            Okres trwania wypożyczenia

             

            1.Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego

            najpóźniej do dnia 15 września danego roku szkolnego.

            2.Podręczniki wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija 20 czerwca danego roku szkolnego.

            3.Szczegółowe zasady wypożyczania określa procedura, o której mowa w § 3 Regulaminu.

            4.Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.

            5.Zwrot podręcznika warunkuje uzyskanie wpisu na karcie czytelniczej ucznia, świadczącego o rozliczeniu się ucznia z biblioteką szkolną.

             

             

            § 3

            Procedura wypożyczania podręcznika

            (wersja 1)

             

            1.Na początku roku szkolnego wychowawca klasy, na podstawie stosownego protokołu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu, pobiera z Biblioteki podręczniki lub materiały edukacyjne w liczbie równej liczbie uczniów swojej klasy.

            2.Wraz z pobraniem podręczników lub materiałów edukacyjnych wychowawca klasy ma obowiązek zapoznania rodziców/prawnych opiekunów z Regulaminem użyczenia podręczników.

            3.Wychowawca ma obowiązek poinformować rodziców, aby przed wypożyczeniem sprawdzili stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosić wychowawcy.

             

            § 4

            Zmiana Szkoły

             

            1.Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji
            w Szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymany podręcznik lub materiały edukacyjne.

            2.W tym momencie przestaje obowiązywać Regulamin użyczenia, co potwierdza Bibliotekarz, wydając Rodzicowi stosowne potwierdzenie.

            3.W przypadku niemożności zwrotu otrzymanego podręcznika lub materiałów edukacyjnych zastosowanie ma rozdział V niniejszego Regulaminu

             

             

             

             

            Rozdział V

            ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE PODRĘCZNIKI

             

            § 1

            Obowiązki Ucznia związane z wypożyczeniem

             

            1.Przez cały okres użytkowania podręczników Uczeń dba o właściwe i czyste obłożenie książki.

            2.Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki celem zapewnienia wieloletniego użytkowania podręczników.

            3.Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.

            4.Dopuszcza się używania ołówka w celu zaznaczenia (np. pracy domowej).

            5.Wraz z upływem terminu zwrotu (koniec roku szkolnego) Uczeń powinien uporządkować podręczniki, tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić,
            a następnie oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz
            z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, itp.)

             

            § 2

            Uszkodzenie lub zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego

             

            1.Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie.

            2.Na żądanie Bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych jest zobowiązany podręcznik naprawić.

            3.Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.

             

             

             

            § 3

            Zakres odpowiedzialności

             

            1.Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.

            2.Szczegółowe zasady odpowiedzialności określa Regulamin użyczenia podręcznika,
            o której mowa w załączniku nr 3.

            3.W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia podręcznika lub materiału edukacyjnego Szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu:

            kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego lub

            kosztu podręcznika do zajęć w klasach IV– VI szkoły podstawowej, o którym mowa wart. 22ad ust. 1, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty
            i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa.

            4.Wartość uszkodzonych lub zniszczonych podręczników określa Dyrektor Szkoły.

            5.W celu uzyskania od rodziców kosztu uszkodzonych lub zniszczonych podręczników Biblioteka, stosownie do treści Umowy użyczenia podręcznika, wysyła do Rodzica wezwanie do zapłaty, którego treść stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.

            6.W przypadku braku zapłaty za uszkodzone bądź zniszczone podręczniki Szkoła sprawę skieruje na drogę postępowania sądowego.

             

            § 4

            Zwrot podręczników

             

            1.W przypadku braku zwrotu podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie określonym w niniejszym Regulaminie Szkoła może żądać od rodziców ucznia :

            1) pokrycia kosztów zakupu podręcznika lub materiałów edukacyjnych

            2) kosztu podręcznika do zajęć w klasach IV– VI szkoły podstawowej, o którym mowa wart. 22 ad ust. 1, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty
            i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa.

            2.Wartość nieoddanych w terminie podręczników określa Dyrektor Szkoły.

            3.W celu uzyskania od rodziców ucznia kosztu niezwróconego w terminie

            podręcznika lub materiału edukacyjnego Biblioteka, stosownie do treści Umowy użyczenia podręcznika, wysyła do Rodzica wezwanie do zapłaty, którego treść stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.

            4.W przypadku braku zwrotu wypożyczonych podręczników lub braku zapłaty za niezwrócone podręczniki szkoła sprawę skieruje na drogę postępowania administracyjnego.

             

             

             

            Rozdział VI

            INWENTARYZACJA

             

            1.Inwentaryzacja zasobów Biblioteki odbywa się raz w roku: po ich odbiorze od użytkowników danego roku szkolnego.

            2.Sprawozdanie przedstawiane jest Dyrektorowi Szkoły najpóźniej do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktycznych celem uzupełnienia zasobów.

             

             

            Rozdział VII

            POSTANOWIENIA KOŃCOWE

             

            1.Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.

            2.Bibliotekarze zobowiązani są do udostępniania uczniom i rodzicom Regulaminu Biblioteki na każde ich życzenie.

            3.Sprawy sporne pomiędzy nauczycielem, bibliotekarzem a użytkownikiem biblioteki rozstrzyga Dyrektor Szkoły.

            4.Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest Dyrektor Szkoły.

            5.Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym Regulaminie, podejmuje Dyrektor Szkoły.

            6.Niniejszy Regulamin w chodzi w życie z dniem 1 września 2015 roku.

          • Szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych

          • Regulamin korzystania

            z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych

             

            Rozdział I

            POSTANOWIENIA OGÓLNE

             

            § 1

            Przedmiot Regulaminu

             

            1.Niniejszy „Regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych”, zwany dalej „Regulaminem”, reguluje:

            a) zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem Uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,

            b) tryb przyjęcia podręczników na stan Szkoły,

            c) postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.

            2.Każdy uczeń powinien zaznajomić się z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych i z godzinami otwarcia biblioteki szkolnej.

            3.Udostępnianie materiałów bibliotecznych podlega rejestracji.

            4.Podręczniki wypożyczane do domu Bibliotekarz zapisuje w bazie użytkowników.

            5.Zwrot wypożyczonych podręczników Bibliotekarz potwierdza w bazie użytkowników.

             

            § 2

            Słowniczek

            Użyte w Regulaminie terminy oznaczają:

            Szkoła – Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Przedborzu

            Biblioteka biblioteka podręczników szkolnych funkcjonująca w ramach biblioteki szkolnej.

            Uczeń uczeń szkoły uprawniony do otrzymania darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

            Podręcznikpodręcznik dopuszczony do użytku szkolnego.

            Materiał edukacyjnymateriał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub

            elektroniczną.

            Materiał ćwiczeniowymateriał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

            Dotacjadotacja celowa, o której mowa w art. 22ae pkt 5 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014 r. poz. 811).

            Rodzicrodzic lub opiekun prawny ucznia.

            Wychowawca klasywyznaczony przez Dyrektora Szkoły wychowawca danej klasy

             

             

            Rozdział II

            ZADANIA BIBLIOTEKI PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

             

            1.Biblioteka podręczników szkolnych, zwana dalej Biblioteką, gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.

            2.Biblioteka nieodpłatnie:

            wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową, lub

            zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną,
            lub

            przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.

            3.Dołączona do podręcznika lub materiałów edukacyjnych płyta CD stanowi integralną część podręcznika lub materiałów edukacyjnych i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.

            4.Czas otwarcia Biblioteki podany jest do wiadomości użytkownikom w informacji umieszczonej przy wejściu do Biblioteki oraz w Internecie.

             

            Rozdział III

            PRZYJĘCIE PODRĘCZNIKÓW NA STAN SZKOŁY

             

            1.Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe przekazane Szkole
            w ramach dotacji zostają przekazane na stan Biblioteki na podstawie stosownego protokołu.

            2.Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne stanowią własność Szkoły.

            3.Podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe przekazane Szkole
            w ramach dotacji winny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.

             

             

            Rozdział IV

            UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW

             

            § 1

            Użytkownicy Biblioteki podręczników szkolnych

             

            1.Do wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie Szkoły, którzy rozpoczęli naukę w klasie I w roku szkolnym 2015/2016 lub później.

            2.Użytkownicy Biblioteki przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji.

            3.Uczniowie są rejestrowani na podstawie dostarczonych do Biblioteki list zgodnych
            z listą klasy zamieszczoną w dzienniku lekcyjnym.

            4.Rejestracja następuje najpóźniej do dnia 10 września danego roku szkolnego.

             

             

            § 2

            Okres trwania wypożyczenia

             

            1.Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego

            najpóźniej do dnia 15 września danego roku szkolnego.

            2.Podręczniki wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija 20 czerwca danego roku szkolnego.

            3.Szczegółowe zasady wypożyczania określa procedura, o której mowa w § 3 Regulaminu.

            4.Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.

            5.Zwrot podręcznika warunkuje uzyskanie wpisu na karcie czytelniczej ucznia, świadczącego o rozliczeniu się ucznia z biblioteką szkolną.

             

             

            § 3

            Procedura wypożyczania podręcznika

            (wersja 1)

             

            1.Na początku roku szkolnego wychowawca klasy, na podstawie stosownego protokołu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu, pobiera z Biblioteki podręczniki lub materiały edukacyjne w liczbie równej liczbie uczniów swojej klasy.

            2.Wraz z pobraniem podręczników lub materiałów edukacyjnych wychowawca klasy ma obowiązek zapoznania rodziców/prawnych opiekunów z Regulaminem użyczenia podręczników.

            3.Wychowawca ma obowiązek poinformować rodziców, aby przed wypożyczeniem sprawdzili stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosić wychowawcy.

             

            § 4

            Zmiana Szkoły

             

            1.Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji
            w Szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymany podręcznik lub materiały edukacyjne.

            2.W tym momencie przestaje obowiązywać Regulamin użyczenia, co potwierdza Bibliotekarz, wydając Rodzicowi stosowne potwierdzenie.

            3.W przypadku niemożności zwrotu otrzymanego podręcznika lub materiałów edukacyjnych zastosowanie ma rozdział V niniejszego Regulaminu

             

             

             

             

            Rozdział V

            ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE PODRĘCZNIKI

             

            § 1

            Obowiązki Ucznia związane z wypożyczeniem

             

            1.Przez cały okres użytkowania podręczników Uczeń dba o właściwe i czyste obłożenie książki.

            2.Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki celem zapewnienia wieloletniego użytkowania podręczników.

            3.Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.

            4.Dopuszcza się używania ołówka w celu zaznaczenia (np. pracy domowej).

            5.Wraz z upływem terminu zwrotu (koniec roku szkolnego) Uczeń powinien uporządkować podręczniki, tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić,
            a następnie oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz
            z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, itp.)

             

            § 2

            Uszkodzenie lub zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego

             

            1.Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie.

            2.Na żądanie Bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych jest zobowiązany podręcznik naprawić.

            3.Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.

             

             

             

            § 3

            Zakres odpowiedzialności

             

            1.Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.

            2.Szczegółowe zasady odpowiedzialności określa Regulamin użyczenia podręcznika,
            o której mowa w załączniku nr 3.

            3.W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia podręcznika lub materiału edukacyjnego Szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu:

            kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego lub

            kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach IIII szkoły podstawowej, o którym mowa wart. 22ad ust. 1, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania
            i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa.

            4.Wartość uszkodzonych lub zniszczonych podręczników określa Dyrektor Szkoły.

            5.W celu uzyskania od rodziców kosztu uszkodzonych lub zniszczonych podręczników Biblioteka, stosownie do treści Umowy użyczenia podręcznika, wysyła do Rodzica wezwanie do zapłaty, którego treść stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.

            6.W przypadku braku zapłaty za uszkodzone bądź zniszczone podręczniki Szkoła sprawę skieruje na drogę postępowania sądowego.

             

            § 4

            Zwrot podręczników

             

            1.W przypadku braku zwrotu podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie określonym w niniejszym Regulaminie Szkoła może żądać od rodziców ucznia :

            1) pokrycia kosztów zakupu podręcznika lub materiałów edukacyjnych

            2) kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach IIII szkoły podstawowej, o którym mowa wart. 22 ad ust. 1, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania
            i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa.

            2.Wartość nieoddanych w terminie podręczników określa Dyrektor Szkoły.

            3.W celu uzyskania od rodziców ucznia kosztu niezwróconego w terminie

            podręcznika lub materiału edukacyjnego Biblioteka, stosownie do treści Umowy użyczenia podręcznika, wysyła do Rodzica wezwanie do zapłaty, którego treść stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu.

            4.W przypadku braku zwrotu wypożyczonych podręczników lub braku zapłaty za niezwrócone podręczniki szkoła sprawę skieruje na drogę postępowania administracyjnego.

             

             

             

            Rozdział VI

            INWENTARYZACJA

             

            1.Inwentaryzacja zasobów Biblioteki odbywa się raz w roku: po ich odbiorze od użytkowników danego roku szkolnego.

            2.Sprawozdanie przedstawiane jest Dyrektorowi Szkoły najpóźniej do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktycznych celem uzupełnienia zasobów.

             

             

            Rozdział VII

            POSTANOWIENIA KOŃCOWE

             

            1.Uczniowie i rodzice zobowiązani są do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania się do zawartych w nim postanowień.

            2.Bibliotekarze zobowiązani są do udostępniania uczniom i rodzicom Regulaminu Biblioteki na każde ich życzenie.

            3.Sprawy sporne pomiędzy nauczycielem, bibliotekarzem a użytkownikiem biblioteki rozstrzyga Dyrektor Szkoły.

            4.Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest Dyrektor Szkoły.

            5.Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym Regulaminie, podejmuje Dyrektor Szkoły.

            6.Niniejszy Regulamin w chodzi w życie z dniem 1 września 2014 roku.

          • Zawody w biegach przełajowych

          • Dnia 20.09.2016r. w Radomsku odbyły się indywidualne biegi przełajowe na szczeblu powiatowym. 17 uczniów z naszej szkoły wystartowało w tych zawodach:

            Szkoła Podstawowa:

                           1.  Goryczka Sebastian

                           2.      Pawelak Franciszek

            Gimnazjum:

                     1.      Jaruga Marcin

                     2.      Pabin Bartosz

                     3.      Wrzeszcz Jan

                     4.      Majkowski Marcel

                     5.      Rudecki Jakub

                     6.      Adamczyk Ewelina

                     7.      Baran Martyna

                     8.      Cedro Ida

                     9.      Chudy Wiktoria

                   10.  Dębska Karolina

                   11.  Konieczna Paulina

                   12.  Mularczyk Klaudia

                   13.  Pijewska Zuzanna

                   14.  Szustak Aleksandra

                   15.  Włodarczyk Klaudia

             Chłopcy i dziewczęta szkoły podstawowej oraz dziewczęta z gimnazjum biegli na dystansie 1000m a chłopcy gimnazjum 1500m.Rywalizacja była bardzo zacięta jednak dwóch naszych uczniów z gimnazjum Jaruga Marcin  i Pabin Bartosz zakwalifikowało  się do kolejnej tury biegów tym razem na szczeblu wojewódzkim . 

          • Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu

          •       16. 09 2016 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Udział

            w nich brali przedstawiciele klas IV- VI( samorządy klasowe). Obecnych było 20 osób.

            W tajnym głosowaniu wybrano uczniów:

            Wiktoria Dziuba- przewodnicząca( 6 głosów),

            Alicja Kozieł- zastępca( 4 głosy),

            Bartłomiej Peroński- skarbnik( 3 głosy),

            członkowie:

            Artur Duda( 2 głosy), Agnieszka Jędrzejczyk( 2 głosy), Anna Łyszczarek( 2 głosy), Mateusz Madejski( 1 głos).

                   Pomocą i radą samorządowi w tym roku szkolnym posłużą nauczyciele: p. M. Ilnicka,

            p. M. Kularska, p. M. Maliszewska, p. T Małecki.

                    Uczniom życzymy miłej pracy.

             

             

                                                                                                             zredagowała: M. Maliszewska

        • Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
          • Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

          • 3 września 2016 roku odbyła się piąta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania największych dzieł literatury polskiej.
            W związku z tym Zespół Szkolno – Gimnazjalny w Przedborzu włączył się do tegorocznej edycji akcji i zorganizował wspólne czytanie powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

          • Rajd rowerowy

          • RAJD ROWEROWY

            „ SZLAKIEM KRÓLEWSKICH ŁOWÓW”

                                                                                                                                                                             

            Dnia 09 września grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z uczniami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu uczestniczyła w rajdzie rowerowym szlakiem Kazimierza Wielkiego. Rajd ten zorganizowany został przez  pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Jego głównym celem była prezentacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych              i kulturowych Przedborskiego Parku Krajobrazowego, jak również popularyzacja turystyki rowerowej. Rajd rozpoczął się o godzinie 9.00 na rynku w Przedborzu od powitania uczestników przez pracowników PPK i udzielenia instrukcji dotyczącej bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i leśnych na rowerach. Następnie wyruszyliśmy do miejscowości Brzostek i tam wysłuchaliśmy ciekawych informacji  na temat Przedborskiego Parku Krajobrazowego i  pasma Przedborsko- Małogoskiego. Z Brzostku poprzez Gaj, Józefów dotarliśmy na Starą Wieśi tam podziwialiśmy stare drzewa pomnikowe, jak również z daleka Ośrodek Karate Tradycyjnego. Kolejnym przystankiem  była Żeleźnica- pomnik upamiętniający wypadek Kazimierza Wielkiego podczas polowania w 1370r., który powstał z inicjatywy pracowników PPK.  Oglądaliśmy również znajdujący się w pobliżu pomnika Kościół Świętego Mikołaja w Żeleźnicy.Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną z przystankiem na ognisko w Kajetanowie przy leśniczówce. W trakcie pieczenia kiełbasek wysłuchaliśmy  informacji o ochronie rezerwatowej PPK, oraz o otulinie parku krajobrazowego i jej znaczeniu w obsłudze turystycznej.  Około godziny 12.30 wyruszyliśmy przez Góry Mokre do Przedborza i zakończyliśmy rajd  na rynku w Przedborzu.

              

              

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

          • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

            Uśmiechnięci, pełni energii i entuzjazmu przywitaliśmy się ze swoimi przyjaciółmi na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2016/2017. Uroczystość poprowadziła Pani Dyrektor Grażyna Strojkowska. Pani Dyrektor przypomniała nam wszystkim, jak bardzo ważne jest stawianie sobie kolejnych celów, które prowadzą do sukcesu, ukończenie kolejnej klasy, dobre oceny na świadectwie. W uroczystości uczestniczyła również Pani Wiesława Janosik – Sekretarz Urzędu Miejskiego w Przedborzu, która  w  swoim przemówieniu podkreślała jak ważnymi czynnikiem sukcesu edukacyjnego  jest rzetelna praca od samego początku.

            Po okolicznościowym przemówieniu Dyrektora Szkoły uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

            Po spotkaniu w klasach  nauczyciele Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego wraz z przedstawicielami uczniów uczcili pamięć wszystkich , którzy zginęli podczas II wojny światowej składając kwiaty pod pomnikiem Partyzantów.

            W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wiele zadowolenia i sukcesów.

          • Ogólnopolski konkurs języka angielskiego – OLIMPUS 2016

          •  

            18 marca  2016 roku uczniowie klas 4-6  rozwiązali test z języka angielskiego, który sprawdzał takie umiejętności jak czytanie , rozumienie tekstu czy  wykorzystanie środków językowych.

             A oto wyniki , jakie uzyskali:

             

             

             

             

             

             

            Klasy czwarte                 liczba punktów        miejsce w Polsce

            Adam Ryszka                 198/240                       21

            Franciszek Pawelak         190                              25

            Julia Urazińska                158                             40

            Konrad Kowalski             156                             41

            Mateusz Baran                 154                             43

            Izabela Gaj                        146                            47

            Klasy piąte                   liczba punktów        miejsce w Polsce

            Bartek Szalacha             224                             8

            Wiktoria Strzelczyk        224                            8

            Patrycja Zawada             224                             8

            Julia Tomalka                 216                             12

            Zofia Dobrzańska           210                            15

            Aleksandra Kawka          210                            15

            Wiktoria Dursiewicz        196                            22

            Łucja Szmigielska            190                              25

            Robert Banaszczyk          180                              30

            Natalia Piskorz                 164                             38

            Anna Łyszczarek               160                             40

            Klasy szóste                 liczba punktów        miejsce w Polsce

            Patrycja Jarzębska          224                                7

            Karolina Gniewosz         204                               17

            Kinga Werens                  202                               18

            Klaudia Wicik                  198                              22

            Wiktor Kaźmierczak         178                             30

             

            Wszystkim uczestnikom  dziękujemy  i gratulujemy !!!

          • Ogólnopolski konkurs języka angielskiego – Zuch 2016

          • 9 marca w bieżącym roku szkolnym  chętni uczniowie klas  drugich i trzecich szkoły podstawowej wzięli  udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego  ZUCH. Konkurs ten organizowany jest przez Centrum Edukacji Szkolnej.  Najmłodsi musieli zmierzyć się z 21 zadaniami. Ich wysiłek został nagrodzony, ponieważ ich wyniki były następujące:

             

             

             

            KLASY DRUGIE

            Imię i nazwisko

            Liczba punktów

            Miejsce w szkole

            Miejsce w Polsce

            Krzysztof Woźniak- IId

            205/210

            1

            2

            Krzysztof Pawelak-IIa

            192/210

            2

            7

            Anna Kałuzińska-IIb

            161/210

            3

            17

            Zuzanna Bień-IIb

            159/210

            4

            18

            Natalia Rzepecka-IIa

            139/210

            5

            24

            Szymon Suliga-IId

            136/210

            6

            25

            Maja Koska-IIc

            133/210

            7

            26

            Aleksandra Małecka-IIb

            132/210

            8

            27

            Maja Gaj-IIa

            122/210

            9

            30

            Natalia Auguścik-IIa

            122/210

            10

            31

            Marta Zbysz-IIb

            120/210

            11

            32

            Maria Karbownik-IIa

            120/210

            11

            39

            Aleksandra Banasik-IIc

            96/210

            12

            39

            Adam Zając-IId

            96/210

            12

            39

             

             

             

             

             

             

             

            KLASY TRZECIE

            Imię i nazwisko

            Liczba punktów

            Miejsce w szkole

            Miejsce w Polsce

            Marceli Świech

            205/210

            1

            2

            Emilia Rutowicz

            195/210

            2

            6

            Bartłomiej Gaj

            185/210

            3

            9

            Maria Rabenda

            185/210

            3

            9

            Pola Turniak

            175/210

            4

            12

            Alicja Nowak

            145/210

            5

            22

            Agnieszka Mazurek

            140/210

            6

            24

            Alicja Wyciszkiewicz

            137/210

            7

            25

            Michał Sikorski

            133/210

            8

            26

            Mateusz Dziuba

            125/210

            9

            29

            Natalia Janowska

            115/210

            10

            32

            Zuzanna  Kowalska

            117/210

            10

            32

            Aleksandra Wicik

            109/210

            10

            34

            Maria Juszczyk

            103/210

            11

            36

            Jakub Banasik

            103/210

            11

            36

            Maciej Żurawski

            86/210

            12

            42

            Artur Duda

            82/210

            12

            43

            Sandra Będkowska

            78/210

            12

            45

             

             

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za wysiłek i odwagę

             

          • Projekt uczniów klasy III C pod tytułem Z frazeologią na Ty

          • W dniu 10 czerwca 2016 roku  o godzinie 12.00 w sali numer 2 naszego gimnazjum odbyła się prezentacja projektu „ Z frazeologią na Ty” przygotowana przez uczniów i uczennice klasy III c z nauczycielką języka polskiego Lidią Wilk. Na prezentację zaproszeni zostali: Pani dyrektor Grażyna Strojkowska, Pan dyrektor Waldemar Łatacz oraz rodzice i nauczyciele.

            Celem projektu było:                                                                                          - stworzenie sytuacji, w której uczenie się języka ojczystego następuje przez świadome jego używanie,

            - zainteresowanie językiem jako składnikiem dziedzictwa kulturowego,

            - próba odpowiedzi na pytanie, gdzie leży źródło frazeologizmów.

                     Ponadto uczniowie mieli za zadanie dostrzeżenie przenośnego znaczenia związków frazeologicznych, wykazać się umiejętnością krytycznego przysłuchiwania się wypowiedziom swoich rówieśników oraz znajomością zasad etykiety językowej, a także umiejętnością pracy w grupie.

                     Uczniowie byli podzieleni na pięć grup. Każda przygotowała scenki dramowe z wybranymi frazeologizmami, wśród których znalazły się: miecz Damoklesa, jabłko niezgody, salomonowy wyrok, miłosierny samarytanin oraz nić Ariadny. Każda prezentacja wzbogacona została o odpowiednie stroje, rekwizyty, obraz i  muzykę.

                      Końcowym etapem był kwiz ze znajomości frazeologizmów dla  uczniów klasy V A szkoły podstawowej.