• INFORMACJA DOTYCZĄCA EGZAMINÓW

          • INFORMACJA DOTYCZĄCA EGZAMINÓW

             

            Dyrektor PSP w Przedborzu  informuje,  że zaplanowane  egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty odbędą się w wyznaczonych terminach tj.
            w dniach 10-12 kwietnia i 15-17 kwietnia.

            Szkoła  zapewni prawidłowy przebieg zgodnie z procedurami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

            Informuję również, iż:

            – uczniowie, którzy udadzą się do szkół w trakcie strajku  mają zapewnioną opiekę w godzinach nauki w świetlicy;

            – dowóz dzieci do szkół funkcjonuje bez zmian.

             

                                                              Dyrektor PSP Grażyna Strojkowska

          • Uroczysta akademia z okazji 79 rocznicy odkrycia grobów katyńskich oraz 9 rocznicy katastrofy smoleńskiej

          •      Dnia 5 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia
            z okazji 79 rocznicy odkrycia grobów katyńskich oraz 9 rocznicy katastrofy smoleńskiej.

                Młodzież pod czujnym okiem pani Sylwii Prymus, Ewy Grabowskiej i przy przepięknie wykonanej dekoracji autorstwa pani Małgorzaty Morawiec, przygotowała dwuczęściową prezentację. W pierwszej części przybliżone zostały sylwetki ofiar mordu katyńskiego, były to osoby wyjątkowe,
            bo związane z naszym miastem.

            Podsumowaniem tej części apelu były przepiękne tematyczne wiersze
            i piosenki.

            W drugiej części apelu przedstawiona została prezentacja multimedialna,
            w której przypomniane zostały sylwetki ofiar katastrofy smoleńskiej. Patrząc na ich twarze mogliśmy przypomnieć sobie jak wyglądali, kim byli i jaką rolę odgrywali w życiu społeczno-politycznym.

                Podsumowaniem całego apelu była przepiękne zaśpiewana przez Anię Łyszczarek piosenka „Biały Krzyż”.

          • Spotkanie profilaktyczne z dzielnicowym w klasie VII b

          • 3 kwietnia 2019 r. zostało zorganizowane przez pedagoga szkolnego Ilonę Majkowską spotkanie z aspirantem Andrzejem Wróblem w klasie VII b. Pan dzielnicowy przeprowadził pogadankę na temat "Konsekwencje prawne czynów karalnych popełnionych przez osoby niepełnoletnie". Uczniowie dowiedzieli się o czynach karalnych, demoralizacji, kiedy popełnianie są przestępstwa lub czyny karalne, jak postępować widząc czyn karalny? Jakie instytucje należy zawiadamiać?

          • Sprawozdanie z obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena

          • Biblioteka szkoły podstawowej chcąc sprawić radość fanom twórczości Tolkiena zorganizowała w dniu 25 marca obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Jest to święto, które przypada właśnie na dzień 25 marca i jest obchodzone nieprzerwanie od 2003 roku.

             

             

            W programie miały miejsce rozmowy o życiu i twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena, który uznawany jest za jednego z prekursorów powieści fantazy, czytanie ulubionych fragmentów „Hobbita” czy „Władcy pierścieni” , quizy tolkienowskie i dotyczące świata śródziemia.

            Jednogłośnie stwierdziliśmy iż najbardziej znaną i docenianą pozycją wśród twórczości Tolkiena jest trylogia „Władcy Pierścieni”. Bynajmniej nie jest tylko sześcioksięgiem z banalną i sterotypową walką między dobrem ze złem, ale przede wszystkim jest piękną opowieścią o przyjaźni i dalekiej wyprawie w której pokonujemy własne przeciwności.

            Celem nadrzędnym wydarzenia była promocja czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.


             

            Opracowała: Monika Ilnicka

          • Sprawozdanie z konkursu wiedzy o Kubusiu Puchatku

          • W dniu 29 marca o godz 10:00 na sali konferencyjnej w budynku naszej szkoły odbył się konkurs, zorganizowany przez bibliotekę szkolną, sprawdzający wiedzę o Kubusiu Puchatku. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z klas drugich. Konkurs miał na celu mobilizowanie uczniów do aktywności czytelniczej oraz propagowanie czytelnictwa.

             

              

             

            Pierwsza część konkursu była niespodzianką ponieważ zaprosiłam do współpracy panią Dorotę Wyciszkiewicz, która w formie hobbistycznej zajmuje się pszczelarstwem.

            Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienie bardzo ciekawe i tajemnicze. O tym jak wygląda codzienność w ulu uczniowie z klas drugich dowiedzieli się w czasie tego spotkania. W bardzo serdecznej atmosferze Pani opowiedziała dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza tj. dmuchawkę, specjalny kapelusz, dymkę, ramkę. Temat pszczół bardzo zainteresował najmłodszych, dzieci zadawały wiele pytań. Spotkanie poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Na koniec wizyty odbyła się degustacja pysznego miodu.

             

              

             

            Następnie uczestnicy przystąpili do rozwiązywania siedmiu pytań konkursowych w czasie 45 minut.

            Po sprawdzeniu testu wyłonieni zostali następujący laureaci konkursu:

             

            1 miejsce – Tomasz Koń z klasy II b

            2 miejsce – Aleksandra Zawada z klasy II a

            3 miejsce – Maria Sosnowska z klasy II a

            - Nikola Łyszczarek z klasy II a

             

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

             

             

            Opracowała: Monika Ilnicka

          • Konkurs przedmiotowy z języka polskiego organizowany przez Łódzkiego Kuratora Oświaty

          •      Kilkoro uczniów z klas ósmych przystąpiło w tym roku szkolnym do konkursu z języka polskiego. Etap szkolny odbył się 23 listopada 2018 r.; uczniowie rozwiązywali zadania konkursowe przez 60 minut. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się trzy uczennice: Oliwia Gągór z klasy VIIIa (przygotowywana przez polonistkę p. Lidię Wilk) oraz Alicja Kozieł i Anna Łyszczarek z klasy VIIIc (przygotowywane przez polonistkę p. Małgorzatę Maliszewską).

                   Etap rejonowy miał miejsce w Piotrkowie Trybunalskim 18 stycznia 2019 r. Ósmoklasistki w ciągu 90 minut zmagały się z zadaniami konkursowymi. Tylko jedna z nich - Anna Łyszczarek - z wynikiem 54 punktów znalazła się w etapie wojewódzkim.

                  28 lutego br. ponownie w Piotrkowie przedstawicielka naszej szkoły rozwiązywała test konkursowy oraz pisała wypracowanie na wybrany temat (czas 120 minut). Uczennica uzyskała 43 punkty i została finalistką tegoż konkursu. Gratulujemy!

             

                                                                                                           zredagowała mgr M. Maliszewska

          • Koncert w filharmonii

          • W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mieli możność uczestniczenia w pięknym koncercie symfonicznym. Miał on tytuł" Jak Antoś został królewskim muzykiem". Wysłuchaliśmy go w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Z zaciekawieniem wsłuchiwaliśmy się w historię chłopca i niezwykłą muzykę, która stanowiła podstawę opowieści. Mieliśmy też możliwość uczestniczenia w tym, co się działo na scenie. Melodie prowadziły nas po europejskich miastach, a u wielu słuchaczy pojawiał się na twarzy uśmiech. Koncert był po prostu cudowny! Wcześniej odwiedziliśmy McDonald's, dla niektórych nieodzowny element wycieczki. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. A. Kawka, p. M. Pardel, p. M. Maliszewska-kierownik grupy.

             

                                                                                                            zredagowala mgr M. Maliszewska

          • Szkolny Interaktywny Turniej Matematyczny „MATEMTYKA DZIKA”

          • MARZEC MIESIĄCEM MATEMATYKI

            Nasza szkoła po raz trzeci aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję  promowania i popularyzacji matematyki Dzień Matematyki 2019”. 
            27.03.2019 r  reprezentanci klas czwartych i piątych szkoły podstawowej, 28.03.2019 r przedstawiciele klas szóstych i siódmych oraz 29.03.2019 uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i  trzecich  gimnazjum wzięli udział w
            Szkolnym Interaktywnym Turnieju Matematycznym „MATEMTYKA DZIKA - czyli jak połączyć dziką przyrodę
            z matematyką”. Do zawodów przystąpiło szesnaście  czteroosobowych drużyn.

            Turniej składał się z 24 pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Do każdego pytania dołączona była  prawidłowa odpowiedź oraz pełniący rolę edukacyjną, krótki opis „Na temat” związany z tym pytaniem. Głównymi celami tego turnieju było  rozpowszechnianie wiedzy matematycznej wśród jak najszerszego kręgu uczniów, wzbogacenie słownictwa matematycznego, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów, doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi, logicznego myślenia, prezentowania swojej wiedzy publicznie oraz stosowania zasad zgodnej rywalizacji. 

            Po zaciętej i emocjonującej walce wśród klas czwartych i piątych szkoły podstawowej zwyciężyła  klasa V C, spośród klas szóstych i siódmych klasa
            VI A,  ósmych
            ex aequo klasy VIII B i VIII C. Najlepszy wynik spośród klas gimnazjalnych uzyskała III B.                                                 koordynator M. Sarna

            Wszystkim uczestnikom, a w szczególności  zwycięzcom gratulujemy
            i życzymy dalszych sukcesów.

          • ,,Czerwony Kapturek”- pojekt czytelniczo-teatralny realizowany w marcu 2019 r. przez klasę II b

          • ,,Czerwony Kapturek”- pojekt czytelniczo-teatralny realizowany w marcu 2019 r. przez klasę II b.


            Uczniowie pracę rozpoczęli od wyboru bajki, wspólnym czytaniu, omówieniu i przygotowaniu kukiełek z wykorzystaniem drewnianych łyżek. Po wielu próbach i przygotowaniu samodzielnie scenografii odbyło się przedstawienie dla zaproszonych uczniów z klasy O  na powitanie wiosny.   

            W rolę główną Czerwonego Kapturka wcieliła się Nicola. Mamę odegrała Asia, a babcię Małgosia. Wilkiem został Alex i Szymon, leśniczym  Mikołaj. W klimat  całej treści bajki wprowadzili nas narratorzy: Bartek, Piotrek, Kacper i Filip.Całości dopełnili pozostali uczniowie wcielając się w rolę lisków, ptaków, myszek i jeleni.

            Projekt angażował uczniów w różnorodne działania. Zajęcia rozwijące myślenie przyczynowo - skutkowe uczą dzieci samodzielności w rozwiązywaniu zadań dydaktycznych wykorzystując zabawy twórcze, a w szczególności takich jego cech jak: oryginalność, płynność, giętkość, umiejętnośc kojarzenia,wcielania się w różne role. Zabawy tematyczne, badawcze czy poznawcze nie tylko rozwijają zainteresowania uczniów, ale również podwyższają ich motywacjędo działania, zdolności skojarzeniowe, rozwijają koncentrację uwagi i pamięć. Rozwój tych procesów myślowych gwarantuje w przyszłości lepszy start do podjęcia trudniejszych zadań i radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach ucząc się na przykładzie znanej baśni Braci Grimm ,,Czerwony Kapturek”.

            Przygotowała Grażyna Włoch


             

          • Lekcja języka angielskiego z brytyjskim native speaker’em Mikiem

          • Lekcja języka angielskiego z brytyjskim  native speaker’em Mikiem

                  Nasi uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjalnych pod opieką Pani Haliny Kruk i Ewy Woźniak uczestniczyli w  spotkaniu z brytyjskim native speakerem Mikiem, który już od kilku lat odwiedza ZSP w Przedborzu.

                   Uczniowie wysłuchali wielu ciekawych informacji na temat życia i kultury w Wielkiej Brytanii, szczególnie Anglii. Mieli także możliwość  wykorzystania swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, zadając prowadzącemu wiele pytań.

            Oprac. Ewa Woźniak

          • "Dzień Zdrowego Żywienia"

          • W ramach realizacji programu oświaty zdrowotnej w naszej szkole 27 marca 2019 r. odbył się "Dzień Zdrowego Żywienia". Uczniowie klas 5 b, c, d przygotowali zdrowe smakołyki. Można je było zakupić za symboliczną złotówkę. Dziękujemy uczniom i rodzicom za promowanie zdrowiego stylu życia. Akcję przygotowały koordynatorki oświaty zdrowotnej: pani Marzanna Bilska oraz Barbara Kraś.

          • Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczy ,,Galileo”

          • Ogólnopolski  Konkurs Przyrodniczy

            ,,Galileo”

            Odbył się w marcu 2019r.

             Przystąpiło do niego 8 uczniów z klas szóstych:

            Wicik Aleksandra

            Juszczyk Maria

            Gawin Aleksander

            Gaj Bartłomiej

            Duda Artur

            Świech Marceli

            Nowicki Jakub

            Zasobniak Mateusz

             

            Uczniowie zmagali się  z pytaniami obejmującymi szeroki zakres materiału , który obejmował wymagania określone programem nauczania oraz zagadnienia wykraczające poza podstawę programową.

            Konkurs dał  uczestnikom szansę na sprawdzenie swoich umiejętności.

            Test konkursowy zawierał 26 pytań.

             Do każdego pytania podano 4 odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa.

             Na napisanie testu mieli sześćdziesiąt minut.

            Wyniki  konkursu  będą znane w kwietniu. Trzymamy kciuki.

             

            Opracowanie - Zdulska Barbara.

             

             

          • Mija kolejny rok z Insta.ling w naszej szkole

          • Insta.Ling - skuteczna nauka słówek

            Skuteczna nauka słówek
            Angielski, Niemiecki, Hiszpański
            Ortografia języka polskiego

             

            Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat pracują z Program Insta.Ling dla Szkół. Nasi nauczyciele – angliści (Ewa Woźniak, Elżbieta Strojkowska i Anna Rabenda) regularnie przygotowują zestawy słówek, z którymi pracują uczniowie. Dzięki temu dzieci w niekonwencjonalny sposób mogą uczyć się nowego i  utrwalać wcześniej zadane  słownictwo. Program ten jest jedną z innowacji pedagogicznych w naszej szkole, która sprawia, że uczenie się języka angielskiego  jest ciekawe i motywujące

            Oprac. Ewa Woźniak

          • Rajd Pierwszy Dzień Wiosny

          •  Rajd Pierwszy Dzień Wiosny         

            http://pttkzarnow.pl/galeria/2019/wiosna/plakietka.jpg

            Uczniowie naszej szkoły i innych szkolnych kół turystycznych skupionych w Oddziale PTTK w Żarnowie uczestniczyli w sobotę 23 marca 2019r. w RAJDZIE PIERWSZY DZIEŃ WIOSY. Rajd rozpoczął się przy Szkole Podstawowej w Szczercowie od powitania wszystkich zebranych przez dyrekcję Szkoły Podstawowej w Szczercowie, wójta Gminy Szczerców oraz organizatorów rajdu. Na starcie rajdu zebrało się 200 turystów w różnym wieku. Następnie autokarami przejechaliśmy na taras widokowy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie – pole Szczerców. Przedstawiciel kopalni przekazał nam wiele ciekawych informacji dotyczących kopalni oraz wydobycia węgla brunatnego.

            Kolejnym punktem naszego rajdu było przejście piesze po terenie chronionego krajobrazu „Święte Ługi”. Rozpoczęło się ono od topienia Marzanny, a potem wyruszyliśmy na 5 kilometrową trasę rajdową podziwiając piękno krajobrazu i ciesząc się słoneczną wiosenną pogodą.

             Meta rajdu to Szkoła Podstawowa w Szczercowie. Po przybyciu wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani grochówką, a potem na auli rozpoczęła się część oficjalna rajdu. Organizatorzy przygotowali prezentację multimedialną o gminie Szczerców, a następnie odbył się konkurs rajdowy dotyczący gminy Szczerców i jej walorów krajoznawczo -turystycznych na tle województwa łódzkiego. Uczestniczyło w nim 9 grup trzy osobowych, a zwycięzcami została grupa uczniów z SKKT – PTTK w Miedznej Drewnianej, II m-ce zajęła grupa z SKKT –PTTK w Szczercowie , III m-ce grupa z SKKT – PTTK w Żarnowie. Na zakończenie wręczono nagrody za konkurs oraz dyplomy uczestnictwa dla poszczególnych grup rajdowych.

            Rajd jako forma czynnego wypoczynku, odbywający się w przepięknej wiosennej scenerii spełnił swoje zadanie. Był sposobnością do poznania walorów turystycznych okolic Szczercowa, jak również alternatywą do pokazania młodzieży jak zdrowo, aktywnie i na świeżym powietrzu można spędzić wolny czas pozbawiony wszelkich nałogów.

            Opiekunowie: pani Justyna Nicoś, pan Wojciech Dziuba

          • Wyniki I Konkursu Piosenki Wiosennej „Wiosna, ach to ty…”

          • W dniu 22.03.2019 r. (piątek) w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu odbył się Konkurs Piosenki Wiosennej „Wiosna, ach to ty…” zrealizowany przez Publiczne Samorządowe Przedszkole w Masłowicach, Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Strzelcach Małych i Miejski Dom Kultury w Przedborzu. Na scenie uczniowie okolicznych szkół i przedszkoli zaprezentowali się w profesjonalnie wykonanych utworach poświęconych wiośnie.

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 6b - Zuzanna Kowalska, Agnieszka Mazurek.

             

          • „Noc Sów” w Przedborskim Parku Krajobrazowym

          • „Noc Sów” w Przedborskim Parku Krajobrazowym

            W czwartkowy wieczór o godz. 18:00 w siedzibie Przedborskiego Parku Krajobrazowego, 12 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami: p. dyrektor Grażyną Strojkowską, p. B. Kraś i p. Justyną Nicoś uczestniczyło w wydarzeniu pod nazwą „Noc Sów”. Była to akcja zorganizowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Przedborski Park Krajobrazowy. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji dyrektora Przedborskiego Parku Krajobrazowego pana Witolda Sobolewskiego na temat sów, ich wyglądu, biologii, wymagań siedliskowych, zagrożeń oraz roli w kulturze. Wszystkie te wiadomości poparte były prezentacją multimedialną poprowadzoną przez pana Dariusza Sommerfelda. Następnie przez p. Witolda Sobolewskiego, p. Dariusza Sommerfelda, p. Dorotę Badurę-Warzyńską i p. Dariusza Bienia przeprowadzony został konkurs dotyczący rozpoznawania sów. Zwycięzcy zostali nagrodzeni okolicznościowymi kubkami. Wszyscy uczestnicy natomiast otrzymali magnesy wykonane na te okoliczność. Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną i latarki wyruszyliśmy w teren, aby spróbować jakąś sowę zwabić. Mimo chłodnej nocy i starań pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego nie udało się usłyszeć żadnej sowy. Wydarzenie „Noc Sów” sprawiło nam wiele radości i mamy nadzieję, że to nie będzie ostatnia tego typu akcja.