W czwartek, 27 października 2022 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: Pani Moniki Wysockiej i Pani Bożeny Ryszki. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły Pani Grażyna Strojkowska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im.Kazimierza Wielkiego w Przedborzu .Ciepłe i miłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, obecna na uroczystości Burmistrz Wiesława Janosik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zawisza . Pochwalili umiejętności najmłodszych uczniów, życzyli Im samych miłych chwil w szkole i wręczyli dzieciom upominki.
Pasowanie na Ucznia
- 12
Tydzień z eksperymentowaniem
Uczniowie klasy III A przez tydzień podczas zajęć przeprowadzali krótkie doświadczenia , które pozwoliły przyswoić wiedzę, poznać wiele ciekawych zjawisk fizycznych zachodzących w świecie przyrodniczym. Poprzez zabawę i doświadczenia dzieci odkrywały właściwości powietrza, jego skład, możliwość sprężania i rozprężania, dowiedziały się jakie znaczenie w przyrodzie odgrywa tlen, dowiedziały się jak powstaje wiatr, czym jest ciśnienie atmosferyczne. Każdy uczeń miał możliwość samodzielnie wykonać praktyczny, domowy barometr, poznać jego działanie i prowadzić obserwacje. Dzieci mogły doświadczyć jak działa magnes, odczuć działanie pola magnetycznego, poznać dwubiegunową budowę magnesu. Uczniowie obserwowali jak rozchodzi się światło, poznali właściwości światła, skład światła białego, czym jest pryzmat, zachowanie światła przy zetknięciu z przeszkodą, załamanie światła na granicy dwóch środowisk powietrza i wody.
Barbara Zdulska
16
Wycieczka do Krakowa
Dnia 02.11.2022r. uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami udali się na wycieczkę, która została zorganizowana w ramach programu : „Poznaj Polskę”. Tym razem mali turyści udali się do Krakowa i Wieliczki. W Wieliczce zwiedzili Kopalnię Soli, poznając jej historię, sposoby wydobywania soli, jak również urokliwe wnętrza. Następnie przejechali do Krakowa, gdzie po obiedzie udali się na zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu: dziedziniec, apartamenty królewskie, katedra, dzwon Zygmunta. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili Rynek, Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Zwiedzanie zakończyło się wysłuchaniem hejnału z Wieży Mariackiej. Dzieci zmęczone ale bardzo zadowolone wróciły do domu.
Opiekunowie: Barbara Zdulska, Grażyna Włoch, Justyna Nicoś, Jarosław Koski
13
Wycieczka do Wieliczki i Krakowa - klasa lllB
- 12
Ogólnopolska nagroda plastyczna dla ucznia klasy IIIB
Klasa IIIB pod opieką p. Grażyny Włoch wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Spotkanie ze sztuką" organizowanym przez Fundację PGE.
Zadaniem konkursowym było przedstawienie własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza.
Praca Fabiana Mularczyka wybrana spośród prac klasowych, a następnie organizatora konkursu, pt. "PORT W CONCARNEAU" została wyróżniona z 500 wyjątkowych prac nadesłanych ze szkół z całej Polski.
Zapraszam do zapoznania się z pracami:
https://www.spotkaniazesztuka.pl/wyniki
Grażyna Włoch
Wycieczka
W dniu 26 października br. uczniowie klas drugich naszej szkoły pojechali zwiedzać „perełki“, czyli najciekawsze miejsca województwa świętokrzyskiego. Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę“ dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczniowie wraz z nauczycielami: Justyna Nicoś, Elżbieta Lizińczyk, Halina Mikuszewska oraz Ewelina Łabędowicz zwiedzili: Zamek Królewski w Chęcinach, Skansen Tokarnia oraz podziwiali Króla Puszczy Świętokrzyskiej – Dęba Bartka w Zagnańsku. Wszystkie miejsca zachwycały i zadziwiały uczestników wycieczki a ciekawe opowieści Przewodnika zachęcały do słuchania oraz zwiedzania. Piękna, jesienna
pogoda oraz pyszny obiad w restauracji to dodatkowe atrakcje szkolnej wycieczki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu.7
Szkolny turniej szachowy nr 3
31 października 2022 roku odbył się trzeci Szkolny Turniej Szachowy. Oto jego wyniki:
1 Kowalski Kacper 7a 7p TB 22
2 Szymczyk Filip 6b 5p TB 8,5
3 Sobczyk Michał 6b 4,5p TB 11,25
4 Peroński Kacper 7a 4,5p TB 6,75
5 Pięt Olek 6b 4p TB 9
6 Gaj Patrycja 8a 2,5p TB 5,25
7 Gaj Krzysztof 6a 1,5p TB 1,25
Klasyfikacja po trzech turniejach:
- Kowalski Kacper (7a) 20 punktów
- Lizińczyk Piotr (6b) 18 punktów
- Szymczyk Filip (6b) 17 punktów
- Sobczyk Michał (6b) 16 punktów
- Pięt Olek (6b) 13 punktów
- Ziółkowski Alan (6b) 10 punktów
- Peroński Kacper (7a) 7 punktów
- Gaj Patrycja (8a) 5 punktów
- Gaj Krzysztof (6a) 4 punkty
Turnieje odbywają się on-line na platformie lichess.org – wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy. Wystarczy założyć konto na lichess.org i dołączyć do klubu SP Przedbórz. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz klasę. Kolejny turniej odbędzie się 10 listopada o godzinie 17.
Projekt „BohaterON - włącz historię” w naszej szkole
We wrześniu 2022 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego pt. „BohaterOn -włącz historię”. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, promocję historii Polski XX wieku oraz promocję dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o Ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
Akcja jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
We wszystkich klasach naszej szkoły, na podstawie scenariuszy zaproponowanych przez autorów projektu, zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne. Podsumowaniem naszej pracy było przygotowanie laurek, kartek okolicznościowych, wystaw, plakatów, listów z podziękowaniami, dla wszystkich powstańców. Wszystkie prace zostały sfotografowane, a zdjęcia autorów i ich przepięknych dzieł możemy podziwiać poniżej. Jedna z klas wraz
z wychowawcą p. Małgorzatą Maliszewską chcąc poczuć klimat tamtej epoki, „przeniosła się” do czasów II wojny i postanowiła odpowiednimi strojami uczcić pamięć ofiar Powstania Warszawskiego.W ten skromny sposób chcemy podziękować NASZYM BOHATEROM.
Koordynator projektu na terenie szkoły:
Sylwia Prymus
84
„Reszta dla psiaka i kociaka”
Od 07.11.2022r. rusz VII edycja akcji „Reszta dla psiaka i kociaka” i potrwa do 16.12.2022r.
Zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły do wzięcia udziału w naszej akcji .
Podobnie jak w ubiegłym roku każdy będzie mógł kupić dowolną ilość cegiełek, a koszt jednej cegiełki to 5 zł. A co możecie zrobić z cegiełką – możecie wziąć udział w turnieju rzutu lotką do kręcącej się tarczy. Za jedną cegiełkę macie trzy rzuty lotką do kręcącej się tarczy, które są sumowane. Pierwsze trzy osoby, które trafią największą liczbę punktów, otrzymają puchary. Turniej jest przeznaczony dla klas 4,5,6,7,8. Klasy młodsze - 0,1,2,3 zachęcamy do klasowego zbierania karmy. Dla trzech klas, które zbiorą najwięcej karmy przewidziane są dyplomy. Mamy nadzieję, że zabawa Wam się spodoba.
Liczymy na to, że dzięki Waszej hojności uda nas się pomóc zwierzakom z Radomszczańskiego schroniska.
Opracował: Andrzej Kazimierczak
Klasa III A na zajęciach terenowych
- 2
Barbara Zdulska
Spacer wspomnień
W minionym tygodniu klasa 4 a wraz z wychowawcą p. Sylwią Prymus udała się na cmentarz, aby odwiedzić groby zmarłych nauczycieli, działaczy społecznych, lekarzy, Wacława Wiktora Kordowskiego, który zginął w Katyniu, grób Nieznanego Żołnierza. Uczniowie posprzątali groby, zapalili świeczki, posłuchali historii związanych z osobami, które tam spoczywają. Była to chwila, którą możemy nazwać „żywą lekcją historii”, jednocześnie chwila na refleksję
i zadumę nad przemijającym czasem.Sylwia Prymus
20
Wystawa „Skarby mórz i oceanów”
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się prezentacja wystawy „Skarby mórz i oceanów”. Kolekcja prezentowała wiele ciekawych okazów raf koralowych, między innymi: rekiny najeżki, koralowce, perłopławy, małże, ślimaki, rozgwiazdy, pąkle, jeżowce. Ekspozycja została wzbogacona ciekawostkami o życiu wodnych stworzeń. Chętni mogli także kupić: muszle, minerały, biżuterię. Prelekcja przebiegająca w klimacie poszanowania dóbr natury, była dla uczniów ciekawą i pouczającą lekcją przyrody i geografii.
Iwona Karbownik
23
Wycieczka klas „0” w ramach programu profilaktycznego „Czyste powietrze wokół nas”
Wycieczka klas „0” w ramach programu profilaktycznego „Czyste powietrze wokół nas”
W dniu 21.10.2022 r. klasy 0 a i 0 b wzięły udział w pierwszych zajęciach programu edukacji antytytoniowej pt.: „ Czyste powietrze wokół nas ”umożliwiającemu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu. Program jest realizowany w oparciu o materiały przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomsku,czas realizacji to rok szkolny 2022/2023, a prowadzony jest przez szkolnego koordynatora oświaty przy współpracy wychowawców.
Zgodnie ze strukturą programu składająca się z pięciu zajęć warsztatowych, udaliśmy się uczniami klas na wycieczkę po okolicy naszej szkoły podczas , podczas której ukierunkowano uwagę dzieci na źródła i rodzaje dymu, poprzez obserwację w środowisku. Dzieci podczas wyjścia były badaczami-obserwatorami wdychanego powietrza na ulicy miasta i porównywały go z czystym i świeżym powietrzem jakim oddychamy w parku.
Uczniowie podczas zajęć świetnie się wcielili w swoją rolę i byli bardzo wnikliwymi obserwatorami przy okazji dobrze się bawiąc. Zapamiętane spostrzeżenia będą wykorzystane podczas następnych zajęć pod tytułem „Co i jak dym”. Poniżej zamieszczone są zdjęcia z naszej wycieczki.
Przygotowała: Marzanna Wtorek- szkolny koordynator oświaty zdrowotne
8
Potrzebujesz? Weź!!!
Dnia 21.10.2022 r. została przeprowadzona akcja charytatywna zorganizowana przez działający w naszej szkole wolontariat. Uczniowie zbierali przybory szkolne, które zostały zapakowane i wywieszone na ogrodzeniu szkolnym dla potrzebujących innych uczniów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
1
Szkolny Turniej Szachowy nr 2
20 października 2022 roku odbył się drugi Szkolny Turniej Szachowy. Oto jego wyniki:
- Kowalski Kacper (7a) 3 p
- Lizińczyk Piotr (6b) 2 p
- Szymczyk Filip (6b) 1,5 p
- Pięt Olek (6b) 0,5 p
- Koń Tomasz (6b) 0 p
Klasyfikacja po dwóch turniejach:
- Lizińczyk Piotr (6b) 18 p
- Szymczyk Filip (6b) 15 p
- Kowalski Kacper (7a) 10 p
- Ziółkowski Alan (6b) 10 p
- Sobczyk Michał (6b) 8 p
- Pięt Olek (6b) 7 p
- Koń Tomasz (6b) 6 p
Turnieje odbywają się on-line na platformie lichess.org – wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy. Wystarczy założyć konto na lichess.org i dołączyć do klubu SP Przedbórz. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz klasę. Kolejny turniej odbędzie się 31 października o godzinie 17.
GJ
Wycieczka do Kielc
Dnia 19 października 2022 r. odbyła się wycieczka do Kielc, która została zorganizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę”, która częściowo została dofinansowana przez Ministerstwo Oświaty w Warszawie. W wycieczce tej wzięli udział uczniowie klasy 0 b, I a, I b, V b wraz z opiekunami: panią Anną Żak, panią Bożeną Ryszką, panią Moniką Wysocką, panią Justyna Nicoś. Podczas wycieczki uczniowie z panem przewodnikiem mieli okazję podziwiać ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach, zapoznać się z historią zamku, obyczajami panującymi na nim, podziwiać widoki z wieży zamkowej – widokowej. Następnie przejechaliśmy do Parku Etnograficznego w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Skansen w Tokarni to miejsce, w którym można poczuć niepowtarzalny sielski klimat polskiej wsi. Uczniowie mieli okazję poznać aż 38 zespołów najróżniejszych obiektów architektonicznych: chaty wiejskie, gospodarstwa domowe, wiatraki, sklepy, dworek. Podczas wędrówki między starymi domostwami dzieci mogły przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w nich życie. Ostatnim punktem wycieczki był Pomnik przyrody - Dąb Bartek, który znajduje się w Zagnańsku. Nasz pan przewodnik przedstawił dzieciom historię drzewa oraz pokazał znajdujący się obok dąb – Bartuś. Uczniowie bardzo zadowoleni w godzinach popołudniowych wrócili do swoich domów.
21210
Wycieczka dla uczniów klas I-III - Zamek Królewski w Chęcinach , Tokarnia Kielce , Dąb Bartek.
Wycieczka dla uczniów klas I-III - Zamek Królewski w Chęcinach, Tokarnia Kielce, Dąb Bartek.
Gmina Przedbórz podpisała porozumienie na dofinansowanie wycieczek w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.
W ramach jesiennej edycji aż 6 wycieczek dla PSP w Przedborzu zostanie dofinansowywanych w ramach ww. projektu.
Realizacja projektu pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze zupełnie innego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, eksperymentowaniu w centrach nauki pozwoli na stworzenie uczniom warunków do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” jest częścią Polskiego Ładu (https://www.gov.pl/web/polski-lad).
3
Wielki Maraton Czytelniczy
Wielki Maraton Czytelniczy kolejny raz w naszej szkole!
To już czwarty rok, kiedy Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu bierze udział w ogólnopolskim konkursie czytelniczym. Jego głównym celem jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpili uczniowie w trzech kategoriach: klasy 1- 3( osiemnaście osób), kl. 4- 6( dwanaście osób), kl. 7- 8( dziesięć osób). Pierwszy etap już za nami. Wyniki znajdują się poniżej.
Życzymy miłego czytania lektur październikowych( czytacie do 14 IX).
szkolne koordynatorki
p. M. Ilnicka( kl.1-3)
p. M. Maliszewska( kl. 4- 6, kl. 7- 8)
„#Sprzątamy dla Polski" 2022
Uczniowie klasy 8b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wraz z opiekunem i pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny włączyli się do akcji „#Sprzątamy dla Polski „ objętej Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Posprzątany został teren wokół szkoły oraz najbliższa okolica. Jest to IV edycja akcji, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem o czym świadczyły pełne worki zebranych śmieci. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.
Iwona Karbownik
2
Dzień Edukacji Narodowej - 14.10.2022 r.
13 września 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność wszystkim pracownikom oświaty wierszem, muzyką i drobnymi upominkami.
7
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie