• 83 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

          • 27 września 2022 r. obchodziliśmy 83 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Ewenementu na skale światową, którego odpowiednika nie posiadało żadne inne państwo na świecie.

            Nasi uczniowie: Sonia Malenda, Dominika Sarna, Julia Szalacha, Patryk Kałuziński oraz  Maksymilian Strojkowski, wraz z opiekunem p. Sylwią Prymus przygotowali montaż słowno - muzyczny, którego celem było upamiętnienie tej jakże ważnej rocznicy. Historia powstania i działalności PPP przeplatała się
            z wypowiedziami żywych świadków historii, którzy należeli do różnych struktur PPP oraz okolicznościowymi wierszami. Wszystko to zostało ubarwione fragmentami „Pamiętnika” burmistrza Przedborza Konstantego Kozakiewicza, który opisywał ze swojej perspektywy działania okupanta niemieckiego, który próbował niszczyć wszelkie przejawy oporu ze strony społeczności polskiej oraz wspomnieniami p. Lucyny Lembke, której brat był członkiem struktur cywilnych PPP.  

            Sylwia Prymus

          • Wycieczka do Krakowa

          • Park Edukacji Globalnej – Wioski Świata to niesamowite miejsce, tworzone z pasją które w dniu 16 września przeniosło uczniów z klasy IV A i VI A, pod opieką pań: W. Kowalskiej, S. Prymus, E Woźniak, M. Ilnickiej, w podróż po całym globie. Wioski Świata to takie miejsce, gdzie bez odbywania dalekich podróży możemy poczuć się jak w Afryce, Azji czy w Ameryce. Zobaczyć jak mieszkają ludzie w Ghanie, Mongolii lub zajrzeć do indiańskiego tipi.

            Na obszernej powierzchni parku, bo liczącej aż 3 hektary, uczniowie zobaczyli gigantyczną, wielkoformatową mapę świata, przy której zlokalizowano budowle architektoniczne ukazujące sposób życia charakterystyczny dla mieszkańców konkretnej części kuli ziemskiej.

            Zwiedziliśmy chatę peruwiańską, papuaski dom na palach, wioskę indiańską, jurtę mongolską, igloo, wioskę afrykańską oraz domek na wodzie. W budowlach obejrzeliśmy oryginalne stroje oraz przedmioty codziennego użytku używane przez ich mieszkańców. Niezwykle atrakcyjne okazały się również: plująca lama, wielbłąd oraz jak, którego można wydoić.

            Po zwiedzeniu osad z różnych części świata, nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach: „Dzień z życia w Afryce” i „Dzień w indiańskiej wiosce”

            Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i była świetną zabawą dla naszych uczniów. Dzięki tej podróży mogliśmy doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji oraz poczuć odmienną rzeczywistość, którą znamy z takich książek jak: „Anaruk chłopiec z Grenlandii”, „W pustyni i w puszczy”, „ Afryka Kazika”, „Tomek na wojennej ścieżce” i wiele innych. Na koniec warto dodać że Park stworzony został przy klasztorze Salezjanów. Wszystkie eksponaty w domkach przyjechały wraz z misjonarzami którzy pracują w wielu dalekich krajach. Pomysłodawcą i twórcą parku jest ks. Adam Parszywka.

            A misja Parku Edukacji Globalnej to „przekazywanie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat różnorodności kulturowej, problemów globalnych, współzależności, jakie występują między krajami Północy i Południa. Mapa świata wraz z wioskami reprezentującymi poszczególne regiony, ścieżki i warsztaty edukacyjne stanowią razem kompleksowy program edukacji międzykulturowej i rozwojowej. Poprzez wykorzystanie innowacyjnych metod edukacji nieformalnej: interakcję, praktyczne działanie i zabawę możesz nie tylko poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności, ale też lepiej zrozumieć życie innych ludzi.”

            Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Historycznym w Podziemiach Rynku. Ekspozycja podziemi to ok. 500 odwzorowań multimedialnych przedstawionych na 37 ekranach dotykowych oraz rzutnikach, ok. 600 rekonstrukcji 3D, a także wiele filmów, manekinów i makiet. Mogliśmy zobaczyć tutaj cmentarzysko z XI w. i dawną osadę, średniowieczne narzędzia, monety, ozdoby, a także wiele odsłoniętych spod ziemi znalezisk, jak np. Kramy Bolesławowe. Zwiedzając szlak turystyczny i Rynek podziemny nie tylko poznaliśmy historię miasta, ale też poczuliśmy atmosferę średniowiecznego rynku i przenieśliśmy się w czasie do fabuły książki „Historia żółtej ciżemki” - odkrywając tajemnice średniowiecznego Krakowa i jego mieszkańców.

            Na koniec Rynek i Sukiennice, drobne zakupy i powrót do stęsknionych rodziców.

            Wycieczka zorganizowana w ramach realizacji NPRC przez koordynatora p. Monikę Ilnicką

          • Wyjazd do Kina Helios w Piotrkowie Trybunalskim

          • 21 września uczniowie ósmych klas pod opieką Joanny Rutowicz i  Agnieszki Kawki uczestniczyli w wyjeździe do Kina Helios w Piotrkowie  Trybunalskim, gdzie obejrzeli film ,,Orlęta. Grodno '39” . Seans poprzedziła prelekcja dr Jacka Ziętka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, w której  nakreślił przebieg walk w Grodnie dniach 20- 22 września.

            Obraz Krzysztofa Łukaszewicza jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna w z rosyjskim najeźdźcą.

            Tematyka II wojny światowej jest aktualnie omawiana na lekcjach historii w klasie ósmej, uczniowie w ten sposób mogli zweryfikować zdobytą wiedzę  z  reżyserską wizją jednego z polskich filmowców.

            Joanna Rutowicz

             

          • Wszystkie śmieci są nasze - Akcja Sprzątania Świata 2022

          • Uczniowie klas IV i V wraz z nauczycielami Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu we współpracy z Nadleśnictwem Przedbórz przystąpili do ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”.

            Jak sama nazwa mówi „Sprzątanie Świata” to globalna, ekologiczna międzynarodowa akcja, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej dlatego też każdy z nas zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie, o co chodzi, ale sam zapewne brał udział jako uczeń , absolwent czy rodzic, w którejś minionych edycji. Na pytanie dlaczego pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Możemy udzielić prostej odpowiedzi – bo nadal śmiecimy. Porzucone śmieci znajdujemy w miejscach z natury pięknych tj. lasach, łąkach, plażach, gdzie zwykle szukamy wytchnienia od codziennej pracy. Dlatego tym bardziej niezbędna jest edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat.

             

            Iwona Karbownik

            Barbara Kraś

          • Sprzątanie Świata -2022 -Parku nad Pilicą

          • Klasa IIIB przystąpiła do 29 finału ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata.  Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”. 

            Celem "Sprzątania świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.

            Włoch Grażyna

          • Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Zakrzówku.

          • 21.09.2022r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Biegi były podzielone na dwie kategorie wiekowe, rocznik 2008-2009 oraz 2010 i młodsi, a tak przedstawiają się nasze wyniki;

            Chłopcy - rocznik 2008 – 2009

            Doroziński Bartosz- 10 miejsce

            Krakowiak – Sitka Noel – 15 miejsce

            Dziewczęta – rocznik 2008 – 2009

            Kowalska Nikola – 2 miejsce

            Bielecka Oktawia – 45 miejsce

            Chłopcy - rocznik 2010 i młodsi

            Koń Tomasz – 22 miejsce

            Kaźmierczak Antoni – 23 miejsce

            Dziewczęta – rocznik 2010 i młodsi

            Kozłowska Kaja – 14 miejsce

            Błasińska Nadia – 34 miejsce

            Pawelak Patrycja – 35 miejsce

            Kowalska Nikola zajmując 2 miejsce będzie reprezentowała naszą szkołę na Mistrzostwach Wojewódzkich w Uniejowie 29.09.2022r. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów.

            Podziękowania dla wszystkich zawodników za wspaniałą rywalizację.

             

            Opracował: Andrzej Kazimierczak

          • EUROPEAN SCHOOL SPORT DAY

          • EUROPEAN SCHOOL SPORT DAY

            BIERZEMY UDZIAŁ W EUROPEJSKIM DNIU SPORTU

            30 września nasza szkoła po raz pierwszy  obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie, międzynarodowe święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W poprzedniej edycji ESSD wzięły udział blisko 2 mln uczniów z blisko 4 tys. szkół w 38 krajach na całym świecie!

             

            ESSD zachęca do wspólnego spędzania czasu na zabawie, przy jednoczesnej promocji aktywności fizycznej. Nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego, ale także w salach matematyki, języka polskiego, czy geografii, dlatego 30 września w naszej szkole będzie obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. 

             

            Już niedługo relacja z wydarzenia w naszej szkole!

            #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
             

          • 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • W dniu 1 września 1939 roku wojska niemieckie zaatakowały Polskę.

            Uczniowie oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im.Kazimierza Wielkiego w Przedborzu złożyli hołd wszystkim ofiarom wojny. Pamiętamy o tych, którzy walczyli w obronie naszych granic.

            Wojna to zawsze zagrożenie, odebranie poczucia bezpieczeństwa i godnego życia. Dbajmy o to, by nigdy już do niej nie doszło . Pokój jest dobrem wszystkich ludzi.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu.

          • Uroczysty charakter miało rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 w Publicznej Szkole Podstawowej im.Kazimierza Wielkiego w Przedborzu.

            W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Miasta Przedborza Wiesława Janosik i Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zawisza. Dyrektor szkoły Grażyna Strojkowska życzyła uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, bezpieczny i pracowity, a nauczycielom – wielu sukcesów w pracy z dziećmi i satysfakcji z wykonywanej pracy .