Program ekologiczny
,,W przyjaźni ze środowiskiem”- realizacja.
Realizację programu rozpoczęłam od zapoznania uczniów klas czwartych ze sposobami poznawania i dokumentowania wybranych obiektów i zjawisk przyrodniczych. Omówione zostały zagadnienia związane z tym, co to jest obserwacja i doświadczenie przyrodnicze, jak również w jaki sposób zobaczyć to , co niewidoczne gołym okiem. Dzieci zapoznały się z budową mikroskopu i prowadziły obserwacje mikroskopowe.
17 września uczniowie wszystkich klas czwartych odbyli wycieczkę do Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych. Poznały formy ochrony przyrody, uczyły się rozpoznawać gatunki drzew występujące w naszym parku krajobrazowym, rozpoznawać tropy zwierząt. Działania warsztatowe udokumentowały również na zajęciach przedmiotowych, pisząc relacje z wizyty.






Klasa szósta ,,a” wykonała makietę pt. ,,Ochrona przyrody”- zamieszczoną na tablicy w holu szkolnym , a klasa szósta ,,b” tablicę w klasopracowni o formach ochrony przyrody w Przedborskim Parku Krajobrazowym.


Podczas zajęć z przyrody uczniowie klas szóstych prezentowali referaty na temat form ochrony przyrody w Przedborzu i okolicy.
Na zajęciach dodatkowych dyskutowali na temat, czy istnieje potrzeba ochrony unikatowych gatunków roślin i zwierząt, jakie formy ochrony stosuje się na naszym terenie. Uczniowie zastanawiali się nad problemem ,,Zdrowy las, czy dzikie wysypisko”, czy w związku z dużą ilością zbiorowisk leśnych jest potrzeba sadzić lasy na naszym terenie?
Klasa piąta spotkała się z leśnikami. Dzieci rozmawiały o potrzebie zalesiania, o funkcjach lasu, o sposobach pielęgnacji drzew. Teoretycznie uczyły się sadzić las i poznały fazy wzrostu drzewostanu. Interesowały się zagadnieniem łowiectwa w naszych lasach. Ze spotkania sporządziły kartę spostrzeżeń.





W październiku na zajęciach dodatkowych uczniowie dowiedzieli się ,c o to jest skala porostowa. Próbowali oceniać stan środowiska w oparciu o występowanie różnych gatunków porostów. Uczeń Grzegorz Sommerfeld przygotował prezentację o porostach występujących w naszych lasach ,,Porosty-organizmy symbiotyczne”. Prezentacja będzie wykorzystywana na zajęciach przyrody jako pomoc dydaktyczna.
Uczniowie klas szóstych i piątych monitorowali najbliższe środowisko, szukając miejsc zadbanych (zdrowych) i miejsc zanieczyszczonych ( chorych). Wykonane zdjęci posłużyły do zrobienia wystawki takich miejsc.

W listopadzie uczniowie klasy piątej i czwartej przeprowadzili sondę wśród mieszkańców na temat ,,Jak radzimy sobie z odpadami?” na podstawie zebranych notatek , ankiet ocenili stan porządku w naszym mieście. Badali czystość powietrza, wody i gleby ( z wykorzystaniem zestawów badawczo –doświadczalnych).
Grupa dzieci odwiedziła miejscową oczyszczalnię ścieków. Przeprowadziły wywiad z pracownikami. Rozmawiały o stanie czystości rzeki Pilicy , procesie oczyszczania ścieków spływających do oczyszczalni. Sporządziły kartę informacji. Obejrzały film o pracy oczyszczalni w Piotrkowie Trybunalskim.









Uczniowie klasy V b opracowali prezentację na temat ,,Czy grozi nam kolejny potop-czyli skutki efektu cieplarnianego”. Posłuży ona jako pomoc dydaktyczna.
Klasy IV ,V ,VI oglądały film z zakresu edukacji ekologicznej pt. ,,Segregacja odpadów w gospodarstwie domowym”. Wykonały ulotki zachęcające do segregowania odpadów.

Zdulska Barbara