• XI Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego i Niepodległej Polski

          • XI Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego i Niepodległej Polski

            http://www.lodzkie.po.pttk.pl/wp-content/uploads/2018/10/XxY-150x150.jpg

            Uczniowie  naszej szkoły i innych szkolnych kół  turystycznych skupionych w Oddziale PTTK w Żarnowie  uczestniczyli w sobotę 6 października w  XI rajdzie pieszym pod nazwą „ŚLADAMI KAZIMIERZA WIELKIEGO I NIEPODLEGŁEJ POLSKI”, który odbył się na terenie gminy Przedbórz – historycznie związanej z postacią Kazimierza Wielkiego, króla Polski,  który jak mówi przysłowie – „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. To na tych terenach wg historyków na polowania zapuszczał się Kazimierz Wielki, a przejazdem bywali Władysław Jagiełło i Zygmunt August.

            Honorowy patronat nad imprezą objął Poseł na Sejm RP  Pan Krzysztof Maciejewski oraz Burmistrz Przedborza  Pan Miłosz Naczyński. Gospodarzem całej imprezy było nasze SKKT- PTTK przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Zuzowach.

            5-kilometrowe przejście rozpoczęło się przy leśniczówce w  miejscowości Reczków Stary od powitania uczestników przez Prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego oraz Burmistrza Miasta Przedborza pana Miłosza Naczyńskiego.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe oraz biało-czerwone  chorągiewki mające na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa rajdu prowadziła przez Staw Poręba do miejscowości Zuzowy, gdzie miało miejsce zakończenie rajdu

            Na mecie  uczestnicy rajdu otrzymali smaczny posiłek. Po krótkim odpoczynku  wszyscy  zebrali się na placu przed budynkiem OSP w Zuzowach, gdzie w towarzystwie Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu Pani Grażyny Strojkowskiej  oraz Posła na Sejm RP Pana Krzysztofa Maciejewskiego odśpiewali hymn państwowy. Następnie  odbyły się konkursy rajdowe w 3 kategoriach wiekowych – konkurencje sportowe dla uczniów klas I-III i 2 konkursy wiedzy  historyczno – geograficznej dla uczniów klas IV-VI i VII-VIII + III klasy gimnazjum. Pytania dotyczyły wiedzy nt. historii Polski w okresie panowania Kazimierza Wielkiego, Ziemi Przedborskiej, ochrony krajobrazu na przykładzie Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz początków drogi do niepodległości Polski (1914 – 1918). Konkursy rozgrywane były w  3 – osobowych drużynach, a zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody i medale. Uczniowie z naszej szkoły w obu konkursach historycznych stanęli na najwyższym podium zdobywając I-miejsca. Za uczestnictwo w rajdzie każda drużyna otrzymała dyplom.

            Rajd jako forma czynnego wypoczynku, odbywający się w przepięknej jesiennej scenerii spełnił swoje zadanie. Był sposobnością do poznania walorów  turystycznych  naszej gminy  poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą i miejscami historycznymi oraz okazją do uczczenia 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę .W rajdzie wzięło udział ponad 170 turystów ze szkół w Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Petrykozach, Piotrkowie Trybunalskim, Przedborzu, Radomsku, Szczercowie i Żarnowie.

            Opiekunowie: pani Grażyna Strojkowska, pani Iwona Motyka, pani Halina Wyciszkiewicz, pani Justyna Nicoś, pan Wojciech Dziuba

             

          • Wystawa kryminałów na „Dzień Języków Obcych w Szkole”

          • Kryminały lubią większość z nas, a już na pewno każdy z nas zna jakiś serial kryminalny. Bez wątpienia mistrzami tego gatunku są twórcy brytyjscy i amerykańscy, chociaż nie brakuje słynnych kryminałów w kulturze francuskiej i niemieckiej. Dlatego też po raz ósmy zorganizowałem wystawę na Dzień Języków Obcych w Szkole pod hasłem ‘The Criminal Series’.

              

            W środę 26 września wystawie plastycznej towarzyszyła też mini – wystawa powieści kryminalnych Agaty Christy i Arthura Conan Doyle’a zorganizowana przy współpracy z naszą biblioteką szkolną. Zainteresowanych informuję, że u Moniki Ilnickiej znajdziecie tak znane tytuły jak „Przygody detektywa Sherlocka Holmesa” czy też „Morderstwo w Orient Expressie”. Dodatkową atrakcją był pokaz daktyloskopii czyli techniki pobierania odcisków palców, który prowadził policjant Andrzej Wróbel.

              

            Oprócz plakatów przedstawiających najważniejsze informacje w języku angielskim i główne postacie z seriali kryminalnych, dołożyliśmy trochę gadżetów, które występują w każdym tego typu filmie: taśma z napisem ‘Police line – do not cross!’, kominiarka anty-terrorysty, pistolety typu kolt i rewolwer, dowód rzeczowy, szkic ułożenia zwłok, tabliczka znamionowa, lupa czy „kogut” policyjny. Dominowały głównie klasyczne pozycje filmowe, ale pojawiły się też całkiem współczesne produkcje. Niestety nie wszystkie ważne pozycje udało się zamieścić, bo było za mało chętnych, ale lista wykonanych prac i tak jest spora:

            BERGERAC – Julia Adamiec/Karina Auguścik/Patrycja Matuszczyk – III „a”

            COLUMBO – Karolina Gniewosz/Kinga Werens – III „a”

            CRIME STORY – Wiktoria Strzelczyk/Natalia Dziuba/Robert Banaszczyk – VIII „b”

            DETEKTYW MONK – Zuzia Pijewska – III „c”

            DETEKTYW W SUTANNIE – Hania Kowalik – V „c”

            KOJAK – Wiktoria Jankowska – V „c”

            MORDERSTWA W MIDSOMER – III „a” (j.w. Julia, Karina i Patrycja)

            OJCIEC BROWN – Krzysztof Woźniak – V „d”

            PANNA MARPLE – Julia Czuryłło – IV “b”

            POIROT                  - j.w.

            POLICJANCI Z MIAMI – Ola Banasik/Lena Drzewoska – V „c”

            PRAWO I PORZĄDEK

            PRZYGODY SHERLOCKA HOLMESA I JEGO PRZYJACIELA DOKTORA WATSONA-Łucja Szmigielska/Natalia Wilk/Monika Zawada – VIII „c”

            STRAŻNIK TEKSASU – Czarek Wosik/Paweł Osiecki/Szymon Rudecki – VIII „c”

              

            Nóż w foliowej torbie jako dowód rzeczowy i kominiarka anty-terrorysty: Mikołaj Kowalski/Kamil Budziński – V „c”;

            Napis - tytuł wystawy: ‘The Criminal Series’ – Anna Łyszczarek/Natalia Rydz – VIII “c”;

            Sygnał radiowozu POLICE – Marceli Świech kl. VI;

            Napis ‘13th Street’ (13 ulica – kanał TV z kryminałami) – Konrad Kowalski;

            Techniczna pomoc w przygotowaniu wystawy: Katarzyna Winiarek, Nikola Koćwin i Małgorzata Zalas.

            https://www.facebook.com/100008493701127/videos/vb.100008493701127/1964603587166079/?type=2&theater&notif_t=video_processed&notif_id=1538135995732517 

              

              

              

              

              

              

              

             

                                                                                   Opracowanie mgr Łukasz Czuryłło

          • Europejski Dzień Języków

          •             Europejski Dzień Języków

                    Dnia 2 października 2018 roku z okazji Europejskiego  Dnia  Języków, który  przypada  26 września uczniowie klasy VIII b PSP w Przedborzu, pod kierunkiem p. Ewy Woźniak, przygotowali przedstawienie pt.: „Do you speak English?”. Opowiedzieli o korzyściach, jakie niesie znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego. Przypomnieli  różne sposoby uczenia się języka obcego. Przybliżyli angielski zwyczaj picia herbaty o godzinie 17 i wiele innych faktów dotyczących Wielkiej Brytanii i języka angielskiego.

                   Wykazali się znajomością języka angielskiego w dwóch  scenkach teatralnych: „Stone soup” i „Spotkanie z obcokrajowcem” oraz w piosenkach „Lemon tree” i „Don’t worry, be happy”. Pojawiło się też kilka dowcipów o uczeniu się , nie tylko angielskiego. A na koniec wszyscy mogli nauczyć się magicznego słowa „dziękuję” w kilku obcych językach, np.: w chorwackim ’ Hvala’ czy w portugalskim ‘obrigado’.

          • V Rajd Rodzinny wokół Żarnowa

          • Dnia 29 września 2018r. 21 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunkami: p. Justyną Nicoś i p. I. Motyką z SKKT-PTTK istniejącego  przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wzięła udział w V Rajdzie Rodzinnym wokół Żarnowa. Rajd ten został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiej Akcji PTTK – Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna.  Miejscem spotkania turystów był plac szkolny przy Szkole Podstawowej w Żarnowie. Na starcie pojawiło się około 100 młodych turystów reprezentujących szkolne koła PTTK z Miedznej Drewnianej, Radomska, Przedborza i Żarnowa. Po krótkim powitaniu przez prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego, wyruszyliśmy na 5-ciokilometrową trasę rajdową wiodącą przez miejscowości: Trojanowice i Topolice. Wędrującym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, która wpływała także na dobre samopoczucie turystów.  Metą naszego rajdu był Dom Kultury w Żarnowie. Na miejscu czekała na nas słodka niespodzianka i drobne upominki dla wszystkich uczestników. Po krótkim odpoczynku, organizatorzy podsumowali rajd, rozdali nagrody dla najliczniejszych rodzin biorących udział w rajdzie oraz dyplomy uczestnictwa dla drużyn. Na zakończenie rajdu wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali kilka piosenek patriotycznych w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

          • Rajd rowerowy „Szlakiem Królewskich Łowów”

          • Dnia 20 września 2018r. 30 osobowa grupa młodzieży z klas VIII naszej szkoły wraz z nauczycielami:  p. Justyną Nicoś, p. Jarosławem Koskim i ks. Stanisławem Obratańskim uczestniczyła w rajdzie rowerowym po Przedborskim Parku Krajobrazowym. Wyjazd ten został zorganizowany przez pracowników Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Przedborzu: p. Dariusza Sommerfelda, p. Dorotę Warzyńską-Badurę i p. Sławomira Wrześniewskiego. Rajd  ten rozpoczął się na Rynku w Przedborzu od powitania wszystkich zebranych przez pana Dariusza Sommerfelda, określenia trasy przejazdu, przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze po drogach publicznych.

            Trasa naszego rajdu wiodła  z Przedborza poprzez Groblę - Taras – Faliszew – Skotniki – Józefów Stary – Bysiów – Reczków Stary – Zuzowy – Groblę - Przedbórz.  Pierwszym naszym przystankiem był  Faliszew – tam podziwialiśmy stary, zabytkowy młyn, a  także hodowlę krów mięsnych rasy higland. Drugi punkt naszej rowerowej wędrówki to miejscowość Skotniki - tam zwiedziliśmy stary dwór i podziwialiśmy zabytkowe drzewa znajdujące się za dworem, następnie udaliśmy się do zabytkowego, modrzewiowego kościoła oraz podziwialiśmy ponad 500-setletniego dęba. Pracownicy PPK pokazali uczestnikom w jaki sposób można określić wiek drzewa. Dłuższy przystanek to Bysiów i postój na terenie Osady Myśliwskiej – Bysiów. Czekało na nas tam ognisko przygotowane przez pracowników PPK w Przedborzu. Przed ogniskiem zwiedziliśmy  osadę, wysłuchaliśmy informacji dotyczących łowiectwa, przedstawionych przez pana Dariusza Sommerfelda. Po posiłku i odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną do Przedborza, podziwiając po drodze piękno otaczającej nas przyrody. Nieco zmęczeni, po około 35-ciokilometrowej trasie rajdowej, ale pełni wrażeń, po krótkim podsumowaniu na Rynku w Przedborzu, udaliśmy się do swoich domów.

          • Kodujemy - programujemy …?

          • Kodujemy-programujemy …?

                     Klasa IIb  13 września 2018 r.  włączyła się  w akcję ,,Dnia Programowania” .
            Już pierwsze zetknięcie się uczniów z programowaniem w ruchu drogowym wywołało efekt ,,wow!
             Pomaga dzieciom w budowaniu wspaniałych relacji społecznych. Wspólne gry, kodowanie w grupie stymuluje współpracę i pozytywnie wpływa na percepcję dzieci. Okazało się, że możliwość poruszania się  po planszy, labiryncie  i sprawdzenie na sobie instrukcji kierowania ruchem drogowym, może sprawić dużą frajdę. Uczniowie poprawiali się nawzajem, wykazali się dużą znajomością przepisów i znaków drogowych. Wspólnie rozwiązywali napotkane problemy na drodze.
                     Nauka programowania przez zabawę bez komputera, to wspaniała zabawa!
            Od 24 września nasza klasa uczestniczy w projekcie ,,Zaprogramuj Przyszłość#”.


            Przygotowała: Grażyna Włoch

          • Dokąd zawiedzie cię kropka? Sprawozdanie z kropkowego święta

          • Dokąd zawiedzie cię kropka?

            Sprawozdanie  z kropkowego święta

             

                 Kiedy Peter Reynolds napisał książkę The Dor, nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Kanadyjski twórca książek i ilustrator w Polsce znany jest m.in.   z ilustracji do książki „Kiedyś” i popularnej serii o Hani Humorek.

            Książeczka The Dor opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti  albo  o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła  w siebie. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

            Kropka z książki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki.  Od 2013 roku 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze i pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. 

            Krótka historia Vashti podkreśla rolę, jaką nauczyciele odgrywają w życiu dzieci. To właśnie nauczyciele, obok rodziców, dziadków i innych bliskich osób, wpływają na dziecięce być albo nie być w różnych dziedzinach życia. Od ich słów zależy, czy młody człowiek na zawsze porzuci marzenia czy wręcz odwrotnie, mimo chwilowych trudności, będzie dalej kroczył obraną ścieżką. Nauczyciel lepiej niż rodzic potrafi wychwycić talenty, których dziecko nie ma szansy ujawnić      w domu. Pewność siebie jest niezbędnym ekwipunkiem na drodze do pełni szczęścia. Jeśli nie doceniamy i nie wierzymy we własne możliwości, wówczas każda niewielka przeszkoda urasta do monstrualnych rozmiarów, stając się problemem nie do pokonania. 

                 Swoją przygodę z kropką po raz pierwszy rozpoczęłam w tym roku  wraz z klasą pierwszą b i wychowawczynią panią Haliną Wilk, która z entuzjazmem odpowiedziała na moją propozycję.

             14 września uczniowie, wychowawczyni oraz ja założyliśmy ubrania w kropki. Uczniowie wysłuchali bajki, a następnie  wymyślali znaczki oczywiście kropkowe. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne i malowidła, śpiewały piosenkę i tańczyły w kółeczku. Cały dzień upłynął bardzo szybko i w miłej atmosferze,   a  zakończeniem celebrowania święta była degustacja  kropkowego tortu.

            Podziwiać  talenty prac dzieci można na wystawie.

             

            Dziękuję za współpracę  pani Halinie Wilk jej podopiecznym, rodzicom oraz dyrekcji.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Opracowała Monika Ilnicka

             

          • 79 rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

          • W czwartek dnia 27 września o godzinie 9.00, na małej sali gimnastycznej odbył się apel z okazji 79 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przygotowali go uczniowie z klasy VIII„b” oraz II„b”. Organizatorkami tej uroczystości były pani Joanna Rutowicz i pani Grażyna Włoch.

            Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu oraz wprowadzeniem Sztandaru Szkoły, po czym uczeń kl.II„b”-Kacper wyrecytował wiersz pt. „Moja mała ojczyzna”. Następnie został przedstawiony proces Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Wymieniono wiele osób, które się do tego powstania przyczyniły oraz odegrano sceny pokazujące nam jak wyglądało życie w czasach okupacji niemieckiej. Między tymi wszystkimi wydarzeniami były śpiewane różne utwory. Jednym z nich była piosenka pt. „Pałacyk Michla” oraz tytułowy utwór z „Miasta 44” w wykonaniu dziewczyn z kl.VIII„b”. Apel zakończyło wyprowadzenie Sztandaru Szkoły.

                      Według mnie ta uroczystość była udana, ponieważ uczniowie doskonale przekazali nam wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego.

                                                      Daria i Karolina kl.VIII„b”.

          • Pokaz rekonstrukcyjny

          • 24 września 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Kazimierza Wielkiego w Przedborzu odbył się pokaz rekonstrukcyjny związany z historią naszego kraju. Na drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej. Na początku pani dyrektor Grażyna Strojkowska przywitała wszystkich zgromadzonych, następnie oddała głos prowadzącemu.

            Mężczyzna opowiadał o najważniejszych wydarzeniach, dążących do odzyskania przez Polskę niepodległości, m.in. o Powstaniu Kościuszkowskim.

            Prezenter ukazał także rolę kobiet w powstaniach. Przedstawił pracę sanitariuszek oraz ich stroje. Prezentowano broń: piki, bagnety, różnego rodzaju karabiny, szable, mundury. Osoby chętne mogły przymierzyć mundury, wziąć do ręki broń i poczuć się jak prawdziwy żołnierz. Spotkanie z żywą historią było świetnym doświadczeniem dla uczniów. Wszyscy mogliśmy przenieść się do tamtych czasów. Oby więcej takich spotkań.

                                           Marta Kuder

                                          Alicja Kozieł

          • Międzynarodowy Dzień Pokoju

          • Dnia 24 września 2018r. 25 osobowa  grupa uczniów z klas V a i V b  wraz z  P. Małgorzatą Morawiec i P. Justyną Nicoś z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego  w Przedborzu uczestniczyła w Międzynarodowym Dniu Pokoju w DOJO Stara Wieś.

            O godzinie 13.00 przed budynkiem hali sportowej rozpoczęły się oficjalne uroczystości nadania wiosce DOJO Słupa Pokoju. Po przemówieniach zaproszonych Gości , nastąpił ceremonialny strzał    z łuku  japońskiego oraz ofiarowanie herbaty w intencji pokoju. Kolejnym punktem uroczystości było przesłanie intencji pokoju do wszystkich narodów świata i odczytanie deklaracji SZKOŁY BUDO W POLSCE DLA POKOJU.    Następnie wszyscy zebrani udali się do hali DOJO na pokazy sztuk walki  i koncert muzyki japońskiej . Od godziny 15.00  do godziny 17.00 odbyły się  warsztaty  przygotowanych przez organizatorów: Chado- droga herbaty, Kaligrafia, Origami, Ukiyo-e – spotkanie z japońskim drzeworytem, Kyudo – droga łuku, Sumi-e – japońskie malarstwo tuszem, teatr japoński, Budo i karate tradycyjne. Nasi uczniowie uczestniczyli w treningu karate tradycyjnego  poprowadzonego przez  Senseia  Pawła Janusz . Ostatnim punktem obchodów Dnia Pokoju był poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Po posiłku i krótkim odpoczynku,  zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

          • Dnia 3.09.2018 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie wraz z rodzicami zebrali się na dziedzińcu szkoły. Inaugurację rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Strojkowska serdecznie witając wszystkich zgromadzonych. Następnie głos zabrał burmistrz miasta pan Miłosz Naczyński, który życzył obecnym wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym nowym roku szkolnym.

            Pierwszy września to również ważna data w kalendarzu każdego Polaka. Aby uczcić pamięć o poległych podczas II wojny światowej, delegacje klas wraz z nauczycielami udali się pod Pomnik Partyzanta i złożyli kwiaty. Po oddaniu hołdu, zgromadzeni rozeszli się do domów.

          • Zuch - Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego

          • W bieżącym roku szkolnym  8 maja uczniowie klas  trzecich po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego ”Zuch” roczny.

            Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice:

            Dominika Sarna i Maja Stępnik- 3.miejsce w kraju

            Pozostali uczniowie również otrzymali pamiątkowe dyplomy.

             

            Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i życzę kolejnych sukcesów!

            Ewa Woźniak

          • Szkolny konkurs poezji patriotycznej

          • W dniu 8 czerwca o godz 9 na sali gimnastycznej rozpoczął się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej. Konkurs adresowany był do uczniów klas I -III oraz klas 0. Forma konkursu była dwuetapowa.

            Do drugiego etapu, po eliminacjach klasowych, przystąpiło 26 dzieci, maksymalnie po 3 dzieci z klasy.

            Cele konkursu:

            • upamiętnienie 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,

            • kształtowanie uczuć patriotycznych,

            • upowszechnianie znajomości polskiej poezji patriotycznej,

            • rozwijanie umiejętności recytatorskich,

            • zachęcanie do występów na scenie,

            • rozwijanie zainteresowania poezją,

            • upowszechnianie kultury żywego słowa,

            • prezentacja umiejętności dzieci,

            • wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności.

            Jury w składzie

            przewodnicząca: Halina Wyciszkiewicz ,

            członkowie : Katarzyna Kamińska i Liliana Mąkosa w czasie burzliwych obrad wyłoniło następujących laureatów:

            I miejsce – Maksymilian Strojkowski z klasy III a

            II miejsce - Maria Sosnowska z klasy I a

            II miejsce – Julia Szalacha z klasy III a

            III miejsce – Dominika Sarna z klasy III a

             

            Wyróżnienia :

            • Maja Budzynowska z klasy 0 B

            • Lena Burdzel z klasy 0 b

            • Nikola Sęk z klasy I b

            • Lea Krakowiak – Sitka z klasy I a

            • Kacper Kowalski z klasy II a

            • Maria Ludwikowska z klasy III b

            • Patrycja Zuchmańska z klasy III c

            • Maja Mularczyk z klasy III d

            Powołana komisja dokonała oceny wg następujących kryteriów stosując skalę 1-5 punktów:

            • dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,

            • interpretacja tekstu,

            • kultura słowa,

            • ogólny wyraz artystyczny ( uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój ).

             

            Nagrodzeni uczniowie otrzymani dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali pamiątkowe dyplomy.

             

             

            Organizatorzy konkursu życzą dalszych sukcesów - Monika Ilnicka i Jolanta Strojkowska

          • Toruń – miasto Mikołaja Kopernika

          • Wycieczka planowana na dwa dni 28 - 29 maja 2018 r. Nadszedł upragniony dzień wyjazdu, uczniowie w licznie, w liczbie 50, stawili się punktualnie na parkingu przed szkołą. Humory dopisywały wszystkim.

            Pożegnaliśmy rodziców, Przedbórz i o godz.6:00 pod opieką pań Barbary Francuz, Moniki Ilnickiej, Marii Kularskiej oraz Haliny Wyciszkiewicz wyruszyliśmy do Torunia.

               

            Myślą przewodnią wycieczki było zwiedzenie miejsc bliskich Mikołajowi Kopernikowi, zapoznanie z pięknymi zabytkami Torunia „cudze chwalicie...”(zwiedzanie Gotyckiej Starówki i miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), oraz poszerzenie wiedzy historycznej w oparciu o zwiedzanie Torunia, poznanie walorów przyrodniczo – turystycznych Torunia, poszerzenie wiedzy na temat zjawisk i procesów zachodzących we Wszechświecie (wizyta w Obserwatorium).

               

            Podróż przebiegła w przemiłej atmosferze. Belferskie uszy i głowy trochę ucierpiały, ale czegóż nie robi się dla dobrej zabawy. Toruń przywitał nas przepiękną pogodą i w radosnych nastrojach ruszyliśmy na zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego. Przewodnik oprowadził nas po wnętrzu XIII – wiecznego zamczyska. Przenieśliśmy się w czasy kontura, poznaliśmy historię przybycia na ziemie polskie rycerzy spod znaku czarnego krzyża, poznaliśmy zwyczaje zakonników- rycerzy, zwiedziliśmy salę tortur i miejsce sypialni oraz poznaliśmy średniowieczne machiny oblężnicze i narzędzia walki. Wielką atrakcją naszych uczniów stało się zamknięcie w dyby p. Basi.

               

            Następnie czekał na nas pyszny obiadek i po krótkim odpoczynku kolejnym naszym celem był rejs statkiem po Wiśle, który upłynął w przemiłej atmosferze przy akompaniamencie muzyki oraz głosu lektora, który opowiadał o historii Torunia i legendach związanych z miastem.

            Następnie udaliśmy się do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

            To największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Obejmuje Katedrę Astronomii i Astrofizyki oraz Katedrę Radioastronomii. Katedra Astronomii i Astrofizyki położona jest w malowniczym parku i udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany - 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera. W Katedrze Radioastronomii zwiedziliśmy się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy - radioteleskop 32-m.

            Pierwsze pawilony zbudowano w latach 1948-1949, następnie rozbudowa trwała w drugiej połowie lat 50., także w latach 70. XX wieku (kiedy oddano centrum radioastronomii).

            W 1994 roku Obserwatorium wzbogaciło się o nowy, największy i najnowocześniejszy w tej części Europy radioteleskop. Antena paraboliczna ma średnicę 32 m, co stawia obiekt toruński na trzecim miejscu w Europie. Obserwatorium posiada także inną antenę o średnicy 15 m, a także teleskop Schmidta o średnicy 90 cm. Prowadzone są tam badania pulsarów oraz badania z zakresu radiospektroskopii. 32-metrowa antena z wysokiej jakości oprzyrządowaniem jest dla polskich astronomów unikalnym narzędziem badań kosmosu. Teleskop jest częścią europejskiej i ogolnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI. Ważność toruńskiej 32-metrowej anteny została doceniona przez środowisko astronomiczne. Jej rozmiar i położenie (ważne rozszerzenie sieci VLBI na wschód) i wysoce wykfalifikowana kadra naukowa i inżynieryjna sprawia, że włączenie Torunia do sieci VLBI znacznie poszerza jej możliwości. Badania radioastronomiczne są wielkim wyzwaniem nowoczesnej nauki dla kraju takiego jak Polska. Teleskop jest przeznaczony do użytku przez wszystkich polskich radioastronomów jako Ośrodek Narodowy. Uczniowie mogli na własne oczy przekonać się ,że fizyka wcale nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym.

            Po wizycie w obserwatorium wróciliśmy do Torunia na kolację, która dla większości z nas miała miejsce w Mc Donald' s .

            Najedzeni i odprężeni udaliśmy się do jedynego w Europie Żywego Muzeum Piernika czyli działającej XVI – wiecznej piernikarni. Zwiedziliśmy interaktywne Żywe Muzeum Piernika.
            W odtworzonej XVI - wiecznej piernikarni pokazano nam, jak odbywała się produkcja pierników według starych receptur, w tradycyjny sposób, posługując się narzędziami, jakich używano 500 lat temu. Obejrzeliśmy wnętrze historycznego warsztatu piernikarskiego ze szczególnie bogatą kolekcją wysokiej klasy drewnianych form piernikarskich. Uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, poznaliśmy historię piernika i egzotyczne przyprawy korzenne używane do wypieku pierników oraz wygniataliśmy pierniki z samodzielnie przygotowanego ciasta piernikowego, osobiście je wypiekaliśmy i degustowaliśmy. Zajęcia uświetnili przewodnicy, którzy ubrani byli w stroje stylizowane na starodawne, a ciekawie opowiadając, wprowadzili w świat pierników i ich receptur sprzed setek lat.

            Wizyta w piernikarni przybliżyła uczniom historię słynnych pierników toruńskich. Uczestnicząc w zajęciach zgłębili tajniki wiedzy piernikarskiej, samodzielnie formowali pierniki narzędziami i w taki sposób, jak przed 500 laty robili to toruńscy piernikarze.

            Do hostelu wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń. Po kąpieli, która była wszystkim była bardzo potrzebna udaliśmy się do spania ale niestety nie obyło się bez nocnych ' koszmarów” nękających opiekunów na wycieczkach.

            Ranek następnego dnia rozpoczął się już o godz 7:00 i czekał nas kolejny bogaty w wydarzenia dzień. Po obfitym i smacznym śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie Torunia po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta, obejrzeliśmy Krzywą Wieżę z którą związana jest legenda o pewnym zakochanym zakonniku, Ratusz, studzienkę z Flisakiem poznaliśmy legendę o Flisaku i żabach, kościół św. Ducha, Wniebowzięcia NMP, rzeźbę osiołka, która nawiązuje do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i ciężkie przewinienia. Był również czas na kupno drobnych pamiątek i pierników.

            Kolejnym punktem wycieczki był ogród zoobotaniczny, gdzie uczniowie mogli obejrzeć pomniki przyrody i zwierzęta, które naturalnie nie występują w naszym klimacie. Zwiedzanie ogrodu z sympatyczną panią przewodnik trawo ponad godzinę. Zachwyceni surykatkami i niedźwiedziami udaliśmy się na wykład o gatunkach inwazyjnych w Polsce oraz Europie. Następnym etapem był Ciechocinek z obiadem i krótkim odpoczynkiem przy Tężniach.

            Wróciliśmy do domu około godz. 22:00 zadowoleni i pełni wrażeń aby opowiedzieć rodzinie i kolegom o dwóch dniach toruńskiej przygody.

            Opracowała Monika Ilnicka

          • English Ace 2018 w Naszej Szkole

          • English Ace 2018 w Naszej Szkole

            Sprawozdanie z konkursu

             

            Dnia 7 marca 2018 roku odbyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English Ace. Wzięło w niej udział ponad 5,5 tysiąca uczestników z całej Polski. Również uczniowie naszej szkoły (35 osób) zmierzyli się z testem konkursowym adekwatnym do ich wieku i klasy, do której uczęszczają.

            I tak w klasach czwartych najlepsze wyniki otrzymali:

            Oliwia Kieruzal - 1. miejsce w województwie i 4. w kraju

            Maria Karbownik, Marta Zbysz, Krzysztof Woźniak - 4. miejsce w województwie i 60. w kraju

            Aleksandra Małecka i Jakub Bernacki - 7. miejsce w województwie i 93. w kraju

            Zuzanna Bień i Natalia Rzepecka - 12. miejsce w województwie i 208. w kraju

            Niewiele mniej punktów uzyskali pozostali uczestnicy: Anna Kałuzińska, Aleksandra Błotnicka, Sebastian Gaj, Aleksandra Banasik, Szymon Suliga, Maja Łączek, Wanessa Mularczyk, Pamela Mularczyk, Wiktoria Jankowska.

            Klasy piąte reprezentowali:

            Emilia Rutowicz - 1. miejsce w województwie i 5. w kraju

             

            Marceli Świech, Alicja Wyciszkiewicz, Mateusz Dziuba, Agnieszka Mazurek, Bartłomiej Gaj, Nikola Wośko, Krystian Trzebiński, Michał Sikorski, Natalia Janowska - miejsca od 30 do 52 w województwie.

             

            Klasy szóste reprezentowała:

            Wiktoria Walczak - 2. miejsce w województwie i 75 w kraju

            Klasy siódme:

            Julia Tomalka - 15. Miejsce w województwie i 135. w kraju

            Udział wzięli również: Wiktoria Strzelczyk, Anna Łyszczarek, Dawid Juszczyk, Wiktoria Dziuba, Aleksandra Kawka i Igor Auguścik.

                 Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu. Gratuluję odwagi i wysokich wyników. Mam nadzieję, że będziecie równie dobrze pracować w przyszłym roku.

                                                                                                                                               Ewa Woźniak


             

             

          • Lekcja historii w Oświęcimiu i Krakowie

          • Lekcja historii w Oświęcimiu i Krakowie

             

            12 czerwca tego roku, skoro świt, młodzież z naszej szkoły pod opieką pań: Sylwii Prymus, Wiolety Kowalskiej, Agnieszki Kawki oraz Justyny Nicoś, wybrała się na żywą lekcję historii do Muzeum w Oświęcimiu.
            Spod szkoły wyruszyliśmy o godz. 6.30. Pogoda niestety nas nie rozpieszczała, zimny wiatr przeplatany z ulewnym deszczem, nie wróżył nic dobrego. Na szczęście czym bliżej celu podróży, tym aura była dla nas łaskawsza. Na miejsce dotarliśmy ok. godz. 11.00. Pół godziny później podzieleni na dwie grupy rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwsze wrażenie to ogromny szok. Widok zniszczonych baraków, w których unosi się specyficzny zapach potu, łez i krwi, przeplatany z oryginalnymi zdjęciami katowanych więźniów, dziecięcych ubrań rozwieszonych w gablotach, pamiątek, które pozostały po ofiarach nazistowskich zbrodni. Wreszcie wizyta w baraku śmierci, gdzie znajdują się piece krematoryjne… nie można przejść obok TEGO obojętnie. Wszyscy w milczeniu i głębokiej zadumie wsłuchiwaliśmy się w słowa przewodnika, który opowiadał nam o próbach udanych i nieudanych ucieczek z terenu obozu, o codziennym obozowym życiu, racjach żywnościowych, które dostawali więźniowie, o eksperymentach niemieckich lekarzy… Wreszcie o wyzwoleniu obozu w 1945 r.
            Po wizycie w oświęcimskim muzeum w milczeniu udaliśmy się w dalszą podróż do Krakowa. Tam spacerując Plantami doszliśmy do starego miasta. Spacerem przeszliśmy przez Wawel, Sukiennice, gdzie zakupiliśmy pamiątki, kościół Mariacki. Na zakończenie zakupiliśmy lody i udaliśmy się w podróż powrotną do domu.
                        Zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy do domu.
            Sylwia Prymus
             
             
          • Bardzo pouczające spotkanie

          • Bardzo pouczające spotkanie

             

            Wiemy, że okres wakacji to bardzo fajny czas, kiedy możemy iść nad rzekę, zalew, spacer z kolegami. Mamy więcej czasu na szalone zabawy, czy  gry w sieci. Aby ten czas był przez uczniów dobrze wykorzystany, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. W tym właśnie celu wychowawca klasy 4C zaprosił na prelekcję młodszego aspiranta z miejscowej komendy policji, P. Andrzeja Wróbla, aby dokładnie opowiedział uczniom, czego należy się wystrzegać podczas wakacji i nie tylko, aby być bezpiecznym.
            Aspirant poruszył wiele różnych tematów z tym hasłem związanych, między innymi poruszył problem bezpieczeństwa na drodze, prawidłowego oznakowania pieszego, zabaw nad wodą. Dużą część prelekcji poświęcił problemom używek, mdz. in. E – papierosa, który niestety wśród młodzieży jest coraz bardziej popularny. Mówił o konsekwencjach prawnych nabywania używek – dla kupującego i sprzedającego, konsekwencjach dla rodziców, dzieci, które niestety dały się wciągnąć w nałóg. Uczniowie bardzo żywo włączyli się do dyskusji zadając mnóstwo pytań.
            Myślę, że takie spotkania są bardzo wartościową lekcją życia, na którą jeszcze nieraz zaprosimy tak miłego gościa.  
            Sylwia Prymus
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
          • Dzień Dziecka

          • Dzień Dziecka

             

            W dniu 30 maja 2018 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji rano odbył się apel, podczas którego pani dyrektor Grażyna Strojkowska i pan burmistrz Miłosz Naczyński skierowali do naszych pociech kilka ciepłych słów. Słodki akcent dodatkowo uprzyjemnił tą chwilę.

             

            Po apelu na uczniów czekały różne atrakcje: gra terenowa w podchody, turniej siatkówki, piłki nożnej, klub filmowy, kącik szachowy, zajęcia plastyczne i literackie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się podchody.

             

            Klasy 0-III również miały zapewnioną świetną zabawę - dla nich zostały zorganizowane dmuchańce. 

             

            Na wszystkie nasze dzieciaki czekała dodatkowo uczta kulinarna. Mogły one częstować się ciastami, owocami, a nawet frytkami, na które niektórzy szczególnie wytrwale czekali.

             

            W zorganizowanie tego dnia włączyli się nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i sponsorzy, a częściowo nawet uczniowie. Serdecznie wszystkim za tą pomoc dziękujemy.

             

            Wioletta Mieruszyńska