W dniach od 10.04 do 12.04 2017 roku byliśmy na 3-dniowej wycieczce w Bukowcu który znajduje się na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiejw Sudetach Zachodnich. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas szóstych i czwartych naszej szkoły. Opiekunami uczniów były panie: Cieciura Henryka i Pardel Maria.
W pierwszy dzień pojechaliśmy do Kowar i tam zwiedzaliśmy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Naszą przewodniczką była pani Ania, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam bardzo dużo miniatur znanych budynków. Również usłyszeliśmy krótkie historie o każdym z nich. Między innymi zobaczyliśmy Bazylikę Mniejszą, która znajduje się w Krzeszowie. Także ujrzeliśmy Pałac Moszna.Ta budowla powstała w połowie XVII wieku. Jako pierwsi zobaczyliśmy miniaturę najwyższego szczytu Karkonoszy oraz Sudetów - Śniezki. Wspomnieć należy iż jest to również najwyższy szczyt Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska. Położona na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską
Następnym punktem programu naszej wycieczki był spacer uliczkami starego miasta w Kowarach .
Na schodach Ratusza w którym ma siedzibę kowarski Urząd Miejski
Po zwiedzaniu Kowar pojechaliśmy do Ośrodka Wczasów Dziecięcych Margo w Bukowcu , wktórym się zakwaterowaliśmy. Zmęczeni podróżą ale ciekawi nowych miejsc po kolacji wyruszyliśmy na spacer Przechadzając się po zespole pałacowym z XVI-XIX widzieliśmy
- pałac w Bukowcu, z drugiej połowy XVI w., przebudowany w latach 1790-1800, w stylu klasycystycznym według projektu m.in. Karola Gotfryda Geisslera,
- pawilon – herbaciarnia, z 1804 r. – biblioteka hrabiny Fryderyki von Reden w formie świątyni doryckiej, zbudowana dla uczczenia drugiej rocznicy ślubu von Redenów
- park, z 1780 r.,
Przed pawilonem – herbaciarnią w Bukowcu z 1804 r. – biblioteka hrabiny Fryderyki von Reden
Drugi dzień naszego pobytu na ziemi jeleniogórskiej był przeznaczony na całodniową wycieczkę z przewodnikiem panem Piotrem Norko szlakiem „ Doliny Pałaców i Ogrodów”.
Zamek Karpniki i nasz przewodnik pan Piotr Norko
Rozpoczęliśmy od zwiedzania pałaców :pałac w Czernicy na parterze tej budowli znajduje się Sala Balowa. Natomiast w pierwszej kondygnacji reprezentacyjna sala z renesansowymi freskami, w Karpnikach, Wojanowie i Bobrowcu .Dowiedzieliśmy się, że zamek w Wojanowie w trakcie wojny trzydziestoletniej w 1642 roku spalili Szwedzi. Odbudowa zakończyła się w 1667 roku. Obecnie pałac jest własnością prywatną, mieści się w nim kompleks hotelowo-konferencyjny. Pałac w Karpnikach ma też swoją ciekawą historię. Należał on do wielu narodowości, obecnie jest w prywatnych rękach i pełni funkcję hotelu. Pałac w Bobrowcu niedostępny dla zwiedzających –mieści się tam obecnie dom poprawczy .
Przed pałacem w Wojanowie
Kolejnym miejscem które widzieliśmy to Jelenia Góra z pięknym zabytkowym rynkiem i starówką . Z ust naszego przewodnika usłyszeliśmy wiele legendi ciekawostek dotyczących tej miejscowości .
Na jeleniogórskiej starówce
Karpacz był ostatnią miejscowością zaplanowaną do zwiedzania na ten dzień. Staliśmy wszyscy na zaporze na Łomnicy - została ona zbudowana po katastrofalnej powodzi w 1897 roku. Utworzony zbiornik wodny gromadzi nie tylko nadmiar wody opadowej, ale też rumosz skalny.
Poszliśmy do muzeum „Karkonoskie Tajemnice”, gdzie obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą piękna przyrody i zabytków dolnego śląska. Należy nadmienić iż autorem tych slajdów był nasz przewodnik pan Piotr Norko.
Mieliśmy tam również okazję obejrzeć galerię okazów minerałów z różnych stron świata, także z nieczynnych od wielu lat kopalni i wyrobisk polskich. Mogliśmy nabyć wiele ciekawych i nietuzinkowych minerałów jak również atrakcyjną biżuterię z naturalnym kamieniem, wykonywaną przez lokalnych artystów.
Z zaciekawieniem oglądaliśmy różnorodność pamiątek i innych wyrobów rękodzielniczych.
Kamienny pomnik Liczyrzepy w Karpaczu
Trzeciego dnia w drodze powrotnej zwiedziliśmy ZOO we Wrocławiu. .Widzieliśmy tam dużo egzotycznych zwierząt. Największe wrażenie zrobiło na nas afrykarium. Pierwsze w Polsce ocenarium15 000 000 litrów wody w 21 basenach i akwariach, gdzie mieszka około 250 gatunków ryb!
Afrykarium stało się unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, w których skład wchodzą:
1. Morze Czerwone
2. Afryka Wschodnia
3. Kanał Mozambicki
4. Wybrzeże Szkieletów
5. Dżungla nad rzeką Kongo
Każdy z nas był zachwycony zwierzętami morskimi. I to był ostatni punkt naszej wycieczki. Około godziny 16oo pożegnaliśmy Wrocław i wyruszyliśmy do domu. Do celu dojechaliśmy na godzinę 20oo.
Byliśmy bardzo zmęczeni ale i bardzo zadowoleni i będziemy dobrze wspominać tę wycieczkę. Wyprawa nasza była pełna wrażeń. Zwiedziliśmy dużo pięknych miejsc.
Opracowanie:
Patryk Jakubowski, Damian Włodarczyk, Aleksandra Wicik, Marysia Juszczyk, Oliwia Gągór