Dnia 7 grudnia Koło Małego Wolontariatu uczestniczyło w akcji charytatywnej ”Pomóżmy dzieciom przetrwać zimę”. Przeprowadzona została ona przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu. Akcja ta polegała na zbiórce żywności w przedborskich marketach spożywczych.
Aktualności
Pomóżmy dzieciom przetrwać zimę
Mikołajkowy Turniej Siatkarski
Dnia 6 grudnia 2013r. w naszej szkole jak co roku odbył się Mikołajkowy Turniej w piłkę siatkową. W rozgrywkach wzięły udział wszystkie klasy. Mecze rozgrywały się w trzech kategoriach wiekowych, oddzielnie dziewczyny i chłopcy. Wszystkie drużyny nagrodzone zostały dyplomami wręczonymi przez panią dyrektor Grażynę Strojkowską. Podczas trwania turnieju odwiedził zawodników Święty Mikołaj.
KL I dziewczęta KL I chłopcy
I miejsce –IA I miejsce – IB
II miejsce –IC II miejsce –IA
III miejsce –IB III miejsce –IC
KL II dziewczęta KL II chłopcy
I miejsce –IIA I miejsce –IIC
II miejsce –IIC II miejsce –IIB
III miejsce –IIB III miejsce –IIA
KL III dziewczęta KL III chłopcy
I miejsce –IIIB I miejsce –IIIB
II miejsce – IIIC II miejsce – IIIA
III miejsce –IIIA III miejsce –IIIC
IV miejsce –IIID IV miejsce -IIID
Wizyta Świętego Mikołaja
Dnia 6 grudnia 2013r. naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Przyniósł pełen wór słodkości, obdarowując wszystkich: małych i dużych. Wizyta Mikołaja przyniosła wiele radości szczególnie najmłodszym dzieciom, które odwdzięczały się wierszykami i piosenkami.
Dzień Wolontariatu
Dnia 5 grudnia 2013 roku obchodziliśmy Dzień Wolontariatu. W naszej szkole od wielu lat działa Koło Małego Wolontariusza. Ola, Kasia, Klaudia, Natalia, Paulina, Kinga, Mateusz i Mateusz przez cały rok niosą pomoc słabszym i potrzebującym. Pamiętamy, że praca wolontariusza to źródło nadziei i dobroci.
Cyrk ,,Heca" w szkole
Cyrk ,,Heca" w szkole
W czwartkowy dzień 05.12.2013 roku przyjechał do naszej szkoły cyrk.
Przedstawienie cyrkowe obejrzeli uczniowie klas 0 – III. Było on bardzo atrakcyjne ze względu na bogactwo technik. Cyrkowcy zaprezentowali akrobatykę, żonglerkę piłkami, obręczami, maczugami, kije, hula - hop, skakanki i wesołą klaunadę.
W ich programie była też iluzja i jazda na monocyklu. Dzieci chętnie brały udział w cyrkowych sztuczkach z klaunem.
Największą atrakcją była tresura pudla i dwa węże, które dzieci mogły dotknąć i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Rozbawieni uczniowie pożegnali cyrkowców ogromnymi brawami.
Dzień Wolontariusza
Dzień Wolontariusza
"Wolontariat jest spotkaniem dwóch rzeczywistości, podczas którego następuje wymiana skarbów. Skarbem może być uśmiech, ciepły głos, ciepłe bułki czy gazeta, opowieść z życia, rozmowa wesoła i poważniejsza, wspólne śpiewanie i milczenie.
Skarby mają to do siebie, że są bezcenne"W naszej szkole od wielu lat działa Koło Małego Wolontariusza – dzieci przez cały rok niosą pomoc słabszym i potrzebującym.
W dniu 5 grudnia w DZIEŃ WOLONTARIUSZA mówimy Oli, Kasi, Klaudii, Natalii, Paulinie, Kindze i Mateuszom D Z I Ę K U J Ę.
Pamiętamy, że praca wolontariusza to źródło nadziei i dobroci.
Wycieczka do Warszawy
Dnia 4 grudnia 2013r. odbyła się wycieczka do Warszawy, której celem było Centrum Nauki Kopernik. Samorząd Uczniowski ufundował wyjazd dla 10 osobowej grupy młodzieży z naszej szkoły, potrzebującej pomocy. Dzieci wróciły bardzo zadowolone i szczęśliwe.
Powiatowy Dzień Języków Obcych
4 grudnia młodzież z Klubu Europejskiego Dominka Osicka, Karolina Różycka, Weronika Dębska i Ewa Sommerfeld, Karolina Różycka, Magdalena Górska i Sylwia Sobańska wzięła udział w „Trzecim powiatowym dniu języków obcych”, organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomsku.
Młodzież zgłosiła swój udział w kilku konkursach, m. in.
Konkurs na najlepszą makietę budowli pochodzącej z krajów anglo–, niemiecko– i francuskojęzycznych, tu powstały nam dwie drużyny:
-pierwszą tworzyły Magda i Sylwia, dziewczynki wykonały makietę „Wieży Eifla”
-druga to Dominika i Karolina, które wykonały potężną makietę mostu „Tower Bridge”.
Konkurs na najładniejsze stoisko wraz z potrawą, w którym udział wzięły: Weronika, Dominika i Karolina. Ten konkurs polegał na przygotowaniu stoiska jednego z państw proponowanych przez organizatora, dziewczynki wybrały Anglię. Przygotowały mnóstwo atrakcji, które kojarzyły się z tym krajem, pochodziły z niego. Dodatkowo w ramach konkursu master chef, przygotowały kilka potraw charakterystycznych dla Anglii, którymi częstowały oglądających.
Kolejny konkurs polegał na odgadywaniu przedstawionych budowli i zabytków Europy. Tutaj reprezentowały nas Ewa, Dominika i Karolina.
Do zlotu przygotowywaliśmy się kilka tygodni wcześniej, bowiem niektóre konkursy tego od nas wymagały. Niestety mimo włożonego wysiłku nie udało się nam niczego wygrać. Mimo to była to dla nas doskonała zabawa.
Andrzejki
Dnia 28 listopada 2013r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki przeprowadzone przez Samorząd Uczniowski.
Jednym z punktów zabawy były maskotki, których zbiórka przeprowadzona została w naszej szkole w ramach akcji „Dzieci Dzieciom”. Dochód z maskotek przeznaczony zostanie na poczęstunek dla dzieci niepełnosprawnych z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy również „Gabinet Wróżb”, który cieszył się ogromnym powodzeniem, szczególnie wśród najmłodszych. Wróżki w swoich strojach pięknie się prezentowały, a gabinet zachwycał swoją pomysłowością. Kolejnym punktem zabawy był konkurs na najciekawsze przebranie – pomysłów było tak wiele, że jury miało problem z wyborem jednej klasy i dlatego obdarowano dyplomami uznania za pomysłowość wszystkie klasy od 0-III. Bufet obficie zaopatrzony cieszył się powodzeniem u małych i dużych. Zabawa trwała do godziny 21.00.
Święto Niepodległości
Dnia 11 listopada 2013r. poczty sztandarowe ze szkoły podstawowej i gimnazjum, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w uroczystościach związanych z rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Samorząd Uczniowski przygotował wiązankę, która została złożona pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY ALFIK 2013
27 listopada 2013 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym został przeprowadzony po raz kolejny jednoetapowy Ogólnopolski Konkurs Matematyczny ALFIK 2013. Była to jubileuszowa 20-ta edycja tego konkursu. W konkursie uczestniczyło 14 uczniów w tym: 7 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej i 7 uczniów z Publicznego Gimnazjum. Uczniowie pisali test konkursowy składający się z 30 zadań jednokrotnego wyboru z odpowiedziami A, B, C, D, E z których dokładnie jedna odpowiedź była prawidłowa z podziałem na grupy wiekowe. Test jednokrotnego wyboru zawierał 10 zadań za 3 punkty, 10 zadań za 4 punkty i 10 zadań za 5 punktów. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń odpowiednio otrzymał 3, 4 lub 5 punktów, za brak odpowiedzi 0 punktów, za błędną odpowiedź odejmowało się mu 0,25 punktów przeznaczonych na zadanie. Szkolnym koordynatorem tego konkursu był nauczyciel matematyki – Józef Cierniak, nauczyciele wspomagający to : Grzegorz Juzala i Sławomir Smolich. Ogólnopolski organizator konkursu Łowcy Talentów-Jersz zobowiązał się przekazać wyniki do szkół do 8 tygodni po jego przeprowadzeniu.
W konkursie uczestniczyli:
Szkoła Podstawowa
1. Martyna Juśkiewicz VA
2. Jakub Auguścik VB
3. Michał Łatacz VB
4. Grzegorz Sommerfeld VB
5. Jakub Włoch VB
6. Marta Poborska VIA
7. Wiktoria Chudy VIA
Gimnazjum
1. Agnieszka Grzegorczyk IA
2. Aleksandra Zasobniak IA
3. Dominika Deryło IC
4. Krzysztof Kowalczyk IC
5. Wiktoria Auguścik IIIC
6. Agata Gaj IIIC
7. Dominika Osicka IIIC
PARODIA ZEMSTY
PARODIA ZEMSTY
W dniu 8 listopada o godzinie 17.00 odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy III c naszego gimnazjum w reżyserii Pani D. Olejnik. Uczniowie zaprezentowali swój warsztat aktorski w sztuce „Parodia Zemsty” Aleksandra Fredry.
Więcej tutaj:
file:///C:/Users/Administrator/Desktop/840-mdkjuzfunkcjonuje.html
11 listopada
11 listopada - 95 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
11 listopada br. obchodziliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Obchody uroczystości tradycją lat ubiegłych rozpoczęły się przemarszem zebranych nauczycieli oraz reprezentacji uczniów i harcerzy ZSG w Przedborzu do kościoła parafialnego.
W kościele odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez Proboszcza Parafii Ks. Henryka Dziadczyka. Następnie odbył się patriotyczny przemarsz władz miejskich, przedstawicieli organizacji społecznych, szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańców miasta i gminy Przedbórz, przy akompaniamencie Przedborskiej Orkiestry Dętej, pod Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej oraz Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem, pod którymi delegacje złożyły kwiaty.
Edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna
22 listopada na scenie Miejskiego Domu Kultury, w ramach ogólnopolskiego programu promocji teatru „Teatr Polska” najmłodsi uczniowie obejrzeli spektakl familijny w reżyserii Agaty Biziuk pt. „Robale”. Spektakl opowiada o życiu tytułowych robali: dwóch turkuci, dwóch dżdżownic i kreta albinosa.
Przedstawienie zrealizowane w technice żywoplanowej i lalkowej zaprezentowali aktorzy z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Spektakl cieszył się ogromnym powodzeniem, sala była wypełniona po brzegi, całe rodziny uczestniczyły w tym projekcie.
Przed spektaklem uczniowie IV klasy szkoły podstawowej pod opieką nauczyciela przyrody Barbary Zdulskiej uczestniczyli w warsztatach teatralnych przygotowanych specjalnie dla nich.
Dla uczniów była to doskonała nauka poprzez zabawę. Aktorzy przemycili w trakcie warsztatów wiedzę i świadomość ekologiczną w elementarnym, przyswajalnym dla najmłodszego widza wymiarze.
Apel z okazji Święta Niepodległości
Apel z okazji Święta Niepodległości
Dnia 8. 11. 2013 r. o godz. 9.40 w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadziliśmy się - uczniowie i grono pedagogiczne - w hali sportowej.
Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor G. Strojkowska, która przypomniała cel, w jakim zebraliśmy się. Następnie zabrali głos uczniowie klas VI a i VI b, którzy przypomnieli dzieje naszego kraju od momentu I rozbioru Polski po odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Niektórzy z występujących mieli na sobie stroje nawiązujące do przedstawianych wydarzeń oraz odpowiednie rekwizyty. W hali, w centralnym miejscu zawisła tablica mówiąca o zbliżającym się święcie (wykonanie pani Małgorzata Juzala), mapa Polski w okresie zaborów i portret Józefa Piłsudskiego. Występ ubarwił chór szkolny pod kierunkiem pani Małgorzaty Błońskiej. Mogliśmy usłyszeć takie utwory, jak: "O mój rozmarynie", "Piechota", "Rota" i inne.
Całość trwała około 40 minut. Widzowie z zainteresowaniem śledzili to, co działo się na scenie. W hali panowała idealna cisza. Na koniec występujący otrzymali gromkie brawa. Pani dyrektor podziękowała szkolnym aktorom, chórzystom i nauczycielom, którzy przygotowali akademię - pani Małgorzacie Maliszewskiej i pani Joannie Rutowicz.
Festiwal Projektów Obywatelskich
W listopadzie 2013 r. młodzież działająca w Szkolnym Klubie Europejskim postanowiła wziąć udział w Festiwalu Projektów Obywatelskich. W ramach festiwalu dwie uczennice - Dominika Osicka i Wiktoria Auguścik wzięły udział w konkursie fotograficznym pod hasłem "Ja obywatel - moje prawa w Unii Europejskiej".
Celem głównym konkursu było przedstawienie siebie jako obywatela UE. Zaprezentowanie, jak młodzi obywatele Europy postrzegają swoje prawa i jak maja zamiar z nich korzystać.
Prace wysyłane były w kilku kategoriach, podróże, nauka, praca, przepływ towarów, lub inne związane z UE.
Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Tryb. oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Piotrkowie Tryb.
Organizatorem konkursu na terenie szkoły jest pani Sylwia Prymus.
XVII Rajd Niepodległości
Dnia 09.11.2013r. członkowie SKKT-PTTK istniejącego przy Zespole Szkolno- Gimnazjalnym w Przedborzu, uczestniczyli w Rajdzie Niepodległości. Rozpoczął się on w Końskich - przy Leśniczówce „Małachówka” o godz. 9.00. Na miejscu zbiórki prawie 130 osobową grupę z ośmiu szkolnych klubów PTTK powitał prezes oddziału PTTK w Żarnowie – pan Włodzimierz Szafiński. Następnie wyruszyliśmy na trasę rajdową, która wiodła ścieżką edukacyjną ”Wąsosz”, a póżniej szlakiem żółtym do Piekła-Gatniki. Tam zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek, podziwiając pomnik przyrody - znajdujący się na polanie pomiędzy miejscowościami Niebo i Piekło. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę do miejscowości Sielpia Wielka. Tam czekało na nas ognisko i pyszne kiełbaski. O godzinie 13.30 zgromadziliśmy się w sali, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie przedstawili montaż słowno-muzyczny dotyczący Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pan prezes Włodzimierz Szafiński podsumował rajd, wręczył legitymacje nowym członkom PTTK, dyplomy uczestnictwa dla szkół oraz wręczył odznaki turystyki pieszej: między innymi naszym członkom: Patrykowi, Pawłowi i Rafałowi – odznaki popularne.
Pokaz filmu
Dnia 8 listopada 2013 r. młodzież z Publicznego Gimnazjum uczestniczyła w pokazie filmu pt. „Wałęsa – człowiek z nadziei”.
Ponieważ znajomość faktów z tego okresu, wśród młodzieży jest nikła (tego okresu niestety nie omawia się już na tym etapie edukacji), młodzież z Klubu Europejskiego postanowiła wprowadzić oglądających w klimat „minionej epoki”. Kasia Nowicka i Olga Zbysz, przygotowały prelekcje będącą wstępem do projekcji filmu. W telegraficznym skrócie przybliżyły wszystkim najważniejsze wydarzenia z historii Polski z lat 1945 – 1989, skupiając się przede wszystkim na genezie „Solidarności: oraz postaci Lecha Wałęsy.
Jak wygląda świat pod ziemią?
Dnia 7 listopada 2013 roku odbyła się wycieczka do Kopalni Guido w Zabrzu. Zebraliśmy się na parkingu autobusowym przed naszą szkołą i wyruszyliśmy o godzinie 7:00. Na wycieczkę wybrali się uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum, łącznie osób 36. Funkcję opiekunów sprawowali: pan Wojciech Dziuba, pani Sylwia Prymus, Agnieszka Kawka oraz pani Barbara Francuz.
Do kopalni dojechaliśmy ok. godziny 10.50. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Podczas zwiedzania młodszą grupę poprowadziły panie: Prymus i Kawka, a starszą pan Dziuba i pani Francuz. Grupa pani Prymus weszła dziesięć minut wcześniej. Zaopatrzona została w białe kaski, a my niebieskie. Najpierw zjechaliśmy na głębokość 170m, a potem 320m. Oprowadzał nas bardzo miły przewodnik, który potrafił zaciekawić nas tematem kopalni. Pokazał nam maszyny jakie są używane w tej chwili oraz te, których używano w XIX wieku do wydobycia węgla. Zobaczyliśmy ekspozycję poświęconą Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, wystawę geologiczną, górniczych narzędzi, lamp, sprzętu ratunkowego. Poruszaliśmy się przez wykuty w skale przekop, a nawet przejechaliśmy się podwieszaną górniczą kolejką, dzięki czemu poczuliśmy się jak prawdziwi pracownicy kopalni. Poznaliśmy pracę górników, która bardzo różni się od naszych doczesnych wyobrażeń. Jechaliśmy windą górniczą, która cechuje się trzema poziomami. Dowiedzieliśmy się, że kolory kasków nie są przypadkowe, oznaczają one funkcję górnika w danej kopalni. Pierwsza grupa wyszła czterdzieści minut przed grupą drugą. Po trzech godzinach spędzonych pod ziemią wszyscy byli głodni więc wybraliśmy się do galerii Jurajskiej w Częstochowie, aby coś przekąsić. Kiedy wszyscy już byli najedzeni wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Przedborzu byliśmy ok. godziny 20:15.
Dzieci jak i nauczyciele są zadowoleni z wycieczki i miło ją wspominają. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych i nieznanych dotąd rzeczy. Mieliśmy możliwość zapoznania się z pracą górników, która wymaga wielkiego poświęcenia wynikającego z ciężkich warunków panujących w kopalni.
Ślubowanie klas pierwszych gimnazjum
W dniu 22 października 2013 roku w PG im. Jana Pawła II w Przedborzu odbyła się uroczystość przyjęcia do społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych. Przygotowaniem uroczystości zajął się Samorząd Uczniowski, a poprowadziła ją pani dyrektor Grażyna Strojkowska.
Po ślubowaniu złożonym przez uczniów na sztandar szkoły otrzymali oni pamiątkowe dyplomy potwierdzające, że są pełnoprawnymi uczniami naszego gimnazjum. Przedstawiciele samorządów klasowych klas pierwszych wręczyli pani dyrektor akt ślubowania potwierdzony własnoręcznymi podpisami jako zobowiązanie się do przestrzegania zasad i regulaminów naszej szkoły oraz godne jej reprezentowanie poza jej murami. Pierwszym godnym zauważenia czynem wychowanków gimnazjum noszącym imię wielkiego Polaka było przekazanie na ręce pani dyrektor kosza z własnoręcznie wykonanymi kartkami urodzinowymi dla chorej Oliwii w ramach ogólnopolskiej akcji „Pomóż spełnić Małe Wielkie Marzenie - wyślij kartkę na urodziny Oliwii”.
Do tradycji szkoły należy także październikowe wspomnienie naszego patrona, które w tym roku połączone zostało z uroczystością ślubowania klas pierwszych. Przedstawienie pod tytułem „Kawiarniane wspomnienia” przygotowali uczniowie klasy IC pod czujnym okiem pani Zofii Szafrańskiej i Lidii Wilk – wychowawczyni tejże klasy. Oprawą plastyczną zajęła się pani Małgorzata Morawiec i Justyna Nicoś. W treści przedstawienia ujęto poważne rozważania papieża Polaka, ale nie zabrakło też humorystycznych scenek z życia Jana Pawła II i jego ulubionych pieśni.
Archiwum Aktualności