• OGÓLNOPOLSKI KONKURS ZUCH 2019 EDYCJA ROCZNA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - WYNIKI

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS ZUCH 2019 EDYCJA ROCZNA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - WYNIKI

            Dnia 7 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu odbył się „OGÓLNOPOLSKI KONKURS ZUCH 2019 EDYCJA ROCZNA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO”. W konkursie brali udział uczniowie z klas II i III.

            Konkurs Zuch z języka angielskiego sprawdzał znajomość słownictwa oraz podstawowych zwrotów. Test Zuch z języka angielskiego składał się z 21 pytań o różnej skali trudności w zależności od klasy.

            W konkursie z języka angielskiego brało udział 1309 uczestników klas II z całej Polski oraz 794 uczniów klas III.

            25 miejsce w Polsce oraz pierwsze miejsce w szkole zajęła uczennica klasy IIA – Aleksandra Zawada, zdobywając 159 punktów.

            39 miejsce w Polsce oraz pierwsze miejsce w szkole zajął uczeń klasy IIIA – Kacper Kowalski, zdobywając 128 punktów.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu. Wszyscy uczestnicy konkursu Zuch otrzymują dyplomy.

             

            Marcin Ryszka

            Wioletta Mieruszyńska

          • Sprawozdanie z konkursu czytelniczego dla klasy III

          • 10 czerwca br został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klasy III szkoły podstawowej Czy znasz książkę Romana PisarskiegoO psie, który jeździł koleją”? zorganizowany przez szkolną bibliotekę. Pisemny test sprawdzający znajomość treści tej książki rozwiązywało 20 uczestników czyli wszyscy uczniowie klasy trzeciej.

            Wyniki:

            Miejsce I : Adam Nowak

            Miejsce II : Aleksandra Kocimska

            Kacper Kowalski

            Daniel Łazaj

            Wiktor Pietrzkiewicz

            Miejsce III : Sonia Drzewowska

            Maria Pijewska

            Kacper Peroński

            Patryk Auguścik

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zdobywca I miejsca nagrodę książkową.

            Laureatom składam gratulacje i zachęcam do brania udziału w kolejnych konkursach.

             

             

             

            Opracowała Monika Ilnicka

          • Sprawozdanie z prezentacji projektu z języka polskiego klasy IIIc gimnazjum w dniu 14 czerwca 2019 roku

          • W dniu 14 czerwca 2019 roku klasa III c gimnazjum zaprezentowała zaproszonym gościom projekt edukacyjny pod tytułem „Poeci ostatniego stulecia”, który nawiązywał do obchodzonej niedawno 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mottem prezentacji był fragment wiersza „Poezja” Kazimiery Iłłakowiczówny:

            „Nie   wypije   się   tego,   nie   zje…

             Nie   lubię, nie   lubię   poezji!

             Nie    kłuje,   ale    tylko    myli.

             Lepi   się, lecz   nie   przylepi…

             Nie    lubię,    nie   lubię   poezji!

            Poeci właśnie poprzez swoje utwory mówią o swoich smutkach i radościach , bólach i niepokojach, pragnieniach                    i rozczarowaniach. Liryka stała się więc nie tylko zwierciadłem duszy człowieka ale i świadectwem poszukiwania jasnych norm moralnych i odpowiedzi na dręczące pytania o los człowieka i sposób jego egzystencji na ziemi zarówno w czasach pokoju, jak i w czasach walki o wolność i niepodległość.

                     Klasa podzieliła się na cztery grupy, z których każda zajęła się innym okresem historii literatury polskiej począwszy od 1918 roku aż po czasy współczesne. Grupa I. wybrała poetów tworzących w latach 1918 – 1945, wśród których znaleźli się Julian Przyboś, Kazimiera Iłłakowiczówna, Antoni Słonimski oraz Julian Tuwim. II. grupa zajęła się poetami z lat 1946 -1968, spośród których wybrano Stanisława Grochowiaka, Tadeusza Różewicza, Halinę Poświatowską, Rafała Wojaczka i Mirona Białoszewskiego. Grupa III postawiła na trochę mniej znanych poetów tworzących w latach 1969 – 1988 takich jak Urszula Kozioł, Ireneusz Andrzej Iredyński  oraz Mieczysław Machnicki. Grupie IV przypadły lata 1989 – 2019. Tu nie było wątpliwości, że należy wymienić Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską oraz Czesława Miłosza. Oprócz króciutkich informacji biograficznych uczniowie przedstawiali wybrane wiersze i ich interpretacje. Całość wzbogaciła prezentacja multimedialna opracowana przez uczennice Kluskę Katarzynę i Wiktorię Ziębę.

                      Wszyscy uczniowie dobrze się przygotowali i poszerzyli swoją wiedzę na temat poetów i tematyki poruszanej w poezji minionego stulecia. Prezentację zakończono swoistym przesłaniem zawartym we fragmencie wiersza Władysława Broniewskiego:

            Nie   wiem,   co   to   poezja,

            Nie   wiem,   po   co   i  na   co,

            Wiem,   że   czasami   ludzie

            Czytają   wiersze   i   płaczą.

            A   potem   sami   piszą,

            Mozolnie   i   nieudolnie,

            By   od   dławiącej   ciszy

            Łkające   serce   uwolnić.

          • Wycieczka do Resortu Malutkie

          • Wycieczka do Resortu Malutkie

             

            Dnia 13 czerwca 2019 r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic uczestniczyli w wycieczce do Resortu Malutkie.

            Dzieci miały okazję do poznawania ciekawych miejsc w najbliższej okolicy umożliwiających aktywne spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta   w stadninie koni z ponad 100-letnią tradycją. Przewodniczka przedstawiła zarys jej funkcjonowania, ciekawostki z zakresu hodowli koni i jeździectwa, konie z bogatymi rodowodami, spośród których niektóre zagrały w filmie „Ogniem i mieczem”.

            Później odwiedziliśmy zagrodę dzików, owiec kameruńskich, kóz, lam, danieli, osiołka "Edka", mułka " Romka" i kucyka " Remia". Były to niezapomniane chwile bycia blisko tych przemiłych zwierząt.

            Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w Altanie Grillowej, w trakcie których gospodyni udzieliła nam informacji o historii chleba, naturalnych surowcach i procesie wypieku. Uczestnicy samodzielnie przygotowali własne chlebki w różnych kształtach, które po wyrośnięciu trafiły do pieca (upieczone chlebki dzieci zabrały ze sobą do domu).  Następnie uczniowie otrzymali garść ciekawostek na temat produkcji masła i surowców niezbędnych do jego wykonania – od dojenia krowy (plastikowy model w skali 1:1), a później samodzielnie, tradycyjną metodą ubijali masło.

            Po warsztatach dzieci mogły się sprawdzić w sali zabaw Fun Park, gdzie dokonywały nie lada wyczynów na trampolinach, zjeżdżalniach i basenach z piłkami.

            Na zakończenie imprezy odbył się „piknik w altance”, gdzie wszyscy z apetytem błyskawicznie pochłonęli przygotowaną przez gospodarzy pizzę.

            Była to wspaniała wizyta, którą zapamiętamy na długo. Wszyscy się świetnie bawili i miło spędzili ze sobą czas.

             

            Halina Wilk, Elżbieta Lizińczyk, Bożena Ryszka

          • Projekt edukacyjny „Moja rodzina na kartach historii”

          • Dnia 12 czerwca 2019 r. w naszej szkole klasa 3 b gimnazjum zaprezentowała projekt edukacyjny pt.: ”Moja rodzina na kartkach historii”. Po krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawiającej miasto Przedbórz dawniej i dziś, kolejno swoich przodków zaprezentowali uczniowie: Marceli Kowalski, Anna Mikuszewska, Magdalena Grzegorczyk, Łukasz Rutowicz, Eliza Olszewska. Całość występu uświetniły piosenki w wykonaniu Bartosza Rzepeckiego i Sandry Ględy.

            Koordynator projektu: pani Wioleta Kowalska.

             

          • Akcja charytatywna „I ty możesz pomóc”

          • W naszej szkole w II semestrze tego roku szkolnego Samorząd Uczniowski zorganizował akcję charytatywną „I ty możesz pomóc”. Przeprowadzono zbiórkę pomocy szkolnych i artykułów higienicznych dla Domu Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim.

            Zebrane dary zostały przekazane przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego  w dniu 10 czerwca 2019 r. na ręce Dyrekcji Domu Dziecka  Piotrkowie Trybunalskim.

            Wszystkim rodzicom i uczniom z naszej szkoły serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość i wsparcie.

            Koordynator akcji charytatywnej: pani Wioletta Mieruszyńska.

             

          • Sprawdzian umiejętności jazdy na rowerze dla uczniów klasy ZERO

          • Jazda na rowerze to umiejętność, która wprawdzie nie jest niezbędna do życia, ale można z niej mieć wiele frajdy. Dlatego, aby zachęcić dzieci do aktywności fizycznej 7 czerwca 2019 na szkolnym korcie tenisowym, który posłużył jako plac manewrowy odbył się sprawdzian umiejętności jazdy na rowerze dla uczniów klasy ZERO. Uczniowie w kaskach na głowach prezentowali swoje umiejętności. Wykonywali zadania imitujące sytuacje w ruchu drogowym.  Jeździli po symulowanych ulicach, stosowali się do znaków drogowych, omijali przeszkody. Na teście obecni byli funkcjonariusze Policji, którzy przybliżyli pozytywne oddziaływanie roweru na zdrowie oraz podali krótki poradnik na temat tego jak wybrać dobry rower do jazdy po mieście. Przeszkolili uczniów z zasadami bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych. Wszyscy uczniowie zaliczyli sprawdzian. Po wakacjach odbędzie się rajd rowerowy dla pierwszaków. Imprezę przygotowała p. Anna Żak

             

          • Szkolny Konkurs z języka angielskiego

          • W dniu 6 czerwca 2019 roku na sali konferencyjnej odbył się Szkolny Konkurs z języka angielskiego, w którym udział wzięło 99 uczniów z klas IV - VII naszej szkoły. Laureatami zostali:
            Klasy IV:
            I - Bała Aleksandara (4b)
            II - Sarna Dominika (4a)
            III Stępnik Maja (4b)

            Klasy V:
            I - Kieruzal Oliwia (5b)
            II - Błotnicka Aleksandra (5c)
            III - Woźniak Krzysztof (5d)
               - Jaworska Aleksandra (5b)
                - Banasik Aleksandra (5c)

            Klasy VI:
            I - Turniak Pola (6a)
            II - Rutowicz Emilia (6b)
            III - Zasobniak Mateusz (6b)

            Klasy VII:
            I - Walczak Wiktoria (7b)
            II - Warszawiak Milena (7b)
            III - Strojkowska Zuzanna (7b)

          • MAGIA KARMELU

          • MAGIA KARMELU

            Uczniowie klasy II b w dniu 5.06.2019r. udali się na wycieczkę do Manufaktury Słodyczy -,,MAGIA KARMELU’’-w Kielcach. Wszyscy byli świadkami wyrobu słodkości , degustowali cukierki i samodzielnie mogli wykonać własnego lizaka, którego otrzymali w nagrodę wraz z pamiątkowym dyplomem. Następnie udali się do Muzeum Zabawy i Zabawek, w którym mogli podziwiać zabawki mające 100 i więcej lat , zabawki którymi bawili się ich rodzice oraz którymi bawią się obecnie dzieci na całym świecie. Po tych wrażeniach udali się do Apteki Wyobrażni. Nazwa nawiązuje do najstarszej kieleckiej apteki, która do niedawna mieściła się w tym budynku. Do jej wnętrza można się dostać przez tajemne przejście w szafie znajdującej się Manufakturze Magia Karmelu. Apteka Wyobrażni nie tylko porusza wyobrażnie , ale także edukuje i rozwija. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ,,Jak zostać detektywem”.
            Przygotowała Grażyna Włoch
            ​​​​​​​

          • Wycieczka do Zatoru – Energylandia

          • W dniu 4 czerwca 2019r odbyła się wycieczka do Zatoru – Parku Rozrywki Energylandia. Uczestniczyło w niej 25 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu z klas VIII i III gimnazjum, którzy aktywnie pracowali na rzecz szkoły i samorządu uczniowskiego przez ostatnie lata. Wycieczka była prawdziwą nagrodą za pracę, ponieważ uczniowie nie musieli ponosić żadnych kosztów. Opiekunami były: pani Justyna Nicoś  i pani Wioletta Mieruszyńska. Wyjazd trwał cały dzień. Wycieczkowicze wyruszyli o 7.00 a wrócili o godzinie 20.00 Podróż przebiegła bezpiecznie i spokojnie. Każdy uczestnik wycieczki dostał swój bilet i voucher na frytki i napój. Bilet uprawniał do skorzystania z każdej atrakcji nawet kilkakrotnie.Na terenie Energylandii jest bardzo dużo atrakcji. Są do dyspozycji różne nowoczesne urządzenia, jak np. kolejki, jest strefa basenowa z basenami, zjeżdżalniami, plażami i leżakami, oraz różnorodne pokazy (np. taneczne, ekwilibrystyczne czy też rajdowe). Jest też dobrze zaopatrzona baza gastronomiczna. Nikt nie mógł narzekać na nudę – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale z pewnością zadowoleni.

            Wycieczka umożliwiła aktywne spędzenie wolnego czasu oraz była świetną okazją do  lepszego zintegrowania grupy. Ponadto przy wszystkich urządzeniach uczniowie musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa.


          • Dzień Dziecka 2019

          • 3 czerwca 2019 roku w naszej szkole świętowaliśmy  Dzień Dziecka. Obchody zostały  rozpoczęte przez Panią Dyrektor- Grażynę Strojkowską, Panią Burmistrz Miasta Przedborza -Renatę Koską i  Przewodniczącą  Rady Rodziców-  Ewę Woźniak.  Wszystkim  dzieciom życzono uśmiechu, radości na każdy dzień oraz sukcesów w nauce.  Następnie każdy mógł poczęstować się cukierkami.  Uczniowie w podziękowaniu  przedstawili taniec disco (8b), taniec klasyczny (8c i 3 G), recytację poezji patriotycznej (7b), a w piosence zaprezentowały się uczennice z klasy 8c i 3bG. Następnie każde dziecko mogło skorzystać z różnych atrakcji.

                       Klasy I - III cieszyły się bawiąc na  zjeżdżalniach dmuchanych, przyglądały się pracy Ochotniczej Straży Pożarnej, mogły uczestniczyć w malowaniu twarzy i czesaniu różnych fryzur, szczególnie warkoczyków. Można też było potańczyć.

                      Klasy IV-VI zapoznały się z pracą osób pracujących w Lasach Państwowych, Parku Krajobrazowym, w zakładzie fryzjerskim i  kosmetycznym, kwiaciarni, w Policji oraz mogły posłuchać o wspaniałym hobby, jakim jest klub motocyklowy.

                    Nie brakło też sportu. Nasi nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla najstarszych uczniów- pełne emocji i rywalizacji -rozgrywki sportowe.

                    Odbyły się również dwie projekcje filmowe dla uczniów klas starszych  „Gran Torino”, a dla klas młodszych „Chłopiec z burzy”.

                   Każde z dzieci skosztowało przepysznych wypieków i zostało obdarowane słodkościami przygotowanymi przez Rodziców.  Dzień upłynął w uśmiechu i radości, bo przecież , „kiedy  śmieje się  dziecko, śmieje się cały świat”.

            Oprac. Ewa Woźniak


          • Dzień dziecka - zawody sportowe

          • Dnia 03.06.2019r w ramach Dnia Dziecka w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w piłkę nożną oraz piłkę siatkową dla klas VII-VIII-III G. Po zakończonych rozgrywkach wyniki przedstawiają się następująco:
            Piłka siatkowa - dziewczęta
            I miejsce – III A
            II miejsce – III B
            III miejsce – VII B
            IV miejsce – VIII A
            Piłka nożna - chłopcy:
            I miejsce – III B
            II miejsce – VIII A
            III miejsce – III A
            IV miejsce – VIII C
            V miejsce – VII A
            VI miejsce – VII B

             

          • XXII Rajd „Brzegiem Pilicy”

          • XXII Rajd „Brzegiem Pilicy”

            http://pttkzarnow.pl/galeria/2019/r_pilica/plakietka.jpg

                    Dnia 1 czerwca 2019r. 23 osobowa  grupa młodzieży wraz z opiekunkami: p. Justyną Nicoś i p. I. Motyką z SKKT-PTTK istniejącego  przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wzięła udział w XXII Rajdzie „Brzegiem Pilicy”. Miejscem spotkania turystów był plac przy klasztorze i kościele św. Anny w Smardzewicach. Na starcie pojawiło się około 150 młodych turystów  reprezentujących szkolne koła PTTK z Miedznej Drewnianej,  Białaczowa, Petrykoz, Przedborza i Żarnowa. Po krótkim powitaniu przez prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego, udaliśmy się wraz z przewodnikiem do Kościoła pod wezwaniem św. Anny w Smardzewicach. Następnie wyruszyliśmy na 6-cio kilometrową trasę rajdową wiodącą przez: Białą Górę, Małe Groty, rezerwat Niebieskie Źródła. Wędrującym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, która wpływała także na dobre samopoczucie turystów.  Metą naszego rajdu był Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Na miejscu czekała na nas słodka niespodzianka. Po krótkim odpoczynku i zwiedzeniu skansenu został przeprowadzony konkurs rajdowy  o Pilicy i Nadpiliczu. W konkursie tym nasz uczeń Kacper Duda zajął III miejsce. Po wręczeniu nagród, których sponsorem był dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy pan Cichawa, organizatorzy podsumowali rajd, rozdali dyplomy uczestnictwa dla drużyn. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną w kierunku domów.

          • Sprawozdanie z akcji „ Miesiąc czytania”

          • „Miesiąc czytania” zorganizowała biblioteka szkolna, która do współpracy zaprosiła świetlicę. Akcja przeprowadzona była w maju pod hasłem „ Jak nie czytam jak czytam” i miała na celu popularyzację czytelnictwa oraz nawyku codziennego czytania książek wśród uczniów naszej szkoły, a szczególnie tych przebywających w świetlicy w godzinach porannych.

            Codziennie rano uczniowie losowali tytuł książki, którą czytali nauczyciele lub chętny uczeń.

            Takie kilkuminutowe czytanie może przyczynić się do większego zainteresowania czytaniem oraz przenieść uczniów na chwilę w świat fantazji, bajki, przygody.

            Dzieciom bardzo podobała się ta forma czytania, która mam nadzieję, zachęci uczniów do sięgania po książkę częściej, a akcja stanie się imprezą cykliczną.

             

            Opracowała Monika Ilnicka

          • ROWEROWY RAJD PRZEŁAJOWY ZIELONYM SZLAKIEM PIESZYM „PRZEDBORSKI EGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO”

          •    Dnia 31 maja 26 osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Justyną Nicoś i p. Jarosławem Koskim uczestniczyła w rajdzie rowerowym  zorganizowanym przez pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego w Przedborzu. Rajd rozpoczął się na rynku w Przedborzu od  powitania uczestników przez pana Dariusza Sommerfelada, który przybliżył nam cel naszej wyprawy oraz przypomniał o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się na rowerach  po drogach publicznych, jak również polnych i leśnych. Po opieką pani Doroty Warzyńskiej -Badury, pana  Dariusza Bienia i pana Henryka Kowalczyka wyruszyliśmy zielonym szlakiem w kierunku Miejskiego Pola. Podczas pierwszego postoju z góry podziwialiśmy piękny przyrodniczy krajobraz, jak również widok na Przedbórz. Kolejnym przystankiem był Wierzchlas i pełnik europejski. Na rowerach po drogach leśnych dotarliśmy do pomnika przyrody - głazu narzutowego „Jedynak”. W miejscowości Gustawów podziwialiśmy pomniki przyrody – wiekowe drzewa i tam też uczniowie mieli okazję zmierzyć obwód  i wysokość jednego z  tych drzew. Następnie udaliśmy się na uroczysko Gepnerów i tam w retencyjnym zbiorniku wodnym uczniowie sprawdzali czystość wody. Ostatnim punktem rajdu było ognisko w siedzibie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i podsumowanie wspólnie spędzonego czasu.

          • Lekcja profilaktyczna z policją

          • 17 maja 2019 r. odbyła się lekcja profilaktyczna w klasie 1 C. Udział wzięło 17 uczniów. Zajęcia zostały przeprowadzone przez aspiranta Andrzeja Wróbla na temat bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą, przestrzegania przepisów ruchu drogowego, nieprzynoszenia niebezpiecznych przedmiotów do szkoły, prawidłowym zachowaniu między rówieśnikami oraz szanowaniu mienia, nieprzywłaszczaniu cudzych rzeczy. Uczniowie zostali poinformowani o odpowiednim reagowaniu na sytuacje zagrożenia, każdorazowo i natychmiast zgłaszania takich spraw do wychowawcy, pedagoga, nauczycieli lub na policję.

            Pedagog szkolny: Ilona Majkowska