• Turniej Mini Piłki Siatkowej pod patronatem PGE SKRY BEŁCHATÓW

          • Dziś w naszej szkole odbył się Turniej Mini Piłki Siatkowej pod patronatem PGE SKRY BEŁCHATÓW.
            W turnieju wzięło udział 99 uczestników: PSP Strzelce Małe, PSP Fałków i PSP Przedbórz. Turniej rozegrany był w kategorii „ Trójek”, „ Czwórek” i „ Szóstek”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną rywalizację i za dostarczenie dużo pozytywnych emocji przy zachowaniu zasad fair play.

            Dziękujemy  nauczycielom za przygotowanie uczestników do zawodów

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy  wielu sukcesów.

            Poniżej klasyfikacja końcowa wszystkich kategorii.

            Dziewczęta „trójki”
            1. Strzelce Małe
            2. Fałków
            3. Przedbórz

            Dziewczęta „czwórki”
            1. Fałków
            2. Przedbórz
            3. Strzelce Małe

            Dziewczęta „szóstki”
            1. Przedbórz I
            2. Przedbórz II
            3. Strzelce I
            4. Strzelce II

            Chłopcy „trójki”
            1. Strzelce
            2. Przedbórz
            3. Fałków

            Chłopcy „czwórki”
            1. Strzelce
            2. Fałków
            3. Przedbórz

            Chłopcy „szóstki”
            1. Przedbórz
            2. Strzelce I
            3. Strzelce II

          • Parada Wszystkich Świętych

          • Parada Wszystkich Świętych przeszła 30 listopada 2018 r. przez Publiczną Szkołę Podstawową w Przedborzu. W stroje świętych przebrali się uczniowie naszej szkoły. Akcję koordynowali nauczyciele katecheci.

          • XVIII OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ” - laureatem uczennica PSP w Przedborzu

          • XVIII OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ” 

            W ramach tegorocznej 18- tej Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach: literacko-plastycznym „Autoportret” oraz literackim „Napisz do nas list”. Spośród kilku tysięcy prac, które napłynęły do organizatorów znalazło się 6 osób  z naszej szkoły , które zostały nagrodzone: wyróżnienie: (nagrody książkowe i dyplomy) Izabela Lappe, Julia Obarzanek, Alicja Kozieł, Klaudia Wicik, Karolina Zbysz.

            W gronie laureatów – I nagrodę zdobyła Magdalena Grzegorczyk klasa 3 b gimnazjum.

            23 października 2018r. Magdalena Grzegorczyk wraz z mamą, pani dyrektor Grażyna Strojkowska i pani pedagog Ilona Majkowska uczestniczyły w uroczystości finałowej Ogólnopolskiej Kampanii zorganizowanej w Centrum Olimpijskim w Warszawie przy Wybrzeżu Gdyńskim 4. Podczas Finału każdy laureat otrzymał atrakcyjne nagrody – Magdalena Grzegorczyk otrzymała bezprzewodowy zestaw muzyczny z technologią bluetooth oraz książkę Jakuba Porady z autografem autora pt.: „Porada na Europę- Tanie Podróżowanie”. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Olimpijskiego znajdującego się w Centrum Olimpijskim.

            Jesteśmy dumni z naszych nagrodzonych uczniów i laureata.

            Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w następnych konkursach Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2019”

                                                             Koordynator – Ilona Majkowska

          • Kodujemy-programujemy …?

          • Kodujemy-programujemy …?

                     Klasa IIb  13 września 2018r.  włączyła się  w akcję ,,Dnia Programowania” .
            Już pierwsze zetknięcie się uczniów z programowaniem
            w ruchu drogowym wywołało efekt ,,wow!
             Pomaga dzieciom w budowaniu wspaniałych relacji społecznych. Wspólne gry, kodowanie w grupie stymuluje współpracę i pozytywnie wpływa na percepcję dzieci. Okazało się , że możliwość poruszania się  po planszy, labiryncie  i sprawdzenie na sobie instrukcji kierowania ruchem drogowym, może sprawić dużą frajdę. Uczniowie poprawiali się nawzajem, wykazali się dużą znajomością przepisów i znaków drogowych. Wspólnie rozwiązywali napotkane problemy na drodze.
                     Nauka programowania przez zabawę bez komputera, to wspaniała zabawa!
            Od 24 września nasza klasa uczestniczy w projekcie ,,Zaprogramuj Przyszłość#”.

            Przygotowała :Grażyna Włoch

          • Wycieczka do Zabrza

          • W dniu 06.11.2018 został zorganizowany, przez panie B. Francuz i M. Ilnicką,wyjazd do Zabrza dla uczniów klas IV – VII naszej szkoły. 53 uczestników wycieczki, w tym cała klasa IV a wraz z wychowawczynią panią E. Grabowską, stawiło się punktualnie gotowych do wyjazdu

            W programie uwzględniono lekcję poznawczo-edukacyjną ze zwiedzaniem sztolni „Królowej Luizy” Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Uczestnicy wycieczki podzieleni na cztery grupy pod kierunkiem i opieką przewodnika zwiedzili sztolnię, w której poznali historię górnictwa polskiego oraz sami doświadczyli jak trudną i wyczerpującą pracę wykonują górnicy. Była to niezwykła przygoda dla dzieci, które na swojej drodze spotkały Skarbnika, opiekuna i strażnika górników. Mogły przejść się po wąskich korytarzach, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe maszyny wydobywające węgiel. Dzięki projekcjom multimedialnym bliżej poznały pracę górników i mogły naocznie zobaczyć funkcjonowanie maszyn oraz dowiedziały się, dlaczego węgiel jest tak ważny dla Górnego Śląska. Na sam koniec czekała na nich przejażdżka autentyczną kolejną Karlik! Hałas, trudne warunki techniczne oraz świadomość licznych zagrożeń miała na celu uzmysłowienie uczniom znaczenie zawodu górnika.

            W programie wycieczki było również zwiedzanie zamku w Bobolicach jako miejsca historycznego związanego z historią i dziedzictwem polskim oraz pobyt w Piekarach Śląskich, który rozpoczęliśmy spacerem na Kopiec Wyzwolenia - usypany w latach 1932-1937, następnie odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą - miejsce kultu maryjnego, oraz kościół kalwaryjski.

            Wycieczka zakończyła się w planowanym czasie, uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie dotarli do domu.


             


             

            Opracowała: Monika Ilnicka

          • Konferencja „30 – lecie Przedborskiego Parku Krajobrazowego (1988–2018)”

          • Konferencja „30 – lecie Przedborskiego Parku Krajobrazowego (1988–2018)”

            W dniu 17 października w Sali konferencyjnej  Szkoły Podstawowej w Przedborzu odbyła się konferencja zorganizowana z okazji jubileuszu 30 – lecia utworzenia Przedborskiego Parku Krajobrazowego.  W uroczystości tej oprócz wielu zaproszonych gości, uczestniczyli również dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciele młodzieży z naszej szkoły. Dyrekcja i Pracownicy Przedborskiego Parku  Krajobrazowego od wielu lat współpracują z naszą szkołą organizując prelekcje ekologiczno – przyrodnicze, wycieczki piesze i rowerowe po terenie PPK, jak również konkursy wiedzy.  Pierwsza część konferencji to część referatowa, na zakończenie której posadzono trzy okolicznościowe drzewa na placu przed naszą szkołą. W drugiej części konferencji zorganizowano wycieczkę autokarową po terenie PPK. Tematem przewodnim wycieczki były przełomy widokowe PPK w aspekcie jesiennym.

             

          • Niepodległa w pamięci mojej rodziny

          • Rok 2018 jest rokiem szczególnym. Obchodzimy bowiem 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym młodzież z naszego koła historycznego od początku 2018 roku organizowała już wiele różnych przedsięwzięć, mdz. in„Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole”.

            Tym razem  postanowiliśmy zrobić coś innego. Sięgając do pamiątek rodzinnych uczniów postanowiliśmy odnaleźć zdjęcia, przedmioty, dokumenty, pochodzące z tamtego okresu. Przedmioty będące jednocześnie  przepięknymi świadectwami przeszłości, elementami rodzinnej, często bolesnej historii. 

            Dzięki ofiarności babć, dziadków, rodziców udało się nam otworzyć przepiękną wystawę historyczną pt. Niepodległa w pamięci mojej rodziny”. Możemy ją oglądać w dniach od 20 października do 31 listopada 2018 r,. w sali historycznej (nr 6). 
            Co dokładnie możemy zobaczyć? Przede wszystkim wiele zdjęć przodków naszych uczniów, którzy przynosząc je do sali chętnie opowiadali swoim kolegom, kto się na nich znajduje. Są to zdjęcia adeptów szkoły wojskowej z 1936 r., zdjęcia - obrazy ślubne z 1938 r., portret Józefa Piłsudskiego z 1935 r. Mamy też inne perełki takie jak: książki – „Katechizm do I komunii świętej z 1939 r”.,  „Cudowne uzdrowienie chorej z 1926 r.”, dokumenty – katalog klasowy wsi Zuzowy z lat 1932/1933 r., Metryka szkolna wsi Zuzowy z lat 1925/1926 r., ręczne notatki z kursu medycznego z 1937 r., zdjęcie pradziadków wykonane tuż przed ślubem, fotografie Przedborza, którego już nie ma, wieszaki z łódzkich manufaktur przepięknie zdobione nazwiskiem właściciela i adresem firmy,  i wiele, wiele innych.
                     Do oglądania wystawy zapraszamy do końca listopada 2018 r.
            Sylwia Prymus
             
          • RESZTA DLA PSIAKA I KOCIAKA

          • III EDYCJA AKCJI

            RESZTA DLA PSIAKA I KOCIAKA

            ZBIERAMY I POLEPSZAMY

            DAJ COŚ OD SIEBIE – PODARUNEK DLA CZWORONOGA

            Zwracamy się do uczniów wielkiego serca, aby przyłączyli się do akcji.

            Zbiórka karmy suchej i mokrej (zbieramy też pieniądze) Akcja w naszej szkole będzie trwała przez cały miesiąc listopad .

            Pomóż i daj im szansę na przeżycie kolejnego dnia!

            Naszą akcją wspieramy radomszczańskie schronisko dla bezdomnych psów i kotów.

            Organizator akcji: Andrzej Kazimierczak z klasą VA

          • Turniej o Puchar Tymbarku "Z podwórka na stadion"

          • W dniu 18 października 2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Eliminacjach Powiatowego Turnieju o Puchar Tymabarku "Z podwórka na stadion".

            Eliminacje odbywały się w 3 kategoriach wiekowych:

            U - 8 chłopców:

            1. Michał Auguścik
            2. Szymon Janowski
            3. Franciszek Kałuziński
            4. Antoni Kaźmierczak
            5. Filip Michalski
            6. Bartłomiej Marcel Rutowicz
            7. Paweł Skowron

            U - 10 chłopców

            1. Filip Sylwester Hajduk
            2. Mateusz Andrzej Janowski
            3. Franciszek Tomasz Kaźmierczak
            4. Tomasz Koń
            5. Kaja Maria Kozłowska
            6. Noel Krakowiak-Sitka
            7. Piotr Mikołaj Ozga
            8. Adam Szmigielski
            9. Julian Świech
            10. Adam Tomalka
            11. Maciej Kuleta

            U - 12 chłopców

            1. Jakub Bernacki
            2. Kamil Budziński
            3. Bartosz Doroziński
            4. Mikołaj Szymon Kowalski
            5. Kacper Mularczyk
            6. Igor Olczyk
            7. Jakub Śliż
            8. Krzysztof Władysław Woźniak

            Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

            U - 8 - I miejsce - Awans do Finału Wojewódzkiego
            U - 10 - II miejsce
            U - 12 - IV miejsce

             

            Opiekunowie:

            Rafał Rabenda

            Dawid Lizińczyk
             

          • „Nie bądź durny idź do urny”

          • „Nie bądź durny idź do urny”

                     Pod tym właśnie hasłem, zapożyczonym z Centrum Edukacji Obywatelskiej, wraz z młodzieżą działającą w Szkolnym Klubie Europejskim postanowiłam zorganizować kampanię informacyjną dotyczącą samorządu terytorialnego oraz zasadności wyborów samorządowych. Wykorzystując scenariusze zamieszczone na stronie Centrum: pierwszy dotyczący zadań i kompetencji samorządu oraz drugi dotyczący konsekwencji niskiej frekwencji, przygotowana przeze mnie młodzież poprowadziła zajęcia w klasach trzecich gimnazjum oraz siódmych i ósmych szkoły podstawowej.

            Podczas zajęć uczniowie wypełniali ankiety dotyczące wiedzy własnej na temat samorządu, kadencji oraz jego pracy. Następnie wykorzystując materiały pomocnicze zamieszczone w scenariuszach  zajęć uczniowie odpowiadali, czym powinien zajmować się samorząd terytorialny, a czym władza centralna. Podczas dyskusji weryfikowane były wszystkie odpowiedzi. W dalszej części zajęć, wykorzystując materiał filmowy, pokazane zostało, czym zajmuje się samorząd gminny, a następnie uczniowie opowiadali, z których usług publicznych, za które odpowiada samorząd, korzystają na co dzień. Podsumowując nasze zajęcia młodzież określała, jak samorząd wpływa na ich życie oraz, czy oni mogą mieć wpływa na działalność samorządu. I tu został wykorzystany dodatkowy materiał filmowy dotyczący działalności Młodzieżowej Rady Samorządu. Uczniowie  opowiadali, które nieruchomości, budynki, będące pod zarządem gminy mijają codziennie idąc do szkoły, a które ich zdaniem wymagają poprawy. Tu we wszystkich klasach pojawiała się bardzo żywa dyskusja.

            Okazuje się, że młodzież ma głowę pełną pomysłów. Mają również świadomość tego, jak ważnym elementem w życiu każdego obywatela – patrioty, jest działalność samorządowa.

             

            Sylwia Prymus

          • Dzień Seniora 2018 z udziałem uczniów PSP w Przedborzu

          • Dzień Seniora 2018 z udziałem uczniów PSP w Przedborzu

                 Dnia 11 października tego roku w Miejskim Domu Kultury Szanownym Seniorom Ziemi Przedborskiej składali życzenia również uczniowie naszej szkoły. Klasa VIII b oprócz życzeń zaprezentowała przedstawienie pt.: „Każdy może mówić po angielsku”. A następnie Seniorzy wysłuchali piosenek: „Dziwny jest ten świat” oraz „Upływa szybko życie”.

          • V Bicie Rekordu na Resuscytację Krążeniowio-Oddechową

          • Dnia 16 października 2018 r. w naszej szkole między godziną 12.00 a 12.30 odbyło się bicie rekordku na przywracanie akcji bicia serca. Akcja została przeprowadzona na 6 fantomach. W ciągu pół godziny wzięło w niej udział 377 uczniów. Koordynatorem akcji była pani Iwona Motyka, której pomagali nauczyciele, pielęgniarka szkolna i uczniowie z klasy III B gimnazjum. Warto nadmienić, że już na godzinę przed akcją, 88 uczniów, którzy wcześniej skończyli lekcje, zostało dodatkowo przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy.

          • Żywa lekcja historii

          • Żywa lekcja historii

                     W  dniu 16 października 2018 r. uczniowie klasy 4 d, a w dniu 17 października 2018 r. uczniowie klasy 4 a, byli uczestnikami  żywej lekcji historii w ramach, której zostali zabrani na wycieczkę do Muzeum Ludowego w Przedborzu.

            Podczas zwiedzania muzeum Pani kustosz opowiadała o zgromadzonych w muzeum eksponatach, ich pochodzeniu oraz przeznaczeniu. Dzieci żywo reagowały na niektóre z nich, ponieważ z większością nigdy nie miały styczności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby rękodzieła artystycznego, ręcznie robione ozdoby oraz zabawki. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści kustosza. Zdjęcia są tego dowodem.

            Sylwia Prymus

          • "GANG SŁODZIAKÓW"

          • "GANG  SŁODZIAKÓW"

                     Dnia 12 października 2018r. odbyło się szkolne czytanie w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytania "Gangu Słodziaków".

                     W akcji tej wzięli udział uczniowie klas pierwszych, klasa II a  i zaproszeni uczniowie klasy trzeciej. Szczególnym gościem spotkania była pani Kinga Berczyńska - pracownik Nadleśnictwa Przedbórz, która przekazała ciekawe informacje dotyczące zwierząt "Gangu Słodziaków", czyli lisa, rysia, jeża, sowy, zająca i bobra. Niespodzianką dla dzieci byłi uczniowie klas starszych przebrani   za głównych bohaterów.

                     Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Strojkowska, która przywitała zaproszonego gościa, uczniów i nauczycieli.

            Narratorem była polonistka pani Wioletta Kowalska, która wprowadziła w atmosferę opowiadania. Dalszą część przygód słodziaków czytali uczniowie i uczennice: Małgorzata Winiarek, Szymon Janowski, Adam Staszewski, Maksymilian Wtorek i Paweł Skowron.

            Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych opowiadań.      

            W nagrodę otrzymali drobne upominki.

            Całe wydarzenie miało miejsce w kolorowej scenerii lasu.

             

                                                                 Wioletta Kowalska

                                                                 Grażyna Włoch

                                                                 Elżbieta Lizińczyk

                                                                 Halina Wilk

                                                                 Bożena Ryszka

          • Sprawozdanie z Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu

          • W poniedziałek, 15 października 2018 r. w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

            Głównym punktem obchodów DEN była uroczysta akademia zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, którą swoją obecnością zaszczycili nauczyciele, uczniowie oraz Burmistrz Miasta Przedborza - Pan Miłosz Naczyński i Sekretarz Miasta Przedborza - Pani Wiesława Janosik. Uroczyste spotkanie rozpoczęło wystąpienie Pani dyrektor, mgr Grażyny Strojkowskiej, która złożyła życzenia i wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły, wyróżniającym się w pracy Nauczycielom.

            Również Burmistrz Miasta Przedborza wręczył nagrody Nauczycielom za wyróżniające wyniki w pracy zawodowej.

            Po wręczeniu nagród, przyszedł czas na prezenty od uczniów naszej szkoły. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Marceli Kowalski złożył życzenia pracownikom szkoły, a następnie pozostali członkowie samorzadu wręczyli własnoręcznie przygotowane ramki na zdjęcia.

            Część artystyczną rozpoczęły uczennice klasy I "b" pod opieką Pani mgr Haliny Wilk wykonując taniec "Laleczki".

            Następnie Gimnazjaliści piosenką i słowiem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.

            Na zakończenie jeszcze raz zabrała głos Pani dyrektor - dziękując wszystkimt tym, którzy przygotowali tę wspaniałą uroczystość. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.

             

          • Turniej Mini Piłki Siatkowej Akademii Siatkarskiej - PGE Skry Bełchatów w Radoszycach

          • 13 października 2018 r. uczniowie PSP Przedbórz wzięli udział w Turnieju Mini Piłki Siatkowej Akademii Siatkarskiej- PGE Skry Bełchatów w Radoszycach. Dziękujemy Organizatorom, Trenerom i Zawodnikom za mile spędzony czas w duchu rywalizacji sportowej z zachowaniem zasad fair play.

            Nasi uczniowie zajęli :
            Dziewczęta w kategorii 6
            II miejsce 🏆🥈
            III miejsce🏆🥉
            Chłopcy w kategorii 6
            II miejsce🏆🥈

          • Cyfrowe Planetarium Multimedialne Planetia

          • Dnia 8 października w naszej szkole gościło Cyfrowe Planetarium Multimedialne Planetia. Podczas seansu widzowie zostali przeniesieni w bajkową podróż do najdalszych zakątków kosmosu, która dostarczyła im niezapomnianych przeżyć i wrażeń oraz pozwoliła rozbudzić wyobraźnię, zaspokoić ciekawość.

          • Sprawozdanie ze spotkania autorskiego z pisarką Dorotą Mularczyk poruszającą tematy profilaktyki uzależnień oraz konsekwencji nadmiernego korzystania z komputerów.

          • 11 października 2018 roku odwiedziła Publiczną Szkołę Podstawową w Przedborzu pani Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych.

            Pisarka przeprowadziła cykl zajęć tematycznych dla uczniów klas I-III oraz IV-VII, których celem było rozbudzenie ciekawości czytelniczej, rozwijanie wyobraźni i zainteresowań dzieci i młodszych i starszych oraz profilaktyka uzależnień .

            Pierwsza część spotkania została skierowana do najmłodszych odbiorców. Pani Mularczyk opowiedziała uczniom o początkach swojej pisarskiej pasji, przybliżyła okoliczności powstania poszczególnych utworów, wyjawiła skąd bierze pomysły na książki, kim są bohaterowie jej dzieł oraz omówiła jak długa jest ,,droga’’ książki od napisania aż do wydania drukiem. Zaznaczyła przy tym jak ważna jest rola wyobraźni w kreowaniu książkowej rzeczywistości.

            Z racji, iż autorka interesuje się pszczelarstwem przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną pt. ,,Opowieści ze świata pszczół” dotyczącą zwyczajów i codziennej pracy tej wspaniale zorganizowanej społeczności. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji po czym mieli okazję zadawać pytania, na które pisarka udzielała precyzyjnych i wyczerpujących odpowiedzi.

            W kolejnej części spotkania brały udział klasy IV. Tematem rozważań była dyskusja na temat roli i wartości książki w życiu człowieka. Autorka poruszyła przy tym temat konsekwencji nadmiernego korzystania z komputerów. Dzieci czynnie włączyły się w dyskusję, dzieliły się uwagami i spostrzeżeniami.

            Do ostatniej części spotkania autorka zaprosiła starsze dzieci. Tym razem zaproponowała temat  „Głowa wolna od uzależnień”

            - Czyli jak nie dać się przeciągnąć na ciemną stronę wirtualnego świata (komórki, tablety, komputery).                                                                                                                 

             - Jak się bronić przed : używkami, narkotykami i alkoholem.                              

            Czyli : Umiem powiedzieć NIE”.

            Spotkanie z p. Dorotą Mularczyk przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci nagrodziły pisarkę gromkimi brawami. Nasi uczniowie mieli okazję zdobyć autograf wraz dedykację do zakupionej przez siebie książki.

          • Narodowe Czytanie

          • Dnia 13 września 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu odbyło się zgodnie z wieloletnią już tradycją, Narodowej Czytanie. W roku 2018 uczniowie naszej szkoły czytali "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Po raz pierwszy w Narodowym Czytaniu brali udział nasi najmłodsi, czyli uczniowie klasy I A wraz z wychowawczynią, panią Bożeną Ryszką. Czytany utwór spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, zarówno tych młodszych, jak i starszych, czego dowodem jest fakt, iż uczniowie wypożyczali więcej książek ze zbiorów biblioteki szkoły podstawowej. Mamy nadzieję, że takie akcje zaszczepią wśród młodzieży chęć czytania nie tylko lektur szkolnych.

            Aneta Olejnik

            Małgorzata Juzala

          • WYCIECZKA DO BUDAPESZTU

          • W dniach 26 - 28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Budapesztu. Kierownikiem wycieczki była Elżbieta Strojkowska, a opiekunami: Małgorzata Maliszewska i Maria Pardel. W wycieczce uczestniczyło 36 uczniów.

            Głównym punktem programu był Budapeszt. Pierwszego dnia w godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Węgier, a dokładnie tzw. Lasku Miejskiego, z kąpieliskiem Szechenyiego. Następnie udaliśmy się na Plac Bohaterów z pomnikiem Milenium. Jego centralną część zajmuje kolumna z archaniołem Gabrielem.

            Odwiedziliśmy tez bazylikę św. Stefana z największym czczoną relikwią Węgier – prawicą króla Stefana. Późnym popołudniem zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Zuglo.

              

            Następnego dnia wycieczki zwiedziliśmy neogotycki Parlament, zobaczyliśmy pomnik Franciszka II Rakoczego. Podziwialiśmy wzgórze Zamkowe i wzgórze Gellerta, na którym wznosi się Pomnik Wolności.

              

            Uwieńczeniem drugiego dnia wycieczki był wieczorny rejs po Dunaju. Iluminacja świateł, którymi oświetlone są wszystkie budowle i mosty tworzyła przepiękne widoki. Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy wyspę św. Małgorzaty.

            Stamtąd udaliśmy się do malowniczego miasteczka – Szentendre. Miasto określane jako miasto Serbów, miasto baroku, miasto malarzy lub miasto 7 wież.

              

            W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Podczas podróży podziwialiśmy piękne krajobrazy Słowacji.

            Wszyscy wróciliśmy z wycieczki zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi.