• Koło Historyczne

        • "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje

          na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości"

          Józef Piłsudski


          8 listopada 2013 r.

          Dnia 8 listopada 2013 r. młodzież z Publicznego Gimnazjum uczestniczyła w pokazie filmu pt. „Wałęsa – człowiek z nadziei”.

          Ponieważ znajomość faktów z tego okresu, wśród młodzieży jest nikła (tego okresu niestety nie omawia się już na tym etapie edukacji), młodzież z Klubu Europejskiego postanowiła wprowadzić oglądających w klimat „minionej epoki”. Kasia Nowicka i Olga Zbysz, przygotowały prelekcje będącą wstępem do projekcji filmu. W telegraficznym skrócie przybliżyły wszystkim najważniejsze wydarzenia z historii Polski z lat 1945 – 1989, skupiając się przede wszystkim na genezie „Solidarności: oraz postaci Lecha Wałęsy.


          3 października 2013 r.

          Dnia 03.10.2013 r. zorganizowana została wycieczka do kina Helios w Piotrkowie Tryb., na projekcje filmu pt. "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały".

          Organizatorami wyjazdu były panie: Sylwia Prymus i Wioleta Kowalska. Na wycieczkę wyjechała młodzież z klas 1-3 naszego gimnazjum.

          Film, który mieliśmy przyjemność obejrzeć to dramat wojenny w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego, który jest także jego scenarzystą. Akcja filmu rozpoczyna się w czasach współczesnych, gdy podczas prac budowlanych robotnicy odnajdują pamiętnik i ludzkie szczątki z czasów powstania warszawskiego. Co jakiś czas jesteśmy świadkami retrospekcji, która przenosi nas do powstańczej Warszawy 1944 r. Film ukazuje losy kilku warszawskich rodzin, ukrywającego się przed nazistami Żyda, ich problemy i rozterki, podczas wydarzeń sierpnia 1944 r. W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej fragmenty nagrań z tamtego okresu. W tym dziele grają między innymi Krzysztof Kolberger, Anna Nehrebecka, Anna Romantowska, Jerzy Nowak, Łukasz Konopka, Stanisław Brejdygant, Justyna Sieńczyłło, Aleksander Mikołajczak, Emilian Kamiński.

          Film ten wywarł na wszystkich, a w szczególności na uczniach ogromne wrażenie. Wywołał w nich bardzo wiele różnych pozytywnych emocji. Od łez wzruszenia, poprzez radość muzyki, która towarzyszyła niektórym scenom – był to rap.

           Po wyjściu z kina ok. godz. 19.00 powróciliśmy do autobusu i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.


          29 czerwca 2013 r.

          W tym dniu w ramach Dni Przedborza, odbędzie się konkurs „Wiedzy o Przedborzu i Kazimierzu Wielkim”. 7 członków koła będzie brać w nim udział. Za uczestników trzymamy kciuki.


          3 maja 2013 roku

          W tym dniu obchodziliśmy 222 rocznicę uchwalenia konstytucji, potocznie nazywanej konstytucją 3 maja. Ta pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa rządowa zrewolucjonizowała politykę polska. W związku z tym młodzież działająca w kole historycznym, by przypomnieć wszystkim tamte wydarzenia, zorganizowała uroczysty apel.

          Podczas przedstawienia przypomniane zostały sylwetki twórców konstytucji, nietuzinkowa postać Reytana oraz klimat „tamtej Warszawy”, która żyła wydarzeniami rozgrywanymi na zamku królewskim.


          10 kwietnia 2013 roku

          10 kwietnia 2013 roku obchodzimy dwie smutne rocznice...

          Pierwsza to 73 rocznica bestialskiego mordu polskich oficerów, księży , nauczycieli, którego dopuściło się NKWD w czasie II wojny światowej.

          Druga, jakże bolesna, to 3 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w czasie, której zginęła polska para prezydencka, prezydent RP na uchodźctwie, politycy, ludzie kultury, potomkowie wymordowanych w Katyniu...

          Młodzież z Koła Historycznego naszej szkoły chcąc uczcić pamięć zmarłych przygotowała akademię okolicznościową, w czasie, której przypomniano sylwetki Przedborzaków wymordowanych w 1940r. oraz sylwetki ofiar Katastrofy Smoleńskiej.


          1 grudnia 2012

          Wystawa pamiątek i przedmiotów historycznych "Ocalić od zapomnienia".

           

          W grudniu 2012 r. młodzież działajaca w kole historycznym w naszej szkole zorganizowała wystawę pamiątek i przedmiotów historycznych. 

          Celem głównym wystawy było zainteresowanie młodzieży przedmiotami codziennego użytku, którymi posługiwali sie ich dziadkowie i babcie, a niekiedy jeszcze rodzice. 

          W dobie internetu, telefonów komórkowych i miniaturowych odtwarzaczy, trudno jest zrozumieć młodemu czlowiekowi, że jeszcze całkiem niedawno tych wszystkich dobrodziejstw nie było. Ludzie musieli radzić sobie bez automatycznej pralki, elektrycznego żelazka, czy też prądu. Co zatem zastępowało te wszystlie przedmioty?

          To właśnie chcieliśmy pokazać.

          Na wystawie udało się nam zgromadzić lampę naftową, kilka makatek, które kiedyś zdobiły każdą kuchnię, tarkę do prania bielizny, żelazko z duszą, gramofon, papierośnicę, stare czasopisma, kołowrotek, kijanki do prania, manierkę, dzbanek do wyrabiania barszczu.

            

            

            


          8 listopada 2012

          8 listopada 2012 r. młodzież działająca w szkolnym kole historycznym poszukując śladów historii w naszym otoczeniu, wybrała sie na spacer zaułkami miasta.

          Udało nam się dotrzeć do dwóch ciekawych miejsc.

          Pierwszym jest pomnik bohatera powstania kościuszkowskiego - Tadeusza Kościuszki. Jest to pomnik szczególny, jego historia jest bowiem niesamowicie interesująca, ponieważ został on ufundowany przez mieszkańców Przedborza w 1917 r.! Postawiony w 100 rocznicę śmierci bohatera, podczas I wojny światowej! Jaką odwagą musieli wykazać się nasi przodkowie, żeby podczas wojny, pod nosem okupanta dokonać takiego czynu? Był to niesamowity przejaw patriotyzmu.

          Drugim miejscem, do którego dotarliśmy był pomnik innego, ale jakże ważnego w naszej historii bohatera - Józefa Piłsudskiego. Historia budowy tego pomnika też jest historią ciekawą. Obecny pomnik jest bowiem kopią pomnika, który wystawiony został w tym samym miejscu pod koniec lat 30-tych XX wieku. Mieszkańcy Przedborza chcąc uczcić marszałka założyli Komitet Budowy Pomnika, który zajął się między innymi zbieraniem funduszy oraz wyborem projektu pomnika. Niestety pomnik podczas II wojny światowej został zniszczony. Na szczęście w latach 90-tych został postawiony nowy, będący kopią poprzedniego.

           

          Więcej informacji na temat hitorii budowy pomnika: Dzieje budowy pomnika w Przedborzu 1930 - 1938, skreślił Hipolit Konstanty Ożarowski, przewodniczący komiteu budowy, Warszawa ul. Sienna 11.

                             


          3 października 2012

          3 października 2012 r. koło historyczne zainicjowało cykl spotkań pt. "Ślady historii w mojej okolicy".

          W ramach poszukiwań śladów przeszłosci w naszym najbliższym otoczeniu wybraliśmy się na cmentarz katolicki, który (mało kto zwraca na to uwagę), jest wręcz kopalnią informacji na temat historii każdego miasta. 

          Spacerując po cmentarzu zwróciliśmy uwagę na groby z napisami w języku rosyjskim, pochodzące z początku XX w. Świadczą one o pobycie tej narodowości na terenie naszego miasta. Skąd, dlaczego? Możemy się domyślać, że są to groby osób przybyłych tu w ramach akcji zajmowania terenów Królestwa Polskiego przez Rosjan. 

          Spacerując natknęliśmy sie też na groby nauczycieli, księży, członków magistratu z lat 20-tych XX w., tych, którzy odbudowywali nasze miasto ze zniszczeń I wojny światowej, jak również groby członków AK, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą.  

          Ta specyficzna lekcja w terenie okazała się wyjatkowo atrakcjna.

               

            

               

               


          27 września 2012

          Dnia 27 września 2012 r. odbyły sie wybory władz koła historycznego. Przewodniczącym został Jacek Karliński, zastępcą Ewelina Trzeciak, sekretarzem Maciej Michalski.

          Członkami koła są: Cezary Auguścik, Przemek Wachmieta,  Dominika Osicka, Magda Dorosławska oraz Anna Cieciura.

           


          6 czerwca 2012

          3 czerwca 2012 roku odbył się finał VI edycji ogólnopolskiego konkursu "Na wspólnej ziemi", organizowanego przez fundacię Shalom.

          Nasza uczennica Ewelina Trzeciak uzyskała w tym konkursie wyróżnienie.

          Cała uroczystość, na którą została zaproszona wraz z opiekunem, odbyła się w bardzo podniosłej atmosferze. 

          Najpierw wszyscy laureaci oraz osoby im towarzyszące, zaproszeni zostali do pałacu prezydenckiego, gdzie odbyło się spotkanie z Podsekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Panem Maciejem Klimczakiem. Tam czekała na wszystkich wspaniała niespodzianka-deser, poczęstunek przygotowany specjalnie dla nas. Następnie zwiedziliśmy pałac wraz z panią przewodnik.

          W dalszej części udaliśmy się na spacer-wycieczkę organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny, pod hasłem "Co pozostało z żydowskiej Warszawy". Po tych zaułkach oprowadzał nas pan Jan Jagielski, który na co dzień w tym instytucie pracuje.

          Po spacerze wszyscy goście zaproszeni zostali na uroczysty obiad.

          O godz. 14.00 w Teatrze Żydowskim rozpoczęła sie część artystyczna i wręczenie nagród. Gośćmi specjalnymi zaproszonymi na tę uroczystość m.in. byli:
          -Agnieszka Rajewicz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Premiera Donalda Tuska

          -Artur Kozłowski Dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu

          -Mirosław Sielatycki Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

          -Włodzimierz Paszynski Viceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy

          -prof. Paweł Śpiewak i prof. Feliks Tych główni recenzenci nadesłanych prac, przewodniczący konkursu i wiele jeszcze innych znakomitych osób.

          Po części oficjanej nastąpiła część artystyczna w wykonaniu artystów teaatru Izabelli Rzeszowskiej, Ewy Dąbrowskiej i Henryka Rajfera, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej.

          Zdjęcia


          5 czerwca 2012

          Młodzież z koła historycznego zaprasza serdecznie wszystkich chętnych do oglądania wystawy zdjęć pt. Moja rodzina na starej fotografii.

          Zdjęcia rodziny Wioli Białej - uczennicy klasy 2c gimnazjum

          Zdjęcia rodziny Nikoli Prymus - uczennicy klasy 3c gimnazjum


          7 maja 2012

           

          Apel z okazji 221 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja

           

          Chcąc uczcić bardzo  ważne wydarzenie historyczne jakim było uchwalenie ustawy rządowej  3 maja 1791 roku, młodzież działajaca w szkolnym kole historycznym przygotowała uroczystą akademię. Na początu zatańczony został staropolski taniec - Polonez, który wprowadził oglądajacych w nastrój minionej epoki. Następnie młodzież recytowała wiersze, aby w punkcie kulminacyjnym przenieść sie do sali zamkowej, gdzie toczyły sie obrady sejmy wielkiego, by móc podejrzeć jak uchwalano ustawę.

          Myślę, że taka podróż w czasie jest najlepszą lekcją historii, a młodzież jak zwykle spisała sie znakomicie.

          Zdjęcia


          18 kwietnia 2012

          Kwiecień to smutny miesiąc w kalendarzu wydarzeń historycznych. Wiosną 1940 r. bowiem NKWD dopuściło się mordu ok. 22 tysięcy polskich żołnierzy - glównie oficerów, lekarzy, księży, policjantów, po prostu kwiatu polskiej inteligencji. 3 lata póżniej radio Berlin podało informacje na temat tejże zbrodni, o której długo póżniej nie wolno było mówić... 

          10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej zginął prezydent RP wraz z małżonką i 94 innymi osobami znajdującymi sie na pokładzie samolotu TU-154. 

          Obok tak ważnych, a jednocześnie smutnych i przykrych wydarzeń nie można przejść obojętnie. Dlatego też w naszej szkole członkowie koła historycznego zorganizowli  uroczystą akademię, której celem było uczczenie pamięci ofiar. Ofiar, które znaliśmy w mediów, czasami osobiście. 

          Podczas akademii została również odczytana lista osób zwiazanych z Przedborzem lub pochodzacych
          z Przedborza, do której członkom koła udało się dotrzeć, a które zginęły w 1940r. w Katyniu...


          20 marca 2012

          20 marca 2012 roku młodzież działająca w szkolnym kole historycznym wysłał przygotowane na konkurs organizowany przez fundację Shalom pod hasłem "Na wspólnej ziemi", prace.

          Ostatecznie powstały 3 różne "dzieła", które w sposób doskonały oddają temat i problematykę konkursu. 

          Autorką pierwszej pracy jest uczennica klasy II c Ewelina Trzeciak. jej praca nosi tytuł "Mój przewodnik po "żydowskim" Przedborzu."  

          Jest to cudowny przewodnik po naszym starym mieście. Rewelacyjnie odzwierciedla klimat Przedborza minionej epoki. Bogactwo opisów i zdjęć "pzremawia" do czytelnika.

          Autorami drugiej pracy są Magda Dorosławska, uczennica klasy II c oraz Michał Ryszka uczeń klasy I b. Ich praca "Przedbórz, miasteczko Żydów" to skolei oddtworzony na bazie wywiadów ze starszą częścią społeczności przedborkiej obraz stosunków międzyludzkich, międzysasiedzkich, koleżeńskich. Praca również obfituje w stare zdjecia, ryciny.

          I praca trzecia uczennic klasy II c - Wioletty Białe, Pamelii Mendelskiej, Magdaleny Różyckiej, Izabeli Suchowiejskie i Aleksandry Włodarczy, to "Przedbórz, którego już nie ma..."

          To również rodzaj przewodnika po starym, zabytkowym Przedborzu, którey niestety już nie istnieje materialnie, tylko na fotografiach i w ludziej pamieci. Praca obfituje wfotografie, opisy, wspomnienia.

          Wszystkie prace napisane zostały na bardzo wysokim poziomie. Twórcy włożyli w nie dużo serca, by powstały włśnie takie dzieła. 

          Zdjęcia


          23 lutego 2012

          W dniu 14 lutego 2012 roku młodzież z koła historycznego zaprosiła na prelekcję Pana Jana Słoniewskiego, historyka - pasjonatę, który interesuje się historią Przedborza w sposób szczególny. Od lat kolekcjonuje pamiątki, zdjęcia, różnego rodzaju bibeloty, związane z historią naszego miasta. Przeprowadzał również wiele wywiadów ze starszymi członkami naszej społeczności, którzy pamiętają okres międzywojenny i mieszkajacą tu wówczas społeczność żydowską.  

          Spotkanie miało na celu przybliżenie młodzieży historii naszego miasta. 

          Podczas prelekcji Pan Jan pokazał nam dużo ciekawych zdjęć, slajdów, dotyczących starego Przedborza oraz jego mieszkańców. Podczas  prezentacji padały różne pytania, często zaskakujące, ale jednocześnie bardzo ciekawe.

          Za poświęcony nam czas oraz ciekawą lekcję Panu Janowi Słoniewskiemu serdecznie dziękujemy.

          Zdjęcia


          22 grudnia 2011

          Poszukując informacji niezbędnych do napisania prac konkursowych członkowie koła wraz z opiekunem udali się do jednej z najstarszych mieszkanek Przedborza – pani Marianny Dziuba, w celu przeprowadzenia wywiadu i zebrania interesujących informacji. Spotkanie pełne emocji zapoczątkowało cykl wywiadów, jakie planuję wraz z dziećmi przeprowadzić.


          19 grudnia 2011

          Młodzież działająca w Kole Historycznym naszego gimnazjum przystąpiła do konkursu organizowanego przez Fundację Shalom, pt.: "Na wspólnej ziemi". Celem konkursu jest zdobywanie i gromadzenie informacji oraz pobudzenie ciekawości młodych ludzi, na temat społeczności żydowskiej mieszkajacej na ziemi polskiej. 

          Aby móc takie informacje zdobyć wspólnie z opiekunem koła wybraliśmy się do Muzeum Ludowgo w Przedborzu. Tam Pan Tadeusz Michalski - kustosz muzeum - udzielił nam cennych wskazówek oraz przekazał wiele ciekawych informacji na temat tej społeczności. Podpowiedział też, gdzie jeszcze możemy szukać interesujących nas wiadomości.

          Zdjęcia


          15 listopada 2011

           

          Na przełomie października i listopada 2011 roku młodzież z koła historycznego przygotowała wpaniałą wystawę, poświęconą "zabytkom naszej przesłości". Na wystawie zgromadzono kilkanaście różnych przedmitów, między innymi: kołowrotek, kilka lamp naftowych, moździerz, hakę, stary adapter Bambino, świeczniki, obrazy. Eksponaty przynieśli uczniowie: Cezary Auguścik, Wktoria Szczygieł, Karolina Auguścik, Kowalski Marcin, Kusa Daniel, Michalska Martyna, Szczygieł Wiktoria za co serdzecznie dziękuje opiekun koła.

          Zdjęcia

           


          30 września 2011

           

          30 września 2011 roku młodzież z koła historycznego poprowadziła lekcję otwartą z historii naszego miasta. Uczestnikami lekcji byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z województwa łódzkiego, wraz z opiekunami.
          W sumie przybyła do nas grupa licząca około 50 osób. Członkowie koła stworzyli ścieżkę historyczną, po której wędrując omawiali chronologicznie historię naszego miasta. Spacer po Przedborzu rozpoczęliśmy w kościele, poprzez zabytkowy rynek, ruiny zamku króla Kazimierza Wielkiego, odnowione sukiennice, dotarliśmy na teren cmentarza żydowskiego. Nie mogło tutaj oczywiście zabraknąć informacji na temat losów społeczności żydowskiej w Przedborzu, szczególnie w okresie międzywojennym, kiedy to ta nacja dominowała na terenie naszego miasta. Po drodze staraliśmy się przybliżyć uczestnikom zajęć topografię starego, przedwojennego Przedborza, pokazać miejsca, w których kiedyś stały fabryczki, zakłady rzemieślnicze, zabytkowa synagoga, miejsca po, których dziś już nie ma materialnego śladu… Podczas naszej wędrówki nie mogło też zabraknąć informacji na temat sytuacji Przedborza podczas rozbiorów, czy też w epoce napoleońskiej, kiedy to część miasta dostała się w obręb Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego… Wówczas to powstała tu jedna z pięciu największych w Królestwie Polskim fabryk włókienniczych.

          Lekcję zakończyliśmy pod budynkiem ratusza, gdzie wmurowana jest pamiątkowa tablica upamiętniająca wydarzenia sprzed prawie 600 lat, potwierdzająca nadanie w Przedborzu przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich ówczesnej wsi Lodzia, o czym niektórzy Łodzianie nie wiedzieli…

          Po trwającym prawie trzy godziny intensywnym spacerze nasi goście udali się na zasłużony odpoczynek. Mnóstwo pytań, jakimi zarzucali nas po drodze świadczy o zainteresowaniu jakże bogatą historią naszego miasta.

          Zdjęcia

           


          23 września 2011

          Członkowie koła wzięli udział w spotkaniu - prelekcji na temat "Rola bajki w kulturze żydowskiej" organizowanym przez Towarzystwo Historyczne w Radomsku w ramach Dni Kultury Zydowskiej. Prelekcję prowadził Dariusz Dekiert - tłumacz przysięgły języka hebrajskiego. Podczas prelekcji objaśnił on specyficzne sposoby interpretacji bajek żydowskich. Bajki żydowskie według niego można interpretować według następującego wzorca:

          - opowieść o wszechświecie

          - opowieść o ciele człowieka

          - opowieść o historii ludu Izraela

          Po zakończonej prelekcji wywiązała się dyskusja. Na zakończenie zwiedziliśmy wystawę w muzeum poświęconą cmentarzom Zydowskim na terenie województwa łódzkiego. Nie zabrakło na niej zdjęć poświęconych cmentarzowi przedborskiemu.

          zdjęcia

           


          16 września 2011

          Od września 2011 roku w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu rozpoczęło swoją działalność koło historyczne. Opiekunem jest p. Sylwia Prymus. Członkami koła są: Wioletta Biała, Pamela Mendelska, Aleksandra Włodarczyk, Anna Cieciura, Nikola Prymus, Kamil Juśkiewicz, Błażej Motyka, Izabela Suchowiejska, Ewelina Trzeciak, Cezary Auguścik.