Uczniowie PSP w Przedborzu w marcu 2022 r. otrzymali od wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby budki lęgowe. Zostały one zawieszone na placu szkolnym. Dzięki temu będą mogli obserwować ptaki, jednocześnie tworząc im miejsce do lęgu. Akcja ma na celu zachęcenie uczniów do prowadzenia działań związanych z ochroną ptaków zamieszkujących na terenie naszego miasta.
Co to są budki lęgowe i do czego służą?
Budki lęgowe (skrzynki lęgowe, platformy lęgowe, nisze lęgowe) to konstrukcja najczęściej wykonana z drewna, ułatwiająca ptakom, nietoperzom lub owadom założenie gniazda w miejscach przekształconych przez człowieka. Tworzenie miejsc lęgowych dla ptaków wpływa na bioróżnorodność, jest metodą ochrony gatunkowej i sprzyja tworzeniu biorównowagi w środowisku. Ze względu na konstrukcję budki, dzielimy je na kilka typów przeznaczonych dla poszczególnych gatunków ptaków.
Duże znaczenie ma tu wielkość otworu wejściowego:
Typ A (otwór 33mm) – większość małych ptaków tj. bogatka, kowalik, muchołówka.
Typ A1 (otwór 27mm) – dla mniejszych sikor tj. modraszka, sosnówka, czubatka.
Typ B (otwór 45 mm) – szpaki, krętogłowy.
Typ P (otwór prostokątny o wymiarach 16 cm x 7 cm) – budka półotwarta dla pliszki siwej, muchołówki szarej i kopciuszka.
Podstawowe zasady zawieszenia budki lęgowej:
• w miejscu ocienionym od godzin przedpołudniowych,
• w miejscu spokojnym i mało uczęszczanym przez ludzi,
• w odległości >30 m od siebie (w przypadku szpaków i wróbli – >2 m),
• najczęściej na wysokości ok. 4 m (maks. 8 m), najlepiej otworem w kierunku wschodnim. Tam, gdzie nie ma wandali/złodziei, skrzynki można wieszać nawet 1 m nad ziemią,
• skrzynka nie może wystawać poza korony (np. na desce przymocowanej do młodego drzewa) – nie ma możliwości ochłodzenia jaj i piskląt
Barbara Kraś