• Bardzo pouczające spotkanie

          • Bardzo pouczające spotkanie

             

            Wiemy, że okres wakacji to bardzo fajny czas, kiedy możemy iść nad rzekę, zalew, spacer z kolegami. Mamy więcej czasu na szalone zabawy, czy  gry w sieci. Aby ten czas był przez uczniów dobrze wykorzystany, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. W tym właśnie celu wychowawca klasy 4C zaprosił na prelekcję młodszego aspiranta z miejscowej komendy policji, P. Andrzeja Wróbla, aby dokładnie opowiedział uczniom, czego należy się wystrzegać podczas wakacji i nie tylko, aby być bezpiecznym.
            Aspirant poruszył wiele różnych tematów z tym hasłem związanych, między innymi poruszył problem bezpieczeństwa na drodze, prawidłowego oznakowania pieszego, zabaw nad wodą. Dużą część prelekcji poświęcił problemom używek, mdz. in. E – papierosa, który niestety wśród młodzieży jest coraz bardziej popularny. Mówił o konsekwencjach prawnych nabywania używek – dla kupującego i sprzedającego, konsekwencjach dla rodziców, dzieci, które niestety dały się wciągnąć w nałóg. Uczniowie bardzo żywo włączyli się do dyskusji zadając mnóstwo pytań.
            Myślę, że takie spotkania są bardzo wartościową lekcją życia, na którą jeszcze nieraz zaprosimy tak miłego gościa.  
            Sylwia Prymus
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
          • Dzień Dziecka

          • Dzień Dziecka

             

            W dniu 30 maja 2018 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji rano odbył się apel, podczas którego pani dyrektor Grażyna Strojkowska i pan burmistrz Miłosz Naczyński skierowali do naszych pociech kilka ciepłych słów. Słodki akcent dodatkowo uprzyjemnił tą chwilę.

             

            Po apelu na uczniów czekały różne atrakcje: gra terenowa w podchody, turniej siatkówki, piłki nożnej, klub filmowy, kącik szachowy, zajęcia plastyczne i literackie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się podchody.

             

            Klasy 0-III również miały zapewnioną świetną zabawę - dla nich zostały zorganizowane dmuchańce. 

             

            Na wszystkie nasze dzieciaki czekała dodatkowo uczta kulinarna. Mogły one częstować się ciastami, owocami, a nawet frytkami, na które niektórzy szczególnie wytrwale czekali.

             

            W zorganizowanie tego dnia włączyli się nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i sponsorzy, a częściowo nawet uczniowie. Serdecznie wszystkim za tą pomoc dziękujemy.

             

            Wioletta Mieruszyńska

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

          • Nie niszczcie Przyrody!  tak Przyroda zaapelowała do ludzi.

            Dzieci z klas czwartych wczuły się w trudną sytuację Przyrody. Postanowiły napisać listy w jej imieniu. Zawarły w nich problemy, z którymi boryka się środowisko naturalne.

            Należą do nich: brak zainteresowania najbliższym otoczeniem, zaśmiecanie lasów, zanieczyszczenia wód, skażenia powietrza, niszczenie zieleni, wycinka drzew, nadmierne wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii.

            Zwróciły uwagę na zmiany, jakie zachodzą w otoczeniu, atmosferze, wszechświecie, świecie fauny i flory. W imieniu natury poprosiły dorosłych i dzieci o rozsądne gospodarowanie jej zasobami i oddanie należnego jej szacunku.

             

            Powstało wiele bardzo ładnych listów, bogatych w treść. Dzieci wyraziły w nich swoje przemyślenia na temat współistnienia.

            (zaprezentowane listy napisali: Krzyś Woźniak, Marcel Czaiński, Ania Kałuzińska, Oliwia Grygiel)

             

            Jesteśmy częścią Przyrody, niszcząc Ją – niszczymy siebie.

             

             

             

             

            ,,Dbajcie o przyrodę , a ona odwdzięczy Wam się w dwójnasób”                                                                                                                                         (cytat z listu O. Grygiel)

            opracowanie -  Zdulska Barbara

             

          • XXI Rajd Brzegiem Pilicy

          • Dnia 2 czerwca 2018r. 23 osobowa grupa młodzieży z SKKT-PTTK istniejącego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wzięła udział w XXI Rajdzie Brzegiem Pilicy. Miejscem spotkania turystów była tama na Zalewie Sulejowskim w Smardzewicach. Na starcie pojawiło się około 150 młodych turystów reprezentujących szkolne koła PTTK z Miedznej Drewnianej, Białaczowa, Przedborza i Żarnowa. Po krótkim powitaniu przez prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego, wyruszyliśmy na 7-mio kilometrową trasę rajdową wiodącą brzegiem Pilicy. Wędrującym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, która wpływała także na dobre samopoczucie turystów. Podczas trasy zatrzymaliśmy się w Grotach w Nagórzycach i tam mieliśmy okazję poznać historię tego miejsca, z którego wydobywano piasek do wyrobu szkła. Metą naszego rajdu był Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Na miejscu czekał na nas słodki poczęstunek przygotowany przez kierownika Skansenu w Tomaszowie Mazowieckim pana Zbigniewa Cichawę. Po krótkim odpoczynku zwiedziliśmy Skansen, a potem odbył się konkurs rajdowy o rzece Pilicy, w którym najlepszymi okazali się: Jakub Auguścik z Przedborza - I miejsce oraz kolejne dwa miejsca chłopcy z Białaczowa i Żarnowa. Laureaci konkursu oprócz gratulacji i oklasków publiczności, otrzymali nagrody rzeczowe. Wręczone zostały także zdobyte wcześniej odznaki turystyki pieszej. Jak zwykle już na starcie uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe plakietki, a na zakończenie drużynom wręczono dyplomy za udział w XXI Rajdzie Brzegiem Pilicy.

          • WYCIECZKA KLASY  IV A  DO KOPALNI SOLI W BOCHNI I KRAKOWA

          • Dnia 01 czerwca 2018r. uczniowie z klasy IVa naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do zabytkowej kopalni soli w Bochni. Dzięki udostępnionej nam Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznawaliśmy historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza.

            Podróż rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi (72 piętra w głąb!). Dzięki holograficznym i interaktywnym inscenizacjom oraz przestrzennym słuchowiskom, które mijaliśmy, grupa mogła zobaczyć, jak naprawdę wyglądała praca górnika w kopalni. W trakcie zwiedzania dzieci nie tylko dowiedziały się o tradycjach i obyczajach górników, ale również miały możliwość podziwiania prawdziwych arcydzieł wykonanych w soli (unikatowe kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze).

            Dzieci miały okazję podróżować podziemną kolejką zwaną przez tutejszych pracowników „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Ciekawostką okazała się również Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg. Atrakcją również była podziemna przeprawa łodziami z flisakami po Komorze 81 zalanej solanką, która znajduje się 250 m pod ziemią, pomiędzy solnymi górami.

            Na koniec zwiedzania przeszliśmy do Komory Ważyn w której mieliśmy czas wolny i mogliśmy skorzystać z następujących atrakcji tam się znajdujących: 140 metrowa zjeżdżalnia, zabawa na podziemnym boisku sportowym, plac zabaw dla dzieci, jak również posiłek w Restauracji Ważynek- 250 metrów pod ziemią i możliwość zakupu pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się dla dzieci niezwykłą przygodą ale też interesującą lekcją.

            Po wyjściu z Kopalni Soli w Bochni udaliśmy się na zwiedzanie Krakowa. Spacer po Krakowie wraz z posiłkiem w Restauracji MC DONALDS trwał 3 godziny. Dzieci miały okazję zobaczyć ołtarz Witta Stwosza w Kościele Mariackim, wysłuchać hejnału Mariackiego, pospacerować po Rynku, jak również zakupić pamiątki w Sukiennicach. Z Rynku udaliśmy się na Zamek na Wawelu i spacer po jego terenie.  Tylnym wyjściem z Wawelu zeszliśmy nad Wisłę i odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego, który zionął ogniem. Po krótkiej sesji fotograficznej z Wawelskim Smokiem udaliśmy się do autokaru. Był to dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń. Bogatsi w wiedzę i wspomnienia udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

                                                                                                                                                                   Justyna Nicoś

               

             

          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” zakończony!

          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” zakończony!
            27 maja 2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu zakończony został  projekt organizowany przez p. Sylwię Prymus, z okazji  100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
            Przez cały tydzień w naszej szkole organizowane były konkursy, wystawy, biegi niepodległościowe, wszystko po to, by uczcić tę jakże ważną dla nas wszystkich rocznicę. W tym ostatnim dniu nastąpiło podsumowanie wszystkich naszych działań. Zwycięzcy i laureaci poszczególnych konkursów otrzymali zasłużone nagrody oraz dyplomy.  Zanim to jednak nastąpiło młodzież zaprezentowała „wisienkę na torcie”, czyli ostatnią cześć naszego projektu „Tygodnia z…”. Był to program artystyczny pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”.
            Zaprezentowane w nim zostały sylwetki gwiazd polskiego kina międzywojennego: Toli Mankiewiczówny, Antoniego Fertnera oraz Stanisława Sielańskiego. Przypomniane zostały ich biografie, jakże wielki, dorobek artystyczny. Poprzez słowo mówione oraz wybrane fragmenty filmów chciałam przypomnieć ich kreacje filmowe, role, które sprawiły, że  stali się gwiazdami tamtego okresu. Niestety tylko tamtego, ponieważ władze PRL nie były zainteresowane ich powrotem do filmu.
            Na tym zakończyliśmy  „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole”, który minął wyjątkowo szybko.
            Sylwia Prymus
             
             
          • Rajd rowerowy po Przedborskim Parku Krajobrazowym

          • Dnia 25 maja 2018 r. 27 osobowa grupa młodzieży z klas VII naszej szkoły wraz z nauczycielami: p. Justyną Nicoś, p. Jarosławem Koskim i ks. Stanisławem Obratańskim uczestniczyła w rajdzie rowerowym po Przedborskim Parku Krajobrazowym. Wyjazd ten został zorganizowany przez pracowników Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Przedborzu: p. Dariusza Sommerfelda, p. Dorotę Warzyńską-Badurę, p. Dariusza Bienia i p. Sławomira Wrześniewskiego. Rajd rozpoczął się na Rynku w Przedborzu od powitania wszystkich zebranych przez pana Dariusza Sommerfelda, określenia trasy przejazdu, przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze po drogach publicznych, jak również leśnych i polnych. Trasa naszego rajdu wiodła od Przedborza poprzez Jabłonną, Chałupy, Wierzchlas - Bukową Górę - Murawy Dobromierskie – Dobromierz - Mrowinę – Krzętów – Rudkę – Pratkowice – Łączkowice – Przedbórz. Pierwszym naszym przystankiem był Wierzchlas – leśniczówka, tam też podziwialiśmy Dąb Papieski poświęcony Św. Janowi Pawłowi II i Kapliczkę Św. Huberta – patrona Leśników. Drugi punkt naszej rowerowej wędrówki to Bukowa Góra - rezerwat przyrody, o którego walorach opowiedział nam pan Dariusz Sommerfeld. Następnie zjechaliśmy z góry do rezerwatu przyrody Murawy Dobromierskie gdzie również wysłuchaliśmy wiele ciekawostek przyrodniczych związanych z tym miejscem. Z Muraw Dobromierskich udaliśmy się do Dobromierza i jechaliśmy Aleją Drzew Pomnikowych, podziwiając ich rozmiary. Dłuższy przystanek to Krzętów i postój na terenie ośrodka agroturystycznego Chata u Brata, gdzie czekało na nas ognisko przygotowane przez pracowników PPK w Przedborzu, jak również słodka niespodzianka. Przed ogniskiem zwiedziliśmy ośrodek, wysłuchaliśmy informacji dotyczących rzeki Pilicy i jej turystycznego wykorzystania, obejrzeliśmy hodowlę owcy świniarki. Po posiłku i odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną do Przedborza, podziwiając po drodze piękno otaczającej nas przyrody. Nieco zmęczeni, po około 37-mio kilometrowej trasie rajdowej, ale pełni wrażeń, po krótkim podsumowaniu na Rynku w Przedborzu, udaliśmy się do swoich domów.

               

               

               

               

        • Przedbórz - Wieliczka ...
          • Przedbórz - Wieliczka ...

          • Przedbórz – Wieliczka …

            22 maja 2018 r. byłam na szkolnej wycieczce w Wieliczce. Tam zwiedziłam razem z innymi starą Kopalnię Soli. Obecnie znajduje się w niej muzeum. W wielkich podziemnych salach widziałam przedmioty, którymi w dawnych czasach posługiwali się górnicy. Dowiedziałam się też, że do pracy w kopalni były wykorzystywane konie. Zrobiło mi się smutno, gdy pan przewodnik powiedział, że pozostawały one pod ziemią do końca swojego życia. W muzeum znajdują się również wyrzeźbione w bryłach soli rzeźby (m. in. rzeźba św. Kingi - patronki ziemi wielickiej i Kopalni Soli ,,Wieliczka"). Wiele z nich zachwyciło mnie. W solnych grotach ściany, podłogi i sufity są z soli. Są także drewniane konstrukcje zabezpieczające. Wszędzie czuć solne powietrze. Widziałam też słone jeziorka. Nad jednym z nich znajduje się rzeźba Skarbnika - Ducha mieszkającego w kopalni. Kiedy przechodziłam obok jeziorek przez drewniany skrzypiący mostek, trochę się bałam. W najwyższej grocie jest wyrzeźbiona głowa Smoka Wawelskiego. Jego ogon wyrzeźbiony jest w innej grocie. Smok wyglądał zupełnie jak żywy. W kopalni oprócz zwiedzania odbywały się różne ciekawe konkursy. Był czas na posiłek i na kupowanie pamiątek. Na wycieczce bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy. Spędziłam przyjemnie i wesoło czas. Z pobytu w Wieliczce pozostaną mi miłe wspomnienia i moc wrażeń.

                                                                                                 Ewelina kl. VB

                       

             

          • XIV Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK w Elblągu

          • W dniach 18-20 maja 2018r. 5-cio osobowa grupa młodzieży z SKKT-PTTK istniejącego przy nasze szkole uczestniczyła w XIV Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży Wiejskiej PTTK w Elblągu. Pierwszego dnia po dotarciu autobusem do Elbląga, zakwaterowaniu i obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę po Elblągu. Pan przewodnik serdecznie powitał uczestników Zlotu, których zgłosiło się ponad 90 osób z różnych szkolnych klubów z całej Polski i rozdał Im  mapy Trino. Młodzież wędrowała zgodnie z mapą od punktu do punktu, odpowiadając na pytania dotyczące różnych zabytków znajdujących się na Starym Mieście, a pan przewodnik odkrywał przed Nimi ich ciekawą  historię. O godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu. Po  powitaniach i oficjalnych przemówieniach został  zaprezentowany film przyrodniczy o Żuławach Wiślanych, a na zakończenie z pięknym koncertem wystąpił Chór Cantata  z Elbląga.   Kolejny dzień to wycieczka krajoznawcza po Żuławach Elbląskich. Byliśmy w najniższym punkcie w Polsce- 180 cm. poniżej poziomu morza, jak również w Rozgracie, Fiszewie, Jeziornie, Gronowie Elbląskim i Różanach. Podczas tej wycieczki podziwialiśmy piękno krajobrazu, poznaliśmy historię tych terenów, pan przewodnik opowiedział nam o ciężkim życiu mieszkańców Żuław, których ciągle zalewała woda, o sposobach radzenia sobie z nią, jak również o  działalności Menonitów na tych terenach którzy stworzyli system wiatraków, którego celem było osuszenie terenu. Taki system istnieje do dnia dzisiejszego, tylko wiatraki zastąpiły pompy elektryczne. Następnie przyjechaliśmy do Olesna i tam w Stodolarni zostaliśmy przyjęci przez Gospodarzy kapuśniakiem i pierogami. Po obiedzie drużyny rozwiązywały test wiedzy o Żuławach Elbląskich, a potem zaprezentowały swoje szkolne koło PTTK oraz miejscowość z której przybyły. Nasza drużyna w składzie: Martyna, Martyna, Kasia i Wiktoria opowiedziały o Nadpilicznym Przedborzu, o jego historii, oraz atrakcjach turystycznych. Dziewczyny wykonały również piosenkę o patronie naszej szkoły – Królu Kazimierzu Wielkim. Po kolacji organizatorzy zrobili nam niespodziankę zawożąc uczestników nad Zalew Wiślany na  zachód słońca. Przebywając w miejscowości Kadyny podziwialiśmy  najstarszy  na Warmii, liczący 700 lat dąb Jana Bażyńskiego. Następnie udaliśmy się do Leśniczówki w Kadynach na ognisko. Przy akompaniamencie gitar, piekliśmy kiełbasy i śpiewaliśmy  turystyczne piosenki. Trzeci dzień to wycieczka przyrodnicza po Parku Leśnym- Bażantarnia. I gra terenowa Trino dotycząca tego terenu. Po przejściu 3 kilometrowej trasy i rozwiązaniu zadań, wszyscy uczestnicy udali się na polanę, na której nastąpiło podsumowanie Zlotu, rozdanie dyplomów uczestnictwa, certyfikatów pobytu w najniższym punkcie w  Polsce, nagrody i wyróżnienia w zlotowej rywalizacji drużynowej. A oto wyniki:  I m-ce zajęło SKKT-PTTK w Łomnicy Zdroju, II m-ce – SKKT-PTTK w Łowiczu i III m-ce – SKKT-PTTK w Żarnowie. Martyna Baran z naszego koła otrzymała specjalne wyróżnienie za wykonanie piosenki o patronie szkoły.  O godzinie 13.00 pełni wrażeń i nowych znajomości wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów. Już czekamy na Jubileuszowy XV Zlot Młodzieży PTTK  za rok.

               

               

               

                                                                                                                                                                       Justyna Nicoś

          • Orlikowa Liga Mistrzów

          • Orlikowa Liga Mistrzów

            Dnia 21.05.2018r. w naszej szkole zakończyła się „Orlikowa Liga Mistrzów Województwa Łódzkiego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców 2018” na etapie gminnym. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn dziewcząt i 5 drużyn chłopców. Do etapu powiatowego zakwalifikowała się klasa II B (chłopcy) oraz II A (dziewczęta). Zwycięskim drużynom życzymy powodzenia na kolejnym etapie rozgrywek.

            Andrzej Kazimierczak

          • Dzień Ziemi

          • W dniu 25 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Przedborzu odbył się apel poświęcony Dniu ZiemiMyślą przewodnią było hasło ,,Ratujmy Ziemię”.

             

            Uczniowie klasy V a wcielili się w role drzew, kwiatów, Ziemi, smogu by przedstawić problemy , z którymi boryka się nasza planeta. Dzieci zwróciły uwagę na sposoby ochrony najbliższego środowiska , wskazały na przykłady walki ze smogiem, pokazały jak segregować odpady.    Uczniowie klasy V a wcielili się w role drzew, kwiatów, Ziemi, smogu

            Uczennice klasy IV b i VII b uświetniły inscenizację piosenkami o charakterze ekologicznym:

            Ziemia –wyspa zielona, 

             Nie zrywaj kwiatów,

            Jasne niebo , czysta woda,

            Segregacja, 

            Dziękuję Ziemi. 

               

               

               

               

               

             

            Opracowanie - Zdulska Barbara

          • Rajd rowerowy po Przedborskim Parku Krajobrazowym

          • Dnia 11maja 2018r. 31 osobowa grupa młodzieży z klas VII i III gimnazjum wraz z nauczycielami: p. Justyną Nicoś, p. Jarosławem Koskim i ks. Stanisławem Obratańskim uczestniczyła w rajdzie rowerowym po Przedborskim Parku Krajobrazowym. Wyjazd ten został zorganizowany przez pracowników Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Przedborzu: p. Dariusza Sommerfelda, p. Dorotę Warzyńską- Badurę, p. Dariusza Bienia i p. Sławomira Wrześniewskiego.   Rajd rozpoczął się na Rynku w Przedborzu od powitania wszystkich zebranych przez pana Dariusza Sommerfelda, określenia trasy przejazdu, przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze po drogach publicznych. Trasa naszego rajdu wiodła od Przedborza poprzez Łączkowice, Sokolą Górę, Koconie,  Kraszewice, Chełmo i  Górę Chełmską-  cel naszej wycieczki. Pierwszym punktem zwiedzania  był kamieniołom, z którego wydobywano piaskowiec . Następnie udaliśmy się na sam szczyt góry i tam wysłuchaliśmy ciekawostek dotyczących jej  walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych oraz różnych anegdot z nią związanych. Po zwiedzaniu i krótkim odpoczynku udaliśmy się   drogę  powrotną  wiodącą przez Kraszewice, Łączkowice, most w Chałupach, Chałupy aż  do Przedborza. Podczas 30 kilometrowej  trasy raju  pracownicy PPK cały czas  zwracali nam  szczególną uwagę na piękno krajobrazu i  otaczającej  nas przyrody. Po powrocie do Przedborza w siedzibie Przedborskiego Parku Krajobrazowego czekało na nas już ognisko. Po posiłku, odpoczynku i krótkim podsumowaniu wyjazdu rozjechaliśmy się do swoich domów.

             

          • Informatyczny puchar

          • Dnia 20 i 21 lutego 2018 roku w naszej szkole został przeprowadzony konkurs informatyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych „Informatyczny puchar”. Organizatorem konkursu była społeczność szkolna Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. Celem akcji była  popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego oraz promocja nowych technologii, zwrócenie uwagi młodych ludzi na zawody przyszłości, do których na pewno należą te związane z rynkiem usług informatycznych. Konkurs został przeprowadzony w dwu etapach: 20 lutego 2018 roku I etap  - quiz na platformie e - learningowej, w tym jedno zadanie otwarte; 21 lutego 2018 roku I etap  - część druga – test zdalny na w/w platformie.  Do rozwiązywania zadań przystąpili uczniowie z klas: II i III oddziałów gimnazjalnych.

            Agnieszka Kawka

          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” dzień czwarty

          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” dzień czwarty

            10 maja  2018 r., podczas czwartego dnia „Tygodnia z Józefem Piłsudskim”, uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Biegu Niepodległości. Bieg był podzielony na kategorie wiekowe: klasy IV – V dziewczęta 200 m, chłopcy 300 m; klasy VI – VII dziewczęta 400 m, chłopcy 600 m; klasa II – III gimnazjum dziewczęta 600 m, chłopcy 1000 m.

            Uczniowie którzy zajęli czołowe miejsca:

            KLASY IV – V   

            Dziewczęta :

            1 miejsce  Nicola Koćwin

            2 miejsce Agnieszka Mazurek

            3 miejsce Magdalena Dziuba

            Chłopcy:

            1 miejsce Mikołaj Gandziarowski

            2 miejsce Krystian Trzebiński

            3 miejsce Wiktor Wilk

            KLASY VI – VII

            Dziewczęta:

            1 miejsce  Julia Urazińska

            2 miejsce Daria Jarzębska

            3 miejsce Zuzanna Włodarczyk

            Chłopcy:

            1 miejsce Kamil Młynarczyk

            2 miejsce Marcin Będkowski

            3 miejsce Michał Lizińczyk

            KLASY II – III GIMNAZJUM

            Dziewczęta:

            1 miejsce  Aleksandra Szustak

            2 miejsce Julia Obarzanek

            3 miejsce Zuzanna Pijewska

             

            Chłopcy:

            1 miejsce Cezary Gaj

            2 miejsce Wiktor Będkowski

            3 miejsce Kacper Będkowski

            Andrzej Kazimierczak

             

          • Uroczysta akademia

          • 27 kwietnia 2018 r. o godz. 9.00 w Miejskim Domu Kultury odbyła się  szkolna akademia poświęcona 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na scenie widniała biało- czerwona flaga, godło oraz hasło" Ojczyzna- w niej serca wszystkie". Występujący mieli na sobie stroje galowe. Wśród nich wyróżniała się postać króla w szatach nawiązujących do epoki, z koroną i berłem. Władca siedział na tronie, obok ustawiony był niewielki stolik, na którym paliły się świece w ozdobnym lichtarzu. Po lewej stronie znajdowała się mapa konturowa Rzeczypospolitej, przedstawiająca trzy zabory. W trakcie przedstawienia wszystkie te rekwizyty" zagrały" swoją rolę. Historyczne treści łączyły się z patriotycznymi wierszami poprzedzanymi piękną muzyką symfoniczną. Chór szkolny wykonał pieśni związane ze świętem. Akademię zakończyła prezentacja multimedialna, która wzbudziła żywe zainteresowanie u widzów, wpłynęła na emocje. Stała się przysłowiową wisienką na torcie( to opinia oglądających).

            W akademii wystąpili: prowadzące-Ala Kozieł i Marta Kuder oraz Wiktoria Arkit, Kacper Gaj, Martyna Kociniak, Ania Łyszczarek, Natalia Rydz, Wiktoria Staszewska,Łucja Szmigielska, Jakub Banasik, Pola Turniak, Patrycja Wilk; w roli króla - Szymon Rudecki.

             Akademię przygotowały: strona literacka- p. M. Kularska, p. M. Maliszewska,

                                                       strona muzyczna- p. M. Błońska,

                                                       strona plastyczna- p. M. Juzala, p. M. Morawiec.

            O godz. 10.00 występ obejrzały klasy starsze naszej szkoły.

            3.05. 2018 r. o godz. 14.00 akademia została zaprezentowana społeczności przedborskiej.


            Serdecznie dziękuję p. Wiesławowi Domagale za pozwolenie wykorzystania jego zdjęć w przedsięwzięciu.

             

                                                                                                                      M. Maliszewska

                  

          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” dzień trzeci

          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” dzień trzeci

             

            9 maja 2018 r., podczas trzeciego dnia „Tygodnia z …”, otwarta została wystawa prac konkursowych tworzonych przez młodzież z naszej szkoły pod hasłem „Józef Piłsudski w moich oczach”.   
            Do konkursu zgłoszonych został 20 prac plastycznych malowanych różnymi technikami i na różnych materiałach. Przeważają prace – szkice malowane ołówkiem, lecz przedstawiające marszałka w różnych sytuacjach. Wykonane bardzo misternie, oddają Jego charakter.
            Ogromnym wsparciem przy tworzeniu wystawy, za co serdecznie dziękuję, była dla mnie p. Małgorzata Morawiec.
            Prace w najbliższym czasie oceni konkursowe jury” przew. P. dyr. Grażyna Strojkowska oraz członkowie: p. Małgorzata Morawiec oraz p. Wioleta Kowalska.
             
            Sylwia Prymus
          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” dzień drugi

          • „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole” dzień drugi      
            Dziś – 8 maja 2018 r., znów zgodnie z planem, otwarta uroczyście została wystawa poświęcona czasom, w których żył marszałek Józef Piłsudski. Hasło przewodnie wystawy jest dokładnie takie samo, jak hasło promujące konkurs wiedzy o marszałku -  „Józef Piłsudski i jego czasy”.
            Na wystawie można zobaczyć oryginalne zdjęcia marszałka podczas różnych uroczystości, w asyście najbliższych współpracowników oraz prywatnie w domu w Sulejówku z córkami. Zawsze dystyngowany, dumny, Nasz Wielki Marszałek. Obok zdjęć Józefa Piłsudskiego możemy też zobaczyć repliki gazet z okresu międzywojennego, dzięki czemu możemy podziwiać ówczesną modę oraz dowiedzieć się np., jakie perfumy były wówczas popularne. 
            Wreszcie na wystawie znajdziemy też informacje dotyczące polskiej gospodarki z lat 1918 – 1939, a wiemy, że gospodarka nie istnieje bez pieniędzy więc mamy też do dyspozycji zwiedzających repliki banknotów polskich z 1917 r. Zobaczyć możemy też zdjęcia polskich aktorów kina międzywojennego, które jaki wszyscy wiemy marszałek bardzo lubił. A wszystko to jest „okroszone”  cytatami, z których jak wiemy słynął nasz bohater.
            Sylwia Prymus
             
             
          • Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole rozpoczęty!

          • Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole rozpoczęty!

             

            Zgodnie z założeniem 7 maja 2018 r. ruszył nasz projekt pod hasłem  „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole”, przygotowany przez młodzież z Koła Historycznego wraz z opiekunem p. Sylwia Prymus.
                     Projekt zainaugurowaliśmy konkursem wiedzy pod tytułem „Józef Piłsudski i jego czasy”.
            Uroczystości rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przystąpiliśmy do rozpoczęcia konkursu.
            12 uczestników zmagań intelektualnych musiało wykazać się nie lada refleksem, odwagą oraz wiedzą. Pytania, które losowali dotyczyły znajomości faktów z życia marszałka, jego słynnych cytatów, jak również czasów, w których żył. Część zagadnień miała charakter dźwiękowy, gdzie trzeba było wsłuchując się w nagrania archiwalne udzielić poprawnej odpowiedzi, co wcale nie było łatwe!!! Pojawiły się też pytania muzyczne, związanie w pieśniami patriotycznymi,  śpiewanymi podczas konkursu oraz związane z wypowiedziami różnych postaci z życia polityki, mediów, które wypowiadały się na temat marszałka.
            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. przew. dyr. Grażyna Strojkowska, oraz członkowie p. Wioleta Kowalska i Małgorzata Morawiec. Opiekę techniczną sprawował p. Marcin Ryszka. 
                     Po pięciu wcale niełatwych rundach oraz dogrywce wyniki konkursu wyglądają następująco:
            I miejsce zajęła Anna Banaszczyk
            II miejsce Cedro Ida
            III miejsce Olszewska Eliza oraz Pijewska Zuzanna.
                     Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
             
             
             
             
             
             
             

             

            Sylwia Prymus
          • XXII Rajd „Śladami mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala”

          • Dnia 28 kwietnia 2018r. 23 osobowa  grupa młodzieży z SKKT-PTTK istniejącego  przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wzięła udział w XXII Rajdzie „Śladami mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala”. Wyjazd ten został zorganizowany w ramach inicjatywy społecznej promującej zdrowy styl życia pozbawiony wszelkich nałogów. Miejscem spotkania turystów był podniesiony z ruin kazimierzowski zamek w Inowłodzu, w którym pojawiło się około 170 osób reprezentujących szkolne koła PTTK z Aleksandrowa, Białaczowa, Przedborza i Żarnowa. Zgodnie z regulaminem najpierw zwiedziliśmy zamek, aby następnie zacząć 7-mio km. wędrówkę pieszą czerwonym szlakiem turystycznym zwanym „ Partyzanckim”.

            Wędrującym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, która wpływała także na dobre samopoczucie turystów.

            Po dojściu do Szańca „Hubala”, uczestnicy wysłuchali pogadanki historycznej o Henryku Dobrzańskim i Wydzielonym Oddziale Wojska Polskiego, jak nazwali się hubalczycy. Delegacja piechurów złożyła wieniec pod szańcem, a wszyscy uczcili minutą ciszy pamięć bohatera.

            Następnym punktem był konkurs rajdowy o Hubalu i jego oddziale , w którym najlepszymi okazali się : Maciej Łukasik z Białaczowa- I miejsce oraz kolejne dwa miejsca Daniel Łoś z Przedborza i Karol Kowalski z Aleksandrowa. Laureaci konkursu oprócz gratulacji i oklasków publiczności, otrzymali nagrody rzeczowe.

            Wręczone zostały także zdobyte wcześniej odznaki turystyki pieszej. Jak zwykle już na starcie uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe plakietki , a na zakończenie drużynom wręczono dyplomy za udział w XXII Rajdzie Szlakiem mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala.

            W trakcie drogi powrotnej do Przedborza, opiekunowie przeprowadzili pogadankę na temat zdrowego, aktywnego stylu  życia pozbawionego wszelkich nałogów, jak również zachęcali młodzież do jak najczęstszego  spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu podczas spacerów, jazdy na rowerze, rolkach lub gier i zabaw ruchowych.

          • Test Your English

          • 24 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Jędrzejczyk, Bartłomiej Szalacha (szkoła podstawowa), oraz Patrycja Kruk i Grzegorz Sommerfeld (gimnazjum) wzięli udział w międzyszkolnym konkursie języka angielskiego pt.: „Test Your English”. Konkurs odbył się w szkole podstawowej w Strzelcach Małych, do której przybyli uczniowie z 10 różnych szkół. Dodatkową atrakcją były prelekcje w języku angielskim przygotowane przez native speakerów z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

            26 kwietnia 2018 roku na stronie internetowej szkoły podstawowej w Strzelcach Małych zostały ogłoszone wyniki tego konkursu. Wszyscy nasi uczniowie otrzymali nagrody.

            Szkoła podstawowa:

            Bartłomiej Szalacha, Katarzyna Jędrzejczyk – II miejsce ex aequo

            Gimnazjum:

            Patrycja Kruk – I miejsce

            Grzegorz Sommerfeld – II miejsce