• Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej 14.01.2014r.

        • Klasa: I c- gimnazjum

          Czas trwania zajęć: 45 minut

          Miejsce zajęć: pomieszczenie przy hali gimnastycznej

          Temat zajęć: Co daje nam aktywność fizyczna.

          Cel ogólny – Uświadomienie młodzieży ogromnej roli aktywności fizycznej w ich życiu.

          Cele szczegółowe - po zakończeniu zajęć uczniowie powinni:                                   - Odróżniać pojęcia związane z aktywnością fizyczną (siła, szybkość, skoczność, gibkość, wytrzymałość);

          - Znać rodzaje codziennych ćwiczeń (aerobowe, rozciągające, oddechowe, śródlekcyjne, kształtujące);

          -Znać wartości ciśnienia tętniczego w czasie prawidłowego wysiłku fizycznego i minimalny czas trwania tego wysiłku;

          - Znać pozytywne i negatywne skutki aktywności fizycznej;                                        Metody przekazywania i zdobywania wiadomości: burza mózgu, pogadanka, dyskusja;                                                                                                                            Metody realizacji zadań: zadaniowa ścisła;

          Środki dydaktyczne:  tablica, kreda, kartki papieru, duże arkusze papieru, markery, długopisy, magnesy .                                                                                

          Czynności organizacyjne:

          -sprawdzenie listy obecności;

          -podanie tematu zajęć;

          Część główna:

           ZADANIE 1 - Burza mózgów nt. „Z czym kojarzy Ci się aktywność fizyczna? Praca w trzech  grupach  6-cio osobowych. Nauczyciel lub jeden z uczniów zapisuje na tablicy wszystkie skojarzenia (te dobre i te złe).

          Nauczyciel przeprowadza krótką pogadankę odnośnie zapisanych skojarzeń. Po pogadance nauczyciel przedstawia podstawowe pojęcia związane z aktywnością fizyczną(motoryczność, siła, szybkość, skoczność, wytrzymałość, gibkość.) Podaje również prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz czas ich trwania.

          Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów z rodzajami ćwiczeń fizycznych: (aerobowe, rozciągające, oddechowe, śródlekcyjne, kształtujące); zwracając szczególną uwagę uczniów na bardzo ważną rolę rozgrzewki przed ćwiczeniami.

          Środki dydaktyczne: tablica, kreda, czyste kartki papieru, długopisy,

          Przewidywany czas: 25 min.

          ZADANIE 2 - Praca w grupach

          Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy po 4 osoby.

          Dwie grupy opracowują temat: „Pozytywne skutki aktywności fizycznej”, a dwie pozostałe opracowują zagadnienie: „Negatywne skutki braku aktywności fizycznej”. Uczniowie zapisują swoje pomysły na dużych arkuszach papieru.

          Następnie praca uczniów przedstawiona jest na forum klasy przez liderów każdej z grup i krótko podsumowana przez nauczyciela.

          Środki dydaktyczne: tablica, magnesy, duże arkusze papieru, markery

          Przewidywany czas: ok. 20 min.

          Część końcowa:

          - Krótkie podsumowanie tematu przez nauczyciela.