Aktualności

          • Wycieczka do Zabrza

          • W dniu 06.11.2018 został zorganizowany, przez panie B. Francuz i M. Ilnicką,wyjazd do Zabrza dla uczniów klas IV – VII naszej szkoły. 53 uczestników wycieczki, w tym cała klasa IV a wraz z wychowawczynią panią E. Grabowską, stawiło się punktualnie gotowych do wyjazdu

            W programie uwzględniono lekcję poznawczo-edukacyjną ze zwiedzaniem sztolni „Królowej Luizy” Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Uczestnicy wycieczki podzieleni na cztery grupy pod kierunkiem i opieką przewodnika zwiedzili sztolnię, w której poznali historię górnictwa polskiego oraz sami doświadczyli jak trudną i wyczerpującą pracę wykonują górnicy. Była to niezwykła przygoda dla dzieci, które na swojej drodze spotkały Skarbnika, opiekuna i strażnika górników. Mogły przejść się po wąskich korytarzach, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe maszyny wydobywające węgiel. Dzięki projekcjom multimedialnym bliżej poznały pracę górników i mogły naocznie zobaczyć funkcjonowanie maszyn oraz dowiedziały się, dlaczego węgiel jest tak ważny dla Górnego Śląska. Na sam koniec czekała na nich przejażdżka autentyczną kolejną Karlik! Hałas, trudne warunki techniczne oraz świadomość licznych zagrożeń miała na celu uzmysłowienie uczniom znaczenie zawodu górnika.

            W programie wycieczki było również zwiedzanie zamku w Bobolicach jako miejsca historycznego związanego z historią i dziedzictwem polskim oraz pobyt w Piekarach Śląskich, który rozpoczęliśmy spacerem na Kopiec Wyzwolenia - usypany w latach 1932-1937, następnie odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą - miejsce kultu maryjnego, oraz kościół kalwaryjski.

            Wycieczka zakończyła się w planowanym czasie, uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie dotarli do domu.


             


             

            Opracowała: Monika Ilnicka

          • Konferencja „30 – lecie Przedborskiego Parku Krajobrazowego (1988–2018)”

          • Konferencja „30 – lecie Przedborskiego Parku Krajobrazowego (1988–2018)”

            W dniu 17 października w Sali konferencyjnej  Szkoły Podstawowej w Przedborzu odbyła się konferencja zorganizowana z okazji jubileuszu 30 – lecia utworzenia Przedborskiego Parku Krajobrazowego.  W uroczystości tej oprócz wielu zaproszonych gości, uczestniczyli również dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciele młodzieży z naszej szkoły. Dyrekcja i Pracownicy Przedborskiego Parku  Krajobrazowego od wielu lat współpracują z naszą szkołą organizując prelekcje ekologiczno – przyrodnicze, wycieczki piesze i rowerowe po terenie PPK, jak również konkursy wiedzy.  Pierwsza część konferencji to część referatowa, na zakończenie której posadzono trzy okolicznościowe drzewa na placu przed naszą szkołą. W drugiej części konferencji zorganizowano wycieczkę autokarową po terenie PPK. Tematem przewodnim wycieczki były przełomy widokowe PPK w aspekcie jesiennym.

             

          • Niepodległa w pamięci mojej rodziny

          • Rok 2018 jest rokiem szczególnym. Obchodzimy bowiem 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym młodzież z naszego koła historycznego od początku 2018 roku organizowała już wiele różnych przedsięwzięć, mdz. in„Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole”.

            Tym razem  postanowiliśmy zrobić coś innego. Sięgając do pamiątek rodzinnych uczniów postanowiliśmy odnaleźć zdjęcia, przedmioty, dokumenty, pochodzące z tamtego okresu. Przedmioty będące jednocześnie  przepięknymi świadectwami przeszłości, elementami rodzinnej, często bolesnej historii. 

            Dzięki ofiarności babć, dziadków, rodziców udało się nam otworzyć przepiękną wystawę historyczną pt. Niepodległa w pamięci mojej rodziny”. Możemy ją oglądać w dniach od 20 października do 31 listopada 2018 r,. w sali historycznej (nr 6). 
            Co dokładnie możemy zobaczyć? Przede wszystkim wiele zdjęć przodków naszych uczniów, którzy przynosząc je do sali chętnie opowiadali swoim kolegom, kto się na nich znajduje. Są to zdjęcia adeptów szkoły wojskowej z 1936 r., zdjęcia - obrazy ślubne z 1938 r., portret Józefa Piłsudskiego z 1935 r. Mamy też inne perełki takie jak: książki – „Katechizm do I komunii świętej z 1939 r”.,  „Cudowne uzdrowienie chorej z 1926 r.”, dokumenty – katalog klasowy wsi Zuzowy z lat 1932/1933 r., Metryka szkolna wsi Zuzowy z lat 1925/1926 r., ręczne notatki z kursu medycznego z 1937 r., zdjęcie pradziadków wykonane tuż przed ślubem, fotografie Przedborza, którego już nie ma, wieszaki z łódzkich manufaktur przepięknie zdobione nazwiskiem właściciela i adresem firmy,  i wiele, wiele innych.
                     Do oglądania wystawy zapraszamy do końca listopada 2018 r.
            Sylwia Prymus
             
          • RESZTA DLA PSIAKA I KOCIAKA

          • III EDYCJA AKCJI

            RESZTA DLA PSIAKA I KOCIAKA

            ZBIERAMY I POLEPSZAMY

            DAJ COŚ OD SIEBIE – PODARUNEK DLA CZWORONOGA

            Zwracamy się do uczniów wielkiego serca, aby przyłączyli się do akcji.

            Zbiórka karmy suchej i mokrej (zbieramy też pieniądze) Akcja w naszej szkole będzie trwała przez cały miesiąc listopad .

            Pomóż i daj im szansę na przeżycie kolejnego dnia!

            Naszą akcją wspieramy radomszczańskie schronisko dla bezdomnych psów i kotów.

            Organizator akcji: Andrzej Kazimierczak z klasą VA

          • Turniej o Puchar Tymbarku "Z podwórka na stadion"

          • W dniu 18 października 2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Eliminacjach Powiatowego Turnieju o Puchar Tymabarku "Z podwórka na stadion".

            Eliminacje odbywały się w 3 kategoriach wiekowych:

            U - 8 chłopców:

            1. Michał Auguścik
            2. Szymon Janowski
            3. Franciszek Kałuziński
            4. Antoni Kaźmierczak
            5. Filip Michalski
            6. Bartłomiej Marcel Rutowicz
            7. Paweł Skowron

            U - 10 chłopców

            1. Filip Sylwester Hajduk
            2. Mateusz Andrzej Janowski
            3. Franciszek Tomasz Kaźmierczak
            4. Tomasz Koń
            5. Kaja Maria Kozłowska
            6. Noel Krakowiak-Sitka
            7. Piotr Mikołaj Ozga
            8. Adam Szmigielski
            9. Julian Świech
            10. Adam Tomalka
            11. Maciej Kuleta

            U - 12 chłopców

            1. Jakub Bernacki
            2. Kamil Budziński
            3. Bartosz Doroziński
            4. Mikołaj Szymon Kowalski
            5. Kacper Mularczyk
            6. Igor Olczyk
            7. Jakub Śliż
            8. Krzysztof Władysław Woźniak

            Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

            U - 8 - I miejsce - Awans do Finału Wojewódzkiego
            U - 10 - II miejsce
            U - 12 - IV miejsce

             

            Opiekunowie:

            Rafał Rabenda

            Dawid Lizińczyk
             

          • „Nie bądź durny idź do urny”

          • „Nie bądź durny idź do urny”

                     Pod tym właśnie hasłem, zapożyczonym z Centrum Edukacji Obywatelskiej, wraz z młodzieżą działającą w Szkolnym Klubie Europejskim postanowiłam zorganizować kampanię informacyjną dotyczącą samorządu terytorialnego oraz zasadności wyborów samorządowych. Wykorzystując scenariusze zamieszczone na stronie Centrum: pierwszy dotyczący zadań i kompetencji samorządu oraz drugi dotyczący konsekwencji niskiej frekwencji, przygotowana przeze mnie młodzież poprowadziła zajęcia w klasach trzecich gimnazjum oraz siódmych i ósmych szkoły podstawowej.

            Podczas zajęć uczniowie wypełniali ankiety dotyczące wiedzy własnej na temat samorządu, kadencji oraz jego pracy. Następnie wykorzystując materiały pomocnicze zamieszczone w scenariuszach  zajęć uczniowie odpowiadali, czym powinien zajmować się samorząd terytorialny, a czym władza centralna. Podczas dyskusji weryfikowane były wszystkie odpowiedzi. W dalszej części zajęć, wykorzystując materiał filmowy, pokazane zostało, czym zajmuje się samorząd gminny, a następnie uczniowie opowiadali, z których usług publicznych, za które odpowiada samorząd, korzystają na co dzień. Podsumowując nasze zajęcia młodzież określała, jak samorząd wpływa na ich życie oraz, czy oni mogą mieć wpływa na działalność samorządu. I tu został wykorzystany dodatkowy materiał filmowy dotyczący działalności Młodzieżowej Rady Samorządu. Uczniowie  opowiadali, które nieruchomości, budynki, będące pod zarządem gminy mijają codziennie idąc do szkoły, a które ich zdaniem wymagają poprawy. Tu we wszystkich klasach pojawiała się bardzo żywa dyskusja.

            Okazuje się, że młodzież ma głowę pełną pomysłów. Mają również świadomość tego, jak ważnym elementem w życiu każdego obywatela – patrioty, jest działalność samorządowa.

             

            Sylwia Prymus

          • Dzień Seniora 2018 z udziałem uczniów PSP w Przedborzu

          • Dzień Seniora 2018 z udziałem uczniów PSP w Przedborzu

                 Dnia 11 października tego roku w Miejskim Domu Kultury Szanownym Seniorom Ziemi Przedborskiej składali życzenia również uczniowie naszej szkoły. Klasa VIII b oprócz życzeń zaprezentowała przedstawienie pt.: „Każdy może mówić po angielsku”. A następnie Seniorzy wysłuchali piosenek: „Dziwny jest ten świat” oraz „Upływa szybko życie”.

          • V Bicie Rekordu na Resuscytację Krążeniowio-Oddechową

          • Dnia 16 października 2018 r. w naszej szkole między godziną 12.00 a 12.30 odbyło się bicie rekordku na przywracanie akcji bicia serca. Akcja została przeprowadzona na 6 fantomach. W ciągu pół godziny wzięło w niej udział 377 uczniów. Koordynatorem akcji była pani Iwona Motyka, której pomagali nauczyciele, pielęgniarka szkolna i uczniowie z klasy III B gimnazjum. Warto nadmienić, że już na godzinę przed akcją, 88 uczniów, którzy wcześniej skończyli lekcje, zostało dodatkowo przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy.

          • Żywa lekcja historii

          • Żywa lekcja historii

                     W  dniu 16 października 2018 r. uczniowie klasy 4 d, a w dniu 17 października 2018 r. uczniowie klasy 4 a, byli uczestnikami  żywej lekcji historii w ramach, której zostali zabrani na wycieczkę do Muzeum Ludowego w Przedborzu.

            Podczas zwiedzania muzeum Pani kustosz opowiadała o zgromadzonych w muzeum eksponatach, ich pochodzeniu oraz przeznaczeniu. Dzieci żywo reagowały na niektóre z nich, ponieważ z większością nigdy nie miały styczności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby rękodzieła artystycznego, ręcznie robione ozdoby oraz zabawki. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści kustosza. Zdjęcia są tego dowodem.

            Sylwia Prymus

          • "GANG SŁODZIAKÓW"

          • "GANG  SŁODZIAKÓW"

                     Dnia 12 października 2018r. odbyło się szkolne czytanie w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytania "Gangu Słodziaków".

                     W akcji tej wzięli udział uczniowie klas pierwszych, klasa II a  i zaproszeni uczniowie klasy trzeciej. Szczególnym gościem spotkania była pani Kinga Berczyńska - pracownik Nadleśnictwa Przedbórz, która przekazała ciekawe informacje dotyczące zwierząt "Gangu Słodziaków", czyli lisa, rysia, jeża, sowy, zająca i bobra. Niespodzianką dla dzieci byłi uczniowie klas starszych przebrani   za głównych bohaterów.

                     Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Strojkowska, która przywitała zaproszonego gościa, uczniów i nauczycieli.

            Narratorem była polonistka pani Wioletta Kowalska, która wprowadziła w atmosferę opowiadania. Dalszą część przygód słodziaków czytali uczniowie i uczennice: Małgorzata Winiarek, Szymon Janowski, Adam Staszewski, Maksymilian Wtorek i Paweł Skowron.

            Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych opowiadań.      

            W nagrodę otrzymali drobne upominki.

            Całe wydarzenie miało miejsce w kolorowej scenerii lasu.

             

                                                                 Wioletta Kowalska

                                                                 Grażyna Włoch

                                                                 Elżbieta Lizińczyk

                                                                 Halina Wilk

                                                                 Bożena Ryszka

          • Sprawozdanie z Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu

          • W poniedziałek, 15 października 2018 r. w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

            Głównym punktem obchodów DEN była uroczysta akademia zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, którą swoją obecnością zaszczycili nauczyciele, uczniowie oraz Burmistrz Miasta Przedborza - Pan Miłosz Naczyński i Sekretarz Miasta Przedborza - Pani Wiesława Janosik. Uroczyste spotkanie rozpoczęło wystąpienie Pani dyrektor, mgr Grażyny Strojkowskiej, która złożyła życzenia i wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły, wyróżniającym się w pracy Nauczycielom.

            Również Burmistrz Miasta Przedborza wręczył nagrody Nauczycielom za wyróżniające wyniki w pracy zawodowej.

            Po wręczeniu nagród, przyszedł czas na prezenty od uczniów naszej szkoły. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Marceli Kowalski złożył życzenia pracownikom szkoły, a następnie pozostali członkowie samorzadu wręczyli własnoręcznie przygotowane ramki na zdjęcia.

            Część artystyczną rozpoczęły uczennice klasy I "b" pod opieką Pani mgr Haliny Wilk wykonując taniec "Laleczki".

            Następnie Gimnazjaliści piosenką i słowiem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.

            Na zakończenie jeszcze raz zabrała głos Pani dyrektor - dziękując wszystkimt tym, którzy przygotowali tę wspaniałą uroczystość. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.

             

          • Turniej Mini Piłki Siatkowej Akademii Siatkarskiej - PGE Skry Bełchatów w Radoszycach

          • 13 października 2018 r. uczniowie PSP Przedbórz wzięli udział w Turnieju Mini Piłki Siatkowej Akademii Siatkarskiej- PGE Skry Bełchatów w Radoszycach. Dziękujemy Organizatorom, Trenerom i Zawodnikom za mile spędzony czas w duchu rywalizacji sportowej z zachowaniem zasad fair play.

            Nasi uczniowie zajęli :
            Dziewczęta w kategorii 6
            II miejsce 🏆🥈
            III miejsce🏆🥉
            Chłopcy w kategorii 6
            II miejsce🏆🥈

          • Cyfrowe Planetarium Multimedialne Planetia

          • Dnia 8 października w naszej szkole gościło Cyfrowe Planetarium Multimedialne Planetia. Podczas seansu widzowie zostali przeniesieni w bajkową podróż do najdalszych zakątków kosmosu, która dostarczyła im niezapomnianych przeżyć i wrażeń oraz pozwoliła rozbudzić wyobraźnię, zaspokoić ciekawość.

          • Sprawozdanie ze spotkania autorskiego z pisarką Dorotą Mularczyk poruszającą tematy profilaktyki uzależnień oraz konsekwencji nadmiernego korzystania z komputerów.

          • 11 października 2018 roku odwiedziła Publiczną Szkołę Podstawową w Przedborzu pani Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych.

            Pisarka przeprowadziła cykl zajęć tematycznych dla uczniów klas I-III oraz IV-VII, których celem było rozbudzenie ciekawości czytelniczej, rozwijanie wyobraźni i zainteresowań dzieci i młodszych i starszych oraz profilaktyka uzależnień .

            Pierwsza część spotkania została skierowana do najmłodszych odbiorców. Pani Mularczyk opowiedziała uczniom o początkach swojej pisarskiej pasji, przybliżyła okoliczności powstania poszczególnych utworów, wyjawiła skąd bierze pomysły na książki, kim są bohaterowie jej dzieł oraz omówiła jak długa jest ,,droga’’ książki od napisania aż do wydania drukiem. Zaznaczyła przy tym jak ważna jest rola wyobraźni w kreowaniu książkowej rzeczywistości.

            Z racji, iż autorka interesuje się pszczelarstwem przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną pt. ,,Opowieści ze świata pszczół” dotyczącą zwyczajów i codziennej pracy tej wspaniale zorganizowanej społeczności. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji po czym mieli okazję zadawać pytania, na które pisarka udzielała precyzyjnych i wyczerpujących odpowiedzi.

            W kolejnej części spotkania brały udział klasy IV. Tematem rozważań była dyskusja na temat roli i wartości książki w życiu człowieka. Autorka poruszyła przy tym temat konsekwencji nadmiernego korzystania z komputerów. Dzieci czynnie włączyły się w dyskusję, dzieliły się uwagami i spostrzeżeniami.

            Do ostatniej części spotkania autorka zaprosiła starsze dzieci. Tym razem zaproponowała temat  „Głowa wolna od uzależnień”

            - Czyli jak nie dać się przeciągnąć na ciemną stronę wirtualnego świata (komórki, tablety, komputery).                                                                                                                 

             - Jak się bronić przed : używkami, narkotykami i alkoholem.                              

            Czyli : Umiem powiedzieć NIE”.

            Spotkanie z p. Dorotą Mularczyk przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci nagrodziły pisarkę gromkimi brawami. Nasi uczniowie mieli okazję zdobyć autograf wraz dedykację do zakupionej przez siebie książki.

          • Narodowe Czytanie

          • Dnia 13 września 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu odbyło się zgodnie z wieloletnią już tradycją, Narodowej Czytanie. W roku 2018 uczniowie naszej szkoły czytali "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Po raz pierwszy w Narodowym Czytaniu brali udział nasi najmłodsi, czyli uczniowie klasy I A wraz z wychowawczynią, panią Bożeną Ryszką. Czytany utwór spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, zarówno tych młodszych, jak i starszych, czego dowodem jest fakt, iż uczniowie wypożyczali więcej książek ze zbiorów biblioteki szkoły podstawowej. Mamy nadzieję, że takie akcje zaszczepią wśród młodzieży chęć czytania nie tylko lektur szkolnych.

            Aneta Olejnik

            Małgorzata Juzala

          • WYCIECZKA DO BUDAPESZTU

          • W dniach 26 - 28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Budapesztu. Kierownikiem wycieczki była Elżbieta Strojkowska, a opiekunami: Małgorzata Maliszewska i Maria Pardel. W wycieczce uczestniczyło 36 uczniów.

            Głównym punktem programu był Budapeszt. Pierwszego dnia w godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Węgier, a dokładnie tzw. Lasku Miejskiego, z kąpieliskiem Szechenyiego. Następnie udaliśmy się na Plac Bohaterów z pomnikiem Milenium. Jego centralną część zajmuje kolumna z archaniołem Gabrielem.

            Odwiedziliśmy tez bazylikę św. Stefana z największym czczoną relikwią Węgier – prawicą króla Stefana. Późnym popołudniem zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Zuglo.

              

            Następnego dnia wycieczki zwiedziliśmy neogotycki Parlament, zobaczyliśmy pomnik Franciszka II Rakoczego. Podziwialiśmy wzgórze Zamkowe i wzgórze Gellerta, na którym wznosi się Pomnik Wolności.

              

            Uwieńczeniem drugiego dnia wycieczki był wieczorny rejs po Dunaju. Iluminacja świateł, którymi oświetlone są wszystkie budowle i mosty tworzyła przepiękne widoki. Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy wyspę św. Małgorzaty.

            Stamtąd udaliśmy się do malowniczego miasteczka – Szentendre. Miasto określane jako miasto Serbów, miasto baroku, miasto malarzy lub miasto 7 wież.

              

            W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Podczas podróży podziwialiśmy piękne krajobrazy Słowacji.

            Wszyscy wróciliśmy z wycieczki zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi.

          • XI Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego i Niepodległej Polski

          • XI Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego i Niepodległej Polski

            http://www.lodzkie.po.pttk.pl/wp-content/uploads/2018/10/XxY-150x150.jpg

            Uczniowie  naszej szkoły i innych szkolnych kół  turystycznych skupionych w Oddziale PTTK w Żarnowie  uczestniczyli w sobotę 6 października w  XI rajdzie pieszym pod nazwą „ŚLADAMI KAZIMIERZA WIELKIEGO I NIEPODLEGŁEJ POLSKI”, który odbył się na terenie gminy Przedbórz – historycznie związanej z postacią Kazimierza Wielkiego, króla Polski,  który jak mówi przysłowie – „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. To na tych terenach wg historyków na polowania zapuszczał się Kazimierz Wielki, a przejazdem bywali Władysław Jagiełło i Zygmunt August.

            Honorowy patronat nad imprezą objął Poseł na Sejm RP  Pan Krzysztof Maciejewski oraz Burmistrz Przedborza  Pan Miłosz Naczyński. Gospodarzem całej imprezy było nasze SKKT- PTTK przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Zuzowach.

            5-kilometrowe przejście rozpoczęło się przy leśniczówce w  miejscowości Reczków Stary od powitania uczestników przez Prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego oraz Burmistrza Miasta Przedborza pana Miłosza Naczyńskiego.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe oraz biało-czerwone  chorągiewki mające na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa rajdu prowadziła przez Staw Poręba do miejscowości Zuzowy, gdzie miało miejsce zakończenie rajdu

            Na mecie  uczestnicy rajdu otrzymali smaczny posiłek. Po krótkim odpoczynku  wszyscy  zebrali się na placu przed budynkiem OSP w Zuzowach, gdzie w towarzystwie Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu Pani Grażyny Strojkowskiej  oraz Posła na Sejm RP Pana Krzysztofa Maciejewskiego odśpiewali hymn państwowy. Następnie  odbyły się konkursy rajdowe w 3 kategoriach wiekowych – konkurencje sportowe dla uczniów klas I-III i 2 konkursy wiedzy  historyczno – geograficznej dla uczniów klas IV-VI i VII-VIII + III klasy gimnazjum. Pytania dotyczyły wiedzy nt. historii Polski w okresie panowania Kazimierza Wielkiego, Ziemi Przedborskiej, ochrony krajobrazu na przykładzie Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz początków drogi do niepodległości Polski (1914 – 1918). Konkursy rozgrywane były w  3 – osobowych drużynach, a zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody i medale. Uczniowie z naszej szkoły w obu konkursach historycznych stanęli na najwyższym podium zdobywając I-miejsca. Za uczestnictwo w rajdzie każda drużyna otrzymała dyplom.

            Rajd jako forma czynnego wypoczynku, odbywający się w przepięknej jesiennej scenerii spełnił swoje zadanie. Był sposobnością do poznania walorów  turystycznych  naszej gminy  poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą i miejscami historycznymi oraz okazją do uczczenia 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę .W rajdzie wzięło udział ponad 170 turystów ze szkół w Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Petrykozach, Piotrkowie Trybunalskim, Przedborzu, Radomsku, Szczercowie i Żarnowie.

            Opiekunowie: pani Grażyna Strojkowska, pani Iwona Motyka, pani Halina Wyciszkiewicz, pani Justyna Nicoś, pan Wojciech Dziuba

             

          • Wystawa kryminałów na „Dzień Języków Obcych w Szkole”

          • Kryminały lubią większość z nas, a już na pewno każdy z nas zna jakiś serial kryminalny. Bez wątpienia mistrzami tego gatunku są twórcy brytyjscy i amerykańscy, chociaż nie brakuje słynnych kryminałów w kulturze francuskiej i niemieckiej. Dlatego też po raz ósmy zorganizowałem wystawę na Dzień Języków Obcych w Szkole pod hasłem ‘The Criminal Series’.

              

            W środę 26 września wystawie plastycznej towarzyszyła też mini – wystawa powieści kryminalnych Agaty Christy i Arthura Conan Doyle’a zorganizowana przy współpracy z naszą biblioteką szkolną. Zainteresowanych informuję, że u Moniki Ilnickiej znajdziecie tak znane tytuły jak „Przygody detektywa Sherlocka Holmesa” czy też „Morderstwo w Orient Expressie”. Dodatkową atrakcją był pokaz daktyloskopii czyli techniki pobierania odcisków palców, który prowadził policjant Andrzej Wróbel.

              

            Oprócz plakatów przedstawiających najważniejsze informacje w języku angielskim i główne postacie z seriali kryminalnych, dołożyliśmy trochę gadżetów, które występują w każdym tego typu filmie: taśma z napisem ‘Police line – do not cross!’, kominiarka anty-terrorysty, pistolety typu kolt i rewolwer, dowód rzeczowy, szkic ułożenia zwłok, tabliczka znamionowa, lupa czy „kogut” policyjny. Dominowały głównie klasyczne pozycje filmowe, ale pojawiły się też całkiem współczesne produkcje. Niestety nie wszystkie ważne pozycje udało się zamieścić, bo było za mało chętnych, ale lista wykonanych prac i tak jest spora:

            BERGERAC – Julia Adamiec/Karina Auguścik/Patrycja Matuszczyk – III „a”

            COLUMBO – Karolina Gniewosz/Kinga Werens – III „a”

            CRIME STORY – Wiktoria Strzelczyk/Natalia Dziuba/Robert Banaszczyk – VIII „b”

            DETEKTYW MONK – Zuzia Pijewska – III „c”

            DETEKTYW W SUTANNIE – Hania Kowalik – V „c”

            KOJAK – Wiktoria Jankowska – V „c”

            MORDERSTWA W MIDSOMER – III „a” (j.w. Julia, Karina i Patrycja)

            OJCIEC BROWN – Krzysztof Woźniak – V „d”

            PANNA MARPLE – Julia Czuryłło – IV “b”

            POIROT                  - j.w.

            POLICJANCI Z MIAMI – Ola Banasik/Lena Drzewoska – V „c”

            PRAWO I PORZĄDEK

            PRZYGODY SHERLOCKA HOLMESA I JEGO PRZYJACIELA DOKTORA WATSONA-Łucja Szmigielska/Natalia Wilk/Monika Zawada – VIII „c”

            STRAŻNIK TEKSASU – Czarek Wosik/Paweł Osiecki/Szymon Rudecki – VIII „c”

              

            Nóż w foliowej torbie jako dowód rzeczowy i kominiarka anty-terrorysty: Mikołaj Kowalski/Kamil Budziński – V „c”;

            Napis - tytuł wystawy: ‘The Criminal Series’ – Anna Łyszczarek/Natalia Rydz – VIII “c”;

            Sygnał radiowozu POLICE – Marceli Świech kl. VI;

            Napis ‘13th Street’ (13 ulica – kanał TV z kryminałami) – Konrad Kowalski;

            Techniczna pomoc w przygotowaniu wystawy: Katarzyna Winiarek, Nikola Koćwin i Małgorzata Zalas.

            https://www.facebook.com/100008493701127/videos/vb.100008493701127/1964603587166079/?type=2&theater&notif_t=video_processed&notif_id=1538135995732517 

              

              

              

              

              

              

              

             

                                                                                   Opracowanie mgr Łukasz Czuryłło

          • Europejski Dzień Języków

          •             Europejski Dzień Języków

                    Dnia 2 października 2018 roku z okazji Europejskiego  Dnia  Języków, który  przypada  26 września uczniowie klasy VIII b PSP w Przedborzu, pod kierunkiem p. Ewy Woźniak, przygotowali przedstawienie pt.: „Do you speak English?”. Opowiedzieli o korzyściach, jakie niesie znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego. Przypomnieli  różne sposoby uczenia się języka obcego. Przybliżyli angielski zwyczaj picia herbaty o godzinie 17 i wiele innych faktów dotyczących Wielkiej Brytanii i języka angielskiego.

                   Wykazali się znajomością języka angielskiego w dwóch  scenkach teatralnych: „Stone soup” i „Spotkanie z obcokrajowcem” oraz w piosenkach „Lemon tree” i „Don’t worry, be happy”. Pojawiło się też kilka dowcipów o uczeniu się , nie tylko angielskiego. A na koniec wszyscy mogli nauczyć się magicznego słowa „dziękuję” w kilku obcych językach, np.: w chorwackim ’ Hvala’ czy w portugalskim ‘obrigado’.

          • V Rajd Rodzinny wokół Żarnowa

          • Dnia 29 września 2018r. 21 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunkami: p. Justyną Nicoś i p. I. Motyką z SKKT-PTTK istniejącego  przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu wzięła udział w V Rajdzie Rodzinnym wokół Żarnowa. Rajd ten został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiej Akcji PTTK – Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna.  Miejscem spotkania turystów był plac szkolny przy Szkole Podstawowej w Żarnowie. Na starcie pojawiło się około 100 młodych turystów reprezentujących szkolne koła PTTK z Miedznej Drewnianej, Radomska, Przedborza i Żarnowa. Po krótkim powitaniu przez prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego, wyruszyliśmy na 5-ciokilometrową trasę rajdową wiodącą przez miejscowości: Trojanowice i Topolice. Wędrującym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, która wpływała także na dobre samopoczucie turystów.  Metą naszego rajdu był Dom Kultury w Żarnowie. Na miejscu czekała na nas słodka niespodzianka i drobne upominki dla wszystkich uczestników. Po krótkim odpoczynku, organizatorzy podsumowali rajd, rozdali nagrody dla najliczniejszych rodzin biorących udział w rajdzie oraz dyplomy uczestnictwa dla drużyn. Na zakończenie rajdu wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali kilka piosenek patriotycznych w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.