• Akademia

     •         Dnia 10 listopada 2023 roku społeczność  naszej szkoły uczestniczyła w akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt.: „Lekcja historii- 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” przygotowanej przez klasy Vb i VI b oraz chór szkolny pod opieką pań: Ewy Woźniak, Małgorzaty Morawiec i Wioletty Mieruszyńskiej.

            Uczniowie zaprezentowali pieśni i wiersze patriotyczne wplecione w plan lekcji szkolnej opowiadającej o sytuacji Polski z roku 1918. Jedną z przypomnianych  postaci był marszałek Józef Piłsudski, który spotkał się z nauczycielką i uczniami.  Poniżej fotorelacja.

     • Kino sferyczne Magiczny Globus

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przedborzu z klas 4-8 mieli okazję przenieść się w czasie  i obserwować, jak powstawał Wszechświat, nasza planeta Ziemia od wielkiego wybuchu i jak kształtowało się życie. A wszystko to dzięki Kinu Sferycznemu, które zawitało do naszej szkoły. Uczniowie oglądali film pt. Historia Ziemi w specjalnym namiocie w kształcie kopuły wyświetlany w najnowszej technologii 360 0 . Była to wspaniała przygoda i dobrze spędzony czas, a wiadomości nabyte w tym czasie zostaną wykorzystane na lekcjach biologii i geografii.

                                                                                                                                   

      Barbara Kraś

     • 14 listopada - Dzień Czystego Powietrza to niezwykła data w ekologicznym kalendarzu

     • Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska niestety należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze.

      Fundacja Ekologiczna ARKA była pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.

      Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 roku i ciągle jest wiele do zrobienia.


      Działaj wspólnie! Czy wiesz, że...

      Polski obywatel z powodu zanieczyszczeń powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia.
      • W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Piece te są przestarzałe
      j nieefektywne. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca!
      • W Polsce brakuje norm jakości węgla przeznaczonego do spalania. Nie ma też żadnych standardów emisji dla eksploatowanych kotłów i pieców o mocy poniżej 1 MW ani systemu nadzoru jakości ich produkcji.

      Dzieci są bardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza, a dorastanie w zanieczyszczonym środowisku może odbić się na ich dorosłym życiu.
      • Wszyscy odczujemy skutki oddychania zatrutym powietrzem, ale do grupy zwiększonego ryzyka należą: dzieci, osoby starsze, których odporność z wiekiem obniża się oraz ludzie, którzy cierpią na różnorodne schorzenia układu krążenia i oddechowego, ponieważ oddychanie smogiem nasila objawy chorób z którymi się zmagają.

      Wobec tylu wyzwań zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza, by zwrócić uwagę wszystkich na problem smogu i ekologicznego ogrzewania. Zapraszam do obejrzenia stworzonej przez uczniów wystawy prac i gazetki szkolnej na górnym korytarzu w części gimnazjalnej, a także w sali, w której odbywa się lekcja geografii. Szczególne podziękowania za zaangażowanie w akcję płyną do: Małgorzaty Woźniak, Leny Jędrzejczyk, Leny Matuszczyk, Adama Szymczyka, Mikołaja Szymczyka, Aleksandra Kozłowskiego, Marii Skowron, Szymona Syndybał, Bartosza Szczygła, Jakuba Wołczyka, Bartosza Karbownika, Artura Młynarczyka, Igora Kałuzińskiego, Aleksandry Zawada, Mai Skowron, Igi Jędrzejczyk, Kornelii Rutowicz, Sary Stacherskiej.

      Dobra robota!

      Z ekologicznym pozdrowieniem w imieniu całej społeczności PSP w Przedborzu koordynatorka akcji Iwona Karbownik.

     • Cmentarze, mogiły...

     • Według słowników, cmentarz – to miejsce wydzielone do pochówku zmarłych, to miejsce ich wiecznego spoczynku. Na kształt i usytuowanie cmentarza miała zawsze wpływ tradycja religijna, obrzędowość danej grupy narodowej, względy sanitarne, położenie, skład lokalnej społeczności itp.
      Cmentarze katolickie w Polsce od zarania wieków były traktowane jako miejsca uświęcone i miejsca kultu. W kraju tak tradycyjnie katolickim, i tolerancyjnym na inne religie jak Polska, każdy cmentarz był pod opieką danej społeczności wiernych, każdy wierzący widział w nim obiekt sakralny – któremu należał się szczególny szacunek i troska.

      Ale jak wyglądają dzisiaj cmentarze innych wyznań? Albowiem wiele nekropolii przestało istnieć, wiele przetrwało w stanie szczątkowym. A wreszcie wiele tego typu obiektów odkrywa się, często przypadkowo do dnia dzisiejszego. Niewątpliwie znaczny wpływ na stan obecny tych miejsc miała zawierucha ostatniej wojny, kiedy to miliony ludzi zostało oderwanych od własnych korzeni. Szczególnie ucierpiały małe wiejskie cmentarze ewangelickie, oraz cmentarze żydowskie w małych miasteczkach i na odludziu. Te obiekty które pozostały stanowią cenną pamiątkę i materiał naukowy dotyczący przeszłości i pozostałości kultury materialnej, po wielu pokoleniach mniejszości narodowych zamieszkujących nasze ziemie.

      Warto tu wspomnieć o wieloletnim zaangażowaniu pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego w porządkowaniu i odnawianiu cmentarzy mniejszości narodowych, o przywracaniu historycznych miejsc pamięci narodowej czy opieki nad nimi.

      W to działanie włączyli się nasi uczniowie z klasy 7b wraz z opiekunami Panią Justyną Nicoś, Iwoną Karbownik i przedstawicielami Przedborskiego Parku Krajobrazowego odwiedzając cmentarz ewangelicki w Przedborzu i cmentarz żydowski.


      Opracowała Iwona Karbownik

       

     • 6 Bieg Niepodległości

     • Prawie 120 uczniów przybyło 10 listopada do Parku Tadeusz Kościuszki, aby uczcić sportowym wysiłkiem 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem biegu był Urząd Miejski w Przedborzu, Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Liceum Ogólnokształcące. Dla wszystkich biegaczy na mecie czekał słodki poczęstunek i gorąca herbata a dla najszybszych biegaczy piękne medale.  Bieg był podzielony na różne kategorie wiekowe a wyniki przedstawiają się następująco:

       

      klasy 4 - 5

      kategoria dziewcząt                                                                                          kategoria chłopców

      1. Helena Szymanowska  5 A                                                  1. Franciszek Dudkiewicz 4 A
      2.  Lena Zalas  4 B                                                                     2. Michał Scisłowicz  5 A
      3.  Klaudia Tham  4 A                                                               3.  Adam Szymczyk 5  A

      klasy 6 - 8

      kategoria dziewcząt                                                                                          kategoria chłopców

      1. Lena Mucha 7 B                                                                      1. Kacper Kowalski 8 A
      2. Patrycja Pawelak 6 B                                                              2. Kryspin Auguścik 7 B
      3. Weronika Auguścik 6 A                                                          3. Paweł Skowron 6 A

                

                                                               

       

       

     • PROJEKT MY TOWN (MOJE MIASTO)

     • W październiku uczniowe klasy 2B wykonali plakaty dotyczące tematyki „My Town”, czyli „Mojego Miasta”. Celem projektu było zaprezentowanie najczęściej występujących miejsc w swoim mieście. Uczniowie na dodatkowych zajęciach systematycznie wzbogacali słownictwo dotyczące miejsc w mieście oraz towarzyszących im konstrukcjach gramatycznych typu there is/there are. Miejsca w mieście zostały zaprezentowane na plakatach i opatrzone stosownymi podpisami w języku angielskim oraz wybranymi konstrukcjami gramatycznymi. Dominowały takie miejsca jak: biblioteka, supermarket, plac zabaw, kościół, piekarnia, posterunek policji czy też szkoła. Materiały wykorzystane do zrobienia prac zaskakiwały kreatywnością oraz wyobraźnią uczniów. Dzięki temu projektowi uczniowie usystematyzowali wiedzę poznaną na zajęciach z języka angielskiego oraz poszerzyli swoje słownictwo.

      Marcin Ryszka

     • PROJEKT FANTASY WORLDS (POSTACIE ZE ŚWIATA FANTAZJI)

     • W październiku 2023 r. uczniowie z klasy 3B wykonali plakaty o świecie fantazji. Każdy projekt posiadał wymyślone postaci ze świata fantazji, np. postać króla, królowej, księcia, księżniczki, rycerza, czarownicy, czarodzieja lub smoka, a każda ilustracja opatrzona została krótkim opisem w języku angielskim, wykorzystującym słownictwo i struktury z poznanego rozdziału.
      Uczniowie nie tylko wzorowali się na postaciach z podręcznika „Explore Treetops 3", ale i również na postaciach z bajek, książek i filmów. Materiały wykorzystane do zrobienia prac również zaskakiwały kreatywnością i wiedzą dotyczącą świata fantazji. Dzięki przygotowanym projektom uczniowie rozwinęli swoją wyobraźnię oraz usystematyzowali poznane struktury i słownictwo.

      Marcin Ryszka

     • Zajęcia przyrodnicze w Leśniczówce Bysiów

     • W dniu 3 listopada 2023 roku klasy I A i II A uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych organizowanych w Leśniczówce Bysiów. Zajęcia przeprowadzone przez panią Kingę wprowadziły dzieci w magiczny świat lasu. Uczniowie mieli okazję wykazać się swoją wiedzą, wspaniale radzili sobie z rozpoznawaniem mieszkańców lasu, a ponadto poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą darów lasu. Zajęcia zakończyły się ogniskiem i wspólną zabawą. Dziękujemy rodzicom klas 1A i 2A za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

     • Mój przyjaciel-pies czy kot ?

     •  Przygotowując się do akcji ,,Reszta dla psiaka i kociaka” dzieci z kl.0 próbowały ustalić, czy najlepszym przyjacielem człowieka jest pies czy kot?

       Z tej okazji dzieci wzięły udział w zajęciach na temat milusińskich czworonogów. Poznały rasy psów i kotów, dowiedziały się wiele ciekawostek o nich. Bardzo podobały się zorganizowane zabawy ruchowe min.: "Psi przewodnik", "Pieski do budy", "Liczymy kostki", Kotek pije mleczko”. Wszyscy opowiadali o swoich pupilach oraz obowiązkach związanych z posiadaniem psa czy kota. Kot i pies to pocieszne zwierzę, bardzo często spotykane w domu, jedne z ulubionych zwierzątek

      i pluszaków dzieci. Chętnie wykonali piękne prace plastyczne z użyciem: farb, kredek, kolorowego papieru. To był radosny dzień.

       Grażyna Włoch

     • KONKURS KLASOWY !!!! Góra Grosza!!!

     • Po raz XXIV w naszej szkole rozpoczynamy zbiórkę monet na "Górę Grosza".  Zebrane pieniądze przekażemy na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.

      Zbiórkę pieniędzy należy przeprowadzić indywidualnie w klasach w terminie od 1 listopada 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Następnie przeliczone pieniądze przekazujemy do koordynatora akcji pani Ilony Majkowskiej. 

      Wysyłka monet do organizatora akcji Towarzystwa Nasz Dom do 31 marca 2024 r.

      Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji, a zarazem do udziału w konkursie klasowym na największą ilość zebranych monet. Rozstrzygnięcie konkursu w marcu.

       

      Organizator: pedagog szkolny Ilona Majkowska

       

     • Śniadanie Daje Moc

     • Śniadanie Daje Moc, to akcja edukacyjna, która polega na zorganizowaniu w dniu 8 listopada w klasach 0-III szkół podstawowych, wspólnego śniadania i przekazaniu uczniom informacji o roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. W dniu dzisiejszym również nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej akcji, dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania oraz wspólnie z nauczycielami wykonali zdrowe, pożywne kanapki i sałatki z przyniesionych z domu produktów i warzyw co widać na zamieszczonych zdjęciach.

      Materiał przygotowała: szkolny koordynator oświaty zdrowotnej Marzanna Wtorek

     • Sprawozdanie z testu wiedzy na temat lektury „O psie, który jeździł koleją”  dla klas II -III

     • W ramach realizacji  obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 6 listopada został przeprowadzony test wiedzy na temat lektury „O psie, który jeździł koleją”  dla klas II - III. W czytelniczych zmaganiach wzięło udział 32 uczniów   z klas III.
      Największą ilość punktów zdobyli następujący uczniowie:

      - Aleksandra Pułas

      - Nina Górecka

      - Natalia Kobędza

      - Martyna Motyka

      - Iwo Szymanowski

      - Stanisław Mąkosa

      - Jan Migocki

      - Władysław Szymanek

      - Cezary Gaj

      - Oskar Brzozowski

      - Wiktor Kwiatkowski

       Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała organizatorka Monika Ilnicka

      Tytuł najlepszego czytelnika w miesiącu październiku wśród uczniów z klas II – III zdobył

      Marek Świerczyński – wypożyczonych 11 książek

      Tytuł najlepszego czytelnika w miesiącu październiku wśród uczniów z klas IV –VIII zdobyła

      Kornelia Rutowicz – wypożyczonych 7 książek

       

      Gratuluję:)

       

     • Podziękowanie

     • Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom PSP w Przedborzu za bezinteresowną pomoc i wsparcie dla Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Kamil II w Kodrębie.

     • Wyniki Powiatowego Konkursu Ekologicznego pn. „Mamy rady na odpady”

     • W tym roku przypada jubileuszowa, 30. edycja akcji „Sprzątanie świata”. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Radomsku zaprosiło uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu całego naszego powiatu do udziału w konkursie pn. „Mamy rady na odpady”.

      Celem konkursu było utrwalenie przez uczniów w ich życiu trwałych nawyków i zachowań dotyczących ekologicznego stylu życia oraz uaktywnienie do myślenia o przyszłości środowiska naturalnego i recyklingu – powtórnego wykorzystania odpadów.

      Taka postawa uczniów przyczynia się do świadomego dbania o środowisko, a przede wszystkim do ograniczenia ilości otaczających nas dzikich wysypisk śmieci.

      Igor Kałuziński otrzymał wyróżnienie.

       

      Gratulujemy sukcesu!

      Iwona Karbownik

       

     • Akcja „Pamiętamy” w naszej szkole

     • Akcja „Pamiętamy” w naszej szkole

       

               30 października 2023 r. uczniowie z klasy 5a i 7b wraz z wychowawcami: p. Sylwią Prymus, p. Tomaszem Małeckim oraz opiekunami p. Andrzejem Kaźmierczakiem i p. Rafałem Rabendą wzięli udział w akcji „Pamiętamy”.

       

      W jej ramach udaliśmy się na cmentarz katolicki w Przedborzu, aby posprzątać groby naszych zmarłych lokalnych bohaterów -uczestników powstań narodowych, wojny, lekarzy, odwiedziliśmy też Grób Nieznanego Żołnierza, jak również mogiły zmarłych już nauczycieli. Przy każdym zatrzymaliśmy się przez chwilę wspominając te osoby, zapaliliśmy też symboliczne znicze.

       

      Sylwia Prymus

     • Warsztaty ekologiczno-plastyczne Dary Ziemi

     • Warsztaty ekologiczno-plastyczne Dary Ziemi

      Dnia 24 października 2023 r. w Szkole Podstawowej w Przedborzu odbyły się Warsztaty ekologiczno-plastyczne Dary Ziemi przygotowane przez nauczycieli p. Barbarę Kraś, Małgorzatę Morawiec, Ewelinę Łabendowicz, Iwonę Karbownik, Sylwię Prymus i Wiolettę Mieruszyńską, w której uczestniczyli uczniowie klas piątych.
      W czasie warsztatów zostały zaprezentowane prace uczniów klas 4-8, które powstały z materiałów naturalnych „Darów Ziemi”. Celem, który nam przyświecał, była dbałość o nasze środowisko i zwrócenie uwagi na to, że można wykonywać takie piękne prace z surowców, które nie niszczą środowiska, a Twórcom pozwalają tworzyć te piękne cudeńka. Poprzez naszą wystawę chcieliśmy zwrócić uwagę na piękno przyrody, która nas otacza. Dlatego musimy podjąć starania, aby zachować to piękno dla przyszłych pokoleń. Chcemy uczyć poszanowania i odpowiedzialności, rozwijać wrażliwość i chęć działania na rzecz ochrony środowiska zgodnie z zasadą „Myśl globalnie działaj lokalnie”. Stąd nasza inicjatywa zachęcenia uczniów do tworzenia prac plastycznych z wykorzystaniem materiałów naturalnych, które po wykorzystaniu zostaną rozłożone przez bakterie i grzyby, a tym samym nie będą generowały większej ilości odpadów.
      Na nasze warsztaty zaprosiliśmy panią Katarynę Łuczyńską- dyrektor Muzeum Ludowego w Przedborzu, aby opowiedziała nam o działalności tej instytucji. Mieliśmy też okazję podziwiać piękne wytwory rękodzieła ludowego- eksponaty muzeum, które dawniej wykonywano z materiałów naturalnych. Tę część warsztatów zakończyły tańce ludowe i pieśni w wykonaniu uczniów klas trzecich i piątych.

      Pięknym podsumowaniem warsztatów było tworzenie prac plastycznych z naturalnych materiałów przez uczestników warsztatów- uczniów klas piątych. Układali oni zasuszone rośliny w papierowych koszyczkach, tworząc w ten sposób ciekawe kompozycje.  Był to wspaniale spędzony czas.

      Barbara Kraś

  • Logowanie

  • Godziny dzwonków

   Niedziela 23.06.2024
  • Librus Synergia
  • Nasze media społecznościowe

  • Biuletyn informacji publicznej
  • Fiszkoteka.pl