• Profilaktyka - spotkanie z policjantem

          • W dniach 29-30 października oraz 4 listopada 2019 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasach 5a, 5b, 5c, 5d oraz 7b, które przeprowadził pan dzielnicowy, aspirant Andrzej Wróbel na zaproszenie pedagoga szkolnego. Podczas zajęć została poruszona tematyka cyberprzemocy, przemocy rówieśniczej - bójki, szanowanie mienia, przywłaszczanie cudzej własności, poprawne zachowanie w czasie szkolnym i pozaszkolnym a przede wszystkim konsekwencje prawne czynów karalnych. Młodzież podczas spotkania miała możliwość zadawania pytań, z czego skorzystała.
             

          • Dzieci przed Uroczystością Wszystkich Świętych

          • W naszej szkole pojawili się mieszkańcy nieba - święci. Odwiedzili nas święci z dawnych czasów, tacy jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Weronika, św. Kamil. Byli też święci współcześni: Jan Paweł II, o. Pio, Matka Teresa z Kalkuty czy Piotr Jerzy Frassati, który na świętych obrazach pokazuje się na nartach i z fajką w ustach.

            Święci prezentując się podpowiadali nam, co robić, by kiedyś dostać się do nieba.

          • IV Edycja Akcji „Reszta dla psiaka lub kociaka”

          • Od dnia 04.11.2019 r. do 30.11.2019 r. w naszej szkole już po raz czwarty organizujemy akcję charytatywną „Reszta dla psiaka i kociaka” na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Radomsku. W ramach akcji zostanie przeprowadzona zbiórka karmy. W sklepiku szkolnym zostanie ustawiona skarbonka do której uczniowie mogą wrzucać symboliczny grosz.. W ubiegłym roku dzięki waszej hojności udało nam się zebrać 139 kg karmy. Czy w tym roku uda mam się zebrać więcej? To zależy tylko od Was

            Koordynatorem akcji jest pan Andrzej Kazimierczak wraz z klasą VI A.

          • PROJEKT MY TOWN (MOJE MIASTO)

          • W październiku uczniowe klasy 2B wykonali plakaty dotyczące tematyki „My Town”, czyli „Mojego Miasta”. Celem projektu było zaprezentowanie najczęściej występujących miejsc w swoim mieście. Uczniowie na dodatkowych zajęciach systematycznie wzbogacali słownictwo dotyczące miejsc w mieście oraz towarzyszących im konstrukcjach gramatycznych typu there is/there are. Miejsca w mieście zostały zaprezentowane na plakatach i opatrzone stosownymi podpisami w języku angielskim oraz wybranymi konstrukcjami gramatycznymi. Dominowały takie miejsca jak: biblioteka, supermarket, plac zabaw, kościół, piekarnia, posterunek policji czy też szkoła. Materiały wykorzystane do zrobienia prac zaskakiwały kreatywnością oraz wyobraźnią uczniów. Dzięki temu projektowi uczniowie usystematyzowali wiedzę poznaną na zajęciach z języka angielskiego oraz poszerzyli swoje słownictwo.

            Marcin Ryszka

          • Zaelektryzowani

          • 28 pażdziernika naszą szkołę odwiedziła ,,Grupa Zaelektryzowani”.

            Dzięki temu dzieci klasy,,O” miały okazję uczestniczyć  w niecodziennej lekcji  pt. ,,Fizyka wszędzie fika”. Uczniowie  byli swiadkami wielu ciekawych eksperymentów, doswiadczeń  z  zakresu  fizyki oraz chemii.Dzieci dowiedziały się z jakich gazów składa się powietrze, jake są właściwości powietrza, gdzie występuje.  Miały możliwość obserwować reakcje chemiczne zachodzące między powietrzem , ciekłym azotem,  wodorem  oraz sprawdzić jak hel wpływa na zmianę głosu.   Na zakończenie prowadzący przeprowadzili ,,Kolorowy test”,  który pokazał jak współdziałają nasze półkule mózgowe.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem i uwagą słuchały i obserwowały prezentowane zjawiska fizyczne.

            Wych.Zdulska Barbara

          • Niecodzienna lekcja pt. "Fizyka wszędzie styka"

          • Dnia 28.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się lekcja pt "Fizyka wszędzie styka" poprowadzona przez "Grupę Zaeletryzowani". W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami, np. ciekłym azotem, wodorem i helem. Uczniowie obserwowali m.in. zjawisko powstawania chmury w szklanym słoju, efekt działania fali uderzeniowej. Oglądali efektowne pokazy, ale sami również brali udział w eksperymentach. W przystępny sposób dowiadywali się o wielu ciekawych zjawiskach fizycznych oraz zachowaniu przy ich wykonywaniu ostrożności. Lekcja pt. "Fizyka wszędzie styka" pozwoliła dzieciom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne, które towarzyszą im często na co dzień a nie zawsze je dostrzegają.

          • Turniej Piłki Siatkowej Akademii PGE Skry Bełchatów

          • 27 października odbył się Turniej Piłki Siatkowej Akademii PGE Skry Bełchatów🏐. Owocował w dużo emocji oraz miejscami na podium dla naszej szkoły. Nasi uczniowie zdobyli:

            II miejsce 🥈🏆 chłopcy

            III miejsce 🥉🏆dziewczęta

            Gratulujmy wszystkim i życzymy wielu sukcesów zwłaszcza tym, którzy dziś zdobywali pierwsze szlify na tak dużej arenie sportowej. 🏐

          • Szkoła Pamięta

          • Celem akcji "Szkoła pamięta", zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach walczących o wolność. W jej ramach dzieci będą dbać między innymi o groby zasłużonych mieszkańców.

                       Nasi uczniowie 25 października 2019 roku wraz z wychowawcami odwiedzili i uporządkowali  groby zasłużonych i cenionych w naszej społeczności osób, zorganizowali również zbiórkę zniczy  by udekorować bezimienne mogiły.

            Uczniowie odwiedzili mogiły zmarłych nauczycieli, żołnierzy AK, Grób Nieznanego Żołnierza, Grób Partyzantów.

             

          • Dzień Drzewa

          • Dzień drzewa wymyślił Juliusz Morton w 1872 r.  - znawca i miłośnik przyrody, kierując się powiedzeniem, że ,,inne święta służą przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje na przyszłość”.

             W zerówce obchodzilismy to Święto  organizując cykl zajęć związanych z tematyką drzew.

            Poprzez zabawę dzieci poznały budowę drzewa, rozpoznawały popularne gatunki drzew, dyskutowały o ich znaczeniu dla człowieka, zwierząt i całej przyrody. Dzieci kolorowały jesienne liście. Tworzyły prace plastyczne z naturalnych materiałów . Efektem pracy była makieta lasu, wystawka prac plastycznych w sali , korytarzu i holu szkolnym . Dzieci nauczyły się również piosenki o tematyce drzew pt.,,W kasztanowym mieście”.

             

            Wych.Zdulska Barbara.

          • Jesień wokół nas - Spotkanie oddziału zerowego z przedstawicielem PPK.

          • Jesień wokół nas

            Spotkanie oddziału zerowego

            z przedstawicielem PPK.

            Jesień ma  w sobie coś magicznego.

            Jest to pora roku, która ,,maluje”parki, lasy.

            Zmienia wszystko wokół nas.

            W swiecie zwierząt i roślin to okres przygotowań do zimy. Dla wielu z nas to czas na rozwijanie pasji, spacery, wycieczki.

             Nas zainspirowała do zorganizowania spotkania z przedstawicielem Przedborskiego Parku Krajobrazowego i rozmowy n temat zmian , jakie zachodzą w najbliższym otoczeniu. Dzieci miały okazję utrwalic wiadomości o jesiennych zmianach w pogodzie, o lesie, rodzajach drzew lisciastych, iglastych, zwierzętach i sposobach przygotowywania się  ich do okresu zimowego. Rozmawiały również o tym , jak my przygotowujemy się  do nastepnej pory roku.

            Poznały pojęcie parku krajobrazowego i rezerwatu przyrody.

            Mogły podziwiać jesienny krajobraz jednego z rezerwatów- Muraw Dobromierskich  dzięki prezentacji multimedialnej. Dzieci miały możliwość zadawania pytań. Gość-p.Dariusz Sommerfeld cierpliwie na nie odpowiadał.

            Na koniec przygotował dla dzieci konkurs wiedzowy. Niespodzianką były nagrody w postaci przewodników, map, zdjęć Przedborskiego Parku krajobrazowego.

             

            Wych.Zdulska Barbara

          • Dzień Zdrowego Odżywiania w naszej szkole

          • Dnia 23.10.2019 r. w PSP w Przedborzu odbył się Dzień Zdrowego Odżywiania pt. "Owoce i warzywa w roli głównej". W akcji wzięli udział  uczniowie klas I - VIII. Część uczniów przygotowywała wspaniałe potrawy zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Przygotowane przez uczniów potrawy zostały sprzedane a dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.

          • Code Week 5-20 października 2019r.

          • Przez dwa tygodnie uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej jako jedni z wielu w całej Europie wzięli udział w wydarzeniu Europe Code Week . Tydzień kodowania to europejska inicjatywa, której celem jest pokazanie kodowania od najlepszej strony, zachęcanie do nauki programowania zarówno dzieci jak i dorosłych.

            Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie dzieciom, młodzieży i dorosłym sposobów na realizacje pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki. Nasza szkoła, pod okiem pani Agnieszki Kawki, również włączyła się do tej akcji.

            Poniżej kilka zdjęć.

          • Dzień Papieski

          • Jak co roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Papieskiego, które w tym roku były pod hasłem "Wstańcie, chodźmy". Chociaż hasło Dnia Papieskiego nawiązuje do tytułu jednej z książek  św. Jana Pawła II, to ideą jego jest wezwanie żeby wstać i zabrać się do przybliżania osoby Ojca św. i jego nauczania. W naszej szkole pojawiła się okolicznościowa gazetka i katechezy o tematyce papieskiej. Kolejny raz przeprowadzona była akcja sprzedaży kremówek papieskich, z której dochód zasilił Papieski Fundusz Stypendialny. W tym roku była to suma 618 zł.  Dziękujemy wszystkim, którzy z entuzjazmem włączyli się w naszą akcję.

             Bogusława Grabowska         

          • BIBLIOTECZKA JĘZYKÓW OBCYCH

          • Przypominam, że w sali nr 5 PG funkcjonuje Biblioteczka Języków Obcych. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogą wypożyczać lektury uproszczone w języku angielskim, wśród których znajdziecie takie pozycje jak: Ratatouille, Monsters INC., Toy Story 2, Angry Birds Stop the Pigs, Mr Bean Royal Bean, Apollo 13, Robin Hood i wiele, wiele innych, zakupionych m.in. dzięki wsparciu sklepiku szkolnego. Wszystkich uczniów zapraszamy do skorzystania z szansy na poszerzanie swojej wiedzy i sprawdzenia posiadanych już umiejętności językowych!

            Za opracowanie przeczytanej książki można otrzymać ocenę celującą, a na koniec roku szkolnego wziąć udział w Konkursie Literackim, i zdobyć ciekawe nagrody!

            Anna Rabenda

          • Współpraca z doradcą zawodowym

          • Dnia 18 października 2019 r. odbyły się zajęcia z doradcą zawodowym panią Barbarą Witalewską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Radomska w klasach 7a, 7b, 8a, 8b z zakresu doradztwa zawodowego, pt. "www. Wiem, wybieram, wygrywam".

             

            Ilona Majkowska

          • SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO KOZŁÓWKI I KAZIMIERZA DOLNEGO

          •  Dnia 18 października 2019 r. uczniowie z klas piątych i szóstej, pod opieką nauczycieli: p. M. Morawiec, p. J. Nicoś, p. H. Kruk i p. E. Grabowskiej, udali się na wycieczkę do Kozłówki i Kazimierza Dolnego.

             Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Kozłówki, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Zamoyskich. Pałac został wzniesiony około r. 1742 dla rodziny Bielińskich wg projektu J. Fontany. W r. 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w. Zobaczyliśmy także Kaplicę wzorowaną na Kaplicy Królewskiej w Wersalu oraz Powozownię, w której od r. 2002 udostępniona jest ekspozycja poświęcona dawnym podróżom, na której można podziwiać historyczne pojazdy konne z początku XIX i XX w. oraz różnego rodzaju uprzęże końskie. Niezwykłe wrażenie wywarł na nas także park, który otrzymał między innymi złoty medal Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w ochronie i pielęgnacji zabytkowych założeń ogrodowych.

             Następnie pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego, który jest pięknym, malowniczym miasteczkiem położonym nad Wisłą. Przez wielu uważany za perłę polskiego renesansu. Tutaj, po smacznym obiedzie, rozpoczęliśmy dalsze zwiedzanie. Od pani przewodniczki dowiedzieliśmy się, że założenie miasta oraz budowę zamku obronnego legenda przypisuje Kazimierzowi Wielkiemu. Chociaż jest to niewielkie miasteczko, to dzięki swej bogatej historii obfituje w liczne interesujące zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Należą do nich Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku, kamieniczki i studnia. Szczególne wrażenie wywarł na nas niezapomniany widok z Góry Trzech Krzyży.

             Na koniec zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się w drogę powrotną do Przedborza. Po długiej podróży dotarliśmy do naszego miasteczka. Wycieczka zdecydowanie była udana. Wrażenia niezapomniane, a zdjęcia, które udało nam się zrobić przez cały dzień, piękne. Na pewno będziemy często je oglądać, by wspominać ten udany dzień, którego urok spotęgowała jeszcze słoneczna pogoda, co przecież jesienią należy do rzadkości.

             Niecierpliwie czekamy na kolejną wycieczkę.

             

            Opracowała Ewa Grabowska

          • Turniej „ Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku

          • W dniu 17.10.2019 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w eliminacjach powiatowych Turnieju „ Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku. W rozgrywkach wzięli udział chłopcy w kategoriach U-12(rocznik 2008-2009), U-10(rocznik 2010-2011) i U-8(rocznik 2012-2013).

            W kategorii U-12 uczniowie naszej szkoły rywalizowali z SP Krzętów 2:2; SP Stobiecko 6:2; SP Strzelce Małe 13:1 i SP 9 Radomsko 0:4. Po zaciętej rywalizacji zajęliśmy II miejsce, a do finału wojewódzkiego awansowała SP 9 Radomsko. W tej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowali: Sebastian Gaj, Piotr Ozga, Mateusz Janowski, Cyprian Dudkiewicz, Maciej Kuleta, Bartosz Doroziński, Filip Hajduk, Marceli Żurawski i Daniel Będkowski.

            W kategorii U-10 rywalizowaliśmy z PSP9 Radomsko, SP Wielgomłyny, SP Strzelce Małe i SP Kamieńsk i po rozegranych meczach zajęliśmy IV miejsce w grupie. W tej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowali: Maksymilian Wtorek, Tomasz Koń, Franciszek Kałuziński, Paweł Skowron, Filip Michalski, Szymon Janowski, Bartłomiej Rutowicz, Franciszek Kazimierczak, Julian Świech i Adam Tomalka.

            W najmłodszej kategorii U-8 do rywalizacji z naszą szkołą przystąpiły drużyny SP Strzelce Małe, SP Gorzędów, RAP Radomsko. W tym roczniku uczniowie nasi zajęli II miejsce a do finału wojewódzkiego awansowała drużyna RAP Radomsko. Drużyna nasz wystąpiła w składzie: Antoni Gonera, Dawid Olczyk, Wiktor Nowak, Franciszek Szczygieł, Jakub Olejnik i Jakub Kowalik.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie w przyszłości zaprocentuje w reprezentowaniu naszej szkoły w różnego rodzaju zawodach sportowych,  a zwycięzcą życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach Turnieju o Puchar Tymbarku

            Opiekunami drużyn byli Rafał Rabenda i Jarosław Koski.

          • RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

          • Dnia 16 października 2019 r. w naszej szkole w  godzinach od 12.00 do 12.30 odbyło się bicie rekordu  z resuscytacji krążeniowo - oddechowej. W ciągu pół godziny wzięło w niej udział 331 uczniów naszej szkoły. Koordynatorem akcji była pani Iwona Motyka, której pomagali nauczyciele, pielęgniarka szkolna i uczniowie z klasy VII i VIII.