• Lekcje kulturowe z języka angielskiego w klasie 1B oraz 2B z wykorzystaniem narzędzi TIK

          • W dniach 20.12.2022 - 21.12.2022 r. odbyły się lekcje kulturowe z języka angielskiego na temat Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Dzieci poznały nowe słownictwo dotyczące świąt oraz miały możliwość przećwiczenia słówek z wykorzystaniem monitora interaktywnego/tablicy interaktywnej oraz gier/quizów. Lekcji towarzyszyły również znane dzieciom piosenki świąteczne/kolędy. Natomiast największą atrakcją były okulary wirtualnej rzeczywistości (ClassVR). Dzięki okularom VR dzieci miały możliwość zobaczenia Świętego Mikołaja wraz z piękną trasą, którą pokonuje, żeby dostarczyć upragnione prezenty.

            Marcin Ryszka

          • Bałwan stanął przed szkołą!

          • Korzystając z uroków zimy postanowiliśmy zabawić się na śniegu, na dziedzińcu szkoły. Uczniowie podjęli się trudu ulepienia bałwana. Przed naszą szkołą stanął zimowy przyjaciel uczniów. Pogoda nam sprzyjała, uczniowie świetnie się bawili, bo dla nich zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi nosami i uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.

            Iwona Karbownik

          • Strefy czasowe na świecie: Kto pierwszy wita Nowy Rok?

          • Nadejście Nowego Roku 31 grudnia jest świętowane właściwie na całym świecie. Nastrój tej nocy udziela się wszystkim mimo różnych kalendarzy i religii. Trudno jest jednak świętować jednocześnie, bo chociaż nasza planeta obraca się z pozornie wielką prędkością ok. 1600 km/h, to jej rozmiary sprawiają, że korki od szampana i sztuczne ognie strzelają w różnych zakątkach globu przez 24 godziny. Nie zmienimy tego, bo takie jest odwieczne prawo natury... Na szczęście dzisiaj we wspólnym świętowaniu pomaga technika i nie ma problemu, by zobaczyć, jak się bawi świat!



            Iwona Karbownik

          • Magiczny czas!

          • Boże Narodzenie w Polsce i na świecie.

             

            Święta Bożego Narodzenia to ulubiony okres w roku dla większości ludzi – od najmłodszych po najstarszych. Prezenty pod choinką, świąteczne potrawy, śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i wiele innych elementów składają się na niepowtarzalny nastrój końcówki roku.

            W krajach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia to jeden z najważniejszych świątecznych okresów w roku, nic więc dziwnego, że wykształciło się wokół niego tyle różnorodnych zwyczajów i tradycji. Jak obchodzimy Święta w Polsce, a jakie niecodzienne tradycje kultywuje się w innych krajach? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie czytajcie dalej.

             

            ZWYCZAJE W POLSCE

            W polskiej tradycji bardzo ważne miejsce wśród świątecznych obchodów zajmuje Wigilia. To właśnie od kolacji wigilijnej rozpoczyna się celebrację Świąt. Po kolacji następuje część ulubiona szczególnie dla najmłodszych – rozpakowywanie pozostawionych pod choinką prezentów. Po wieczerzy wigilijnej wiele osób wybiera się na szczególną nocną mszę – Pasterkę. W kościele katolickim najczęściej zaczyna się ona o północy. Tradycyjnie pod obrusem na wigilijnym stole kładzie się sianko. Symbolizuje ono Żłobek, w którym na świat przyszedł Jezus Chrystus. Świąteczne drzewko to obecnie jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia.

             

            ŚWIĘTA ZA GRANICĄ

             

            Stany Zjednoczone

            To zlepek różnych kultur i tradycji. Święta Bożego Narodzenia (Christmas) bywają więc obchodzone na wiele bardzo różnych sposobów, choć obecnie są już zdominowane przez komercję. Niestety, świętowanie tu bardzo trwa krótko. W Stanach Zjednoczonych nie ma drugiego dnia świąt i 26 grudnia. Gdy w Polsce świętuje się jeszcze w najlepsze, Amerykanie idą już do pracy. Stojące już od miesiąca choinki szybko się wyrzuca, a dekoracje chowa do następnego roku. Sklepy oferują jeszcze większe poświąteczne wyprzedaże, a ludzie zaczynają już przygotowywać się do powitania Nowego Roku. Przygotowania przedświąteczne zaczynają się już następnego dnia po przypadającym w ostatni czwartek listopada Święcie Dziękczynienia (Thanksgiving). W tak zwany Czarny Piątek w Stanach Zjednoczonych oficjalnie rozpoczyna się okres świątecznych zakupów. Wiele sklepów oferuje wtedy specjalne obniżki dla porannych ptaszków, np. szczególnie korzystne wyprzedaże zdarzają się od godziny 3 nad ranem do 12 w południe. W USA nie ma bowiem Bożego Narodzenia bez góry pięknie opakowanych prezentów pod choinką.

             

            Afryka

            Święta Bożego Narodzenia są obchodzone na całym kontynencie, przez większe i mniejsze społeczności chrześcijańskie. Spotkanie świąteczne przypomina obchody amerykańskie – rodziny zbierają się na wspólne kolędowanie (a raczej zabawy z towarzyszeniem gwiazdkowych piosenek) i kolację, której ważnym elementem są pieczone mięsiwa. Afrykańscy chrześcijanie świętują jednak później niż my, bo dopiero 7 stycznia, według naszego kalendarza, czyli 25 grudnia według Kalendarza Koptyjskiego.

             

            Australia

            To kontynent zamieszkiwany przez wielokulturową społeczność - od czasów kolonizacyjnych ściągali tam ludzie z całego świata, a razem z nimi narodowe potrawy i obyczaje. Przez setki lat te składniki wymieszały się, tworząc różnorodną, ale jednolitą całość, która doprawiona została świątecznym darem kontynentu - temperaturami dochodzącymi w tym okresie do ponad 30 stopni Celsjusza, wiecznie zielonymi drzewami, i... Wyspami Bożego Narodzenia.

             

            Wietnam

            Wietnamskie zwyczaje bożonarodzeniowe ukształtowały się pod wpływem kultury francuskiej. W rodzinach najważniejszym wydarzeniem świątecznym jest obiad. Wszyscy uczestniczą w uroczystej mszy św. w dużych miastach można spotkać na ulicach i w centrach handlowych Św. Mikołaja.

            Czechy i Słowacja

            U naszych południowych sąsiadów zwyczaje są bardzo podobne. W Czechach i na Słowacji przystraja się choinkę, z wigilijną kolacją czeka się do pojawienia pierwszej gwiazdki i tradycyjnie kolęduje się przy stole w rodzinnym gronie. Jednak pod obrus nie wkłada się sianka, monet czy łusek z karpia, lecz kromki chleba.

             

            Brazylia

            Najważniejsza podczas Bożego Narodzenia jest Msza Koguta nawiązująca do opowieści, że w nocy, kiedy narodził się Jezus, kogut piał o północy. Msza odbywa się 24 grudnia między godziną 20.00 a 22.00. Najważniejsze potrawy wigilijne to indyk, pieczone kasztany, orzechy, suszone owoce i ciasta.

             

            Paryż

            W Paryżu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia są bardzo huczne. Dekoracje uliczne już od początku listopada rozświetlają ciemność wczesnych wieczorów, witryny domów towarowych opowiadają czarodziejskie bajki, a wystawy sklepowe migocą światłem elektrycznych gwiazd. Francuzi nie łamią się opłatkiem, rzadko kiedy śpiewają kolędy (jeśli już to raczej piosenki świąteczne). Świętuje się tam jedynie przez dwa dni – Wigilię i Boże Narodzenie, we Francji nie ma czegoś takiego jak drugi dzień świąt. Uroczystym dniem, kiedy spotyka się cała rodzina jest zazwyczaj Boże Narodzenie. Pasterka, w polskim rozumieniu, odbywa się tylko w największych katedrach, w reszcie odprawiana jest zwykła msza wieczorna.

            Przede wszystkim, we Francji tak jak w Stanach Zjednoczonych prezenty otwiera się dopiero w Boże Narodzenie. W większości domów stoi także choinka, mieszkania przyozdabia się kolorowymi lampkami. Francuzi silnie kultywują tradycję szopki, największą popularnością cieszą się szopki w katedrze Notre-Dame na Île de la Cité, w domach często stawia się je pod choinką. Popularne są także jasełka. W świąteczną atmosferę od początku grudnia wprowadzają Francuzów specjalne jarmarki bożonarodzeniowe.

             

             

            Rosja

            To właśnie Nowy Rok Rosjanie spędzają w gronie najbliższych, świętując przy syto zastawionym stole oraz pięknie przystrojonej choince. Tak jak w Polsce podczas Bożego Narodzenia, tak w Rosji podczas obchodów Nowego Roku wszyscy składają sobie życzenia oraz dają sobie prezenty.

             

             

            W wirze świątecznych obowiązków często zapominamy o tym, co najważniejsze: o tym, aby zwolnić i cieszyć się obecnością najbliższych. Dlatego z okazji nadchodzących Świąt życzę Wszystkim mnóstwa spokoju i odpoczynku.

             

             

             

            Iwona Karbownik

          • Szkolny Turniej Szachowy nr 8

          • 20 grudnia 2022 roku odbył się ósmy Szkolny Turniej Szachowy. Oto jego wyniki:

            1 Skowron Paweł        5a     6p     TB 22

            2 Kowalski Kacper     7a     6p     TB 21,5

            3 Ziółkowski Alan        6b    5p     TB 20

            4 Pięt Olek                   6b    4p      TB 12

            5 Szymczyk Filip          6b    4p      TB 6,5

            6 Lizińczyk Piotr          6b    4p      TB 5,5

            7 Jędruszek Alan        4b    3,5p    TB 10,25

            8 Karbownik Bartosz  5b     3p      TB 6

            9 Gaj Patrycja              8a     2,5p    TB 2,75

            10 Gaj Krzysztof          6a      2p      TB 1

            11 Koń Tomasz            6b      1p      TB 0

             

             

            Klasyfikacja po ośmiu turniejach:

            1. Kowalski Kacper (7a)           68 punktów
            2. Lizińczyk Piotr (6b)               49 punktów
            3. Szymczyk Filip (6b)               44 punkty
            4. Pięt Olek (6b)                        34 punkty
            5. Ziółkowski Alan (6b)             33 punkty
            6. Sobczyk Michał (6b)             30 punktów
            7. Gaj Patrycja (8a)                    22 punkty
            8. Gaj Krzysztof (6a)                  19 punktów
            9. Skowron Paweł (5a)              16 punktów
            10. Konieczna Natalia (7a)           8 punktów
            11. Peroński Kacper (7a)             7 punktów
            12. Koń Tomasz (6b)                     5 punktów
            13. Jędruszek Alan (4b)               4 punkty
            14. Karbownik Bartosz (5b)         3 punkty
            15. Rutowicz Bartłomiej (5b)       3 punkty

            Turnieje odbywają się on-line na platformie lichess.org – wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy. Wystarczy założyć konto na lichess.org i dołączyć do klubu SP Przedbórz. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz klasę. Kolejny turniej odbędzie się 31 grudnia o godzinie 17:00

          • Zakończyła się VII edycja akcji „Reszta dla psiaka i kociaka”.

          •  

            Z ogromną przyjemnością oświadczamy, iż tegoroczna akcja dobiegła końca. W klasach  łącznie zebrano 150,5 kg karmy. Wszystkie klasy, które brały udział w akcji, otrzymały piękne dyplomy. Wyniki z poszczególnych klas;

            0B - 37 kg – II miejsce

            I B – 23 kg – III miejsce

            II B – 64 kg – I miejsce   

            III A – 8 kg

            III B – 8,5 kg

            Sprzedaliśmy również 70 cegiełek, co dało nam kwotę 350 zł. Za zebrane pieniądze kupiliśmy suchą karmę. Łącznie do schroniska przekazaliśmy ponad 200 kg karmy. Każdy, kto kupił cegiełkę, mógł wziąć udział w turnieju rzutu lotką do kręcącej się tarczy.

            Oto wyniki:

            I miejsce – Matuszczyk Lena – kl. IV A

            II miejsce – Sosnowska Maria - kl. VI A

            III miejsce – Kozłowski Aleksander – kl. IV A

            Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyłączyć się do naszej akcji.

            Dziękujemy

            Opracował : Andrzej Kazimierczak

          • Ogłoszenie

          • Uczniowie biorący udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym mogą zgłosić się do biblioteki po książkę pt. "Cudowny Chłopak".

             

            Monika Ilnicka

          • "Zdrowie na talerzu w świątecznym wydaniu"

          • Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Przedborzu na lekcjach przyrody i biologii prezentowali sposoby przygotowania zdrowych posiłków w świątecznym wydaniu.​​​​​​​

            Barbara Kraś

          • Wielki Maraton Czytelniczy

          • Kolejny- trzeci już test- za nami. Poniżej znajdziecie jego wyniki. Następne lektury: kl. 4-6 R. J. Palacio" Cudowny chłopak", kl. 7- 8 Paweł Beręsewicz" Skandal w stolicy nudy" czytacie do 9 stycznia 2023 roku. Życzę miłych świąt i wspaniałych chwil przy dobrej książce. koordynator konkursu- mgr M. Maliszewska

            Małgorzata Maliszewska

            Monika Ilnicka

          • Występ dla seniorów

          • 15 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły wystąpili z kolędami dla seniorów, którzy w tym dniu obchodzili wigilię. Dzieci zaśpiewały najpopularniejsze kolędy polskie, jak również przekazały kartkę z życzeniami świątecznymi oraz drobne upominki. Śpiew naszych małych artystów oraz gra Franka Czuryłło zostały nagrodzone gorącymi oklaskami i słodkościami. Atmosfera była bardzo przyjemna, szczególnie, iż seniorzy włączyli się w śpiew i występ zamienił się we wspólne kolędowanie. 

             

            Wioletta Mieruszyńska