• Scenariusz zajęć z aktywności ruchowej w dniu 22.02.2014r.

• Klasy: uczniowie klas 0-III szkoły podstawowej

Czas trwania zajęć: 90 minut

Miejsce zajęć: hala gimnastyczna i sala gimnastyczna

Temat zajęć:  Uczyć i wychowywać do aktywnego uczestnictwa w kulturze fizycznej.

Cele zajęć:

-kształtowanie pozytywnych postaw uczniów do ćwiczeń ruchowych w czasie wolnym  od zajęć szkolnych;

-wskazanie uczniom rozwiązań organizacyjnych umożliwiających praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej w szkole do rozwijania własnych zainteresowań i doskonalenia swojej sprawności fizycznej w gronie kolegów;

- zwrócenie uwagi uczniów na problemy osób niepełnosprawnych, poruszających się wózku                 inwalidzkim ( zbiórka pieniędzy na operację dla Mikołaja Walczaka- ucznia naszej szkoły).

Metody przekazywania i zdobywania wiadomości: pokaz , pogadanka, dyskusja;

Metody realizacji zadań: zadaniowa ścisła, zabawowa-klasyczna, bezpośredniej celowości ruchów

Środki dydaktyczne:  woreczki gimnastyczne, pachołki, piłki koszykowe, piłki ręczne, szarfy, tunele, lotki i rakiety tenisowe, laski gimnastyczne;

Tok zajęć

Zadania do realizacji

Uwagi o przebiegu lekcji

Czynności organizacyjno-porządkowe

Zbiórka w półkolu w siadzie skrzyżnym: podanie tematu zajęć oraz zadań do wykonania przez uczniów.

Zapoznanie się z grupą, podział uczniów na zespoły dostosowane ze względu na wiek uczniów.

rozgrzewka

Aerobik- ćwiczenia ogólnorozwojowe

Przeprowadzenie uczniów na halę sportową, gdzie dla wszystkich uczestników zajęć sportowych przeprowadzony zostanie aerobik.

Część główna :

Wyścigi rzędów:

1.       Slalom w podporze przodem, powrót w pozycji wyprostowanej.

2.       Slalom z woreczkami na głowie- powrót biegiem.

3.       Toczenie piłki koszykowej prawą dłonią- powrót tyłem.

4.       Skoki z piłką między kolanami do pierwszego pachołka, dalej bieg, w drodze powrotnej przeniesienie piłki do punku startu.

5.       Slalom z czołganiem przez  tunel- powrót biegiem.

6.       Slalom z przejściem przez szarfy dołem, bieg, przejście górą, bieg, przejście dołem- powrót biegiem.

7.       Przejście z lotką  umieszczoną na rakiecie tenisowej- powrót biegiem.

8.       Rzuty woreczkami gimnastycznymi do kosza (minimum 1 rzut celny),bieg, okrążenie pachołka i powrót biegiem.

9.       Ślizg na kocyku w siadzie klęcznym do pierwszego pachołka, bieg do drugiego pachołka, obiegnięcie go i powrót do pierwszego pachołka i ślizg do punktu startu.

10.   Przejście slalomem z laską gimnastyczną umieszczoną na plecach, powrót jw.

-przeprowadzenie uczniów na salę gimnastyczną,

-podział grup i ustalenie kolejności rywalizacji: 1 grupa 3 rzędy  po         6-cioro uczniów z klas 0-I;

2 grupa: 3 rzędy po 6-cioro uczniów z klas II-III;

Podczas startu 1 grupy , 2 grupa kibicuje i odwrotnie.

-sędziuje 3 nauczycieli.

-nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonanie ćwiczeń przez każdego ucznia.

-uzupełnienie  tablicy rywalizacji.

Część uspakajająca:

-zabawa ”Pająk i muchy”

-marsz połączony ze spokojnym oddychaniem.

Weryfikacja celów lekcji:

- wspólne omówienie efektów pracy uczniów. Ocena poszczególnych grup i uczniów.

-motywacja uczniów do podejmowania samodzielnych działań w doskonaleniu swojej sprawności w czasie wolnym.

- analiza całokształtu pracy uczniów na zajęciach.