
Dnia 30 maja 2015r. grupa młodzieży z SKKT-PTTK przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Przedborzu uczestniczyła w XVIII Rajdzie Brzegiem Pilicy.
Z Przedborza wyruszyliśmy busem w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego. Podczas drogi uczniowie klasy pierwszej: Wojciech Krakowiak i Artur Jędrzejczyk przedstawili nam informacje na temat najciekawszych atrakcji turystycznych, znajdujących się na terenie powiatu tomaszowskiego. Turystyka to jedna z alternatyw spędzania wolnego czasu bez nałogów.
Rajd rozpoczął się w Smardzewicach. Ponad 170 osób z różnych szkolnych kół PTTK zgromadziło się w Sanktuarium pw. Św. Anny w Smardzewicach. Jeden z ojców franciszkanów opowiedział nam historię kościoła oraz jego ołtarzy.
Następnie wyruszyliśmy na sześciokilometrową trasę rajdową, która wiodła przez Białą Górę (największa w kraju kopalnia piasku kwarcowego), Małe Groty leżące nad rzeką Pilicą, (dawniej duża jaskinia, dzisiaj niewielkie przęsło z białego piaskowca przylegające do wysokiego zbocza), Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła” ( wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie). Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę woda. Meta rajdu to Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Wszystkich rajdowiczów powitał pan dyrektor Skansenu Andrzej Kobalczyk, który przygotował dla nas poczęstunek oraz zaprosił do zwiedzenia muzeum. Następnie zostały wręczone nowe legitymacje i odznaki turystyki pieszej – dwie brązowe odznaki otrzymali nasi członkowie: Oliwia Kobędza i Artur Jędrzejczyk. Pan prezes Włodzimierz Szafiński przeprowadził konkurs rajdowy o rzece Pilicy, następnie zostały rozdane nagrody oraz dyplomy uczestnictwa dla poszczególnych klubów.
Około godziny 13.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
.jpg)






















































