• 100 rocznica Bitwy Warszawskiej

          • 100 rocznica Bitwy Warszawskiej

             

                     Dnia 15 sierpnia 2020 r. obchodziliśmy okrągłą, 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej też „Cudem nad Wisłą”. Z tej okazji młodzież z naszej szkoły: Maja Koska, Maja Kuzdak, Hanna Kowalik, Wiktoria Jankowska, Sebastian Gaj,  pod opieką pań: vice - dyr. Justyny Nicoś, Sylwii Prymus, Eweliny Pachuc - Koskiej oraz pana Marcina Ryszki, brała udział w uroczystej mszy za ojczyznę.  Po mszy udaliśmy się na rynek, aby wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry. Na zakończenie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

            Sylwia Prymus

          • 100 rocznica „Cudu nad Wisłą”.

          • W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

            Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. Walki polsko-bolszewickie trwały do października 1919 roku. Przerwały je na trzy miesiące rozmowy pokojowe, które toczyły się w Moskwie i w Mikaszewiczach na Polesiu. Rozmowy te były swoistą "zasłoną dymną", bolszewicy cały czas bowiem przygotowywali plany inwazji przeciwko Polsce. Poza tym uwolnienie części sił Armii Czerwonej pozwoliło bolszewikom zadać ciężkie straty wojskom "białego generała" Antona Denikina, a także zmusić ukraińskiego przywódcę, walczącego zarówno z Rosjanami, jak
             i z Polakami, Semena Petlurę, do wycofania się na terytorium Polski.

            Z Petlurą rząd polski zawarł jednak porozumienie - w zamian za uznanie przez Ukrainę praw Polski do Małopolski Wschodniej (zwłaszcza do Lwowa), Polska uznała rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej. Podpisano też wspólną konwencję wojskową.7 maja 1920 roku siły polsko-ukraińskie wkroczyły do Kijowa.

            W tej sytuacji Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, dowodzoną przez Michaiła Tuchaczewskiego, jednego z najzdolniejszych dowódców sowieckich. Zdecydowany atak Tuchaczewskiego miał na celu zdobycie Warszawy, jednocześnie armia Siemiona Budionnego zaatakowała Polaków w rejonie Lwowa, a korpus kawalerii Gaj-Chana miał opanować północne Mazowsze, aby w ten sposób otoczyć i ostatecznie pokonać siły polskie.

            Wydawało się, że stolica jest nie do obrony. Jednak w czasie, kiedy Armia Czerwona zbierała siły do ostatecznej bitwy, Polacy przegrupowali wojska.

            Marszałek Józef Piłsudski już w pierwszej połowie lipca planował doprowadzenie do wielkiej bitwy. Początkowo zamierzał zatrzymać odwrót polskiej armii na linii Narwi i Bugu. Jednak szybszy i bardziej dramatyczny odwrót polskich wojsk wymuszał wybranie nowej lokalizacji.

            Bitwa Warszawska rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

            Operacja składała się z trzech skoordynowanych, choć oddzielonych faz: obrony na linii Wieprza, Wkry i Narwi - co stanowiło rodzaj działań wstępnych; rozstrzygającej ofensywy znad Wieprza (na północ, na skrzydło sił bolszewickich) oraz wyparcia Armii Czerwonej za Narew, pościgu, osaczenia
            i rozbicia armii Tuchaczewskiego.

            W czasie polskich przygotowań do ostatecznego rozstrzygnięcia bolszewicy zbliżali się do Warszawy. Sądzili, że podda się ona w ciągu kilku godzin. Stolicę miały bezpośrednio atakować trzy armie: III, XV i XVI, natomiast IV Armia wraz z konnym korpusem Gaj-Chana maszerowała na Włocławek i Toruń z zamiarem przejścia Wisły na Kujawach, powrotu na południe i wzięcia stolicy w kleszcze od zachodu.

            Faza obronna Bitwy Warszawskiej trwała do 16 sierpnia, kiedy to, dzięki działaniom Piłsudskiego, nastąpił przełom. Dowodzona przez niego tzw. grupa manewrowa, w skład której wchodziło pięć dywizji piechoty i brygada kawalerii, przełamała obronę bolszewicką w rejonie Kocka i Cycowa, a następnie zaatakowała tyły wojsk bolszewickich nacierających na Warszawę. Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen.

            Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia walką o przedpole stolicy, m.in.
            o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, utrzymali Radzymin i inne miejscowości, odrzucając nieprzyjaciela daleko od swoich pozycji.

            14 sierpnia działania zaczepne na linii Wkry podjęła 5. Armia gen. Władysława Sikorskiego, Ciężkie boje, zakończone polskim sukcesem, miały miejsce również pod Pułtuskiem i Serockiem. 16 sierpnia gen. Sikorski śmiałym atakiem zdobył Nasielsk.

            Jednym z ważniejszych etapów Bitwy Warszawskiej było zdobycie 15 sierpnia przez kaliski 203 Pułk Ułanów sztabu 4 armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim - kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku.

            Szybko podjęto decyzję o przestrojeniu polskiego nadajnika na częstotliwość sowiecką i rozpoczęciu zagłuszaniu nadajników wroga, dzięki czemu druga
            z sowieckich radiostacji nie mogła odebrać rozkazów. Warszawa bowiem na tej samej częstotliwości nadawała przez dwie doby bez przerwy teksty Pisma Świętego - jedyne wystarczająco obszerne teksty, które udało się szybko odnaleźć. Brak łączności praktycznie wyeliminował więc 4. Armię z bitwy
            o Warszawę.

            19 sierpnia jednostki polskie na rozkaz Piłsudskiego przeszły do działań pościgowych, starając się uniemożliwić odwrót głównych sił Tuchaczewskiego, znajdujących się na północ od Warszawy.

            W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych.

            Wojna polsko - bolszewicka zakończyła się ostatecznie w marcu 1921 r. Była swoistym sprawdzianem „z patriotyzmu”, który nasi przodkowie zdali na medal. Jednym z nich był mój pradziadek, który walczył w stopniu kaprala, na froncie litewsko - białoruskim, u boku gen. Stanisława Szeptyckiego.

            CZEŚC ICH PAMIĘCI!

            Sylwia Prymus

          • Wyniki egzaminu ósmoklasisty

          • KOMUNIKAT DLA TEGOROCZNYCH ABSOLWENTÓW

            W piątek  31.07.2020 r. mamy wyznaczony termin odbioru waszych zaświadczeń egzaminacyjnych. Zaświadczenia będę  odbierała w godzinach 13 - 13.30 w Radomsku.

             W czwartek tj.30.07.2020 w sekretariacie szkoły otrzymacie  loginy i hasła aby sprawdzić swoje wyniki na stronie https://wyniki.edu.pl

            Zapraszam uczniów po odbiór zaświadczeń do szkoły w poniedziałek  03.08.2020  w godzinach 8.00 - 14.00.

                                                                                                                              Dyrektor Grażyna Strojkowska

             

          • Wakacje

          • Z okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020 wszystkim Uczniom i Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

          • Informacja na temat konkursu plastycznego

          • W roku bieżącym w naszym województwie, w konkursie pt. „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz gdy zwierzęta znasz i szanujesz” wzięła udział rekordowa liczba dzieci.

            Wśród nagrodzonych na poziomie centralnym konkursu znalazła się Pamela Mularczyk, uczennica naszej szkoły. Zajęła III miejsce w Polsce w drugiej grupie wiekowej konkursu (ponad 57 tysięcy prac wykonanych w tegorocznej edycji konkursu).

            Pamela Mularczyk była nagradzana za 3 etapy konkursu: regionalny, wojewódzki i centralny (ogólnopolski).

             

            Nagrodzona została również pani Małgorzata Morawiec.

          • Ogłoszenie - ZFŚS

          • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu informuje, że  z dniem 29 maja 2020 r. zmienił się regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu. Treść regulaminu jest dostępna w  zakładce  ZFŚS po lewej stronie.

          • Społeczność szkolna pomaga Miłoszkowi

          • Dziękujemy za nominację panu Tomaszowi Małeckiemu.

            Do dalszego pompowania nominujemy:

            • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przedborzu

            • Przedborski Park Krajobrazowy

            • Publiczną Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych

            Link do zbiórki : https://zrzutka.pl/py2fpv

            Nasza szkoła na pomoc Miłoszkowi zebrała 2239 zł

             

          • Wyniki X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”

          • Wyniki X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”

            Konkurs przebiegał pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

            Do tegorocznej edycji przystąpiło 57 569 uczniów z 4 118 szkół podstawowych. W konkursie po raz kolejny wzięła udział również nasza szkoła.

            Zgodnie z Regulaminem Konkursu, Centralna Komisja Konkursowa dokonała wyboru najlepszych prac spośród 96 przekazanych do etapu centralnego przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe. Członkowie Komisji ocenili je uwzględniając regulaminowe kryteria. Ich zdaniem wszystkie prace, które znalazły się w finale prezentowały wysoki poziom artystyczny i merytoryczny, a nagrodzone wyróżniały się szczególną pomysłowością i oryginalnością ujęcia tematyki konkursu. Laureaci etapu centralnego Konkursu otrzymają nagrody w postaci sprzętu multimedialnego, ufundowanego przez Prezesa Kasy, a także nagrody ufundowane przez współorganizatorów Konkursu.

            Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły z klasy VIb.

            Pamelka Mularczyk stanęła na podium w II grupie wiekowej (klasy 4-8) zajmując III miejsce.

            W ubiegłym roku szkolnym Pamelka otrzymała wyróżnienie na etapie wojewódzkim IX  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi”.

            Wszyscy gratulujemy Pamelce kolejnej nagrody.

                                                                                                                                  Małgorzata Morawiec

          • Dzień Matki historia święta

          •    26 maja na całym świecie obchodzi przepiękne święto, Dzień Matki.

            Jego celem jest okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w nasze wychowanie. Ale, czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaka jest geneza tego święta? Skąd ono się wzięło? Kiedy i kto je ustanowił? Myślę, że nie. Postaram się na te pytania znaleźć odpowiedź.

            Otóż historia tego święta sięga czasów starożytnych. Jeden z tropów prowadzi do starożytnego Egiptu, gdzie ludzie czcili boginię Izydę będącą ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Była matką Horusa, a więc matką samego króla. W starożytnym Egipcie matka była kobietą nad wyraz szanowaną.

            Podobnie sytuacja wyglądała w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Kultem otaczano wówczas matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zgodnie ze swoimi politeistycznymi wierzeniami, zarówno Grecy jak i Rzymianie, celebrowali nadejście wiosny podczas barwnych festynów. Z rozkwitem wiosny w Grecji ofiary składano bogini Rei, żonie Kronosa, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw.

            Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii, po śmierci swojej matki, rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dnia Matczynej Pracy. Twierdziła, że mamy są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin.

            W 1905.r Ann Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA i prezydent Woodrow Wilson uznali przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

            A jak wygląda historia święta w naszym kraju?

            Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tamtego odległego momentu Dzień Matki  obchodzimy co roku 26 maja. Niestety nie  jest to święto narodowe,
            a ponieważ nie wypada (jak w większości krajów) w weekend – nie jest dniem wolnym od pracy. I tak naprawdę to od nas zależy, czy nasze mamy poczują się w tym dniu wyjątkowo.

            To my powinniśmy pamiętać o tym, aby obdarować je kwiatami, bombonierkami, laurkami oraz innymi upominkami.

            Sylwia Prymus

             

          • SUPER MEDAL DLA SUPER MAMY  z  III  B    !!!

          • SUPER MEDAL DLA SUPER MAMY  z  III  B    !!!
             
                   Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo. Każdy z nas  uwielbia dostawać kwiaty i kochamy słodycze, ale najbardziej cieszy nas własnoręcznie zrobiony prezent
             Uczniowie klasy IIIb postanowili własnoręcznie zaprojektować I przygotować dla swoich mam  super medale oraz portrety.
            Przygotowała Grażyna Włoch

          • Dzień Europy

          •                    Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje Unii  Europejskiej  głównie drogą internetową wyrażały uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagali Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem.

                            W  naszej szkole uczennice i uczniowie klasy 5a i 5 c przygotowali   mapy kontynentu europejskiego. Zadanie to miało na celu utrwalenie nazw państw Europy po angielsku oraz przypomnienie kształtu i lokalizacji na mapie poszczególnych państw.

                          Mapy przygotowali: Klaudia Grygiel, Marcin Kowalski, Anna Majchrzak, Alan Miszkowski, Zuzanna Misztela, Kacper Markowski, Julia Pytlos, Klaudia Raczyńska, Dominika Sarna, Oktawia Bielecka, Patrycja Gaj, Sonia Malenda, Julia Sujka, Zuzanna Młynarczyk.

            Oprac. Ewa Woźniak