• Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia

          • Dnia 20 kwietnia 2018r. grupa uczniów z klas: VI a i VI b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wzięła udział  w społecznej akcji sprzątania brzegów Pilicy przeprowadzonej w ramach „Czysta i bezpieczna  Pilica od źródeł do ujścia”. Odbyła się ona w naszym miasteczku po raz pierwszy. Organizatorami jej byli Stowarzyszenie „Czysta i Bezpieczna Pilica od Źródeł do Ujścia”, Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Przedborzu , Gmina Przedbórz i Miejski Dom Kultury w Przedborzu. Po powitaniu przez pana Dariusza Sommerfelda wszystkich zebranych w Siedzibie OTNPK i określeniu celu naszego spotkania podzieliliśmy się na dwie grupy i ruszylimy w stronę rzeki Pilicy.

             

          • Wycieczka historyczna

          • Dnia 12 kwietnia 2018r. klasa II b gimnazjum wraz z opiekunkami panią Iwoną Motyka i Justyną Nicoś  uczestniczyła  w wycieczce historycznej po Przedborzu. Została ona zorganizowana w ramach Tygodnia Pamięci Narodowej przez Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wchodzący w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Wspólną lekcję historii rozpoczęliśmy na Rynku w Przedborzu, gdzie pracownicy OTNPK: pani Dorota Warzyńska-Badura, pan Dariusz Sommerfeld i  pan Dariusz Bień powitali wszystkich zebranych i zapoznali z celem wyprawy oraz trasą. Następnie wyruszyliśmy pod Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej znajdujący się przy ulicy Mostowej, tam uczniowie poznali  historię jego powstania oraz  uzyskali  wiele informacji na temat działań wojennych prowadzonych  na terenie naszego miasteczka  podczas II Wojny Światowej.

            Drugim punktem wycieczki był Pomnik Marszałka  Józefa Piłsudzkiego znajdujący się w Parku przy ulicy Częstochowskiej. Młodzież poznała  informację  dotyczące I Wojny Światowej oraz różne ciekawostki historyczne dotyczące Marszałka.

            Również w tym Parku znajduje się Kamień Smoleński, przy którym pan Sommerfeld przypomniał nam wiadomości dotyczące tragicznych wydarzeń z dnia 10 kwietna 2010r. oraz przypomniał młodzieży  o tragedii w Katyniu z czasów II Wojny Światowej.

            Następnie z ulicy Częstochowskiej przeszliśmy na ulicę Kanałową  i tam pan Sommerfeld opowiedział nam o ludności żydowskiej mieszkającej w Przedborzu,  o Getcie,  Cmentarzu Żydowskim  zwanym Kirkutem  oraz  działaniach wojennych odbywających  się na jego terenie i w okolicy.

             Potem udaliśmy się nad  Zalew, gdzie dowiedzieliśmy się o historii jego powstania oraz walorach przyrodniczych i rekreacyjnych tego obiektu.

            Następnie  udaliśmy się na Cmentarz Ewangelicki, znajdujący się nad Zalewem i tam dowiedzieliśmy się o obecności ludności niemieckiej w naszym miasteczku w I połowie XIX wieku.

            Ulicą Słoneczną przeszliśmy pod bunkier typu Tobruk z czasów II Wojny Światowej, gdzie poznaliśmy jego budowę, przeznaczenie oraz rozmieszczenie podobnych Tobruków na terenie naszej miejscowości  i jej okolic.

            Następnie ulicą Radomszczańska, Majową udaliśmy się na Majową  Górę- najwyższe wzniesienie na terenie naszej miejscowości – gdzie pracownicy OTNPK zapoznali Nas z jej walorami przyrodniczymi.  Tam też oglądaliśmy kolejny bunkier i usłyszeliśmy wiele historycznych ciekawostek o Przedborzu.

            Z Majowej Góry ulicą Piotrkowską i Trytwą  przeszliśmy do Parku Miejskiego pod Pomnik Tadeusza Kościuszki – najstarszy pomnik w Przedborzu. Poznaliśmy tam historię powstania parku oraz pan Sommerfeld przekazał Nam wiele historycznych ciekawostek z życia Tadeusza Kościuszki. Tam też zakończyliśmy naszą wędrówkę, dziękując  Pracownikom OTNPK za możliwość  poznania  ciekawych miejsc w naszej miejscowości   i bardzo interesującą lekcję historii.

          • III Kongres Matematyków - Warszawa

          • III Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Matematyków

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            13.04.2018 w Warszawie odbył się III Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Matematyków organizowany przez czasopismo Matematyka, gdzie zapewne było najwięcej matematyków na 1 m2. Kongres zgromadził ponad 400 nauczycieli
            z całej Polski, nie zabrakło przedstawicieli Szkoły Podstawowej z Przedborza – w Kongresie uczestniczyli kol. kol.
            Barbara Francuz, Monika Sarna, Sławomir Smolich i Grzegorz Juzala.

            Tematem przewodnim Kongresu były „Nowe technologie na lekcjach matematyki jako narzędzie realizacji podstawy programowej”. Spotkanie było okazją do poznania najlepszych specjalistów wiedzy, którzy chętnie dzielili się sprawdzonymi patentami, które mają wpływ na zwiększenie zainteresowania uczniów przedmiotem, jak i na poprawę wyników zdawalności egzaminu zewnętrznego z matematyki.

            Wiedzą zdobytą na Kongresie nasi przedstawiciele z przyjemnością podzielą się z koleżankami i kolegami zespołu matematyków, organizując spotkanie w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli ZM-P.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Sławomir Smolich

          • Wystawa historyczna

          • Tradycyjnie już jak co roku młodzież działająca w Szkolnym Kole Historycznym naszej szkoły zorganizowała wystawę historyczną. Poszukując śladów naszej przeszłości dotrzeć, jak się okazuje, możemy do niezwykłych przedmiotów, które kiedyś służyły naszym babciom, dziadkom w życiu codziennym. Dziś zaś są „reliktami przeszłości’, które nie bardzo wiemy do czego służyły. I tym razem było podobnie. Płyty winylowe, lampy naftowe, ręcznie na szydełku robione ozdoby, samowar, narzuta tkana na domowym krośnie…To tylko niektóre z eksponatów, które możemy zobaczyć na otwartej już wystawie.
            Przedmioty przyniesione przez młodzież, wystawione w sali historycznej nr 6,  możemy podziwiać do końca kwietnia br.
            Sylwia Prymus
          • Zapraszamy na „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole”

          • Zapraszamy na „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole”

            „Od lat najmłodszych myślałem o służeniu Polsce, marzyłem o wielkości. Ja z tą myślą nie rozstawałem się nigdy – i zawsze myślę, że tak żyć, jak żyłem, wart było. Warto było ten ból i to zmęczenie przezwyciężać tak, jak je przezwyciężałem”

             Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski  ( 05.12.1867 – 12.05.1935)

                     Jak wszyscy wiemy w bieżącym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to data obok, której nie możemy przejść obojętnie. W związku z tym młodzież działająca w Kole Historycznym wraz

            z opiekunem proponuje w dniach od 7 do 11 maja 2018 r. zorganizować w naszej szkole „Tydzień z Józefem Piłsudskim”. Dlaczego? To proste. Odzyskanie

            w 1918 r. wolności przez nasz kraj nierozerwalnie łączy się z Tą postacią

            12  maja zaś przypada 88 rocznica śmierci Tego Wybitnego Polaka.

            Jak będzie wyglądał harmonogram naszych działań?

            « 7 maja

            konkurs sprawdzający wiedzę młodzieży o czasach, w których żył nasz bohater. Konkurs pod hasłem „Józef Piłsudski i jego czasy”.

            « 8 maja

            odsłonięcie wystawy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu oraz jego czasom.

            «

             9 maja prezentacja prac konkursowych dzieci tworzonych pod hasłem „Józef Piłsudski w moich oczach.”

            « 10 maja

            bieg niepodległościowy zorganizowany w parku, w którym znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego.  

            « 11 maja

            prezentacja projektu edukacyjnego pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”, ukazującego bohaterów polskiego kina międzywojennego. Przecież w końcu sam Piłsudski uwielbiał polskie komedie oraz kreskówki Disneya.

            Podczas prezentacji nastąpi rozwiązanie wszystkich konkursów oraz wręczenie nagród laureatom, jak również podsumowanie naszego tygodnia.

             

            Regulamin konkursu plastycznego organizowanego pod hasłem

            „Józef Piłsudski w moich oczach”

             

            CELE I ZAŁOŻENIA KONKURSU

            1. Propagowanie wśród młodzieży współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie Józefa Piłsudskiego.

            2. Podnoszenie poziomu wiedzy historycznej.

            3. Popularyzacja tematyki historycznej wśród uczniów.

             

            DO KOGO ADRESOWANY JEST KONKURS?

            Adresatami konkursu są uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej

            im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu.

             

            PRACE KONKURSOWE

            Praca konkursowa w formacie A4 wykonana techniką dowolną powinna odnosić się bezpośrednio do Józefa Piłsudskiego. Jego postaci jako marszałka, ojca, bohatera.

            Prace dostarczone w nieprzekraczalnym terminie 4 maja 2018 r. do P. Sylwii Prymus, oceniane będą przez szkolne jury. Podsumowanie konkursu nastąpi podczas prezentacji projektu edukacyjnego w MDK w Przedborzu w dniu 11 maja 2018 r.

             

            Regulamin konkursu sprawdzającego wiedzę młodzieży o czasach, w których żył nasz bohater. Konkurs pod hasłem „Józef Piłsudski i jego czasy”.

            CELE I ZAŁOŻENIA KONKURSU

            1. Propagowanie wśród młodzieży współczesnych postaw patriotycznych na przykładzie Józefa Piłsudskiego.

            2. Podnoszenie poziomu wiedzy historycznej.

            3. Popularyzacja tematyki historycznej wśród uczniów.

            4.Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

             

            DO KOGO ADRESOWANY JEST KONKURS?

            Adresatami konkursu są uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej

            im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu.

             

                     JAK BĘDZIE PRZEBIEGAŁ KONKURS?

            Uczniowie będą losować pytania. Za każdą poprawną odpowiedź można będzie uzyskać 1 punkt. Niektóre pytania będą związane w fragmentami filmów tudzież cytatów, z których Piłsudski słynął, lub też archiwalnych wypowiedzi naszego bohatera. Konkurs rozegrany zostanie w 5 rundach.

            Zwycięży ta osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi. Jeżeli po piątej rundzie kilku uczestników będzie miało komplet punktów, wówczas nastąpi dogrywka, w której wyłoniony zostanie zwycięzca.

            Podsumowanie konkursu nastąpi podczas prezentacji projektu edukacyjnego „Powróćmy jak za dawnych lat”, w MDK w Przedborzu w dniu 11 maja 2018 r.

             

            TEMATY, KTÓRE BĘDĄ PORUSZONE W KONKURSIE

            1.    

            Biografia Józefa Piłsudskiego.

            2.    

            Historia ziem polskich i II Rzeczpospolitej obejmująca lata życia Marszałka.

            3.    

            Słynne cytaty, powiedzonka i anegdoty o Józefie Piłsudskim.

            4.    

            „Ludzie” (współpracownicy) Józefa Piłsudskiego.

             

            BIBLIOGRAFIA

            Bandel Przemysław, Józef Piłsudski, Między życiem prywatnym a walką o Polskę, Poznań 2012.

            Kienzler Iwona, Kobiety w życiu marszałka Piłsudskiego, Warszawa 2012.

            Małyszko Piotr, Wielcy bohaterowie historii, Kraków 2007.

            Suleja Włodzimierz, Józef  Piłsudski, Warszawa 2015.

          • Rajd „Pierwszy dzień wiosny”

          •  Dnia 22 marca 2018r. 27 osobowa  grupa młodzieży z SKKT-PTTK istniejącego  przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego  w Przedborzu wzięła udział w  Rajdzie „ Pierwszy dzień wiosny”. Na starcie rajdu w miejscowości  Petrykozy  zgłosiło się   200 uczestników z różnych szkół, należących do oddziału PTTK w Żarnowie. Tam pan prezes Włodzimierz Szafiński przywitał wszystkich młodych turystów rozdając im okazjonalne znaczki rajdowe  i notesiki. Następnie cała grupa ruszyła w stronę rzeki Drzewiczki gdzie pożegnaliśmy zimę paląc i wrzucając do wody Marzannę – symbol zimy.  Grupa  turystów pieszych  z prezesem Zarządu O/PTTK w Żarnowie Włodzimierzem Szafińskim na czele, ruszyła w asyście jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Białaczowie na około 8 kilometrową trasę rajdową. Metą rajdu była Szkoła Podstawowa im H.Ch. Andersena w Petrykozach, gdzie czekał na piechurów poczęstunek turystyczny. Uczniowie tej szkoły pod kierunkiem opiekunki pani Alicji Grabskiej, przygotowali  dekorację , krótki program artystyczny  oraz prezentację multimedialną  ukazującą 10-cio lecie  istnienia SKKT PTTK w Petrykozach. Na zakończenie imprezy przeprowadzono losowanie nagród oraz  każdy uczestnik otrzymał drobny  upominek z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, a drużyny dyplom uczestnictwa.

              

              

          • XXII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD POEZJI „KRAJOBRAZY POLSKIE”

          • Dnia 6 marca 2018r. w Domu Kultury w Żarnowie odbył się już po raz XXII Ogólnopolski Przegląd Poezji „Krajobrazy Polskie”. Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki, natomiast głównym organizatorem był Oddział PTTK w Żarnowie. Przegląd przeprowadzony został w 3 kategoriach wiekowych:

            1. Klasa I – III szkół podstawowych

            2. klasa IV – VII szkół podstawowych

            3. gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

            Wzięło w nim udział 30 uczestników z różnych szkół: Petrykozy, Paradyż, Żarnów, Opoczno, Skotniki, Aleksandrów, Białaczów, Skronina, Miedzna Drewniana, Miedzna Murowana.

            Naszą szkołę  reprezentowała Martyna Baran uczennica klasy III b naszego gimnazjum, która zaprezentowała utwór Andrzeja Wierzbickiego „Krajobrazy Polskie”.

            W każdej kategorii wiekowej wyłoniono trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Nasza uczennica Martyna Baran zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej.   Serdecznie gratulujemy.

          • Uczymy się ratować życie

          • Uczymy się ratować życie

             

            21 lutego 2018 r. klasa 4c wraz z wychowawcą miała przyjemność gościć niezwykłą osobę. Był nim ratownik medyczny – Pan Łukasz Drzewowski, któremu serdecznie dziękujemy za przybycie.

             

            Celem tej wizyty była prelekcja dotycząca metod i sposobów ratowania życia. Na początku teoretycznie, następnie na fantomie, a ostatecznie na koleżankach i kolegach, uczniowie mieli możliwość wykonywania między innymi resuscytacji, układania osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej. Nauczyli się też jak uratować osobę, która zakrztusiła się, w jaki sposób wykorzystać dwustronną matę termiczną.
             
            Myślę, że była to bardzo ciekawa, a zarazem pouczająca lekcja, która każdemu może przydać się w przyszłości.
             
            Sylwia Prymus
             

          • Góra Grosza

          •   

            Samorząd Uczniowski w tym roku szkolnym po raz kolejny przeprowadził w naszej szkole zbiórkę monet w ramach akcji charytatywnej Góra Grosza zorganizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”.  Celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem jest jednak działanie edukacyjne- pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić  może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

                Zbiórka rozpoczęła się pod koniec listopada 2017r., a zakończyła się 26 stycznia 2018r. Uczestniczyło w niej 12 klas i razem zebraliśmy 607 zł. 96 gr.

            W ramach tej akcji przeprowadziliśmy konkurs klasowy na największą ilość zebranych monet,  poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji klasowej:

            I m-ce - klasa VII C – 159.37

            II  m-ce - klasa VI A -112.19

            III m-ce – klasa III A ( gimnazjum)- 63.66

            IV m-ce: - klasa II A (gimnazjum) – 58.45

                            - klasa V B – 49.41

                            - klasa I A – 35.37

                            - klasa III B (gimnazjum) – 31.40

                            - klasa IV C – 25.95

                            - klasa IV A – 24.00

                            - klasa III B – 20.55

                            - klasa I B – 14.46

                            - klasa III C – 12.96

            Dziękujemy wszystkim za wrażliwość i udział w akcji oraz zapraszamy do udziału na następny rok.

                                                                                                                        Samorząd Uczniowski

          • RESZTA DLA PSIAKA I KOCIAKA

          • Od dnia 02.11.2017r. do 30.11.2017 r. w naszej szkole już po raz drugi zorganizowano akcję charytatywną „ Reszta dla psiaka i kociaka” na rzecz schroniska dla zwierząt w Radomsku. Akcja ta odgrywa w naszej szkole ważną rolę, bowiem uczy dzieci nie tylko wrażliwości na potrzeby zwierząt, ale także organizacji i współpracy w grupie. W ramach akcji została przeprowadzona zbiórka karmy. W sklepiku szkolnym została ustawiona skarbonka do której uczniowie mogli wrzucać symboliczny grosz. Koordynatorem akcji był pan Andrzej Kazimierczak oraz wszyscy chłopcy z klasy V B. W akcji czynny udział wzięli członkowie Samorządu Szkolnego którzy przekazali 200 zł na potrzeby schroniska. Również opiekunowie sklepiku szkolnego przekazali na ten cel pieniądze w kwocie 50 zł. Po zakończonej akcji w naszej skarbonce znalazło się 51zł.  Za całą zebraną kwotę zakupiono pokarm dla psów i kotów.

            Zebraliśmy:

            30 l oleju; 20 kg makaronu; 30 kg ryżu; 39 kg karmy mokrej; 20 kg karmy suchej

            Wszystkim daroczyńcom – uczniom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy przyłączyli się do polepszenia bytu zwierząt, BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

             

          • Projekt - Famous people

          • 20 lutego 2018 r., uczniowie z klasy 3A wykonali plakaty związane ze sławnymi osobami opatrzone tytułem „Famous people”. Do każdej osoby został wykonany krótki opis dotyczący wyglądu zewnętrznego w języku angielskim, wykorzystujący słownictwo i struktury z poznanego rozdziału. Dominowały osoby związane ze sportem, aktorstwem oraz muzyką. Materiały wykorzystane do zrobienia prac również zaskakiwały kreatywnością oraz wyobraźnią uczniów. Dzięki przygotowanym projektom uczniowie usystematyzowali poznane struktury gramatyczne oraz słownictwo.

            Opracował: mgr Marcin Ryszka

          • Skuteczna nauka angielskiego- Program Insta.Ling dla Szkół

          • W NASZEJ SZKOLE

            Już kolejny rok nauczyciele – angliści w naszej szkole korzystają z Programu Insta.Ling , który pomaga uczniom przyswajać słownictwo z języka angielskiego. Praca z tym programem polega na przydzielaniu uczniom określonych słówek przez nauczyciela w celu ich powtarzania i utrwalania.

                 Zaletą tej platformy jest możliwość zakupu przez rodziców pakietów słówek, dzięki czemu ich dzieci wzbogacają swój „angielski” słownik. Uczniowie uczą się systematyczności i nie mają kłopotów z opanowaniem dużej ilości słownictwa w krótkim czasie. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Udział w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.

             

            Oprac. Ewa Woźniak

          • Dzień Babci

          • DZIEŃ BABCI

            Dnia 26 stycznia 2018 roku o godzinie 10.00 w grupie „0” b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci.

            W udekorowanej sali dzieci przedstawiły program artystyczny. Były to wiersze i piosenki okolicznościowe, związane ze Świętem Babci. Oprócz montażu słowno - muzycznego goście obejrzeli także pokaz taneczny „Babuszki” w wykonaniu dziewczynek. W trakcie uroczystości mogły podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

            Dzieci obdarowały swoje ukochane Babcie upominkami (różami). W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Był on okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się.

            Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec  mogły wyrazić kochanym babciom swoje uczucia za miłość  i trud włożony w ich wychowanie.

                                                             Halina Wilk

             

            Film 1.mp4

            Film 2.mp4

          • WYCIECZKA DO TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

          • WYCIECZKA DO TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

            Dnia 24 stycznia 2018r. uczniowie klas „0” a i „0” b brali udział  w wycieczce do Teatru Wielkiego w Łodzi. Głównym celem wyjazdu był spektakl - balet "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Jedna z najbardziej lubianych przez dzieci bajek przedstawiona w formie baletu wzbudziła w widowni duże zainteresowanie. Nasi uczniowie byli zachwyceni! Najbardziej podobała im się gra świateł, taniec, zmieniające się sceny, dekoracje, muzyka oraz postacie piękne jak również przerażające. Balet pokazał naszym uczniom jak wyjątkową, trudną  i wymagającą poświęceń jest  sztuką. Okazało się, że balet może być ciekawy nawet dla dzieci i często niepotrzebne są słowa, aby opowiadać ciekawe historie, czy bajki. Mamy nadzieję, że taneczne ujęcie tej przepięknej baśni będzie dla naszych uczniów początkiem przygody z tą forma sztuki, a kto wie, może kiedyś przerodzi się w miłość do baletu.

            Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po przedstawieniu.

                                               Halina Wilk, Bożena Ryszka

              

          • XXI Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego

          •  

            Dnia 27 stycznia 2018r. dwudziestoosobowa grupa młodzieży z SKKT-PTTK istniejącego  przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego  w Przedborzu wzięła udział w XXI Rajdzie  Szlakiem Powstania Styczniowego. Na starcie rajdu w miejscowości Rożenek zgłosiło się 150 uczestników z różnych szkół, należących do oddziału PTTK w Żarnowie. Tam pan prezes Włodzimierz Szafiński przywitał wszystkich młodych turystów rozdając im okazjonalne znaczki rajdowe. Następnie zebraliśmy się pod pomnikiem Powstańców 1863-64, uczestnicy najpierw wysłuchali pogadanki  historycznej o przyczynach, przebiegu i skutkach Powstania Styczniowego, a następnie delegacje gminy Aleksandrów i O/PTTK w Żarnowie, złożyły wiązanki kwiatów. Minutą ciszy uczczono bezimiennych bohaterów powstania. Kawalkada ok. 150 turystów pieszych z sekretarzem Gminy Aleksandrów Pawłem Mamrotem i prezesem Zarządu O/PTTK w Żarnowie Włodzimierzem Szafińskim na czele, ruszyła w stronę Aleksandrowa. Koniec pochodu ubezpieczali strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie nad Czarną. Metą rajdu była Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Aleksandrowie, gdzie czekał na piechurów poczęstunek turystyczny. Uczniowie tej szkoły pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali ciekawą dekorację i patriotyczny program artystyczny, po którym sekretarz gminy Paweł Mamrot, przedstawił prezentację multimedialną nt. Powstania Styczniowego.  Na zakończenie tegorocznej imprezy, każdy uczestnik otrzymał tematyczną mapę woj. łódzkiego, a drużyny dyplom uczestnictwa.

             

          • Bardzo pouczające spotkanie

          • Wiemy, że okres ferii to bardzo fajny czas, kiedy możemy iść na lodowisko, spacer z kolegami. Mamy więcej czasu na szalone zabawy, czy gry w sieci. Aby ten czas był przez uczniów dobrze wykorzystany, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. W tym właśnie celu wychowawca klasy 4C zaprosił na prelekcję młodszego aspiranta z miejscowej komendy policji, P. Andrzeja Wróbla, aby dokładnie opowiedział uczniom, czego należy się wystrzegać podczas ferii, i nie tylko, aby być bezpiecznym.

            Aspirant poruszył wiele różnych tematów z tym hasłem związanych, między innymi poruszył problem bezpieczeństwa na drodze, prawidłowego oznakowania pieszego, zabaw na zamarzniętej rzece. Również poruszył problem bezpieczeństwa w sieci, niewłaściwych stron internetowych, których należy się wystrzegać. Zakupów w sieci, gdzie możemy paść ofiarą przestępstwa. Jakie działania podejmuje policja, żeby sprawców takich przestępstw schwytać. Dzieci bardzo żywo włączyły się do dyskusji zadając mnóstwo pytań.

            Gdyby nie dzwonek na lekcję, Pan aspirant nie miałby szansy opuszczenia klasy. Myślę, że takie spotkania są bardzo wartościową lekcją życia, no którą jeszcze nieraz zaprosimy tak miłego gościa.

             

             

             

          • „Światełko nadziei”

             

            Pod tym hasłem dnia 12 stycznia 2018 r. grupa członków Szkolnego Klubu Europejskiego: Ania Łyszczarek, Kinga Stępień, Patrycja Kruk, Sandra Ględa,  wraz z opiekunem P. Sylwia Prymus,  zorganizowała wyjazd do Domu Pomocy Społecznej w Tarasie, którego celem było wspólne kolędowanie.
            Podczas koncertu kolędy  przeplatały się z tematycznymi wierszami oraz wypowiedziami błogosławionego papieża Jana Pawła II na temat kolęd
            i pastorałek. Radości jaką przynieśliśmy seniorom nie było końca. Wspólne śpiewanie łączyło się z łzą radości w oku wielu osób.
             
          • Hasło reklamujące bibliotekę

          • Po burzliwych obradach konkurs na hasło reklamujące bibliotekę szkolną został rozstrzygnięty!

             

            W grupie starszej większością głosów zwyciężyło hasło autorstwa duetu Wiktorii Dziuby i Magdaleny Olejnik z klasy VII b

            Szkolna biblioteka to magiczna kraina, w której wiedzę odnaleźć możesz. Wypożyczaj z niej książki,

            a swojej mądrości pomożesz.”

             

             

            W grupie młodszej najlepszym okazało się hasło ucznia z klasy II a Kacpra Kowalskiego dodatkowo przedstawione w pracy plastycznej.

            Zachęcamy wszystkie dzieci do czytania książek

            z naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tam wiele ciekawych opowiadań, baśni , bajek i komiksów.”

             

             

             

            Monika Ilnicka

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • W dniu 24 i 27 listopada po raz pierwszy w naszej szkole biblioteka szkolna zorganizowała i przeprowadziła uroczystość dnia pluszowego misia. Adresatem byli uczniowie klas 0-II, a tematem przewodnim święta był PRZYJACIEL.

            Wszyscy uczniowie mile mnie zaskoczyli każde dziecko w tym dniu przyszło z pluszowym przyjacielem. Zabawy zaczęły się od poznania ''naszych'' gości małych, dużych, puchatych i kolorowych. Następnie dzieci uczestniczyły w różnych formach edukacyjno–rozrywkowych.

            W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyło się czytanie książek – bajek o misiach oraz popularnonaukowych. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz wiele ciekawostek z życia niedźwiedzi żyjących w różnych stronach świata. Konkursy, wierszyki, piosenki, tańce, turnieje wiedzy o misiach oraz prace plastyczne znalazły się w programie obchodów tego święta. Dzień upłynął w miłej atmosferze, pełen wrażeń i emocji, zarazem był to dzień zdobywania wiedzy i doświadczenia. Finałem była wspólna fotografia. Przez cały tydzień w bibliotece trwała wystawa książek o misiach.

            Myślę, iż obchody Dnia Pluszowego Misia zagoszczą na stałe w kalendarzu imprez szkolnych.

             

             

             

            Monika Ilnicka