Aktualności
Spotkanie z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku - 10.12.2019 r.
Wycieczka do Łodzi
Dnia 9 grudnia 2019 r. grupa uczniów z klas: VI b, VII b, VII a i VI a uczestniczyła w wycieczce mikołajkowej do Łodzi. Organizatorem wyjazdu była pani Małgorzata Morawiec, a opiekę sprawowali panie Małgorzata Maliszewska, Justyna Nicoś i pan Sławomir Smolich. W trakcie wycieczki uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach w Manufakturze Czekolady - Chocolate Story. Każdy uczestnik tworzył własną tabliczkę czekolady dodając do niej różne dodatki oraz pakując ją w folię i ozdobny kartonik. Następnie prowadząca zajęcia zapoznała uczniów z procesem powstawania czekolady – „Od plantacji do tabliczki” oraz poczęstowała wszystkich kubkiem gorącej czekolady. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał własnoręcznie wykonaną tabliczkę czekolady oraz pamiątkowy dyplom.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu była Arena Laser Games znajdująca się na terenie Łódzkiej Manufaktury. Rozgrywka na Arenie to doskonała zabawa ruchowa, w której liczą się spryt, inteligencja i analiza ciągle zmieniającej się sytuacji. Uczestnicy zostali wyposażeni w broń laserową i specjalne kamizelki. Rozgrywka odbywała się w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu – Laserowym labiryncie.
Po posiłku ruszyliśmy w stronę Parku Trampolin SALTOS wypełnionego różnymi trampolinami sportowymi. Tam uczniowie uczestniczyli w zajęciach z trenerami, którzy po rozgrzewce przeprowadzili różne konkursy i gry sportowe.
2
Mecz PGE SKRA Bełchatów
8 grudnia uczniowie PSP w Przedborzu kibicowali zaprzyjaźnionej drużynie PGE SKRA Bełchatów🐝.Mecz był pełen emocji , a zwycięstwo 3:0! 👍 nad Aluron Virtu CMC Zawiercie pozwoliło dopisać kolejne trzy punkty w tabeli PlusLigi 🔥🏐.
7
Wręczenie nagród laureatom konkursu europejskiego
W dniu 6 grudnia 2019 r. wręczone zostały nagrody laureatom konkursu „Polska i mój region 15 lat po przystąpieniu do UE”.
Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!
Sylwia Prymus
Mikołajkowy Turniej Siatkówki Chłopców o Puchar Prezesa EKS Skra Bełchatów
12 drużyn, 116 uczestników, 21 meczów i 50 setów – tak w liczbach można podsumować dzisiejszy Mikołajkowy Turniej Siatkówki Chłopców o Puchar Prezesa EKS Skra Bełchatów. Turniejowi towarzyszył ogrom emocji i duch walki 🏐Publiczną Szkołę Podstawową w Przedborzu reprezentowali uczniowie klasy VIII B w składzie :
🟡Sebastian Goryczka, ⚫️Franciszek Pawelak, 🟡Adam Ryszka, ⚫️Patryk Simkiewicz, 🟡Filip Skowron, ⚫️Wiktor Wojnarowski, 🟡Paweł Budziński.Trener: Tomasz Małecki.
9
Mikołajkowy wyjazd na mecz PGE SKRA Bełchatów
Jak co roku uczniowie klasy VIII b oraz ich koledzy i koleżanki - Mikołajki 🎅🏻spędzili na sportowo. Było dużo radości i pozytywnych wrażeń.
13
Mikołajkowy turniej w piłkę nożną, siatkówkę i mini piłkę siatkową
Dnia 06.12.2019 r. w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej w piłkę siatkową, mini piłkę siatkową i piłkę nożna halową dla chłopców. Po zaciętej rywalizacji wyniki przedstawiają się następująco:
Dziewczęta klasy V
I miejsce – V B
II miejsce V D
III miejsce V A
IV miejsce V C
Dziewczęta klasy VI
I miejsce – VI D
II miejsce - VI B
III miejsce VI C
IV miejsce VI A
Dziewczęta klasy VII
I miejsce – VII A
II miejsce – VII B
Chłopcy klasy IV – V
I miejsce – V D
II miejsce – V B
III miejsce – V A
IV miejsce – IV A
V miejsce - V C
Chłopcy klasy VI
I miejsce - VI B
II miejsce – VI A
III miejsce – VI C
IV miejsce – VI D
Chłopcy klasy VII – VIII
I miejsce – VII B
II miejsce – VIII A
III miejsce – VII A
2
MIKOŁAJ W KLASIE III B
MIKOŁAJ -TO NIEZWYKŁY CZŁOWIEK. POŚWIĘCIŁ SWOJE ŻYCIE OSOBISTE , ABY NIEŚĆ RADOŚĆ I SZCZĘŚCIE GRZECZNYM DZIECIOM.
UCZNIOWIE KLASY IIIB POSTANOWILI SIĘ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ ; WYKONALI W GRUPACH PRACE TEMATYCZNE ZWIĄZANE Z MIKOŁAJEM.
DZIEŃ 6 GRUDNIA BYŁ PEŁEN NIESPODZIANEK -PREZENTY, BAJKA O RENIFERZE RUDOLFIE W MIEJSKIM DOMU KULTURY W PRZEDBORZU .
WYCIECZKA DO FILHARMONI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ W KIELCACH NA PRZEDSTAWIENIE POD TYTUŁEM ,,O DWÓCH TAKICH, CO GRALI NA WSZYSTKIM''. W ŚWIAT KSIĘŻNICZKI GAMY I KRÓLA SYMFONIUSZA ORAZ DWÓCH KUCHCIKÓW WPROWADZAŁA AUTORKA BEATA MŁYNARCZYK I ORKIESTRA SYMFONICZNA.
PO DNIU PEŁNYM WRAŻEŃ , WSZYSCY UŚMIECHNIĘCI DZIĘKOWALI I ZAPRASZALI MIKOŁAJA NA NASTĘPNY ROK !!!
PRZYGOTOWAŁA GRAZYNA WŁOCH
Wycieczka klasy 6 do Filharmonii w Kielcach
W dniu 5 grudnia 2019 r. miała miejsce wycieczka uczniów klas 6 i 7 naszej szkoły, pod opieką p. dyr. Grażyny Strojkowskiej, Sylwii Prymus i Wiolety Kowalskiej, do Filharmonii Kieleckiej. Tym razem mieliśmy ogromną przyjemność zobaczyć i wysłuchać bajki pod tytułem „O dwóch takich, co grali na wszystkim”, napisanej specjalnie dla dzieci z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jej autorką i narratorką jednocześnie jest p. Beata Młynarczyk.
Bajka opowiada o tym, jak w pałacu króla Symfoniusza pojawia się kapryśna i trochę zarozumiała Księżniczka Gama. Wśród jej dworzan jest dwóch sprytnych kuchcików, którzy, nie mając własnych instrumentów, grają na wszystkim, co wpadnie im w ręce. W wyniku przypadku spełnia się ich wielkie marzenie i zagrają wreszcie na prawdziwych instrumentach.
Podczas przedstawienia dzieci mogły spokojnie przyjrzeć się instrumentom, na których grali muzycy, poznać ich nazwy. Usłyszeć, jak gra prawdziwa orkiestra filharmonii. Na koniec natomiast wszyscy zostaliśmy zaproszeni do zaśpiewania wraz z orkiestrą kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
Wrażenie, jakie zrobiła na nas wszystkich filharmonia pozostanie w naszej pamięci na zawsze.
3
Spotkanie ,,Zerówki‘’ ze Świętym Mikołajem
Święty Mikołaj zajmuje szczególne miejsce w polskiej tradycji ludowej. Zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami sięga w Polsce XVIII wieku. Dziś jest okazją do dobrej zabawy.
W oczekiwaniu na przyjście Świętego Mikołaja dzieci wykonały prace plastyczne , poznały historię tej postaci, pisały listy, w których wyraziły swe oczekiwania. Były to lalki, kalendarze, klocki lego, samochody, piłki, gry, hulajnogi…
Mikołaj zaskoczył dzieci rozdając cukierki i zostawiając upominki dla wszystkich.
Dziękujemy !!!
Wych. Zdulska B.
4
Wielki Maraton Czytelniczy „ Spotkacie Nowych Przyjaciół” klasa II-III
Wielki Maraton Czytelniczy „ Spotkacie Nowych Przyjaciół” klasa II-III
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu
Opiekun: Monika Ilnicka
Kolejna lektura: „ Ciumkowe historie w tym jedna smutna”
Świat owadów
4 grudnia 2019r. klasy trzecie wraz z wychowawczyniami miały możliwość poszerzenia informacji na temat owadów. Biorąc udział w kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez pana leśniczego Dariusza Bajer i Kamila Francuz w Nadleśnictwie Przedbórz.
Niezwykły świat owadów, mimo, że jest bardzo bliski, pozostaje jednak dla nas nieznany. Sprawia to ogromna różnorodność. Uczniowie oglądając owady w gablotach, albumach dowiedzieli się o ich sposobach funkcjonowania, komunikowania się ,budowania schronisk, rozmnażania czy polowania.
Dodatkową atrakcją był przygotowany poczęstunek (soczki,batoniki) dla wszystkich uczestników.
Przygotowała: Grażyna Włoch i Lucyna Orłowska
Wycieczka do Łodzi
Dnia 04.12.2019r. uczniowie klas II A, II B i II C pojechali na wycieczkę do Łodzi. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania EC1 Centrum Nauki i Techniki. Mieliśmy przyjemność skorzystania z dwóch bardzo miłych przewodników, którzy pokazali nam unikalną Halę Maszyn w EC1 Wschód i nowoczesne przestrzenie budynku N, zbudowanego na dawnej kotłowni. Zobaczyliśmy również Sterownię, Kotłownię i Maszynownię EC1 Zachód.
Mieliśmy nie tylko możliwość obserwowania wybranych zjawisk i technologii, ale także szansę przeprowadzania samodzielnych eksperymentów, zdobywania wiedzy, jak również doskonałej zabawy. Każdy znalazł coś dla siebie.
Kolejnym punktem wycieczki było EC1 Planetarium. Tutaj uczniowie obejrzeli pokaz pt. "Kosmos dla najmłodszych". Był to czas spędzony w przestworzach, pośród gwiazd, planet i innych ciał niebieskich. Przewodnik bardzo skrupulatnie oprowadził nas po owych gwiazdozbiorach oraz udzielił odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania. Wszyscy czuli się, jakby byli częścią kosmosu.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na poczęstunek w McDonald’s.
Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia.
Opracowała: Halina Wilk, Elżbieta Lizińczyk, Bożena Ryszka
28
Kampania charytatywna "Świąteczna Kartka Dobroczynna"
Szkoła Podstawowa brała udział w kampanii charytatywnej "Świąteczna Kartka Dobroczynna". Koordynatorem akcji była pedagog szkolna: Ilona Majkowska. Dochód ze sprzedaży został przekazany na niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym, objętych programem "Na Ratunek" (www.naratunek.sc.org.pl). Udało się nam sprzedać 95 kartek, tj. 190 zł. W podziękowaniu szkoła otrzymała dyplom.
GALA I WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO pn. "DBAM O ŚRODOWISKO"
GALA I WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO
pn. "DBAM O ŚRODOWISKO"
Ekologia i edukacja ekologiczna są jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku. Nasza świadomość ekologiczna ma kardynalny wpływ nie tylko na świat, w jakim żyjemy, ale także na jakość życia przyszłych pokoleń. Geograf Folrian Longin Plit miał rację mówiąc, że "Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas".
Misją I Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego jest pogłębienie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych. Jest to zaledwie jeden z wielu małych kroków, które staramy się postawić w kierunku zdrowego środowiska naturalnego.
Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego
Uczniowie naszej szkoły zechcieli uczynić ten krok razem z organizatorami konkursu. Bartłomiej Gaj, Wiktoria Bakalarz, Marta Zbysz, Anna Kałuzińska, Patrycja Mendelska, Aleksandra Jaworska,Kacper Mularczyk, Aleksandra Małecka i Oliwier Kozłowski wykonali prace plastyczne w kategorii: ulotka na temat "Walczymy ze smogiem".
28 listopada 2019 roku wzięli udział w uroczystej Gali podsumowującej konkurs w kompleksie EC1 w Łodzi. Obejrzeli filmy edukacyjne, które nawiązywały do Konkursu, zwiedzili wystawę nagrodzonych 30 prac konkursowych z ponad 1008 nadesłanych z całego województwa, wzięli udział w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach w Centrum Nauki i Techniki EC1. W przystosowanych do zwiedzania i zabawy przestrzeniach dawnej łódzkiej elektrociepłowni uczniowie poznawali tajniki poszczególnych urządzeń. Otrzymali karty pracy i próbowali rozwiązać zadania. Dowiedzieli się, że w elektrowni nie produkowano energii, lecz jedynie ją przetwarzano oraz co jest jedynym źródłem energii dla człowieka.
Udział w konkursie przyczynił się do pogłębiania wiedzy uczniów naszej szkoły z zakresu ochrony środowiska, szczególnie zagadnień związanych z segregowaniem i recyklingiem odpadów oraz ochroną powietrza przed zanieczyszczeniami.
6
Warsztaty bursztynowe
Dnia 28.11.2019 r. w naszej szkole w klasach 0, IA, IB, IIA odbyły się warsztaty bursztynowe, na których uczniowie mieli możliwość poznać historię powstania bursztynu, jego właściwości oraz wykazać się zdolnościami manualnymi podczas wykonywania prac plastycznych: szlifowanie bursztynu, wyklejanie obrazka oraz dekoracja bombki.
18
Andrzejki 2019
Dnia 28 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Od godz. 10:00 do godz. 12:00 na małej sali gimnastycznej trwała zabawa taneczna dla uczniów klas 0-III naszej szkoły. Chętni uczniowie na świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie "Mam Talent".
I miejsce zajęła Lena Jędrzejczyk z klasy IA
III miejsce zajęła Lena Gaj z klasy IA
Od godz. 16:00 do godz. 19:00 odbyły się Andrzejki dla pozostałych klas.
16
OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY ALFIK 2019 W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W PRZEDBORZU
27 listopada 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej został przeprowadzony po raz kolejny jednoetapowy Ogólnopolski Konkurs Matematyczny ALFIK 2019. Była to 25-ta edycja tego konkursu. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów. Uczniowie pisali test konkursowy składający się z 30 zadań jednokrotnego wyboru z odpowiedziami A, B, C, D, E z których dokładnie jedna odpowiedź była prawidłowa z podziałem na grupy wiekowe. Test jednokrotnego wyboru zawierał 10 zadań za 3 punkty, 10 zadań za 4 punkty i 10 zadań za 5 punktów. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń odpowiednio otrzymał 3, 4 lub 5 punktów, za brak odpowiedzi 0 punktów, za błędną odpowiedź odejmowało się mu 0,25 punktów przeznaczonych na zadanie. Szkolnym koordynatorem tego konkursu był nauczyciel matematyki – Józef Cierniak. Ogólnopolski organizator konkursu Łowcy Talentów-Jersz zobowiązał się przekazać wyniki do szkół do 8 tygodni po jego przeprowadzeniu.
W konkursie uczestniczyli:
Klasa V A
1. Kałuziński Patryk
2 . Doroziński Bartosz
3. Sarna Dominika
4. Szalacha Julia
5. Krakowiak – Sitka Noel
6. Strojkowski Maksymilian
Klasa V B
1. Bombiński Wiktor
2 . Stępnik Maja
3 . Ludwikowska Maria
4 . Kuleta Maciej
5 . Osiecka Julia
6. Janowski Mateusz
Klasa V C
1. Kowalski Marcin
Klasa VI D
1. Rudecki Hubert
2. Woźniak Krzysztof
3. Zuchmański Artur
Klasa VII A Klasa VI C
1.Duda Artur 5. Koska Maja
2.Gaj Bartłomiej
2
Nauka z aplikacją Quiver
W dniu 26.listopada 2019 r. uczennice klasy VII a przeczytały swoim młodszym kolegom i koleżankom z klasy II b baśń braci Grimm „Jaś i Małgosia” w języku polskim i niemieckim. Nasi młodsi uczniowie pod okiem starszych koleżanek korzystali z aplikacji Quiver. Rozwija ona kreatywność i daje dużo radości dzieciom w każdym wieku.
Bożena Ryszka
Iwona Jeżewska
6
Projekt edukacyjny "Drzewo"
Projekt edukacyjny "Drzewo"
W szkolnym projekcie edukacyjnym pt. "Drzewo", który trwał od 08.10.2019. do 23.11.2019. wzięli udział uczniowie klas drugich.
Projekt zakładał angażowanie przyrodniczo-ekologicznej aktywności dzieci. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat drzew (ich budowy, gatunków, roli w przyrodzie, sposobów ich ochrony, możliwości jakie stwarzają człowiekowi i zwierzętom), ale drzewa stały się też dla nich inspiracją w działaniach artystycznych (tworzenie prac plastyczno-technicznych, utworów literackich). Od początku trwania projektu uczniowie gromadzili różne materiały dotyczące drzew.
Mali artyści - tworzymy drzewo
Dzięki zaangażowaniu dzieci powstało 14 wspaniałych prac grupowych obrazujących drzewa (prace wykonane różnymi technikami), które można było podziwiać na wystawie "Dzień Drzewa".
"Dzień Drzewa"
10.10.2019. był dniem wyjątkowym dla uczniów. Dzień ten rozpoczął się prelekcją prowadzoną przez pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego: p. Sommerfelda, p. Bienia i p. Badura. Najważniejszym punktem było sadzenie drzewek przez dzieci. Każda klasa posadziła jedno drzewko, które będzie pielęgnować i obserwować jego rozwój, pamiętając przy tym, że ochrona i sadzenie drzew jest przesłaniem dla każdego z nas.
5Wycieczka do lasu
W dniu 18.10.2019. wybraliśmy się na prawdziwą lekcję przyrody. Pracownicy Nadleśnictwa Przedbórz oprowadzając nas po przepięknym jesiennym lesie przekazali nam wiele ciekawych i cennych informacji. Była to naprawdę żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła na bezpośredni kontakt z naturą. Miłym zakończeniem wycieczki było wręczenie dzieciom książeczek o tematyce leśnej.
10Jesienne kodowanie
Kodowanie jest dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia, które cieszy się wśród naszych uczniów ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach . Była to świetna nauka poprzez zabawę , ale przede wszystkim to możliwość rozwoju kreatywnego myślenia, poszukiwania różnorodnych rozwiązań postawionych przez nauczyciela lub innego ucznia. To szansa na odkrycie nowej pasji, która pozwala na rozwój ucznia. Kolejny zdobyty poziom kodowania przynosił każdemu wiele radości oraz świadomość tego „co już potrafię”.
1Prezentacja "Drzewo"
Zakończeniem projektu była prezentacja. Uczniowie przygotowali i przedstawili wybrane przez siebie drzewo wykorzystując różne formy: plakaty, ilustracje, wiersze, inscenizacje, degustacje, albumy, formy przestrzenne i pokaz multimedialny. Uczniowie obejrzeli również film pt. "Magiczne drzewo - kredka".
Z wykorzystanych w czasie prezentacji prac zorganizowana została wystawa na holu, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
13Dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym dzieci stały się wrażliwsze na piękno otaczającej przyrody. Chętnie dzielili się doświadczeniami i wiedzą zdobytą w czasie realizacji projektu. Wzbogacili swoją wiedzę na temat roli drzew i zagrożeń wynikających z działalności człowieka.
Uczniowie już wiedzą, jak chronić naszych "zielonych przyjaciół" - producentów tlenu.
Opracowała: Halina Wilk, Elżbieta Lizińczyk, Bożena Ryszka
Archiwum Aktualności