Park Edukacji Globalnej – Wioski Świata to niesamowite miejsce, tworzone z pasją które w dniu 16 września przeniosło uczniów z klasy IV A i VI A, pod opieką pań: W. Kowalskiej, S. Prymus, E Woźniak, M. Ilnickiej, w podróż po całym globie. Wioski Świata to takie miejsce, gdzie bez odbywania dalekich podróży możemy poczuć się jak w Afryce, Azji czy w Ameryce. Zobaczyć jak mieszkają ludzie w Ghanie, Mongolii lub zajrzeć do indiańskiego tipi.
Na obszernej powierzchni parku, bo liczącej aż 3 hektary, uczniowie zobaczyli gigantyczną, wielkoformatową mapę świata, przy której zlokalizowano budowle architektoniczne ukazujące sposób życia charakterystyczny dla mieszkańców konkretnej części kuli ziemskiej.
Zwiedziliśmy chatę peruwiańską, papuaski dom na palach, wioskę indiańską, jurtę mongolską, igloo, wioskę afrykańską oraz domek na wodzie. W budowlach obejrzeliśmy oryginalne stroje oraz przedmioty codziennego użytku używane przez ich mieszkańców. Niezwykle atrakcyjne okazały się również: plująca lama, wielbłąd oraz jak, którego można wydoić.
Po zwiedzeniu osad z różnych części świata, nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach: „Dzień z życia w Afryce” i „Dzień w indiańskiej wiosce”
Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i była świetną zabawą dla naszych uczniów. Dzięki tej podróży mogliśmy doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji oraz poczuć odmienną rzeczywistość, którą znamy z takich książek jak: „Anaruk chłopiec z Grenlandii”, „W pustyni i w puszczy”, „ Afryka Kazika”, „Tomek na wojennej ścieżce” i wiele innych. Na koniec warto dodać że Park stworzony został przy klasztorze Salezjanów. Wszystkie eksponaty w domkach przyjechały wraz z misjonarzami którzy pracują w wielu dalekich krajach. Pomysłodawcą i twórcą parku jest ks. Adam Parszywka.
A misja Parku Edukacji Globalnej to „przekazywanie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat różnorodności kulturowej, problemów globalnych, współzależności, jakie występują między krajami Północy i Południa. Mapa świata wraz z wioskami reprezentującymi poszczególne regiony, ścieżki i warsztaty edukacyjne stanowią razem kompleksowy program edukacji międzykulturowej i rozwojowej. Poprzez wykorzystanie innowacyjnych metod edukacji nieformalnej: interakcję, praktyczne działanie i zabawę możesz nie tylko poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności, ale też lepiej zrozumieć życie innych ludzi.”
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Historycznym w Podziemiach Rynku. Ekspozycja podziemi to ok. 500 odwzorowań multimedialnych przedstawionych na 37 ekranach dotykowych oraz rzutnikach, ok. 600 rekonstrukcji 3D, a także wiele filmów, manekinów i makiet. Mogliśmy zobaczyć tutaj cmentarzysko z XI w. i dawną osadę, średniowieczne narzędzia, monety, ozdoby, a także wiele odsłoniętych spod ziemi znalezisk, jak np. Kramy Bolesławowe. Zwiedzając szlak turystyczny i Rynek podziemny nie tylko poznaliśmy historię miasta, ale też poczuliśmy atmosferę średniowiecznego rynku i przenieśliśmy się w czasie do fabuły książki „Historia żółtej ciżemki” - odkrywając tajemnice średniowiecznego Krakowa i jego mieszkańców.
Na koniec Rynek i Sukiennice, drobne zakupy i powrót do stęsknionych rodziców.
Wycieczka zorganizowana w ramach realizacji NPRC przez koordynatora p. Monikę Ilnicką