• Wycieczka do Żarek

     • 25.10.2023 uczniowie klas 2b i 3a uczestniczyli w wycieczce do Żarek. Wyprawę zorganizowały Panie Elżbieta Lizińczyk i Monika Wysocka. Program był bardzo obszerny i obejmował lekcję multimedialną w Muzeum w Starym Młynie, warsztaty w Manufakturze Słodyczy ,,Hokus Pokus'', zajęcia w etnopracowni zabawek oraz warsztaty kulinarne. Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieci świetnie się bawiły i jednocześnie wiele się nauczyły. Dowiedziały się jak powstaje mąka, poznały zawody ginące, miały okazję zabawić się w rzemieślnika wykonując drobne prace. Obserwowały proces wyrobu masy karmelowej, z której własnoręcznie uformowały lizaki, wykonały zabawki z siana oraz przygotowały pizzę pod kierunkiem szefa kuchni ,,Przystani Leśniów''. Ten wyjazd dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Drzewo to życie - prezentacja 🌲🌳

     • W kl. 3 a realizowany był projekt „Tajemnice lasu". Na jego zakończenie uczniowie przygotowali prezentację pt.: „Drzewo to życie" w formie multimedialnej i w formie plakatu. Zadaniem ucznia było zaprezentowanie przed grupą wybranego drzewa uwzględniając jego cechy charakterystyczne, korzyści dla gospodarki i zdrowia oraz ciekawostki. Niektórzy uczniowie wzbogacili swoje prezentacje o pokaz i degustację produktów pozyskiwanych z tego drzewa. Były to: syrop z sosny, świerka, klonu, woda brzozowa, ksylitol, herbata z liści brzozy oraz miód lipowy. Taki sposób pracy zachwycił uczniów, był dla nich nowym doświadczeniem w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.

      Elżbieta Lizińczyk

     • Poznajemy drzewa -kl.0-

     • Wycieczki przyrodnicze dostarczają wielu informacji o środowisku. W parku, na łące, na polu poznasz
      żyjące tam rośliny i zwierzęta.

      W październiku 6-latki wzięły udział w wycieczce w formie warsztatów ekologicznych,
      zorganizowanej na terenie parku w Przedborzu Celem zajęć przeprowadzonych przez pracownika
      Krajobrazowego Parku było przede wszystkim rozbudzanie ciekawości otaczającym światem, nabywanie
      odwagi w dociekaniu i zdobywaniu informacji, uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, zwrócenie
      uwagi na wygląd świata roślin i zwierząt w porze jesieni, a także poznawanie i rozróżnianie drzew
      iglastych i liściastych, poznawanie budowy drzew, kształtowanie umiejętności dostrzegania przyrody
      wszystkimi zmysłami: poprzez wzrok, słuch, dotyk, węch.
      Dzieci miały okazję obserwować piękną, jesienną przyrodę, wspaniale radziły sobie z rozpoznawaniem
      drzew iglastych i liściastych po ich liściach i owocach, zebrały kolorowe, dębowe i klonowe liście .
      Po powrocie do klasy zajęcia były kontynuowane, dzieci rysowały i malowały drzewa, wypełniały karty
      pracy, utrwalając zdobytą wiedzę.
      Grazyna Włoch

     • Podziękowanie dla FUNDACJI TROP

     • Składamy serdeczne podziękowanie FUNDACJI TROP WARSZAWA za przekazaną w
      darze naszej bibliotece książkę pt „ O kundelku, który nie znał drogi do domu”
      Jest to poruszająca w swej wymowie opowieść o kundelku która pokazuje, że psy
      potrzebują do swojego funkcjonowania nas – ludzi, z którymi mogą się spotkać „wzrokiem i sercem”. Takich osób, które je zauważą i nie zlekceważą ich potrzeb ani tego, co odczuwają. Takich, dzięki którym odnajdą one swoją drogę do domu. Ta wzruszająca opowieść edukuje dzieci w temacie empatii i uczy wrażliwości na zwierzęta.
      Zapraszam do biblioteki szkolnej :)

      Monika Ilnicka

     • VIII Edycja Akcji „Reszta dla psiaka i kociaka”.

     • Już od 2 listopada startujemy z VIII Edycją Akcji „ Reszta dla psiaki i kociaka”.

      Zachowania ludzi których psy nienawidzą, nieakceptowane zachowania. Rejestracja zwierząt, psa i kota.                                                 

       

      Zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły o przyłączenie się do naszej akcji. Na dolnym korytarzu będzie wyznaczone miejsce gdzie będzie można  zostawić karmę.  Klasy 0-III zachęcamy do klasowych zbiórek karmy. 30 listopada osoby zaangażowane w akcję przejdą po klasach i odbiorą karmę spisując ile kilogramów dana klasa zebrała.  W tym roku zbieramy karmę suchą i mokrą w puszkach.

      W ubiegłym roku udało nam się zebrać 200kg karmy, mamy nadzieję, iż w tym roku zbierzemy więcej. Liczymy na Was.

      Naszą akcją wspieramy radomszczańskie schronisko.

     • BohaterON – włącz historię! Podsumowanie projektu w naszej szkole

     • To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

      Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

      Za pośrednictwem kampanii promowane są  patriotyczne postawy i tożsamość narodowa w Polsce i poza jej granicami, a także tworzona jest wspólnota pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok. 

      Nasza szkoła już po raz czwarty przystąpiła do tej jakże szlachetnej akcji. Od połowy września 2023 r. do 19 października 2023 r. w klasach 4-8 odbywały się prelekcje na temat Postania Warszawskiego. Młodzież poznawała biogramy wybranych uczestników. W dowód wdzięczności uczniowie przygotowali ponad 100  laurek z podziękowaniem dla naszych bohaterów.

      Projekt zakończyłam z przytupem. Przy pomocy p. Marcina Ryszki nagrany został film z podziękowaniem dla powstańców. Na początku, zgodnie ze scenariuszem, przewodnicząca szkoły Aleksandra Zawada odczytała przyniesione przez powstańczych listonoszy - Zuzannę Grześkiewicz i Adama Nowaka życzenia dla powstańców, następnie Franciszek Czuryłło przepięknie zagrał na trąbce  piosenkę „Warszawskie dzieci”, a na zakończenie wszyscy uczniowie z klas 4-8, czyli 194 osób tę piosenkę zaśpiewało. Franek grając jeszcze raz na trąbce ten utwór z gracją i klasą zamknął nasz projekt.

               Sylwia Prymus

     • Wystawa prac dr Piotra Wypycha Drzewa w Krajobrazie...

     • Dnia 12 października 2023 r. odbyła się wystawa prac dr Piotra Wypycha pt. Drzewa w
      Krajobrazie... Miejskim Domu Kultury, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu pod opieką p. Barbary Kraś ip. Iwony Karbownik.
      Wystawę stanowiły zdjęcia drzew wykonane w technice podczerwieni. Zdjęcia przedstawiały pojedyncze i zbiorowe portrety drzew z terenu parków krajobrazowych województwa łódzkiego. Dokumentacja fotograficzna cennych drzew na przestrzeni lat umożliwia obserwowanie zmian stanu drzew oraz zmiany krajobrazu w czasie. Autor zachęcał młodych ludzi do podjęcia działań w terenie i doskonalenia technik fotografowania cennych przyrodniczo obiektów i nie tylko...

      Barbara Kraś
      Iwona Karbownik

     • Pasowanie na Zerówkowicza

     • Wielkim ołówkiem na naszym ramieniu
      Dziś będziemy pasowani
      Nasza pani uśmiechnięta
      Bo stajemy się uczniami!

      Pasowanie na Zerówkowicza

      Dzień 12 pażdziernika 2023 roku pozostanie na długo w pamięci
      dzieci z grupy 6 latków w Publicznej Szkole Podstawowej
      w Przedborzu. Właśnie tego dnia odbyła się ważna szkolna
      uroczystość – „Pasowanie na Zerówkowicza” połączona z
      poznaniem mieszkańców lasu w Bysiowie. Po krótkiej części
      artystycznej, w której starszaki zaprezentowały swoje umiejętności
      recytatorskie i wokalne , złożyły uroczyste ślubowanie. Pani
      wychowawczyni Grażyna Włoch dokonała uroczystego pasowania
      na zerówkowicza, kładąc na ramieniu każdego dziecka dużą
      kredkę. Na dziecięcych twarzach widać było powagę i dumę, że
      w tym dniu, oni są najważniejsi. Na pamiątkę tego wydarzenia
      każde dziecko otrzymało dyplom , odblaski i słodycze.
      To miłe spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz
      zaproszeniem na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
      Nowo pasowanym zerówkowiczom życzymy wielu sukcesów,
      nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w szkole!
      Grażyna Włoch

     • Wycieczka integracyjna – 4a,4b i 6b

     •        6 pażdziernika 2023 roku uczniowie klas 4a, 4b oraz 6bz paniami  Ewą Grabowską, Halliną Kruk, Marzanną Wtorek i Ewą Wożniak integrowali się na wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem była podróż po gwiazdozbiorach jesiennych w Planetarium. Jednym z nich jest  Kasjopeja, a za nią Plejady. Na lewo od Plejad leży Woźnica, gdy połączymy jego główne gwiazdy tworzy sześciokąt. A dalej wspaniała Droga Mleczna i wiele innych ciekawych gwiazd  na niebie.

            Następnie uczniowie uczyli się poprzez zabawę prowadząc pod kierunkiem chemika ciekawe doświadczenia z różnymi substancjami.

         Kolejnym punktem było Muzeum Kinematografii. Muzeum umożliwiło uczniom zapoznanie się z archiwalną aparaturą filmową, dokumentami życia filmowego, materialnymi obiektami związanymi z tworzeniem i funkcjonowaniem sztuki filmu fabularnego, dokumentalnego, oświatowego, animowanego, awangardowego, video i telewizji, programów filmowych, plakatów, scenografii, fotosów i pamiątek związanych z ludźmi kina. Nie zapomniano również o historii kina w Łodzi, eksponowane są m.in. programy kinowe, pamiątki związane z gwiazdami polskiej kinematografii czy kalendarium rozwoju sztuki srebrnego ekranu. Jednym z najważniejszych eksponatów jest jednak oryginalny i w pełni sprawny fotoplastikon, który zagrał w filmie Vabank.

           Wszyscy wrócili w dobrych humorach i czekają na następny wyjazd.

     • Profilaktyka - konkurs

     • W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł 2023" ogłaszam konkurs profilaktyczno-edukacyjny

      W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – KONKURS FOTOGRAFICZNY

      • Rodzaj konkursu: konkurs zespołowy.
      • Adresaci konkursu: uczniowie szkół podstawowych.
      • Zadanie konkursowe: zadaniem grupy konkursowej jest wykonanie zdjęcia, na którym zostanie przedstawione hasło konkursowe. Podczas oceny prac będzie promowane kreatywne, pomysłowe i nieoczywiste podejście do zadanego tematu.
      • Technika wykonania pracy: fotografia.
      • Cele konkursu: wzbudzenie wśród uczniów kreatywności, poszerzenie ich wiedzy, zachęcenie do pracy w grupie, nauka współpracy i kompromisów.
      • Termin nadsyłania prac: do 30 listopada 2023
      • Gdzie wysłać pracę: 1) na adres: Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych, ul. Grochowska 45a, 60-277 Poznań; 2) na adres e-mail: zdjecie@trzezwyumysl.pl"

      Zdjęcia - prace zespołowe można przynieść do pedagoga szkolnego do 27 listopada 2023 r., zostaną one wysłane zbiorowo.

      Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie.

      Ilona Majkowska

     • 10 października Światowy Dzień Drzewa

     • Dnia 10 października 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu świętowali Dzień Drzewa. Z tej okazji uczniowie klasy piątej wyruszyli pod opieką nauczycieli p. Barbary Kraś i Iwony Karbownik nad Przedborski Zalew na spotkanie z pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego. W plenerze odbyła się krótka prelekcja nt. Znaczenia drzew dla naszej planety, którą wygłosił p. Dariusz Sommerfeld. Uczniowie posadzili sadzonki drzew i krzewów, a następnie udali się do siedziby PPK. W miłej atmosferze podczas grillowania, uczniowie mieli okazje sprawdzić swoją wiedzę na temat gatunków drzew uczestnicząc w konkursach i zabawach. Piękne nagrody ufundowane przez pracowników parku były zachętą do dalszej pracy i podejmowania działań na rzecz przyrody.

      Historia i cel obchodów Dnia Drzewa

      Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce Święto Drzewa obchodzimy od 2002r. realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.

      Dzień Drzewa to coroczne święto, które ma na celu promowanie ochrony środowiska i wzmacnianie więzi między człowiekiem a przyrodą, zwiększenie świadomości na temat znaczenia drzew i lasów dla naszego środowiska i dobrobytu. Jest to też świetna okazja do podkreślenia roli, jaką każdy z nas może odegrać w ochronie przyrody poprzez sadzenie drzew, dbanie o istniejące lasy i odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Dzień Drzewa ma także na celu edukację, inspirację i zachęcenie do podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska w codziennym życiu.

      Znaczenie drzew

       Drzewa pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, wpływają na klimat, stanowią siedlisko i pożywienie dla licznych gatunków zwierząt. A to jedynie kilka z wielu niezwykłych właściwości drzew. Mają one istotne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia. O tym jak cenne może być drzewo, przekonał się każdy, kto skrył się przed skwarem w cieniu drzewa w upalny dzień.

      I ,Ty, możesz pomagać chronić naszą planetę sadząc drzewa!

              Barbara Kraś

       

     • DZIEŃ DRZEWA 🌳🌲

     • 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa.

       W tym dniu dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o tematyce ekologicznej i przyrodniczej.

       Poznały budowę i rodzaje drzew oraz dowiedziały się jak wielkie znaczenie mają drzewa dla człowieka, zwierząt i przyrody.

      Dzieci wykonały również zbiorową pracę plastyczno - techniczną pt. :

       ,, Drzewo ".

       Na koniec zajęć posadziły drzewka na placu szkolnym.

       

          Elżbieta Lizińczyk

         Halina Mikuszewska

     • Spotkanie profilaktyczne z policją

     • W dniu 29 września odbyło się w klasach 7A i 6A spotkanie z Panem dzielnicowym Andrzejem Wróblem, na którym został poruszony temat: "Konsekwencji prawnych czynów karalnych". Na pogodance profilaktycznej zostały poruszone również takie tematy jak: bezpieczeństwo w szkole i poza szkołą, cyberprzemoc - hejt, szanowanie mienia, odpowiedzialność za czyny karalne, również bezpieczna droga do szkoły - podstawowej zasady ruchu drogowego jako pieszego, rowerzysty i kierującego hulajnogą. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań prowadzącemu pogadankę.


      Pedagog szkolny - Ilona Majkowska

     • Bezpieczna droga do szkoły - spotkanie z policjantem

     • W dniu 20 września odbyły się pogadanki z Panem dzielnicowym Andrzejem Wróblem na temat "Bezpiecznej drogi do szkoły" w klasach 0A, 2A, 2B i 3A. Uczniom zostały przypomniane i utrwalone poznane znaki i zasady w ruchu drogowym. Poznali podstawowe zasady ruchu drogowego jako pieszy, jako rowerzysta (w co powinien być wyposażony każdy rower) i korzystający z hulajnogi.

       

      Organizator spotkania: Ilona Majkowska - pedagog szkolny

     • Biblioteka poleca

     • Bestsellerowa seria „Zaginione Miasta” – wznawiana, tłumaczona i sprzedawana w wielotysięcznych nakładach - wreszcie trafia do rąk czytelników naszej biblioteki.

      „Zaginione Miasta” to połączenie Alicji w Krainie Czarów, Władcy pierścieni i Harry’ego Pottera jednym słowem DOSKONAŁA ZABAWA.

      Zapraszam do biblioteki Monika Ilnicka

     • Dzień Jabłka i zdrowego żywienia w klasie I C

     • Głównym celem zajęć było popularyzowanie zalet tego owocu, jego wartości odżywczych, zachęcenie do spożywania owoców, warzyw, ich przetworów jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się. Dzieci prezentowały jabłka, omawiały ich budowę, wygląd, kształt, kolory. Wykonały szereg zadań tematycznych, rozwiązywały zagadki, lepiły jabłuszka z plasteliny, wykonały kolorowe owoce metodą wyklejanki z bibuły. Prace posłużyły do zrobienia makiety. Na koniec nauczyły się bezpiecznie posługiwać nożem i degustowały zdrowe owoce. Apetyt dopisał wszystkim.

                                                                                                                          Zdulska Barbara.

     • Spacer Edukacyjny - RAZEM DLA PRZYRODY

     • 7 października 2023 roku odbył się spacer edukacyjny RAZEM DLA PRZYRODY w ramach obchodów 35-lecia Przedborskiego Parku Krajobrazowego pod patronatem Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego.

      W otoczeniu szkoły zaproszeni goście: Pani Patrycja Szustakowska - zastępca dyrektora Departamentu Klimatu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Pani Katarzyna Krakowska – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Pan Piotr Wypych – kierownik Oddziału Nadpilicznych Parków Krajobrazowych oraz przedstawiciele seniorów i naszych uczniów wspólnie posadzili dwuodmianowa jabłoń – symbol województwa łódzkiego. Następnie podczas spaceru ścieżką przyrodniczo-historyczną im. Kazimierza Wielkiego kierownik PPK Dariusz Sommerfeld przedstawił ciekawostki historyczne Przedborza. Kolejnym etapem spotkania było sprzątanie nadpilicznych błoni.

      Program w/w wydarzenia w tak zacnym gronie zakończony został ogniskiem i konkursem pod wiatą przy siedzibie Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

                                                                                                                           Iwona Karbownik

     • Konkurs ekologiczny dla uczniów powiatu radomszczańskiego

     • W tym roku przypada jubileuszowa, 30-ta edycja akcji „Sprzątanie świata”. Starostwo Powiatowe w Radomsku, realizując jej założenia związane z kształtowaniem prawidłowych postaw proekologicznych, postanowiło aktywnie zaangażować się w promowanie działań związanych z racjonalną gospodarką odpadami.

      W związku z powyższym, serdecznie zaprasza uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu radomszczańskiego do udziału w konkursie „Mamy rady na odpady”.

       

      REGULAMIN KONKURSU „MAMY RADY NA ODPADY”

      ORGANIZOWANEGO PRZEZ POWIAT RADOMSZCZAŃSKI

       

      CELE KONKURSU:

      • kształtowanie postaw ekologicznych,

      • podnoszenie świadomości ekologicznej,

      • promocja działań związanych z racjonalną gospodarką odpadami,

      • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw odpowiedzialności za stan środowiska i segregację odpadów,

      • uaktywnienie do myślenia o przyszłości środowiska naturalnego i recyklingu –

      powtórnego wykorzystania odpadów,

      • podnoszenie wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony środowiska,

      • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień ekologicznych,

      • zrozumienie konieczności ochrony środowiska w miejscu zamieszkania,

      • tworzenie trwałych nawyków w zakresie ekologicznego stylu życia w domu, w szkole i najbliższym otoczeniu.

      ZASADY KONKURSU:

       

      1. Organizatorem tego konkursu adresowanego do dzieci i młodzieży klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu radomszczańskiego jest Starostwo Powiatowe w Radomsku.

      2. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

       

      I. Wykonanie pracy plastycznej, filmu (animacji) lub kolażu promującego tematykę właściwej gospodarki odpadami:

      - segregacji odpadów,

      - nadawania odpadom „drugiego życia”,

      - zapobiegania powstawaniu „dzikim wysypiskom”,

      - promowania postaw proekologicznych przyczyniających się do redukcji liczby wytwarzanych odpadów, takich jak np.:

      •stosowanie wielorazowych butelek filtrujących (zamiast butelek PET),

      •używania wielorazowych toreb materiałowych na zakupy (zamiast plastykowych reklamówek),

      •promowania ograniczenia ilości stosowanych opakowań (np. niepakowania wszystkich warzyw i owoców w plastykowe torebki podczas zakupów).

       

      II. Wykonanie pracy nt. „Zrób sam coś z niczego– zamień odpad w coś fajnego”

      Konkurs mający na celu pobudzenie kreatywności uczniów w połączeniu z zwiększeniem świadomości ekologicznej – w jego ramach należy wymyślić sposób wykorzystania wytwarzanych w domach odpadów, a następnie wcielić go w życie, tak aby nadać im „nowe życie” (może to być np. stworzenie elementu wystroju wnętrz, zabawek, przedmiotów codziennego użytku, elementów małej architektury ogrodowej).

      3. Każdy z uczestników konkursu może wykonać i zgłosić pracę wyłącznie w jednej z tych kategorii.

      4. Praca powinna być wykonana samodzielnie i indywidualnie.

      5. Zainteresowane udziałem w konkursie osoby proszone są o przesłanie pracy (jeżeli jest ona wykonana w formie elektronicznej) na adres e-mail: karbownik1@op.pl w terminie do dnia 20 października 2023 r. (w przypadku, gdy będzie to film proszę o udostępnienie linku umożliwiającego jego odtworzenie).

      6. W przypadku wykonania pracy plastycznej lub zgłoszenia w kategorii „Zrób sam coś z niczego– zamień odpad w coś fajnego” proszę o oddanie prac do Pani Iwony Karbownik i przesłanie czytelnych zdjęć wykonanej pracy oraz krótkiego jej opisu na adres e-mail: karbownik1@op.pl w terminie do dnia 20 października 2023 r.

       

      Powodzenia!!!

       

      Iwona Karbownik

  • Logowanie

  • Godziny dzwonków

   Niedziela 23.06.2024
  • Librus Synergia
  • Nasze media społecznościowe

  • Biuletyn informacji publicznej
  • Fiszkoteka.pl