Aktualności

          • Dzień Kobiet - klasa 0

          • Czwartek 8 marca w  klasie ZERO był bardzo miłym wydarzeniem. W tym dniu  uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet.  Wyrazem  pamięci  chłopców z klasy O, oprócz życzeń – były  piękne żółte tulipany. Dla wychowawczyni panowie również przygotowali kwiaty i coś słodkiego.

             

             

          • Zaprogramuj swoją przyszłość

          • Uczniowie klas I-III oraz Zerówki uczestniczyli w przygodzie z programowaniem w ramach projektu  edukacji cyfrowej „Zaprogramuj przyszłość”.  To projekt, dzięki któremu ponad 18 000 uczniów klas  z niewielkich miejscowości nauczyło się podstaw programowania i rozwinęło umiejętności cyfrowe w praktyce.
            Była to inicjatywa Fundacji Orange i Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania.

            To wszystko było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu 8 nauczycieli, którzy wzięli udział w programie szkoleniowym na temat edukacji cyfrowej w pracy z najmłodszymi uczniami. Uczestniczyli w warsztatach na żywo oraz webinariach  i programach  mentoringowych on-line. Dzięki temu są teraz przygotowani, by prowadzić ciekawe zajęcia kształcące kompetencje przyszłości swoich podopiecznych.

            Aby wykorzystać nową wiedzę w praktyce, szkoła otrzymała nowoczesne zestawy edukacyjne. Zawierały one roboty, zestawy mechatroniczne, tablety dla nauczycieli i uczniów przeznaczone do nauki programowania oraz maty do kodowania bez prądu.

            W projekcie wzięli udział nauczyciele:

            Marcin Ryszka

            Lucyna Orłowska

            Grażyna Włoch

            Monika Wysocka

            Halina Wilk

            Bożena Ryszka

            Anna Żak

            Elżbieta Lizińczyk

             

          • ,,Lekcja przyrody na żywo”

          • 6 marca 2019 r.uczniowie Publicznej  Szkoły Podstawowej

             im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu

             uczestniczyli w programie edukacyjnym

            ,,Lekcja przyrody na żywo”.

            Tematem  spotkania były płazy.

            Prowadzący zapoznali uczniów z zagadnieniami dotyczącymi systematyki , morfologii, fizjologii, sposobów rozmnażania się  oraz odżywiania się tych zwierząt. Dzieci poznały środowisko życia płazów, różnice w wyglądzie,  w wielkości osobników niedojrzałych oraz osobników dorosłych, ogoniastych i bezogonowych a nawet różnice w zachowaniu. Prowadząca wskazała również na różnice pomiędzy płazami, a gadami.

             Atutem była bezpośrednia obserwacja i bezpośredni kontakt ze zwierzętami pod okiem opiekuna. Możliwość obcowania ze zwierzętami pozwoliła przełamać  stereotypy, np. że płazy są zimne, śliskie, niemiłe… Dzieci najbardziej cieszyło to, że mogły dotykać zwierzęta i wiele decydowało się na poznawanie zwierząt przez  dotyk.

            Wśród prezentowanych płazów były:

             rzekotka drzewna, ropuchy, kumaki, maleńkie traszki i salamandry.

            Uczniowie zadawali dużo pytań, odważni dotykali zwierzęta , robili zdjęcia, dzielili się wrażeniami.

            Za ciekawą lekcję podziękowali  głośnymi oklaskami .

            Opracowanie - Zdulska Barbara

          • Mecz piłki siatkowej PGE SKRA BEŁACHTÓW — GKS KATOWICE

          • Uczniowie z PSP Przedbórz podczas wczorajszego meczu PGE SKRA BEŁACHTÓW — GKS KATOWICE zadebiutowali jako Eskorta Dziecięca . Bardzo szczęśliwi😁 i z wielką radością wykonali swoje zadanie. Po takim rozpoczęciu meczu🏐i wielkim dopingu naszej szkoły drużynie PGE SKRA nie pozostało nic innego , jak wygrać z zespołem GKS Katowice.
            Dziękujemy p. Natalii za możliwość zrealizowania dziecięcych marzeń.

            Tomasz Małecki

             

          • Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego Piłki Siatkowej 🏐Dziewcząt i Chłopców

          • Mistrzostwa Powiatu Radomszczańskiego Piłki Siatkowej 🏐Dziewcząt i Chłopców.

            W Radomsku dnia 06.03.2019 roku w hali sportowej odbyły się mecze finałowe powiatu radomszczańskiego w piłce siatkowej.
            Po meczach półfinałowych i awansie do finału naszej młodzieży przyszło zmierzyć się w finale z najlepszymi szkołami powiatu radomszczańskiego.
            Dziewczęta rywalizowały ze swoimi rówieśniczkami z Lgoty Wielkiej i Radomska. Po rozegranym turnieju dziewczęta z naszej szkoły zdobyły III miejsce.🏆🥉
            Chłopcy zaś zmagali się z rówieśnikami z Kamieńska i Kodręba. Po rozegranym turnieju chłopcy z naszej szkoły zdobyli
            II miejsce.🏆🥈
            Cały turniej był areną zmagań zawodniczek i zawodników. Nie zabrakło dopingu, który motywował do osiągania lepszych wyników podczas gry.

             

          • Program profilaktyki uzależnień "Antymina"

          • 4 marca 2019 r. uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjalnych (w sumie 294 osoby) wzięli udział w spektaklu profilaktycznym "Antymina - nie daj się wysterować na minę". Projekt stworzony przez Mirosława "Kolę" Kolczyka. Nie była to tylko pogadanka i teoretyczna wiedza z podręczników, lecz czytelnie opisane mechanizmy opowiedziane przez prowadzących na podstawie prawdziwych historii i własnych doświadczeń. Zagrożenia oraz fakty na temat popularnych dziś używek zostały przedstawione w sposób atrakcyjny i ciekawy. Płaszczyzną i narzędziem była muzyka rap - freestyle, która bardzo czytelnie i wprost pozwalała mówić na trudne tematy. Program spotkał się z pozytywnym odbiorem młodzieży i dał możliwość właściwych wyborów w przyszłości.

            Pedagog szkolny: Ilona Majkowska

          • Kampania społeczna "Dobrze cię widzieć"

          • Nasza szkoła bierze udział w kampanii „Dobrze cię widzieć”. 

            „Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.

            W ramach projektu:

            • Wszyscy uczniowie polskich szkół podstawowych otrzymają od organizatorów kamizelki odblaskowe.
            • W wybranych losowo szkołach zostaną zorganizowane zajęcia edukacyjne o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.
            • Zostanie przeprowadzona ogólnopolska kampania medialna uwrażliwiająca rodziców na problem odpowiedzialnego korzystania z dróg przez dzieci.
            • Zostały przygotowane scenariusze lekcji wychowawczych nt. bezpieczeństwa na drodze (do pobrania w zakładce na stronie)

            https://www.dobrzeciewidziec.org

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza . Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

            Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania - także dzięki staraniom IPN - Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby –  jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

            Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych składając kwiaty pod pomnikiem.

          • Eko Kuchnia

          • Uczniowie klas piątych Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu, 1 marca 2019 r. spotkali się z dietetykiem. Celem spotkania było promowanie zdrowego odżywiania.

             

          • „Bezpieczne ferie”


            Pod takim właśnie hasłem, już po raz czwarty, uczniowie klasy 5c szkoły podstawowej spotkali się z zaprzyjaźnionym młodszym aspirantem Andrzejem Wróblem z Komendy Policji w Przedborzu.

            Głównym celem naszego spotkania była prelekcja na temat bezpieczeństwa dzieci podczas zbliżających się ferii zimowych. Pan aspirant wytłumaczył nam jak postępować w sytuacjach kryzysowych i trudnych w jakich możemy się znaleźć, jak postępować, aby unikać zagrożeń życia i zdrowia oraz kiedy i kogo prosić o pomoc. Uczniowie zasypywali gościa pytaniami.  Dotyczyły one nie tylko bezpieczeństwa na drodze czy narciarskim stoku, ale również problemów w sieci, zachowań związanych z agresją słowną i niewłaściwymi gestami, które młodzież stosuje w stosunku do siebie. 

            Prelekcja na temat bezpieczeństwa przerodziła się w dyskusję pod hasłem „stop mowie nienawiści”. Myślę, że było to bardzo pouczające spotkanie, z którego uczestnicy wyciągną odpowiednie wnioski.

            Sylwia Prymus

          • Wyjazd na lodowisko OSIR w Bełchatowie

          • W lutym odbył się wyjazd na lodowisko OSIR w Bełchatowie  zorganizowany dla zerówki i klasy IV d . Naszymi opiekunami byli wychowawcy Anna Żak, Ewa Wożniak, Halina Kruk oraz kilku rodziców. Celem wycieczki było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportów zimowych i aktywnego stylu życia, integracja klas oraz oczywiście dobra zabawa. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Zmęczeni, ale wielce szczęśliwi, zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do domów ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć.

          • TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ AKADEMII PGE SKRY BEŁCHATÓW

          • TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ AKADEMII PGE SKRY BEŁCHATÓW🏐 owocował dziś w dużo emocji oraz miejscami na podium dla naszej szkoły. Spośród wielu szkół (12 szkół w kategorii dziewczęta i 10 szkół w kategorii chłopcy). Nasi Uczniowie zdobyli:

            II miejsce🏆🥈 Chłopcy
            III miejsce🏆🥉 Dziewczęta

            Gratuluję wszystkim i życzę wiele sukcesów.
            Dziękuję koledze Piotrkowi Trzeciakowi za pomoc w przygotowaniach i udział w turnieju, a wszystkim uczestnikom za walkę i ogrom emocji podczas całego turnieju.🏐

            Tomasz Małecki

          • Zimowe liczenie ptaków

          • Uczniowie PSP w Przedborzu wzięli  udział w organizowanej corocznie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków akcji zimowego liczenia ptaków . Zbiórka uczniów wraz z opiekunem Panią Barbarą Kraś oraz przedstawicieli Przedborskiego Parku Krajobrazowego nastąpiła przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Przedborzu 25 stycznia o godz. 9.00.
            Trasa spaceru i obserwacji ptaków: Szkoła Podstawowa w Przedborzu – park miejski – Majowa Góra.

             

          • XXII Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego - 26 stycznia 2019 r.

          • Uczniowie  naszej szkoły i innych szkolnych kół  turystycznych skupionych w Oddziale PTTK w Żarnowie  uczestniczyli w sobotę 23 stycznia 2019 r. w  XXII RAJDZIESZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

            5-kilometrowe przejście piesze rozpoczęło się przy Pomniku Poległych Powstańców Styczniowych w miejscowości Rożenek  od powitania uczestników przez Prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego oraz Wójta Gminy Aleksandrów pana Pawła Mamrota. Następnie przedstawiciele młodzieży biorącej udział w rajdzie złożyli wiązanki pod Pomnikiem i minutą ciszy wszyscy zebrani uczcili pamięć Poległych.  Po ustawieniu kolumny rajdowej, na czele której chłopcy nieśli flagi biało-czerwone i flagę PTTK,  około 200 osobowa grupa wyruszyła  na  trasęrajdu ,która prowadziła przez Borowiec, Dębową Górę do miejscowości Dąbrowa nad Czarną. Podczas drogi towarzyszyła nam ładna zimowa pogoda i piękne leśnewidoki. Meta rajdu to Szkoła Podstawowa w Dąbrowie nad Czarną. Po przybyciu wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani grochówką,a potem na sali gimnastycznej uczestniczyliśmy w uroczystej akademii przypominającej wydarzenia dotyczące Powstania Styczniowego . W trakcie trwania przedstawienia młodzież z poszczególnych szkolnych kół uczestniczyła w pisemnym konkursie wiedzy historycznej, w którym  wzięło udział 19 osób. Nagrodzono     5 osób,  Kacper Duda z naszej szkoły zajął 3 miejsce.Na zakończenie wręczono nagrody oraz dyplomy uczestnictwa dla poszczególnych grup rajdowych.Rajd jako forma czynnego wypoczynku, odbywający się w przepięknej zimowej scenerii spełnił swoje zadanie. Był sposobnością do poznania walorów turystycznych okolic Aleksandrowa. Opiekunowie: pani Justyna Nicoś, pan Wojciech Dziuba

          • Festiwal Poezji i Współczesnej Piosenki Niemieckiej i Angielskiej

          • Festiwal Poezji i Współczesnej Piosenki Niemieckiej i Angielskiej

             

            Dnia 22 stycznia 2019 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyła się  XVI edycja  Festiwalu Poezji i Współczesnej Piosenki Niemieckiej i Angielskiej

            Organizatorami  XVI edycji Festiwalu Poezji i Współczesnej Piosenki  Niemieckiej i Angielskiej byli  nauczyciele  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Radomsku.

                 Festiwal odbył się na etapie powiatowym i skierowany byl do uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych oraz 7 i 8 klas szkół podstawowych. Reprezentantami naszej szkoły były uczennice klasy 8b pod opieką Ewy Woźniak:

            -  Wiktoria Dziuba, która zaśpiewała piosenkę Miley Cyrus, Nothing Breaks Like A Heart (kategoria piosenka języku  angielskim);

            - Wiktoria Strzelczyk, która recytowała wiersz- Kenneth Slessor, Polarities (kategoria wiersz w języku angielskim);

                 Obydwie uczennice wykazały się znajomością jezyka angielskiego jak i odpowiednio umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Efektem czego było uzyskanie Wyróżnienia w kategorii - piosenka po angielsku przez  Wiktorię Dziubę.

            Gratulujemy!!!

            Oprac. Ewa Woźniak