• Wycieczka

          • 21 marca 2022 r. uczniowie klas 1a i 1b powitali wiosnę wycieczką do lasu pod opieką wychowawców i pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Dziękujemy panu D. Sommerfeldowi i pani D. Badurze za wspaniałą lekcję przyrody.

          • Wielki Maraton Czytelniczy

          •  To przedostatni test, jaki pisali tegoroczni maratończycy. Wyniki znajdziecie poniżej. Lektura ostatniego etapu dla kl. 4-6: Joanna Papuzińska" Darowane kreski"; dla kl. 7- 8:" Dzieci kapitana Granta" Juliusza Verne'a. Czytacie do 8 kwietnia. Powodzenia.

             

            koordynator- mgr M. Maliszewska

          • 21 marca - Dzień bez plecaka

          • 21 marca 2022 r. w naszej szkole uczniowie bawili się doskonale wykorzystując na lekcjach różnorodne gry planszowe. Tego samego dnia mieli za zadanie przynieść do szkoły podręczniki w innym opakowaniu niż tornister. Bardzo wiele osób wykazało się ogromną kreatywnością. 

          • SPRZĄTAMY LAS

          • W piątek 18 marca 2022r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wzięli udział w akcji „Czysty las”. Pod czujnym okiem pracowników Nadleśnictwa Przedborza oraz nauczycieli biologii Barbary Kraś i geografii Iwony Karbownik, udali się do pobliskiego lasu, gdzie bez problemu znaleźli ślady bezmyślnej działalności człowieka.

            Wiosna to świetny moment, by zadbać o bliskie nam lasy poprzez udział w akcjach sprzątanie lasu. Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt, poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

            Razem możemy więcej!

            Iwona Karbownik

            Barbara Kraś

          • „My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać i szanować książki”

          • My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać i szanować książki”

            Tymi słowami uczniowie klas pierwszych złożyli przyrzeczenie na specjalnej uroczystości „Pasowania na czytelnika”, która tradycyjnie została zorganizowana w bibliotece szkolnej.

            Pierwsze spotkanie z biblioteką to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej była dla uczniów klas pierwszych ogromnym przeżyciem.

            A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Następnie zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

            Było też troszkę zabawy, dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy na spostrzegawczość.

            Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne złożyły przyrzeczenie.

             

            „My uczniowie pierwszej klasyTobie, Książko, przyrzekamy,Że będziemy kochać i szanować książki,

            mądrze korzystać z ich mądrości

            i krzywdy zrobić nie damy.Przyrzekamy!”

             

            Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe zakładki do książek i drobne upominki oraz pozowali do wspólnych fotografii.

            Mam nadzieję, że uroczystość, która przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze, będzie nie tylko początkiem częstych i chętnych odwiedzin pierwszoklasistów w bibliotece, lecz również przyjaźni z książkami. :)

             

            Monika Ilnicka

          • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „OZDOBA WIELKANOCNA”

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „OZDOBA WIELKANOCNA”

            Szkoła Podstawowa w Przedborzu zaprasza uczniów klas 0-III i IV-VIII do udziału w konkursie na najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną.

            Celem konkursu jest propagowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi, popularyzacja twórczości dziecięcej, ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanych z okresem Wielkanocnym oraz uwrażliwienie dzieci na wartości sztuk plastycznych.

            Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać dowolną ozdobę wielkanocną (w przypadku pisanek: zestaw min. 3 sztuk). Prace konkursowe muszą być pracami własnymi, wykonanymi z ekologicznych, naturalnych materiałów np. drewno, papier, bukszpan, bazie, suche kwiaty, krepa, wstążka, wydmuszki, bibuła, papier.

            Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy dostarczyć do szkoły w terminie do 8 kwietnia (piątek) 2022 r.

            Przewiduje się przyznanie nagród oraz wyróżnienia.

            Oceny prac dokona jury powołane przez dyrektora.

            Przy wyborze zwycięskich prac komisja będzie brała pod uwagę samodzielność wykonania, oryginalność pomysłu, dekoracyjność, ogólne wrażenie estetyczne oraz naturalność materiałów.

            Autorzy nagrodzonych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy.

          • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu - przyjazna środowisku.

          • W ramach programu DBAM O ŚRODOWISKO podejmujemy szereg działań z zakresu edukacji ekologicznej. Miło jest mi poinformować, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie pt. „Oszczędzamy energię elektryczną”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas siódmych, którzy przygotowali piękne prace plastyczne. Celem konkursu było zilustrowanie działań, które może podejmować każdy mieszkaniec Polski, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Plakaty konkursowe, wyjaśniają w jaki sposób zachowanie jednego człowieka może wpływać na stan środowiska w Polsce.

            Zapraszam do obejrzenia pokonkursowej wystawy, która znajduje się na korytarzu w części gimnazjalnej obok sali nr 12. Może i Ty włączysz się w nasze działanie i pomożesz nam troszczyć się o naszą planetę?

            Iwona Karbownik

          • Akcja Legimi „Czytamy dla Ukrainy”

          • LEGIMI wybrało 20 książek, które pozwalają lepiej zrozumieć sytuację i wartości, za które walczą Ukraińcy.

            Mając świadomość, jak duże emocje obecna sytuacja wywołuje wśród najmłodszych, w kolekcji  Legimi uwzględnione zostały również tytuły, które można czytać wspólnie z dziećmi lub w przypadku nieco starszych, zaproponować do samodzielnego przeczytania i wspólnego omówienia. Spróbujmy wspólnie oswoić strach, przekazując wartościowe treści

            Każda pobrana książka oznacza również 10 zł, przekazanych przez Legimi na pomoc obywatelom Ukrainy, dotkniętym koszmarem wojny. Zebrana kwota zostanie przekazana Polska Akcja Humanitarna (PAH)

            Książki dostępne są na stronie www.legimi.pl/czytamydlaUkrainy.

            Każda osoba może bezpłatnie pobrać 2 tytuły i czytać je na smartfonie, tablecie, komputerze oraz czytnikach ebooków. Niektóre z tytułów posiadają również wersję audio.

            opracowała     Monika Ilnicka

          • Konkurs wiedzy „Żołnierze Wyklęci - niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”

          •          W dniu 4 marca 2022 r. w naszej szkole rozegrany został
            konkurs wiedzy o „Żołnierzach Niezłomnych”, upamiętniający „Narodowy
            Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

            Konkurs organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przy współudziale Centrum Rozwoju Edukacji Województwa
            Łódzkiego w Piotrkowie Tryb. Miał na celu upamiętnienie sylwetek Tych Wielkich Bohaterów.

            Zadaniem uczestników było rozwiązanie tematycznego testu. Miło jest mi poinformować, że dwoje uczestników: Dominika Sarna i Maksymilian Strojkowski przeszli do etapu rejonowego!

            Organizator konkursu na terenie szkoły:  Sylwia Prymus

          • Pamięci  Żołnierzy Wyklętych

          • Pamięci  Żołnierzy WyklętychW związku z obchodami 1 marca Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, uczniowie klasy 7C wraz z nauczycielką historii  przygotowali akademię zatytułowaną Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            Recytatorzy w trakcie przedstawienia ukazali sylwetki Żołnierzy Niezłomnych -  Stanisława Sojczyńskiego  ps. Warszyc, Danuty Siedzikówny ps. Inka, Józefa Kurasia ps. Ogień,  Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rotmistrza Witolda Pileckiego, Tadeusza Kuncewicza ps. Podkowa. Jakub Pijewski odczytał gryps Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci, zamordowanego 1 marca 1951 roku.

            Oprawę  muzyczną tworzyły  uczennice klas ósmych -  Natalia Rzepecka, Lena Drzewowska i Agata Auguścik , trębaczki należące  do Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Przedbórz, zagrały Intradę oraz Capstrzyk. Na gitarach akompaniowały Julii Pytlos  i uczniom klasy 7C  Aleksandra Małecka oraz Zuzanna Bień, wspólnie wykonali  Epitafium dla Majora Ognia oraz Przysięgę. Magdalena Sosnowska zaśpiewała piosenkę zespołu FORTECA  Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze.  

             Dekorację sali przygotowały panie Justyna Nicoś i Małgorzata Juzala. Rejestracją nagrania zajął się Krzysztof Woźniak, odbyła się 28 lutego, w sali gimnastycznej naszej szkoły.

                        Szczególne podziękowania składamy zespołowi FORTECA za udostępnienie i aranżację utworu Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze.

            Link do filmu poniżej:

            Film

             

             

             

            Joanna Rutowicz

          • TROPEM WILCZYM - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1marca w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X edycji Biegu Tropem Wilczym. Jest to bieg, w którym w poprzedniej edycji udział wzięło ponad 75 000 osób i odbył się w ok. 370 miastach.  

            Bieg był nie lada wyzwaniem. Odbył się na dystansie 1963m. Do biegu zgłosiło się 40 uczniów, ale w rywalizacji wzięło udział tylko 32. Na szczęście pogoda dopisała i wszyscy startujący bez problemu dotarli do mety.  

            Każdy z biegaczy został uhonorowany pamiątkowym dyplomem, a uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze lokaty zostali nagrodzeni dodatkowo pamiątkowymi medalami i koszulkami:

            I miejsce zajął Bartosz Doroziński kl. VII a

            II miejsce zajął Marcel Czaiński kl. VIII b 

            III miejsce zajął Krzysztof Pawelak kl. VIII b 

            Uczniowie klas 0-III również wzięli udział w biegu na terenie szkoły . Była to dla wszystkich wspaniała lekcja historii.

          • 1 marca - szkolne uroczystości

          • 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

             

            Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP.

            Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.

            „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r.

             

            Sylwia Prymus

          • Konkurs plastyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          •  1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym uczniowie z naszej szkoły przystąpili dokonkursu plastycznego organizowanego przez Urząd MarszałkowskiWojewództwa Łódzkiego, przy współudziale Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiegow Piotrkowie Tryb., upamiętniającego Tych Wielkich Bohaterów.Celem konkursu jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci ŻołnierzyWyklętych, propagowanie wiedzy o jakże trudnych dla historii Polskiczasach, budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego,kultywowanie wartości, ideałów, postaw żołnierzy Polskiego PaństwaPodziemnego. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej w formiekomiksu o życiu jednego, wybranego  żołnierza wyklętego pochodzącego zregionu łódzkiego. Nasi uczniowie przygotowali kilkanaście pięknychprac, które zostały zakwalifikowane do etapu rejonowego.

            Sylwia Prymus

          • Ogłoszenie o naborze do Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu

          • Dyrektor PSP w Przedborzu ogłasza nabór do klas I oraz oddziału 0 na rok szkolny 2022/2023. Deklaracje znajdują się na stronie internetowej szkoły w zakładce Rekrutacja oraz do pobrania w sekretariacie szkoły w godz. 8:00 - 15:00.

            Nabór trwa od 01.03.2022 r. do 31.03.2022 r.

          • POMAGAMY DZIECIOM Z UKRAINY

          • RODZICE , UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE O WIELKICH SERCACH

            NASZA SZKOŁA WŁĄCZA SIĘ DO AKCJI – SOLIDARNI Z UKRAINĄ - ZBIÓRKĘ DARÓW NA RZECZ OFIAR WOJNY NA UKRAINIE.

             

            Nie możemy przejść obojętnie obok wielkiej tragedii , która dotknęła naszych sąsiadów . Mamy moralny obowiązek niesienia pomocy ludności cywilnej, szczególnie dzieciom i grupom najbardziej potrzebującym.

             

            Ogłaszamy zbiórkę koców, śpiworów, środków medycznych, opatrunkowych oraz środków czystości, a także najpotrzebniejszych produktów żywnościowych (o przedłużonym terminie przydatności).

            Dary można przynosić do Publicznej Szkoły Podstawowej im.Kazimierza Wielkiego w Przedborzu od najbliższego poniedziałku do czwartku w godz. 8.00 – 15.30.

            Dyrektor szkoły Grażyna Strojkowska

             

             

             

          • 80 rocznica utworzenia Armii Krajowej

          • Władysława Sikorskiego, sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego potem Polskiego Państwa Podziemnego.

            Utworzona 27 września 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej.

            Przemianowanie ZWZ na Armię Krajową miało pokazać, że w Polsce cały czas toczy się walka, trwają działania dywersyjne i przygotowania do wielkiej akcji zbrojnej. Miało też wymiar symboliczny – wyraźnie pokazywało, że istnieją trzy części Polskich Sił Zbrojnych: Armia Polska na Zachodzie, Armia Polska w ZSRS i Armia Krajowa, z których ta ostatnia prowadziła ówcześnie najintensywniej walkę zbrojną.

            Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

            Dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 roku.

            Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła na początku 1942 roku ok. 100 tys., zaś w lecie 1944 roku już ok. 380 tys., w tym: ok. 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów
             i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku – pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.

            Potrzeby finansowe, materiałowo-sprzętowe i w zakresie uzbrojenia były zabezpieczane przez rząd RP i uzupełniane w drodze akcji bojowych i innych działań, mających na celu zaopatrzenie w broń, mundury, sprzęt i środki finansowe (m.in. zakupy broni i własna, tajna produkcja broni strzeleckiej: pistoletów maszynowych, granatów i materiałów wybuchowych).

            AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej
            i przygotowywanie powstania powszechnego. Walka bieżąca prowadzona była głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe
            i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów.

            Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego.

            Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

             

            Sylwia Prymus