W dniu 06.11.2018 został zorganizowany, przez panie B. Francuz i M. Ilnicką,wyjazd do Zabrza dla uczniów klas IV – VII naszej szkoły. 53 uczestników wycieczki, w tym cała klasa IV a wraz z wychowawczynią panią E. Grabowską, stawiło się punktualnie gotowych do wyjazdu
W programie uwzględniono lekcję poznawczo-edukacyjną ze zwiedzaniem sztolni „Królowej Luizy” Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Uczestnicy wycieczki podzieleni na cztery grupy pod kierunkiem i opieką przewodnika zwiedzili sztolnię, w której poznali historię górnictwa polskiego oraz sami doświadczyli jak trudną i wyczerpującą pracę wykonują górnicy. Była to niezwykła przygoda dla dzieci, które na swojej drodze spotkały Skarbnika, opiekuna i strażnika górników. Mogły przejść się po wąskich korytarzach, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe maszyny wydobywające węgiel. Dzięki projekcjom multimedialnym bliżej poznały pracę górników i mogły naocznie zobaczyć funkcjonowanie maszyn oraz dowiedziały się, dlaczego węgiel jest tak ważny dla Górnego Śląska. Na sam koniec czekała na nich przejażdżka autentyczną kolejną Karlik! Hałas, trudne warunki techniczne oraz świadomość licznych zagrożeń miała na celu uzmysłowienie uczniom znaczenie zawodu górnika.
W programie wycieczki było również zwiedzanie zamku w Bobolicach jako miejsca historycznego związanego z historią i dziedzictwem polskim oraz pobyt w Piekarach Śląskich, który rozpoczęliśmy spacerem na Kopiec Wyzwolenia - usypany w latach 1932-1937, następnie odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą - miejsce kultu maryjnego, oraz kościół kalwaryjski.
Wycieczka zakończyła się w planowanym czasie, uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie dotarli do domu.
Opracowała: Monika Ilnicka
.jpg)








































































































































