Podziemne Królestwo Natury – Magia Jaskiń Krasowych
"Podziemne Królestwo Natury - Magia Jaskiń Krasowych"
Na szkolnym korytarzu można zobaczyć niezwykłe makiety dotyczące jaskiń krasowych.Ta wyjątkowa wystawa przygotowana przez uczniów klas piątych przybliża fascynujący świat jaskiń krasowych, o których uczniowie dowiedzieli się na lekcji geografii. Zachęcam do odwiedzenia wystawy i odkrycia tajemnic, które skrywa świat pod naszymi stopami.
Iwona Karbownik
10
Zaproszenie na Dzień Otwarty ZSP Przedbórz
Światowy Dzień Zespołu Downa
Pierwszy dzień wiosny to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności z kolegą w tym uczniowie klasy 1 b założyli kolorowe skarpetki. Odbyło się wiele aktywności zwiększających świadomość i wiedzę o ludziach z zespołem Downa.Uczniowie oglądali piękny film pt.:,,Sara, mała księżniczka ", słuchali bajki ,, Kolorowe skarpetki", bawili się przy muzyce oraz wykonali książeczkę ,, Przyjaciele Olusia ", którą wręczyli klasowemu koledze.
Elżbieta Lizińczyk Magdalena Bernacka
6
Szkolna Liga Szachowa
Turnieje odbywają się on-line na platformie lichess.org – wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy. Wystarczy założyć konto na lichess.org i dołączyć do klubu SP Przedbórz. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz klasę. Kolejny turniej odbędzie się 31 marca o godzinie 19:00.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca uczniowie klasy 7b powitali wiosnę w wyjątkowy sposób. Z tej okazji odwiedziliśmy siedzibę Przedborskiego Parku Krajobrazowegoo, gdzie uczestniczyliśmy w interesującej prelekcji na temat budzącej się do życia przyrody. Dowiedzieliśmy się, jakie zmiany zachodzą w ekosystemie wraz z nadejściem wiosny oraz jakie gatunki roślin i zwierząt możemy spotkać o tej porze roku. Po prelekcji obejrzeliśmy inspirujący film przyrodniczy, który jeszcze bardziej przybliżył nam piękno budzącej się natury. Następnie wyruszyliśmy na spacer edukacyjny w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny. Wśród nich dostrzegliśmy m.in. przebiśniegi, pąki na drzewach oraz pierwsze owady pojawiające się po zimowym uśpieniu. To był niezwykle ciekawy i pouczający dzień, który pozwolił nam nie tylko lepiej poznać przyrodę, ale także spędzić czas na świeżym powietrzu i cieszyć się nadejściem nowej pory roku. Dziękujemy pracownikom PPK w Przedborzu.
Opr.i zdj. Iwona Karbownik
1
Światowy Dzień Wody – dbajmy o każdą kroplę!
Światowy Dzień Wody – dbajmy o każdą kroplę! 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody – to doskonała okazja, by zastanowić się, jak ważna jest dla nas woda i jak możemy lepiej nią gospodarować. Dostęp do czystej wody to wciąż wyzwanie dla milionów ludzi na świecie, dlatego warto pamiętać o jej oszczędzaniu i świadomym użytkowaniu na co dzień. Jednym ze sposobów na ograniczenie marnowania wody i plastiku jest korzystanie z butelki z filtrem. To świetna alternatywa dla jednorazowych butelek, ponieważ pozwala pić czystą wodę prosto z kranu, redukując ilość plastikowych odpadów. Filtry skutecznie usuwają zanieczyszczenia i poprawiają smak wody, dzięki czemu możemy dbać zarówno o zdrowie, jak i środowisko. Uczniowe klasy 7b obejrzeli na ten temat film i zrobili gazetkę. Każdy ma wpływ na przyszłość naszej planety – pamiętajmy, że każda kropla się liczy!
Iwona Karbownik
1
Pierwszy Dzień Wiosny
- 6
Młodzi badacze w akcji - badanie jakości wody Zalewu Przedborskiego
- 10
Dzień Bezpiecznego Internetu
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach szeregu zajęć edukacyjnych, kampanii informacyjnych, konkursów.Agnieszka Kawka
Poznajemy zawody – radca prawny.
We wtorek 18 marca br. odbyło się spotkanie młodzieży klas 7 i 8 z radcą prawnym, panem Tomaszem Nowickim, który opowiedział o swoim zawodzie, pracy, obowiązkach, wyzwaniach zawodowych oraz możliwościach, które daje ta profesja. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań
zawodoznawczych, których celem jest poszerzenie wiedzy młodzieży o pracy ludzi różnych zawodów
i różnych ścieżkach kariery, organizowanych przez szkolnego doradcę zawodowego - panią Halinę Mikuszewską.
Tekst: H.Mikuszewska
Zdjęcia: J.Bociek, K.Pawlik, PSP Przedbórz
3
Bolesław Chrobry - Gratulacje - Klasa 5B
Bolesław Chrobry - Gratulacje - klasa 8A
Bolesław Chrobry - Gratulacje - klasa 0A i 0B
XXIV Edycja Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” 2024/2025
Dnia 13 marca 2025 r. odbył się III etap( Parkowy) XXIV Edycji Konkursu” Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski „2024/2025 w Publicznej Szkole Podstawowej w Przedborzu. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę w składzie: Aleksandra Zawada, Kozłowska Kaja, Szymanowska Helena, zajęli II miejsce. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Barbara Kraś
2
Noc Sów 2025- spotkanie z tajemniczymi mistrzami kamuflażu
Noc sów to wyjątkowe wydarzenie edukacyjne organizowane przez stowarzyszenie Jestem na pTAK! Poświęcone fascynującemu światu sów – ptaków owianych aurą tajemnicy i symbolizujących mądrość. Tegoroczna edycja odbyła się w Przedborskim Parku Krajobrazowym 14 marca 2025 r., przyciągając miłośników przyrody i ornitologii na zaproszenie Dyrektora Parku- p. Dariusza Sommerfelda.W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy 4B Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu pod opieką nauczycieli p. Barbary Kraś i p. Iwony Karbownik oraz p. dyrektor Grażyny Strojkowskiej.
Do grupy dołączyli również zaproszeni goście, dzielący wspólną pasję do przyrody i chęć zgłębiania jej tajemnic. Uczestnicy mieli okazję zagłębić się w niezwykły świat tych skrytych mieszkańców lasów, dzięki pasjonującej prelekcji p. Damiana Kuzdaka oraz projekcji filmu o sowach.Choć nie udało się wyruszyć w teren ze względu na warunki pogodowe, to i tak spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu cennych informacji i rozbudziło zainteresowanie tymi ciekawymi ptakami.
Spotkanie było także przypomnieniem, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Sowy choć świetnie przystosowane do życia wśród ludzi, wciąż borykają się z wieloma zagrożeniami – utratą siedlisk, zanieczyszczeniem czy działalnością człowieka. Każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony, dbając o przyrodę w swoim otoczeniu. Czasem wystarczy tak niewiele- pozostawienie starego drtzewa, unikanie stosowania pestycydów, czy zawieszenie budki lęgowej- by pomóc tym niezwykłym ptakom przetrwać. Bo troska o sowy to troska o przyrodę, której jesteśmy częścią.
Barbara Kraś
15
Warsztaty biologiczne - Poznajemy świat owadów
- 7
Biologia - to lubię!
Powstanie 44 - rekonstrukcja historyczna w naszej szkole
W dniu 14 marca 2025 r. w naszej szkole zorganizowana została rekonstrukcja historyczna na temat „Powstania 44” .
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Rekonstrukto, których już po raz kolejny miałam okazję gościć w naszej szkole, tym razem przybliżyli publiczności - czyli naszym uczniom bezpieczne repliki sprzętu bojowego
i wyposażenia używane podczas Powstania Warszawskiego. Uczniowie zaangażowani w zajęcia byli powstańcami, sanitariuszkami, mogli bezpośrednio poczuć klimat powstańczej Warszawy. Przeszli szkolenie wojskowe, ratowali życie rannych kolegów, a wszystko to, by zrozumieć jak wyglądało życie codzienne w tym trudnym powstańczym okresie.Organizator spotkania - Sylwia Prymus
64
„Międzynarodowy Dzień Liczby Pi”
14 marca obchodzony jest "Międzynarodowy Dzień Liczby Pi”.
Z tej okazji uczniowie klasy 8a i 4b obejrzeli film ukazujący genezę powstania ludolfiny
oraz najważniejsze fakty i ciekawostki jej dotyczące. Uczniowie klasy 8a przygotowali plakaty liczby Pi, wzięli udział w quizie wiedzy o liczbie Pi, a ramach korelacji matematyki
z językiem polskim odbył się także konkurs na napisanie jak największej liczby wyrazów rozpoczynających się od liter ,,pi”.
Uczniowie klasy czwartej z wielkim zaangażowaniem okrywali magię liczby Pi poprzez kolorowanie, które łączyło matematykę z zabawą i twórczością.
Młodzież bardzo chętnie wzięła udział w tym wydarzeniu, co potwierdza fakt, że matematyka nie musi być ani trudna, ani nudna, że może być zabawą oraz wyzwaniem dla młodych pokoleń.
Monika Sarna3
Warsztaty biologiczne – "Podróż do wnętrza komórki"
Podczas zajęć warsztatowych z biologii uczniowie klasy V B mieli okazję wcielić się w rolę młodych naukowców. W ramach ćwiczeń wykonali modele komórek – zarówno roślinnych, zwierzęcych, grzybowych i bakterii. Celem warsztatów było lepsze zrozumienie budowy komórek oraz funkcji poszczególnych organelli. Uczniowie, pracując w grupach, wykorzystali różnorodne materiały plastyczne, co nie tylko pobudziło ich kreatywność, ale także ułatwiło zrozumienie struktury i funkcji komórek w przystępny sposób. Dzięki temu nauka stała się nie tylko efektywna, ale i ciekawa!
Barbara Kraś
1