Przygotowali:
Liliana Mąkosa
Marcin Ryszka
Przygotowali:
Liliana Mąkosa
Marcin Ryszka
W dniu 10 stycznia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach językowych w LO w Przedborzu. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z zagranicy. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z kulturą i tradycjami takich krajów jak: Gruzja czy Indonezja. Mogli również spróbować ich tradycyjne przysmaki. Uczniowie byli również zaangażowani w różne ćwiczenia mające na celu komunikowanie się w języku angielskim, przez co rozwijali umiejętność praktycznego posługiwania się językiem obcym. Warsztaty prowadzone przez osoby z innych krajów są wspaniałą motywacją do nauki języka angielskiego przez naszych uczniów.
Halina Kruk
Ostatnim działaniem w tym semestrze były zeszyty lektur prowadzone przez dzieci. Uczniowie w każdym roku szkolnym zapisują w nich skrócony opis bibliograficzny przeczytanych książek i kilka zdań o nich. Wszyscy wypełniają to zadanie, otrzymują za nie ocenę. Wśród zeszytów wyróżnia się ten prowadzony przez ucznia Czarka Wosika, który umieszcza przy każdej lekturze przepiękne mapy mentalne. Robi to jako dodatkową pracę.
Szóstoklasista przy książce Agnieszki Frączek "Kotostrofy" dał oprócz tego wszystkiego taki zapisek: ''Osobiście poznałem panią Agnieszkę Frączek, która przyjechała do mojej szkoły. Bardzo się cieszę, że mam książkę "Kotostrofy" z dedykacją i autografem pisarki". Takie informacje uskrzydlają nauczyciela i dają wiele radości, że to co się robi, ma sens.
M. Maliszewska
polonistka, wychowawca klasy
Zwierzęta niechciane – tak najkrócej można je określić. Przez wielu uważane za zbędne, przeganiane, głodzone, kopane. Ich rzeczywistość to ulica, śmietnik, głód, brak schronienia. Chcemy zebrać środki, aby zapewnić im godne życie na kolejny dzień-miesiąc-rok.
ZBIERAMY I POLEPSZAMY
DAJ COŚ OD SIEBIE – PODARUNEK DLA CZWORONOGA
Zwracamy się do uczniów wielkiego serca, aby przyłączyli się do akcji:
„RESZTA DLA PSIAKA I KOCIAKA”
Zbiórka karmy suchej i mokrej (zbieramy też pieniądze) odbędzie się w naszej szkole w dniach od 01.02.2017 do 27.02.2017r. w wyznaczonych miejscach.
Pomóż i daj im szansę na przeżycie kolejnego dnia!
Naszą akcją wspieramy radomszczańskie schronisko dla bezdomnych psów i kotów.
Niezwykłe przygody psa Lampo
W związku z przystąpieniem naszej szkoły do narodowego programu rozwoju czytelnictwa, klasa III c wzięła udział w projekcie, który miał za zadanie zachęcić uczniów do czytania książek.
Na początku roku szkolnego wychowawca przygotował dla każdego ucznia karty czytelnicze, w których uczniowie odnotowują tytuły książek oraz czas, jaki poświęcają w danym dniu na czytanie książki. Czynność tę potwierdzają swoim podpisem rodzice.
Dodatkowo nauczyciel od 12-16 grudnia 2016 roku poświęcał jedną godzinę lekcyjną na czytanie dzieciom książki pt. „O psie, który jeździł koleją”. Po przeczytaniu książki 20 grudnia 2016 roku został zorganizowany klasowy konkurs ze znajomości treści książki. Był to konkurs kilkuetapowy, który trwał przez 5 godzin lekcyjnych. Uczniowie podzieleni zostali na 4 grupy, każda grupa otrzymała karty pracy, np.: krzyżówki, rebusy, rozsypanki z kolejnością zdarzeń, mapę Włoch z miastami, do których podróżował bohater lektury – pies Lampo, tekst piosenki pt. „Kundel bury” oraz pytania związane z lekturą.
Najlepiej i najszybciej pracowała grupa pierwsza, w której skład wchodzili następujący uczniowie: Aleksandra Błotnicka, Ania Dąbrowska, Hanna Kowalik, Martyna Pawlik i Sebastian Gaj. Grupa ta zajęła pierwsze miejsce w tym konkursie.
W ostatnim etapie zajęć każdy uczeń losował tytuł zdarzeń z lektury i przedstawił go za pomocą środków plastycznych, a jako pracę domową uczniowie dostali kartę pracy, w której musieli opisać psa Lampo i wyrazić swój sąd na jego temat.
Okazuje się, że tego typu przedsięwzięcia przyczyniają się do zwiększenia czytelnictwa wśród dzieci, ponieważ klasa IIIc zajęła pierwsze miejsce w ilości przeczytanych książek wśród klas I-III.
Najwięcej książek z tej klasy jak i w szkole przeczytała Aleksandra Błotnicka - 54 książki.
Etap szkolny Konkursu odbył się 1.12.2016, uczestniczyło w nim 19 uczniów klas VIA,VI B,VIC . Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Historii po raz pierwszy. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę z historii Polski , Europy i świata, treści programowe z zakresu zagadnień społecznych oraz historię do 1772 roku, wykraczającą poza zakres programowy klasy szóstej.
Cele główne konkursu to: rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów historią, promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom wiedzy i umiejętności historycznych.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu składającego się z 25 pytań otwartych, wielokrotnego wyboru. Test konkursowy wzbogacony został materiałem ilustracyjnym, mapami, zdjęciami zabytków. Zawarte były w nim pytania o różnej skali trudności, dlatego wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił.
Do eliminacji rejonowych mogli zakwalifikować się ci z uczestników eliminacji szkolnych, którzy uzyskali minimum 80 % liczby punktów możliwych do otrzymania. Wymaganą liczbę punktów uzyskał Jakub Piwowarczyk z klasy VIB.
Etap rejonowy Konkursu odbędzie się 16 lutego 2017 roku w Piotrkowie.
Joanna Rutowicz
Etap szkolny Konkursu odbył się 22.11.2016, uczestniczyło w nim 8 uczniów klas IIIB i IIIC. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę i umiejętności obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej z wiedzy o społeczeństwie oraz najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego w III etapie edukacyjnym.
Cele główne konkursu to: rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów wiedzą o społeczeństwie, promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom wiedzy i umiejętności z wiedzy o społeczeństwie.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu składającego się z 21 pytań otwartych, zamkniętych, wielokrotnego wyboru. Test konkursowy wzbogacony został materiałem ilustracyjnym, zdjęciami polityków. Zawarte były w nim pytania o różnej skali trudności, dotyczące bieżącego życia politycznego, wydarzeń ogólnoświatowych.
Do eliminacji rejonowych mogli zakwalifikować się ci z uczestników eliminacji szkolnych, którzy uzyskali minimum 80 % liczby punktów możliwych do otrzymania. Wymaganą liczbę punktów uzyskali Zuzanna Madejska, Marcin Jaruga, Michał Jędryka z klasy IIIC.
Etap rejonowy Konkursu odbędzie się 2 lutego 2017 roku w Piotrkowie.
Joanna Rutowicz
· Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań językowych uczniów,
· Promowanie uczniów prezentujących wysoki poziom znajomości języka angielskiego
i wiedzy o krajach anglojęzycznych.
Do eliminacji szkolnych w dniu 24 listopada 2016 roku przystąpili następujący uczniowie:
1. Robert Banaszczyk
2. Wiktoria Dziuba
3. Dawid Juszczyk
4. Mateusz Madejski
5. Wiktoria Strzelczyk
6. Bartłomiej Szalacha
7. Patrycja Zawada
Uczniowie rozwiązali test , który składał się z dwóch części:
część I – rozumienie tekstu i/lub dialogu pisanego.
część II – sprawdzian gramatyczno-leksykalny z elementami wiedzy krajoznawczej.
Na rozwiązanie testu konkursowego uczniowie mieli 45 minut, nie włączając czasu na sprawy organizacyjne.
Do eliminacji rejonowych zostali zakwalifikowani ci z uczestników eliminacji szkolnych, którzy uzyskali minimum 80% liczby punktów możliwych do otrzymania.
Jeden z naszych uczniów - Bartłomiej Szalacha - zdobył wymaganą liczbę punktów i 10 stycznia zmierzy się z uczniami innych szkół w eliminacjach rejonowych.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję za udział w konkursie i gratuluję wyników!
Ewa Woźniak
Nasza szkoła wzięła udział w tym konkursie. Dwie prace zostały zakwalifikowane i wysłane do Wrocławia (eliminacje ogólnopolskie).
Są to prace - autorki:
Wiktoria Bakalarz - ucz. kl. IV a Szkoły Podstawowej w Przedborzu;
Sandra Dziuba - ucz. kl. IIIA Gimnazjum w Przedborzu
Życzymy powodzenia!!!
Organizatorzy szkolni: Małgorzata Morawiec – nauczyciel plastyki
Sławomir Smolich – nauczyciel matematyki
Etap szkolny
· Eliminacje szkolne – 30 listopada 2016 r., godz. 9.00
· Na rozwiązanie zadań konkursowych podczas eliminacji szkolnych przeznacza
się 45 minut, nie włączając czasu na sprawy organizacyjne.
· Do eliminacji rejonowych zostaną zakwalifikowani ci z uczestników eliminacji szkolnych, którzy uzyskają minimum 80%liczby punktów możliwych do otrzymania.
Wyniki konkursu
Lp. |
Imię |
Nazwisko |
Klasa |
Ilość punktów |
1. |
Oliwia |
Gągór |
VI a |
8 |
2. |
Damian |
Włodarczyk |
VI a |
6 |
3. |
Robert |
Banaszczyk |
VI b |
14 |
4. |
Wiktoria |
Strzelczyk |
VI b |
5 |
5. |
Bartłomiej |
Szalacha |
VI b |
7 |
6. |
Łucja |
Szmigielska |
VI c |
7 |
7. |
Julia |
Tomalka |
VI c |
6 |
Koordynator: mgr Sławomir Smolich
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa III b wzięła udział w konkursie plastycznym pt. "Ulubiona przygoda Franklina".
Uczniowie dokonali wyboru tematu konkursu w oparciu o serię książek o przygodach żółwia Franklina, które zakupione zostały z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymanych przez bibliotekę szkolną.
Koordynatorem konkursu była p. Monika Ilnicka i p. Halina Wilk.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Oliwia Kieruzal
II - miejsce - Aleksandra Jaworska
III - miejsce - Oliwier Kozłowski
Wyróżnienia:
- Zuzanna Bień
- Oliwia Grygiel
- Wiktoria Młynarczyk
- Anna Kałuzińska
- Julia Wajs
- Marta Zbysz
- Wiktoria Pawlik
- Jakub Bernacki
- Piotr Cała
Laureatom konkursu gratulujemy!
W dniach 12-16 grudnia uczniowie klas I-III Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu uczestniczyli w kolejnej edycji językowego obozu szkoleniowego „Euroweek – Szkoła Liderów”.
W trakcie trwania szkolenia uczestnicy zapoznali się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego. Ponadto każdy miał możliwość prowadzenia konwersacji w języku angielskim oraz poznania muzyki i nauki tańców narodowych z krajów wolontariuszy. Naszą grupą opiekowało się pięcioro wolontariuszy z takich krajów jak: Indie, Etiopia, Meksyk i Łotwa. Jednego dnia odbyła się też debata z wolontariuszami z innych 20 krajów.
W grupach 8-osobowych uczniowie mogli przeprowadzić z nimi rozmowy w języku angielskim. Szeroki program zajęć obejmował udział naszych uczniów w licznych prezentacjach różnych krajów, w tworzeniu filmów, reklam, przedstawień teatralnych oraz innych ciekawych, kreatywnych zajęciach. Poprzez różnorodne gry i zabawy językowe uczyli się integracji, pracy w grupie, rozwijali kreatywność i komunikatywność. Nie istniała bariera językowa, bez trudu porozumiewali się z obcokrajowcami. Uczniowie doskonalili głównie takie umiejętności jak: rozumienie ze słuchu i mówienie. Dzięki możliwości doskonalenia umiejętności autoprezentacji uczniowie nabrali pewności siebie przez co nie musieli obawiać się posługiwania się językiem angielskim w życiu codziennym. Mimo tak krótkiego czasu bardzo się ze sobą zżyli i wszyscy chętnie wezmą udział w kolejnych edycjach obozu językowego „Euroweek”.
Halina Kruk
Marcin Ryszka
Ilona Majkowska
Wigilia - III A
13 grudnia 2016 roku obchodziliśmy 31 rocznicę wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego.
W związku z tą, jakże smutną rocznicą, młodzież działająca w kole historycznym naszego gimnazjum, postanowiła o godz. 12.00 w postawie stojącej przy dźwięku szkolnego dzwonka uczcić minutą ciszy pamięć ofiar tamtych tragicznych wydarzeń. Hapening poprzedzony został pogadankami zorganizowanymi w poszczególnych klasach na temat wydarzeń grudnia 1981 r.
Sylwia Prymus
9.12. 2016 r. grupa uczniów ze szkoły podstawowej udała się na koncert symfoniczny do Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Impreza rozpoczęła się o 15.30. Na miejsce zajechaliśmy o 17.15. Zatrzymaliśmy się na posiłek w Mc' Donalds, a o18.20 ruszyliśmy do filharmonii. Tu spotkaliśmy się z p. Bogusławem Olczykiem, muzykiem, który pochodzi z Przedborza i ukończył tutaj ośmioklasową szkołę podstawową. Koncert rozpoczął się o godz. 19. Miał tytuł "Dysonans, czyli powrót królewicza". Uczniowie z zainteresowaniem słuchali baśni o królewiczu i jego perypetiach, śledzili to, co się działo na scenie i słuchali pięknej muzyki. Jeden z naszych uczniów - Artur Duda - w pewnym momencie został poproszony o współuczestnictwo w akcji opowiadanej historii. Koncert bardzo spodobał się publiczności, były więc bisy.
Po koncercie udaliśmy się do autokaru, by ruszyć w drogę powrotną. Wróciliśmy do Przedborza przed 22. Niektórzy z uczestników prosili:" Już dziś proszę nas zapisać na następny taki wyjazd".
zredagowała M. Maliszewska
8. 12. 2016 r. razem z moją klasą miałam możliwość uczestniczenia w spotkaniu z pisarką - Agnieszką Frączek. Jej wiersze towarzyszą nam od czwartej klasy. Wykorzystujemy je jako wprowadzenie do tematów związanych z problemami ortograficznymi.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali autorki. Jej opowieści dotyczące pisania, pomysłów, przeżytych chwil wywoływały żywą reakcję słuchaczy. Pomiędzy pisarką a dziećmi wywiązał się więc dialog. Przyjemnie było posłuchać recytacji wierszy napisanych przez nią samą. Spotkanie trwało 45 minut. Zakończyło się wspólnymi zdjęciami pamiątkowymi. Uczniowie mieli też możliwość otrzymania autografu. Składała je pani Agnieszka Frączek w książkach, które wcześniej szóstoklasiści zakupili w szkolnej bibliotece. Od 14. 10. trwał w niej bowiem kiermasz taniej książki.
Wrażenia dzieci po spotkaniu były bardzo pozytywne. Chętnie jeszcze kiedyś wzięłyby udział w takim spotkaniu.
zredagowała M. Maliszewska
6.12 2016 r. odwiedził naszą szkołę święty Mikołaj. Obdarował prezentami wszystkie dzieci, nauczycieli i dyrekcję. W tym dniu uczniowie również między sobą wymieniali się upominkami. Na przerwach mogliśmy zobaczyć dziewczynki i chłopców w mikołajkowych czapeczkach.
zredagowała M. Maliszewska
28. 11. 2016 r. o godzinie 10 uczniowie klas szóstych( 14 osób) przystąpili do konkursu przedmiotowego.
W ciągu 45 minut rozwiązywali test, który składał się z 15 zadań. Na podstawie tekstu źródłowego odpowiadali na zadane pytania, musieli wykazać się znajomością środków artystycznych, form wypowiedzi, typów wypowiedzeń, dokonać rozbioru gramatycznego i logicznego zdań, dobrać synonimy, wyrazy pokrewne, antonimy, określić liczbę liter i głosek w podanych wyrazach, wyjaśnić pisownię wyrazów trudnych ortograficznie, uzupełnić tekst znakami interpunkcyjnymi oraz zredagować ogłoszenie zachęcające uczniów do udziału w wycieczce. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie uczennica klasy VI c Anna Łyszczarek. Jednak nie uzyskała wystarczającej liczby punktów, by znaleźć się w kolejnym etapie konkursu.
Organizacją i przygotowaniem uczniów do konkursu zajęły się p. M. Maliszewska i p. L. Wilk- członkinie zespołu humanistycznego.
zredagowała M. Maliszewska
Dnia 8 grudnia 2016r. uczniowie klasy III b i klasy III a wraz z wychowawczyniami i rodzicami udali się na wycieczkę do Łodzi.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Planetarium EC1. Uczniowie zasiedli w wygodnych fotelach pod kopułą o średnicy 18 m, gdzie znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów. Pod rozgwieżdżonym niebem uczniowie uczestniczyli w lekcji o zjawiskach astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie. Później obejrzeli film „Dwa szkiełka”. Wraz z bohaterami filmu odbyli podróż do czterech księżyców Jowisza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk. Poznali historie odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubble'a oraz wielu innych, których badania stały się możliwe dzięki wynalezieniu ponad 400 lat temu pierwszego teleskopu.
Następnie odbyliśmy wizytę w Eksperymentarium - interaktywnym muzeum techniki, które wyjaśnia zjawiska otaczające człowieka. Dzięki tej wystawie mogliśmy skonfrontować naszą wiedzę teoretyczną z praktyką. Przekonaliśmy się, że świat wokół nas jest pełen fantastycznych fenomenów.
Po opuszczeniu eksperymentarium udaliśmy się na posiłek. Oglądaliśmy też piękne świąteczne dekoracje Manufaktury. Wspaniała niespodzianką dla dzieci było spotkanie Św. Mikołaja.
Wycieczkę uważamy za bardzo udaną, pełną wrażeń i chętnie pojechalibyśmy na nią jeszcze raz.
Halina Wilk, Bożena Ryszka
Powered by aSc EduPage