Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska niestety należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze.
Fundacja Ekologiczna ARKA była pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.
Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 roku i ciągle jest wiele do zrobienia.
Działaj wspólnie! Czy wiesz, że...
• Polski obywatel z powodu zanieczyszczeń powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia.
• W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Piece te są przestarzałej nieefektywne. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca!
• W Polsce brakuje norm jakości węgla przeznaczonego do spalania. Nie ma też żadnych standardów emisji dla eksploatowanych kotłów i pieców o mocy poniżej 1 MW ani systemu nadzoru jakości ich produkcji.
• Dzieci są bardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza, a dorastanie w zanieczyszczonym środowisku może odbić się na ich dorosłym życiu.
• Wszyscy odczujemy skutki oddychania zatrutym powietrzem, ale do grupy zwiększonego ryzyka należą: dzieci, osoby starsze, których odporność z wiekiem obniża się oraz ludzie, którzy cierpią na różnorodne schorzenia układu krążenia i oddechowego, ponieważ oddychanie smogiem nasila objawy chorób z którymi się zmagają.
Wobec tylu wyzwań zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza, by zwrócić uwagę wszystkich na problem smogu i ekologicznego ogrzewania. Zapraszam do obejrzenia stworzonej przez uczniów wystawy prac i gazetki szkolnej na górnym korytarzu w części gimnazjalnej, a także w sali, w której odbywa się lekcja geografii. Szczególne podziękowania za zaangażowanie w akcję płyną do: Małgorzaty Woźniak, Leny Jędrzejczyk, Leny Matuszczyk, Adama Szymczyka, Mikołaja Szymczyka, Aleksandra Kozłowskiego, Marii Skowron, Szymona Syndybał, Bartosza Szczygła, Jakuba Wołczyka, Bartosza Karbownika, Artura Młynarczyka, Igora Kałuzińskiego, Aleksandry Zawada, Mai Skowron, Igi Jędrzejczyk, Kornelii Rutowicz, Sary Stacherskiej.
Dobra robota!
Z ekologicznym pozdrowieniem w imieniu całej społeczności PSP w Przedborzu koordynatorka akcji Iwona Karbownik.