Dni Patrona Szkoły Podstawowej
Król Kazimierz III Wielki jest patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu. W ramach obchodów Dni Patrona przeprowadzone zostały w naszej szkole:
-
Konkurs plastyczny
-
Wystawa strojów historycznych
-
Debata „Kazimierz – naprawdę Wielki?”
Kazimierz Wielki patronem mojej szkoły – konkurs plastyczny
Konkurs plastyczny odbył się w dwóch kategoriach – klasy I-III oraz IV-VI. Polegał na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice i formacie. Prace konkursowe zostały wystawione w holu szkoły. Komisja konkursowa w składzie Małgorzata Juzala – nauczyciel plastyki, Joanna Rutowicz – nauczyciel historii, Halina Wilk – nauczyciel nauczania zintegrowanego uznała za najlepszą w kategorii klas I-III pracę Marty Kuder z kl Ic .Wśród prac uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła – Joanna Górska z kl. IVb.
Wystawa strojów historycznych
Obchodom święta patrona szkoły towarzyszyła wystawa strojów stylizowanych na historyczne stroje z czasów kazimierzowskich. Wystawę przygotowali uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem nauczyciela historii – Joanny Rutowicz (Wojciech Krakowiak kl. IVb – strój mnicha, Rafał Nicoś kl. Vb – strój króla, Dawid Włodarczyk kl. Via – strój krzyżacki, Aleksandra Zasobniak kl. Vb – stój kmiecia, Joanna Górska, Oliwia Kobędza kl. IVb – strój dwórki)
Kazimierz – naprawdę Wielki?
W ostatnim dniu uroczystości związanych z Dniami kazimierzowskimi w naszej szkole odbył się finał debaty Kazimierz – naprawdę Wielki? Debata, ze względu na swoją specyfikę była przeznaczona do realizacji w klasach szóstych. Uczniowie z klas Via i VIb, pod opieką nauczycielki historii przygotowywali się do udziału w konkursie przez kilka tygodni. Samodzielnie wyszukiwali wiadomości na temat życia ostatniego Piasta, grupując je w argumenty przemawiające za wielkością jak i zaprzeczające słuszności przydomku władcy. Dwa tygodnie przed półfinałami uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w debacie wzięli udział w losowaniach stanowisk obrońców oraz oskarżycieli (obrońcy mieli za zadanie wykazać, że Kazimierz zasługuje na miano Wielkiego, natomiast oskarżyciele musieli udowodnić, że jest odwrotnie). W efekcie losowań: klasa VIa (obrońcy: Beniamin Piłat, Dawid Madejski, Patrycja Zalas, Filip Musiał, Aleksandra Jędrzejczyk, Magdalena Radziejewska, Natalia Pluta, Dawid Włodarczyk); klasa VIb (oskarżyciele: Kacper Kowalski, Ewa Sommerfeld, Dominik Dorosławski, Julia Michalska, Emilia Kluska, Agnieszka Gniewosz, Dominika Derda, Wiktoria Kabat, Aleksandra Piorun).
Debata odbyła się 15 maja w sali gimnastycznej, trwała 45 minut. Nauczycielem nadzorującym jej przebieg była nauczycielka historii – Joanna Rutowicz. Debatę prowadził uczeń klasy VIb – Marcin Łatacz. Uczestnicy debaty musieli w wyznaczonym czasie wypowiedzieć się na temat zasług lub porażek ostatniego Piasta w kwestiach dotyczących gospodarki (Jakim gospodarzem państwa był król Kazimierz?), polityki wewnętrznej (Jak oceniacie reformy, które król przeprowadził w kraju?), polityki zagranicznej (Jak oceniacie stosunki Polski z sąsiadami za panowania ostatniego Piasta?), ocenić osobowość władcy (Jakim człowiekiem był król Kazimierz?).
Poziom przygotowania uczniów do debaty był bardzo wysoki i wyrównany świadczyło to o dokładnym zapoznaniu się z biografią króla Kazimierza. Uczestnicy konkursu wykazali się niebywałą wiedzą i umiejętnością dyskutowania. Potrafili nie tylko przedstawiać własne opinie ale byli w stanie bronić własnego stanowiska, wykorzystując argumenty strony przeciwnej dla poparcia swoich poglądów. Na podstawie punktacji Komisja Konkursowa w składzie:
-
Jadwiga Balcerek – wicedyrektor ZS-G
-
Waldemar Łatacz – wicedyrektor ZS-G
-
Barbara Zdulska – nauczyciel przyrody
zwycięzcą konkursu ogłosiła przedstawicieli klasy VIa.