• Dzień profilaktyki w szkole

          • 10 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się Dzień profilaktyki z poradnią psychologiczno-pedagogiczną z Radomska zorganizowany przez pedagoga szkolnego panią Ilonę Majkowską. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach z doradztwa zawodowego. Były to zajęcia aktywizujące do wyboru zawodu. Przeprowadzone przez panią Jolantę Załęcką i panią Barbarę Witalewską w klasach VIII a, VIII b, VIII c, VII a, VII b, III a, III b, III c gimnazjum.

            Zajęcia z psychologami o tematyce „Przemoc rówieśnicza zostały przeprowadzone wraz z warsztatami w klasach VII b, IV a, IV c i IV d. Po przeprowadzonych zajęciach w klasach rodzice, uczniowie i nauczyciele skorzystali również z indywidualnych konsultacji z psychologami: panią Beatą Łuszczyną, panią Anną Łoszakiewicz, panem Rafałem Cisłowski i Joanną Dudek.

             

          • Żywa lekcja historii w naszej szkole

          • Żywa lekcja historii w naszej szkole

                     10 maja 2019 r., w naszej szkole miała miejsce żywa lekcja historii pt. „Lekcja historii Polski. Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce i innych państwach europejskich. Wspomnienia naocznego świadka Mirosława Firkowskiego”.

                     Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 w sali konferencyjnej naszej szkoły od odśpiewania „Modlitwy obozowej”. Następnie nasz gość Pan Piotr Firkowski opowiadał historię swojego taty, który przeżył pobyt w trzech obozach koncentracyjnych. Począwszy od aresztowania, które miało miejsce w Końskich w dniu 12 grudnia 1940 r., poprzez pobyt w kolejnych obozach. Ciekawą częścią naszej lekcji był film nakręcony przez naszego gościa w Oświęcimiu, podczas, którego jego tata będąc tam razem z nim opowiadał, jak wyglądał dzień z życia więźnia obozu, film nosi tytuł „Dzień jak co dzień”. Począwszy od porannego apelu, poprzez pracę przymusową, miejsce spożycia posiłku. Panowie przechodzili od jednego miejsca do drugiego pokazując, gdzie odbywały się poszczególne zajęcia.

            Ciekawym elementem naszej lekcji był moment, kiedy jeden z uczniów przebrany za więźnia obozu, w ciężkich trepach wszedł na salę. Mógł poczuć się jak jeden z nich… Było to, jak sam później powiedział, bardzo nieprzyjemne doświadczenie.   

                     Lekcję zakończyliśmy odśpiewaniem pieśni patriotycznej pt. „Bagienni żołnierze – DIE MOORSOLDATEN”, która uznana jest za międzynarodowy hymn więźniów obozów koncentracyjnych czasów II Wojny Światowej.

             

            Sylwia Prymus

          • Międzyszkolny Konkurs on-line języka angielskiego i niemieckiego

          • Międzyszkolny  Konkurs on-line

            języka angielskiego i niemieckiego

                   9 maja 2019 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs on-line języka angielskiego i niemieckiego z wykorzystaniem aplikacji QUIZIZZ. Został on zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego z Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach oraz naszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu: Panią Iwonę  Jeżewską i Panią Ewę Woźniak oraz Panią E. Smolarek, Panią E. Borycką, Panią J. Grabowską. Zakres materiału obejmował leksykę oraz tradycje  i zwyczaje Świąt Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Uczniowie naszej szkoły uzyskali następujące wyniki:

            1. miejsce - Bartłomiej Szalacha
            2. miejsce – Monika Kobędza
            3. miejsce – Alicja Kozieł i Katarzyna Jędrzejczyk

                Po ogłoszeniu wyników Pani Wicedyrektor Gabriela Patek PSP w Strzelcach Małych wręczyła wszystkim uczestnikom  dyplomy potwierdzające ich uczestnictwo w konkursie, a uczniowie, którzy zajęli  miejsca od pierwszego do piątego  otrzymali  nagrody książkowe .

             Serdecznie Gratulujemy!!!!

             

            Dziękujemy nauczycielom  Publicznej Szkole Podstawowej w Strzelcach Małych za możliwość współpracy.

          • Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej.

          • W dniu 9 maja grupa sześciolatków z Samorządowego Przedszkola w Przedborzu wraz z wychowawczynią Panią Barbarą Michalską zawitała do biblioteki szkolnej.

            Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoim starszym rodzeństwem i rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie sześciolatków z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej.Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy ale przede wszystkim z obietnicą, że jako uczeń klasy pierwszej będzie korzystał z bogatej oferty dla dzieci. Do zobaczenia we wrześniu:)

             

             

             

             

            Opracowała: Monika Ilnicka

          • Wycieczka do Wrocławia

          •        Dnia 9 maja 2019 r. grupa uczniów z klas IV, V, VI naszej szkoły uczestniczyła pod opieką pani Małgorzaty Morawiec, Anny Rabendy, Justyny Nicoś i pana Mariusza Gaja w wycieczce do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwiedzanie ZOO rozpoczęliśmy od pobytu w Afrykarium, unikatowym  na skalę światową oceanarium prezentującym  wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd - od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają tam m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty. Następnie zwiedziliśmy największe w Polsce ZOO, które zajmuje 33 hektary i żyje w nim około 10 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków. Kolejnym punktem wycieczki był  SKY TOWER – taras widokowy umieszczony na 49 piętrze wieżowca, z którego rozpościera się piękny widok na Wrocław.  Następnie autokarem udaliśmy się na Ostrów Tumski – najstarszą  część Wrocławia,     o której bardzo ciekawie opowiadał pan przewodnik. Po drodze podziwialiśmy kłódki na Moście Zakochanych, tam też przewodnik opowiedział nam o krasnalach wrocławskich, których jest w tym mieście bardzo dużo i każdy z nich przedstawia inną postać.  Szacuje się, że jest ich ponad 200, a dokładną wielkość krasnoludzkiej społeczności można poznać, zaglądając do Wielkiego Spisu skrzętnie chronionego przez krasnala Klucznika. Krasnale stały się pierwszoplanową atrakcją Wrocławia – nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Potem spacerkiem wyruszyliśmy w stronę Starego Miasta zaglądając na ulicę Jatki - jedną z największych atrakcji wrocławskiego Starego Miasta. Znajdują się tam figury zwierząt rzeźnych, których mięso  w dawnych czasach tam było sprzedawane, a teraz  figury te są dużą atrakcją dla zwiedzających.  Ostatnim punktem naszej wycieczki był  Rynek we Wrocławiu, który  ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Przyciąga urokiem zabytkowych kamienic, żywiołowością                 i klimatem wyjątkowego centrum europejskiej metropolii. Za to późnogotycki ratusz z 66- metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.

             

          • XV Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK - Brodnica 2019 r.

          • XV Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK -  Brodnica 2019 r.

            http://pttkzarnow.pl/galeria/2019/ozmw/plakietka.jpg

                     Bachotek to miejscowość nad jeziorem o tej samej nazwie, położona na terenie niezwykle atrakcyjnego turystycznie regionu Pojezierza Brodnickiego, gdzie w tym roku odbył się XV Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK. Bazą zlotu była stanica wodna należąca do O/PTTK w Brodnicy (województwo kujawsko – pomorskie) a impreza odbyła się w dniach 10-12 maja br. Młodzi turyści reprezentowali 14 szkolnych klubów PTTK z różnych części Polski a w tym 9 drużyn zorganizowanych zostało przez żarnowski oddział PTTK. Były to 2 drużyny z Białaczowa (szkoła podstawowa i gimnazjum) i po jednej drużynie z Bogdanowa, Bujen, Miedznej Drewnianej, Petrykóz, Przedborza (w składzie: Damian Włodarczyk, Patryk Jakubowski, Marcin Będkowski, Dawid Ożarek - pod opieką pana Wojciecha Dziuby), Szczercowa oraz Żarnowa. Wraz z opiekunami stanowiliśmy grupę 49 osób. Pozostałe drużyny reprezentowały Łomnicę – Zdrój (oddział Nowy Sącz), Mastki k/Łowicza, Ozorków i Łęczycę.  Ogólnopolskie Zloty Młodzieży Wiejskiej PTTK organizowane są przez 15 lat przez Komisję Środowiskową Zarządu Głównego PTTK w Warszawie i oddział PTTK ,na którego terenie działania odbywa się kolejna edycja tej imprezy. W piątek przeprowadzone zostały konkurencje sprawnościowe w tym przepłynięcie krótkiej trasy kajakiem na czas, strzelanie z wiatrówki i łuku, rzuty do celu, bieg w worku itp. Wieczorem nastąpiło oficjalne otwarcie zlotu, przez przewodniczącego komisji środowiskowej ZG PTTK w Warszawie Ryszarda Kunce i prezesa O/PTTK w Brodnicy Józefa Zielińskiego. Komandorem zlotu był Jarosław Orzech, kierownik stanicy wodnej PTTK w Bachotku. Pierwszy dzień pobytu zakończył się ogniskiem turystycznym nad jeziorem.

            http://pttkzarnow.pl/galeria/2019/ozmw/1m.jpg

            W drugim dniu w godzinach dopołudniowych, uczestnicy zwiedzali Brodnicki Park Krajobrazowy. Odwiedzili siedzibę parku , wysłuchali prelekcji oraz przeszli sześciokilometrową ścieżką dydaktyczną. Po obiedzie turyści przewiezieni zostali do Brodnicy, gdzie miejscowi harcerze przygotowali grę terenową w oparciu o liczne zabytki krajoznawcze miasta. Wieczorem poszczególne drużyny prezentowały przygotowane uprzednio krótkie programy artystyczne , które zawierały także treści nawiązujące do swych „małych ojczyzn”. Część uczestników przywiozła stroje regionalne i inne rekwizyty związane z terenem pochodzenia. Dodatkową atrakcją było to, iż dziewczęta z Łomnicy –Zdroju poczęstowały wszystkich góralskim oscypkiem. Tańce i piosenki ludowe, wywiady o treści krajoznawczej, wiersze i prezentacje multimedialne stanowiły treść wystąpień dzieci i młodzieży. Najlepiej ocenione zostały drużyny: z Łomnicy Zdroju – I miejsce, reprezentujące region łowicki Mastki – II miejsce oraz równorzędne III miejsca otrzymały drużyny z Białaczowa i Petrykóz. Wyróżniono również drużynę ze Szczercowa. Podczas podsumowania zlotu wręczone zostały dyplomy za udział i nagrody dla najlepszych drużyn . Członek honorowy PTTK, Andrzej Gordon podkreślił duże zaangażowanie opiekunów i młodzieży, która w prezentacjach starała się przekazać wiedzę o własnym regionie . W sobotę przyjechał do Bachotka sekretarz generalny PTTK Adam Jędras, który uczestniczył w spotkaniu z opiekunami młodzieży dotyczącym organizacji zlotów. Tegoroczny zlot wymagał od uczestników dużej aktywności i zaangażowania a nawet wysiłku fizycznego. Na nudę nikt nie mógł narzekać . Organizatorzy zapewnili także uczestnikom, pamiątkowe znaczki i materiały krajoznawcze. O dokumentację fotograficzną imprezy zadbała Elżbieta Gordon a Jadwiga Korzeniewska – sekretarz Komisji Środowiskowej z dużym zaangażowaniem wspierała działania komandora zlotu. Z ramienia biura ZG PTTK w imprezie uczestniczyła też Karolina Rukat, która odpowiadała za sprawy administracyjne zlotu.


            Źródło: http://pttkzarnow.pl

          • Cudze chwalicie, swego nie znacie... "Ja i Moja Ojczyzna"

          • Dnia  7 maja 2019 r.  w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu  uczniowie klas VIII i 3 gimnazjalnych uczestniczyli  w projekcie  pn. „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Ja i moja mała Ojczyzna”, który miał na celu pokazanie jak piękna jest przyroda, która nas otacza i jak należy ją chronić oraz jakie ciekawe miejsca do zwiedzenia znajdują się w naszej najbliższej okolicy.
            Na początek wszystkich obecnych powitał Pan Wojciech Dziuba – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu i organizator projektu. Następnie słowa powitania do uczestników przekazali kolejno: Pani Renata Koska – pełniąca funkcję Burmistrza Miasta Przedborza i Pan Włodzimierz Szafiński – prezes Oddziału PTTK w Żarnowie. W drugiej części tej imprezy obecni na sali uczniowie i goście wysłuchali prelekcji i obejrzeli prezentacje przygotowane przez: Pana Pawła Mamrota – Wójta Gminy Aleksandrów („Krajobraz gminy Aleksandrów w naturze etnografii i historii”), Pana Witolda Sobolewskiego – Z-ca Dyrektora Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Oddział w Przedborzu („Chronione obiekty na tle Parku”), Pana Krzysztofa Nawrockiego – Wójta Gminy Żarnów („Atrakcje turystyczne gminy Żarnów, etnografia i historia ziemi Opoczyńskiej”). W trzeciej części spotkania, na scenie przedborskiego MDK wystąpili uczniowie klas IV-V z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu w przedstawieniu pokazującym jakie produkty ekologiczne wytwarza przyroda i jak pożyteczne są owady, np. pszczoły. Po tym występie uczniowie zaprosili wszystkich na degustację miodu i produktów mlecznych, które znajdowały się na korytarzu MDK. W czwartej części tej uroczystości nastąpiło podsumowanie przekazanych informacji oraz wyświetlenie prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu, dotyczących walorów Gminy Przedbórz i jej okolic, a także quiz wiedzy historyczno-przyrodniczej dla uczniów obecnych na sali. W kolejnej części spotkania, Pani Sylwia Tymińska – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu wraz z Panem Witoldem Sobolewskim wręczyli dyplomy i nagrody za udział w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną w ramach akcji „Czysta i bezpieczna Pilica”, którego organizatorem był Miejski Dom Kultury w Przedborzu, Przedborski Park Krajobrazowy i Michał Kurpios – inicjator akcji. Pierwszą z prezentacji przygotowały uczennice: Patrycja Zawada, Aleksandra Kawka i Agnieszka Jędrzejczyk. Drugą prezentację przygotowały: Julia Sztandera i Daria Jarzębska. Trzecią prezentację przygotowały: Wiktoria Dziuba, Natalia Dziuba i Wiktoria Strzelczyk. W ostatniej części spotkania, Pan Krzysztof Maciejewski – polityk, poseł na Sejm RP, wręczył na ręce przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu pamiątkowe wydanie „Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej”. Po zakończeniu uroczystości w przedborskim MDK, uczestnicy udali się na zwiedzanie do Muzeum Ludowego w Przedborzu.

             

            Źródło: http://przedborz-turystyka.pl/w-mdk-odbyla-sie-uroczystosc-cudze-chwalicie-swego-nie-znacie-ja-i-moja-mala-ojczyzna

          • 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • Dnia 3maja dla mieszkańców Przedborza oraz 6 maja2019 roku dla uczniów naszej szkoły  w sali kinowej MDK w Przedborzu odbyła się uroczysta akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            W akademii udział wzięli uczniowie i uczennice klasy VIII b : Auguścik Igor, Banaszczyk Robert, Dziuba Natalia, Jarzębska Daria, Jędrzejczyk Agnieszka, Kawka Aleksandra, Młynarczyk Kamil, Olejnik Magdalena, Słoniewska Karolina, Strzelczyk Wiktoria, Sztandera Julia, Włoch Patryk, Zawada Patrycja. Zabrali nas w krótką wędrówkę przez naszą historię, by lepiej zrozumieć , czym jest wolność. Nad całością czuwały panie: Halina Wyciszkiewicz, Lidia Wilk, Maria Kularska. O oprawę muzyczną zadbała pani Edyta Delczyk - Wasela, a dekorację przygotowała pani Małgorzata Juzala.

             

          • Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

          • Miejskie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
            W Przedborzu uroczyście obchodzono kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej uczestnicy przemarszu udali się w miejsca pamięci i złożyli wiązanki kwiatów. Następnie w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja i akademia, przygotowana przez nauczycieli i uczniów PSP w Przedborzu. W tym podniosłym wydarzeniu, które swoimi występami uświetniła orkiestra dęta pod batutą pana Krzysztofa Jabłońskiego, udział wzięły władze miasta, radni, poczty sztandarowe, uczniowie szkół oraz mieszkańcy.

             

             

             

          • 2 maja 2019 r. - Święto Flagi

          • 2 maja 2019 r. - Święto Flagi

            Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

             

          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi

                 

            W latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi.Obchody tego dnia z czasem przyjęły się w innych krajach.W Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w 1990r.Dzis jest to swięto międzynarodowe.Ludzie na całym świecie łączą się w obronie najwiekszego wspólnego dobra-domu całej ludzkosci –planety Ziemi, której grozi zagłada ze strony człowieka.

            Ziemia woła do nas wszystkich:

            ,,Ludzie zmieńcie się ! ja wam daję zycie , a wy mnie zniszczenie i śmierć.

            Pomózcie mi , pomóżcie sobie”

            Uczniowie

            Publicznej Szkoły Podstawowej  im.Kazimierz Wielkiego w Przedborzu

            jak co roku przyłączyli się do tego apelu.Przygotowali imscenizację

                                               pt. ,,Ziemia –planeta ludzi”.

            Celem było pokazanie problemów , z jakimi boryka się nasza planeta od momentu powstania świata aż do dziś.

            Uczniowie wcielając się w rózne postaci ( kosmitów, naukowców,

            anioła,zwykłych jej mieszkanców) wskazywali na to , co zagraża ludzkości , w jaki sposób człowiek przyczynia się do niszcenia  tego, co stworzyła natura oraz jak postępować, by zapobiec całkowitej zagładzie.Na zakończenie skierowali w postaci quizu kilka pytań do najmłodszych dzieci i nagrodzili je odznaką ,,młodego ekologa”.

             

            Uczniowie zaangażowani w przygotowanie inscenizacji:

             

            Kl.VI a

            Bakalarz Wiktoria, Turniak Pola, Kowalik Akeksandra,Wicik Aleksandra, Jakubowska Aleksandra,Żydczyk Julia, Matuszczyk Wiktoria,Ludwikowski Karol, Gniewosz Jakub, Wawrzyniak Aleksander

            Kosmici-,Świech Marceli, Mysliwiec Patryk, Żurawski Maciej

            Naukowcy-Gawin Aleksander, Gaj Bartłomiej

             

            Kl.VI b

            Piosenki-Kowalska Zuzanna, Mazurek Agnieszka

             

            Pomoc przy sprzęcie muzycznym-Sobczyk Kacper-uczeń kl. VIII b.

                                                                      opracowanie-Zdulska Barbara

          • Dzień Ziemi

          • http://sp16.szczecin.pl/files/pl/pobrane%20-%20Kopia%20-%20Kopia%20-%20Kopia%20-%20Kopia%20-%20Kopia%20-%20Kopia.jpg „Ziemię kochamy więc o nią dbamy.

            Ziemia jest piękna i kolorowa.

            Nie śmiećcie więc na niej

            Bo będzie niezdrowa…..”

             

            22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. To proekologiczne święto zostało ustanowione po to, aby uświadomić nam wszystkim jak kruchy jest ekosystem Ziemi i jak łatwo go naruszyć, np. poprzez nadmierną eksploatację zasobów naturalnych.  

             Klasa II b swoje działania rozpoczęła od sadzenia i siania zgromadzonych nasion i cebulek kwiatów w doniczkach, aby móc obserwować ich wzrost  doniczki ustawione zostaly na parapecie w sali lekcyjnej. Celem akcji było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego.

             Następnie wszyscy chęnie przygotowali piękne plakaty w ramach konkursu ,,Moja planeta Ziemia”.

                  Połączyliśmy dobre z pożytecznym i oprócz dobrej zabawy wsparliśmy naszą planetę wspólną pracą –sprzątając pobliski teren zieleni nad rzeką Pilicą.

             Wychowawca: Grażyna Włoch

          • Projekt „Ważne uroczystości w życiu człowieka. Pamiętam o dniu urodzin moich bliskich oraz koleżanek i kolegów”- w klasie IVc

          • Od początku roku szkolnego 2018/2019 klas IVc pod kierunkiem wychowawcy- Ewy Woźniak pracowała nad projektem  klasowym: „Ważne uroczystości w życiu człowieka.  Pamiętam o  dniu  urodzin   moich bliskich oraz koleżanek i kolegów”, którego efekty przedstawiliśmy na godzinie wychowawczej w kwietniu 2019 roku. Celem projektu było dbanie o kultywowanie małych rocznic w życiu człowieka. Na początku uczniowie zastanawiali się, jakie ważne uroczystości obchodzimy w naszych rodzinach i po co to robimy. Następnie  wybrali swój dzień urodzin, jako element do opracowania w projekcie. Postanowiliśmy stworzyć dla każdego ucznia w klasie tzw. „Teczkę urodzinową”, która zawierała życzenia od każdego z uczniów w postaci laurek. Było to zadanie bardzo trudne, ponieważ wprowadziliśmy element języka angielskiego do naszej pracy. Uczniowie przygotowywali laurki  i życzenia w języku polskim i angielskim dla kolegów i koleżanek głównie w domu i na dodatkowych zajęciach w szkole. Zadanie zrealizowaliśmy w całości, każdy z uczniów naszej klasy otrzymał „Teczką urodzinową”, zostały też wybrane najciekawsze prace spośród laurek, które zostaną nagrodzone dyplomem na zakończenie roku szkolnego. Dzięki projektowi uczniowie pamiętają o różnych świętach rodzinnych , a także  o swoich urodzinach i innych członków  rodziny.  Nie sprawia im trudności samodzielne przygotowanie  małego prezentu w postaci laurki z życzeniami, który powoduje, że solenizanci są mile  zaskoczeni. Uczniowie potrafią również  napisać życzenia urodzinowe w języku angielskim. Uczniowie wiedzą, że pamięć o drugim człowieku jest bardzo ważna i jest elementem naszego życia i naszej kultury. Bez obchodzenia  rocznic życie rodzinne byłoby bardzo ubogie.


          • 100 lecie Niepodległości Klasa VI a

          • 100 lecie Niepodległości - projekt edukacyjny realizowany od listopada 2018 r. do kwietnia 2019 r.

            Klasa VI a

             

            2018r. to rok jubileuszu 100-lecia odzyskania  przez Polskę Niepodległości.

            To dla Polaków jedno z najważniejszych  świąt państwowych. Po 123 latach  niewoli kraj odzyskał wolność.Historia  odzyskania niepodległości  to trud Polaków  w kraju i poza jego granicami.

            W związku z obchodami tego święta klasa VI a przystąpiła do realizacji projektu pt.,, Klasa VI a dla Niepodległej”.

            Uczniowie własnoręcznie wykonali biało-czerwone flagi, udekorowali salę w biało –czerwone barwy. Uczestniczyli w Marszu Niepodległości. Przygotowali wystawę prezentującą postać Józefa Piłsudskiego, dzieje hymnu narodowego. Prowadzili analizę hymnu, co pozwoliło lepiej poznać i zrozumieć  jego treść.

            Samodzielnie przygotowywali i prezentowali zagadnienia  związane z historią Polski począwszy od czasów powstania państwa polskiego aż po czas zaborów, drogę  do odzyskania niepodległości  i czas wolności. Przypomnieli o bohaterach narodowych, postaciach ważnych  i zasłużonych dla Polski.

            Dyskutowali o autorytetach. Nie zabrakło tez miejsca na dyskusję o historii naszego miasta. Uczniowie korzystali z róznych źródeł informacji.

            Na realizację  projektu przeznaczyliśmy dwie godziny w miesiącu.

             Realizowane przez nas zagadnienia to:

            Powstanie państwa polskiego.               

            Historia hymnu narodowego.

            Józef Piłsudski i jego rola w historii Polski.

            Polak –patriota. Sylwetki bohaterów narodowych.

            Wielcy Polacy.

            Moja Ojczyzna z bliska i z daleka.

            Z nich biorę przykład.

            Rys historyczny naszego miasta.

            Wiwat 3 Maj.

            W realizację projektu szczególnie zaangażowali się uczniowie:

            Gaj Bartłomiej, Gawin Aleksander,Żydczyk  Julia, Duda Artur,

            Ludwikowski Karol       

             

                                                                        Opracowanie- Zdulska Barbara                   

             

          • 10 lecie Klubu Seniora „Czas Pogody” w Przedborzu

          • 10 lecie Klubu Seniora „Czas Pogody” w Przedborzu

               W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu odbyła się uroczystość 10- lecia Klubu Seniora „Czas Pogody”. Po części oficjalnej oraz pokazie slajdów, nastąpiła część artystyczna w wykonaniu dzieci z Publicznego Przedszkola w Przedborzu , uczniów naszej szkoły, Agaty  Paździerskiej oraz Orkiestry Dętej Gminy Przedbórz.

            Występy Samorządowego Przedszkola w Przedborzu

            Występy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu

            Uczniowie grupy 0  przygotowani przez panią Annę Żak

            Uczniowie klas I b i I c przygotowani przez panie Halinę Wilk i Elżbietę Lizińczyk

            Uczniowie Klasy I a  przygotowani przez panią Bożenę Ryszkę

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Uczniowie klas II a i III a  przygotowani przez panie Lucynę Orłowską i Monikę Wysocką

            Uczniowie Klasy II b  przygotowani przez panią Grażynę Włoch

            Uczniowie klas starszych naszej szkoły przygotowani przez panie  Wioletę  Kowalską i  Sylwię Prymus

            Występ pani Agaty Paździerskiej

            Występ Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Przedbórz

            Dekoracja: pani Małgorzata Morawiec

            Oprawa muzyczna: pan Adam Błaszczyk

            Zdjęcia: pan Wiesław Domagała

          • Akcja „Czysta i Bezpieczna Pilica od źródeł aż do ujścia”

          •  Akcja „Czysta i Bezpieczna Pilica od źródeł aż do ujścia”

                   W dniu 26 kwietnia 2019 r.  uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami już po raz drugi  wzięli udział w  społecznej akcji sprzątania rzeki Pilicy i jej brzegów pod hasłem: „Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia”. Inicjatorem akcji był pan Michał Kurpios, a organizatorem Przedborski Park Krajobrazowy, Urząd Miejski w Przedborzu oraz Miejski Dom Kultury w Przedborzu. Akcja rozpoczęła się zbiórką uczestników przed Miejskim Domem Kultury w Przedborzu o godzinie 9.00, skąd, po krótkim zapoznaniu uczestników z celem akcji i planem jej realizacji oraz regulaminem konkursu na prezentację multimedialną dotyczącą sprzątania, młodzież szkolna wraz z opiekunami  i pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego na rowerach wyruszyła do zakola rzeki Pilicy na Wysokim Brzegu, a następnie na Błonia w Przedborzu, by zbierać znajdujące się tam śmieci.
            Po zebraniu kilkunastu worków śmieci i zawieszeniu informacji przygotowanej przez pracowników PPK, wyruszyliśmy w drogę powrotną w kierunku siedziby Przedborskiego Parku Krajobrazowego gdzie podsumowano akcję, a młodzież została nagrodzona kiełbaskami z ogniska. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia brzegów rzeki Pilicy i jej koryta oraz uświadomienie, że każdy powinien dbać o otaczające go środowisko.

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/58460407_1685383671608365_6171647333227298816_n.jpg

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190426_091508.jpg

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/58542760_1685383174941748_6699135863399383040_n.jpg

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190426_100557.jpg

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190426_094503.jpg

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190426_101556.jpg

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190426_101613.jpg

            http://przedborz-turystyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/IMG_20190426_101408.jpg                               

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Opiekunowie: Justyna Nicoś, Jarosław Koski

            Zdjęcia:  Wiesław Domagała

          • Ogłoszenie

          • Ogłoszenie

            Od 24 kwietnia 2019 r. zajęcia
            w szkole będą odbywać się bez zakłóceń.

            Dyrektor PSP w Przedborzu Grażyna Strojkowska

          • OGŁOSZENIE

          • OGŁOSZENIE

            15.04-18.04 2019 r. w PSP w Przedborzu odbędą się Egzaminy Ósmoklasisty.

            Dni 15.04-18.04 2019 r. są dla pozostałych uczniów dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

            Szkoła organizuje dla chętnych uczniów zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

            Od 15 kwietnia oddział zerowy pracuje bez zakłóceń.