Aktualności

          • Góra Grosza 2025/2026

          • 25.06.2026 r.
            Po przeprowadzeniu konkursu szkolnego "Góra Grosza" wyłoniliśmy zwycięzców nagrodzonych dyplomami i bonami zwalniającymi ze sprawdzianu i kartkówki. Zebrano w sumie 1049 złotych 65 groszy (jeden tysiąc czterdzieści dziewięć złotych sześćdziesiąt pięć groszy !!!!) .
            1. miejsce - klasa 6 B - kwota 213, 06 zł
            2. miejsce - klasa 5 B - kwota 172, 14 zł
            3. miejsce - klasa 3 C - kwota 122, 38 zł

             
                 Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom za okazanie dobrego serca i wsparcie finansowe dla dzieci z domów  dziecka w 26 ogólnopolskiej edycji „Góry Grosza”. Wszystkie „grosze”, a było ich mnóstwo, zostały przeliczone, spakowane i  wysłane do Towarzystwa  Nasz  Dom 28 kwietnia 2025 roku przez koordynatora akcji Pocztą Polską bezpłatnie.
            pedagog szkolny - Ilona Majkowska

          • Wielka sztuka w małych rękach – niezwykły projekt klasy IIIb!

          • Wielka sztuka w małych rękach – niezwykły projekt klasy IIIb!

            Przez ostatnie pół roku uczniowie klasy IIIb realizowali wyjątkowy projekt artystyczny pt. „Znamy się trochę na sztuce”, nad którym czuwała pani Anna Żak. Wyzwanie było ogromne, ponieważ dzieci najpierw cierpliwie sklejały wielkoformatowe wydruki z kserokopii, a następnie zamieniały te gigantyczne kolorowanki w prawdziwe repliki dzieł światowych mistrzów. Podczas pracy trzecioklasiści wykazali się niesamowitą kreatywnością i odwagą w eksperymentowaniu z różnymi technikami plastycznymi. Na arkuszach pojawiły się farby akwarelowe, plakatowe i akrylowe, pastele suche oraz olejne, tradycyjne kredki ołówkowe, a nawet imponująca, wielka wydzieranka.Pod czujnym okiem pani Ani mali artyści szlifowali swój warsztat – wspólnie poprawiali kompozycje, dorysowywali detale i uczyli się profesjonalnego cieniowania. W finale przedsięwzięcia pani Anna nakleiła gotowe dzieła na sztywne kartony, a rodzice uczniów własnoręcznie wykonali dla nich estetyczne, również kartonowe ramy. W ten sposób powstała zachwycająca kolekcja 29 obrazów. Cały zestaw można podziwiać na żywo – najpierw na wystawie w holu głównym naszej szkoły, a następnie w Miejskim Domu Kultury w Przedborzu. Serdecznie gratulujemy młodym twórcom i zapraszamy do oglądania ich dzieł!

          • Albus- Ogólnopolski Konkurs z języka polskiego

          •  5 maja 2026 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs z języka polskiego . Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań humanistycznych, motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy oraz promowanie czytelnictwa i poprawnego posługiwania się językiem ojczystym.  
            Ewa Woźniak
             Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!  

             

          • Wycieczka do Żarek

          • Uczniowie klas 1a i 2 b wzięli udział w pełnej przygód wycieczce do Żarek. W ramach Pakietu Czterech Atrakcji dzieci uczyły się poprzez zabawę i zdobywały nowe umiejętności.

            🌟 Co robiliśmy?

            ◦ 🌾 Etnopracownia – wyczarowaliśmy własnoręcznie urocze zwierzątka z pachnącego siana.

            ◦ 🍭 Manufaktura „Hokus Pokuss” – podglądaliśmy sekrety powstawania tradycyjnych, kolorowych słodyczy i własnoręcznie zrobiliśmy pysznego lizaka!

            ◦ 🌾 Stary Młyn – w interaktywnym Muzeum Dawnych Rzemiosł poznaliśmy tajemnice pracy młynarza, szewca i kołodzieja.

            ◦ 🍕 Przystań Leśniów – na zakończenie zamieniliśmy się w kucharzy i samodzielnie przygotowaliśmy pyszną pizzę!

            To był intensywny dzień pełen uśmiechu, zapachów i świetnej zabawy. Zmęczeni, ale dumni z własnoręcznie zrobionych pamiątek, wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

            Elżbieta Lizińczyk, Monika Wysocka

          • Konkurs matematyczno-informatyczny Instalogik

          • W roku szkolnym 2025/2026 odbyła się kolejna edycja trzyetapowego konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik. Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 13 uczniów klas 5a, 6b, 7a, 8b. Do etapu trzeciego udało się zakwalifikować czterem osobom. Najlepszy wynik uzyskał Radosław Kałuziński z klasy 5a, który uzyskał tytuł Laureata III miejsca uzyskując najlepszy wynik w powiecie radomszczańskim. Kolejne trzy osoby uzyskały tytuł Finalisty na szczeblu ogólnopolskim:

            1. Nina Górecka – 5a
            2. Aleksander Idziak – 6b
            3. Nina Idziak – 8b

             

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy osiągniętego wyniku i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej jego edycji w przyszłym roku szkolnym.

          • VI Ogólnopolski Konkurs na Prezentację Multimedialną „Chrzest Polski”

          • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie na Prezentację Multimedialną „Chrzest Polski”, skierowanym do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych.

            Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – na jego tegoroczną edycję nadesłano aż 454 prezentacje z całej Polski. Komisja konkursowa oceniała prace pod kątem rzetelności historycznej przedstawionych faktów, kreatywnego podejścia do tematyki chrztu Polski, poprawności językowej i samodzielności wykonania, bogactwa wykorzystanych materiałów ilustracyjnych, umiejętnego stosowania animacji i technologii informatycznych, poprawności zapisu bibliograficznego oraz rozważań dotyczących skutków chrztu Polski opartych na różnorodnych źródłach wiedzy.

            Czterech uczniów zostało jego finalistami:

            • Nina Idziak – klasa 8b,
            • Bartosz Karbownik – klasa 8b,
            • Bartłomiej Rutowicz – klasa 8b,
            • Szymon Syndybał – klasa 7b.

            Serdecznie gratulujemy naszym uczniom osiągniętego sukcesu, wiedzy historycznej, zaangażowania oraz umiejętności twórczego wykorzystania technologii informacyjnych. Życzymy kolejnych sukcesów w następnych konkursach i dalszego rozwijania swoich pasji.

            Joanna Rutowicz

          • 🥗💪 Spotkanie z dietetyczką i trenerką personalną Panią Magdaleną Świech 👩‍⚕️🏋️‍♀️

          • 📚 Podczas spotkania uczestnicy poznali podstawowe zasady zdrowej diety, w tym rolę makroskładników – 🥩 białek, 🥑 tłuszczów i 🍞 węglowodanów – oraz znaczenie regularnego spożywania posiłków ⏰🍽️. Omówiono również, jak dokonywać świadomych wyborów żywieniowych 🛒🥗 wspierających prawidłowy rozwój 🌱, aktywność fizyczną 🏃‍♀️🏃‍♂️ i regenerację organizmu 😴✨.

            💧 Istotnym elementem prelekcji był także temat nawodnienia. Uczestnicy dowiedzieli się, jak ważną rolę pełni woda w utrzymaniu sprawności fizycznej 💪, koncentracji 🧠 i dobrego samopoczucia 😊 oraz jakie mogą być skutki i objawy odwodnienia ⚠️.

            👏 Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w zajęciach! 🤝💚 Wierzymy, że zdobyta wiedza 📖 przyczyni się do kształtowania zdrowych nawyków 🍎🥦 i świadomych wyborów każdego dnia 🌟.

          • Pierwsze zajęcia z wykorzystaniem urządzenia ćwiczebnego AED plus fantomu

          • W dniu dzisiejszym w Publicznej Szkole Podstawowej w Przedborzu odbyły się pierwsze zajęcia z wykorzystaniem urządzenia ćwiczebnego AED plus fantomu, zakupionego za środki finansowe zgromadzone podczas sprzedaży potraw na dniach zdrowego żywienia, w tym i zeszłym roku szkolnym. Na nasze zaproszenie z wielką chęcią pojawili się druhowie OSP w Przedborzu pani Wiktoria Brzozowska i pan Klaudiusz Sitkowski. Po krótkiej prezentacji i instrukcji nasi uczniowie mogli praktycznie przeprowadzić masaż serca oraz zastosować defibrylator AED. W przyszłym roku szkolnym, systematycznie będziemy mogli szkolić następne klasy podczas cyklicznych spotkań z uczynnymi druhami OSP w Przedborzu. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć ze spotkania.   Szkolny koordynator oświaty Marzanna Wtorek oraz współpracująca Weronika Dębska

          • 📱💻 Nauka przez zabawę i nowoczesne technologie! – klasy 1A, 1B, 4B i 5B

          • KLASY 4B i 5B
            W ostatnich dwóch tygodniach uczniowie klas 4B i 5B w ramach kreatywnych zajęć językowych utrwalali słownictwo z języka angielskiego, korzystając z tabletów pozyskanych w ramach programu doposażenia szkół w nowoczesny sprzęt cyfrowy oraz platformy Blooket. Dzięki elementom grywalizacji powtórka materiału z podręcznika Link stała się okazją do dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. 🎯📚
            🎮 Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę w popularnych trybach gry:
            🎣 Fishing Frenzy
            🏭 Factory
            👑 Battle Royale
            🦖 Deceptive Dinos
            ☕ Café
            Każda rozgrywka wymagała nie tylko refleksu i odrobiny szczęścia, ale przede wszystkim dobrej znajomości angielskiego słownictwa. 🇬🇧✨
            Dzieci były tak zaangażowane, że trudno było im oderwać się od gier — każda rozgrywka sprawiała im ogromną radość i wywoływała mnóstwo emocji 😊🎮
            Dzieci z dużym zainteresowaniem na bieżąco śledziły punktację wyświetlaną na tablicy interaktywnej, co dodatkowo podnosiło emocje i motywację do dalszej gry. 🎯📊
            Zastosowanie elementów grywalizacji sprawiło, że uczniowie chętniej angażowali się w naukę, a powtarzanie słownictwa stało się dla nich atrakcyjną i motywującą formą pracy. 🏆
            KLASY 1A i 1B
            🇪🇺 W ramach zajęć rozwijających uzdolnienia z języka angielskiego, finansowanych ze środków Unii Europejskiej, uczniowie klas 1A i 1B ćwiczyli dodatkowo słownictwo związane z tematami:
            🐶 Świat zwierząt
            👕 Ubiór
            📲 Wykorzystanie tabletów pozyskanych w ramach programu doposażenia szkół w nowoczesny sprzęt cyfrowy pozwoliło połączyć naukę języka angielskiego z rozwijaniem kompetencji cyfrowych. Nowoczesne technologie sprawiają, że uczniowie chętniej angażują się w zajęcia i utrwalają materiał w atrakcyjny sposób. 💡💻
            Marcin Ryszka

          • Wycieczka klasy 7A do Łodzi

          • W dniu 15 czerwca 2026 r. klasa 7A wraz z opiekunami: p. Sylwią Prymus oraz p. Ewą Woźniak wybrała się na wycieczkę do Łodzi.

            Na początek w kinie Cinema City obejrzeliśmy film pt. „Sprawiedliwość owiec”. To fantastyczna komedia, która opowiada o: „George (Hugh Jackman) jest pasterzem, który co wieczór czyta powieści kryminalne swoim ukochanym owcom, zakładając, że nie są w stanie go zrozumieć. Kiedy tajemniczy incydent zakłóca życie na farmie, owce zdają sobie sprawę, że muszą zostać detektywami. Podążając za wskazówkami udowadniają, że nawet owce potrafią być błyskotliwymi śledczymi w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.”

            Następnie po projekcji udaliśmy się do fantastycznego miejsca GRAKULA, gdzie przez 2 godziny oddaliśmy się zabawie. Gra w kręgle i gra w bilard zawładnęły nami bez reszty. Na koniec udaliśmy się na zasłużony posiłek i zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

            Sylwia Prymus

          • Woda źródłem życia – zajęcia laboratoryjne z biologii

          • Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu, uczestniczący w zajęciach rozwijających z biologii realizowanych w ramach projektu unijnego, pod opieką nauczyciela biologii Barbary Kraś badali próbki wody, analizując jej pH, twardość oraz zawartość azotanów i azotynów. Samodzielnie wykonywali pomiary i interpretowali uzyskane wyniki.
            W trakcie zajęć uczniowie zwrócili także uwagę na ogromne znaczenie wody dla życia na Ziemi oraz konieczność dbania o jej jakość. Dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej z praktycznymi doświadczeniami rozwijali swoje zainteresowania przyrodnicze i umiejętności badawcze.
            Barbara Kraś

          •  Bartosz Karbownik wyróżniony w I Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym „Zielone skarby okolicy” 

          • 🌿 Bartosz Karbownik wyróżniony w I Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym „Zielone skarby okolicy” 🏆

            Miło nam poinformować, że nasz uczeń, Bartosz Karbownik, otrzymał wyróżnienie w I Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym „Zielone skarby okolicy”, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. 👏

            Bartosz jest miłośnikiem przyrody i z dużym zaangażowaniem rozwija swoje zainteresowania związane ze światem roślin i zwierząt. Udział w konkursie był dla niego doskonałą okazją do zaprezentowania swojej pasji oraz kreatywności. 🌳🦋

            Zadaniem uczestników było przygotowanie filmu, prezentacji, reportażu lub kolażu fotograficznego ukazującego walory przyrodnicze regionu, zagrożenia dla środowiska oraz sposoby jego ochrony. Na konkurs wpłynęło aż 140 prac. 🌱📸

            Cieszymy się również, że dzięki wyróżnieniu Bartosza nasza szkoła otrzymała nagrodę rzeczową, która będzie służyć całej społeczności szkolnej. 🎁🏫

            Serdecznie gratulujemy Bartoszowi osiągniętego sukcesu i życzymy mu kolejnych powodów do dumy! 🎉😊

          • Zabawa i nauka podczas wycieczki szkolnej 5a

          •    Zabawa i nauka podczas wycieczki szkolnej 5a    
                   10 czerwca 2026 roku uczniowie klasy  5a  mieli okazję zapoznać się z  nową dyscypliną sportu, jaką jest bowling (gra w kręgle). Zadanie wymagało od dzieci umiejętności koncentracji, dyscypliny oraz radzenia sobie z emocjami podczas uczciwej rywalizacji. 
                  Następnie  w  Arena Laser Games  musieli opracować taktykę gry drużynowej,  aby przechytrzyć drużynę przeciwną i zdobyć jak najwięcej punktów. Głównym  celem gry była  świetna zabawa, wyładowanie złej energii, zrzucenie stresu i możliwość poczucia się jak komandos z przyszłości.
                  Kolejnym punktem były warsztaty naukowe podczas, których uczniowie pod okiem pracownika Experymentarium mieli okazję wykonać kilka ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych.
                  Dzień ten zakończył się posiłkiem w strefie food court, gdzie każdy zjadł swoje ulubione danie. 
                   Był to też czas na zacieśnienie więzi w grupie, propagowanie kultury fizycznej oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego bez telefonu.
            Wszyscy wrócili do domu zrelaksowani i wzbogaceni o nowe doświadczenia.
            Ewa Woźniak

          • Wycieczka do Katowic

          • 😀🪄Dnia 8 czerwca uczniowie klas 1b, 1c  i 3a uczestniczyli w wycieczce do Katowic, której głównym celem była wizyta w Bajkowej Krainie Akademii Pana Kleksa. 🪄Była to niezwykle interesująca i pełna wrażeń wyprawa, podczas której dzieci mogły przenieść się do świata wyobraźni, zabawy i nauki inspirowanego przygodami Pana Kleksa.
            Po przyjeździe uczniowie zostali podzieleni na grupy i rozpoczęli zwiedzanie interaktywnych stref tematycznych. Każda z nich oferowała wiele atrakcji rozwijających kreatywność, spostrzegawczość oraz umiejętność współpracy. Dzieci rozwiązywały zagadki, wykonywały różnorodne zadania, uczestniczyły w doświadczeniach oraz poznawały tajemnice baśniowego świata.
            Dużym zainteresowaniem cieszyły się sale pełne efektów świetlnych, multimediów i interaktywnych eksponatów. Uczniowie mieli okazję aktywnie uczestniczyć w zabawie, zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoją wyobraźnię. Wizyta dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji oraz niezapomnianych przeżyć.
            Wyjazd okazał się bardzo udany. Była to cenna lekcja nauki poprzez zabawę. ☺️🙃
            Ewelina Łabendowicz 
            Kamila Ziarkowska 
            Weronika Dębska

          • 📚😊 Spotkanie z emocjami 💛💙❤️

          • 10 czerwca nasi uczniowie z klasy „0” odwiedzili Miejski Dom Kultury w Przedborzu 🏛️ wraz z Panią Bożeną Ryszką i Panią Iwoną Karbownik 👩‍🏫👩‍🏫, gdzie wzięli udział w zajęciach towarzyszących wystawie „Co robią uczucia?” 🎨📚.

            Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego czytania 📖 i rozmowy wokół książki „Co robią uczucia?”. Dzieci zastanawiały się, czym są emocje 😊😢😲😡, jak je rozpoznajemy i dlaczego wszystkie uczucia są nam potrzebne.

            Następnie przyszedł czas na warsztaty plastyczne 🎨✂️🖍️. Uczestnicy otrzymali postacie bez twarzy i sami nadawali im emocje, dorysowując mimikę oraz charakterystyczne elementy, które pomagały pokazać, co czują bohaterowie. Powstały niezwykle pomysłowe i różnorodne prace 🌈✨.

            Na zakończenie uczniowie obejrzeli wystawę 🖼️, odkrywając ukryte w ilustracjach emocje i dzieląc się własnymi interpretacjami prezentowanych prac 💭🗣️. Była to doskonała okazja do rozmowy, obserwacji i spojrzenia na uczucia z różnych perspektyw 🤗.

            🫶 Dziękujemy za możliwość udziału w tych inspirujących zajęciach oraz wspólnie spędzony czas.

            📅 Wystawę „Co robią uczucia?” można oglądać w MDK do 30 czerwca 2026 r.

            💛 Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy i odkrywania świata emocji ukrytych w ilustracjach! 

          • 🎯 „Żyję zdrowo” – wykład prozdrowotny dla uczniów

          • 💎 W dniu 11 czerwca 2026 roku w naszej szkole, Pani doktor Paula Wilk, wygłosiła wykład "Żyję zdrowo" dla uczniów klas piątych i szóstych. Młodzież pozyskała wiedzę z zakresu szeroko pojętych zachowań sprzyjających zdrowiu oraz zdrowemu stylowi życia.

            📍🍎 Wykład dotyczył roli snu i zapamiętywania, higieny cyfrowej, relaksacji, zdrowia psychicznego, aktywności fizycznej, właściwego odżywiania,  higieny jamy ustnej, profilaktyki zdrowia oraz szczepień ochronnych. Pani doktor mówiła również o konieczności picia wody oraz ograniczeniu spożycia słodyczy. Był również czas na pytania uczniów, na które Pani doktor chętnie odpowiadała.

            🎯 Na zakończenie spotkania, Pani Paulina Nowak - Dyrektor szkoły podziękowała naszemu wyjątkowemu gościowi za wykład oraz cenne wskazówki prozdrowotne.

            💙💎 Pani doktor Paula Wilk wykład poprowadziła pro bono ❤️

            🎯 Wydarzenie zrealizowane zostało jako III etap programu edukacyjnego "Żyję zdrowo" Fundacji ORLEN, realizowanego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej pod honorowym patronatem Minister Edukacji
             /akcja szkolna/.

            🍀 Należy wspomnieć, że program edukacyjny "Żyję zdrowo" realizowany był w klasie V A - wychowawca Pani Ewa Woźniak. 

            ☀️ Koordynator programu -  Pani Halina Mikuszewska.

          • Ekologia na medal - nasi uczniowie finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej🏆🏆

          • Ekologia na medal - nasi uczniowie finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej🏆🏆
            Ogromny sukces odnieśli Bartosz Karbownik i Nina Idziak, którzy zostali finalistami V Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej💚. Osiągnięcie to jest efektem ich ogromnego zaangażowania, systematycznej pracy oraz wielu godzin poświęconych na zgłębianie wiedzy z zakresu ochrony powietrza, klimatu, geografii, chemii, fizyki i biologii.
            Finaliści zostali wyłonieni w trzystopniowych zmaganiach: etapie szkolnym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. W tegorocznej, rekordowej edycji olimpiady udział wzięło aż 22 200 uczennic i uczniów z 2601 szkół z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się jedynie 2306 uczestników. Konkurs obejmował 120 pytań sprawdzających wiedzę z wielu dziedzin nauki związanych z ochroną środowiska i zmianami klimatu.
            Na szczególne uznanie zasługuje również praca Pani Iwony Karbownik, nauczyciela geografii i Pani Barbary Kraś, nauczyciela biologii, które z dużym zaangażowaniem przygotowywały uczniów do kolejnych etapów olimpiady. Dzięki ich wsparciu, wiedzy merytorycznej, motywacji oraz poświęconemu czasowi Bartosz i Nina mogli rozwijać swoje zainteresowania i skutecznie przygotować się do wymagającej rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim.
            Serdecznie gratulujemy Bartoszowi i Ninie tak wysokiego osiągnięcia oraz składamy wyrazy uznania nauczycielkom za ich profesjonalizm, zaangażowanie i wkład w rozwój młodych talentów. Życzymy kolejnych sukcesów i dalszego rozwijania pasji naukowych. 🎉👏🏆
            Iwona Karbownik

          • Spacer edukacyjny

          • 🌿🎉 W ramach wieloletniej współpracy z Przedborskim Parkiem Krajobrazowym nasi uczniowie z klasy VII uczestniczyli w wyjątkowym spacerze edukacyjnym po Przedborzu. 🚶‍♀️🚶‍♂️
            🎂 Z okazji 38. rocznicy utworzenia Przedborskiego Parku Krajobrazowego przekazaliśmy Kierownikowi Zespołu ds. ochrony przyrody w Oddziale Przedborskiego Parku Krajobrazowego - Panu Darkowi Sommerfeldowi, oraz Panu Darkowi Bieniowi serdeczne życzenia i pamiątkowy dyplom. 📜💐 To był wyraz naszej wdzięczności za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie w edukację przyrodniczą i regionalną naszych uczniów. 💚🤝
            👣 Następnie siódmoklasiści wraz z pracownikami PPK wyruszyli na Ścieżkę Edukacyjną im. Kazimierza Wielkiego. Podczas wędrówki poznawali geologiczną historię Przedborza, odkrywali tajemnice dawnych kamieniołomów 🧱 oraz ślady pozostawione przez lodowiec ❄️. Nie zabrakło również podróży w czasie dzięki archiwalnym fotografiom miasta 📸📜.
            😊 To było spotkanie pełne wiedzy, ciekawostek i inspirujących rozmów. Dziękujemy pracownikom Przedborskiego Parku Krajobrazowego za kolejną interesującą lekcję w terenie 🌳🌞 i już nie możemy doczekać się następnych wspólnych przedsięwzięć! 💚👏
            Iwona Karbownik

          • 🌿 Tradycja i twórczość, czyli warsztaty wicia wianków!

          • 🌿 Tradycja i twórczość, czyli warsztaty wicia wianków! 🌸Dzisiaj uczniowie klasy trzeciej, pod opieką wychowawczyni Anny Żak, wzięli udział w wyjątkowych warsztatach w Muzeum Ludowym w Przedborzu. 🏛️✨Dzieci miały okazję poznać piękną, polską tradycję wicia wianków w Oktawę Bożego Ciała. Dawniej wito ich aż dziewięć – każdy z innego rodzaju ziół – a gotowym rękodziełom przypisywano niezwykłą moc ochronną i leczniczą. 🌾🔮 Zgodnie ze zwyczajem, gotowe kompozycje z ziół i polnych kwiatów zanosi się do kościoła w ostatni dzień Oktawy, aby zostały uroczyście poświęcone. ⛪Nasze trzeciaki spisały się na medal! 🥇Muzeum zapewniło profesjonalne materiały warsztatowe.Dzieci samodzielnie nazbierały świeże kwiaty.Każdy uczeń opanował technikę splatania roślin na naturalnym sznurku i drucie florystycznym.Efekt? Każdy trzecioklasista własnoręcznie wykonał przepiękny, solidny wianuszek, który z dumą zabrał do domu. 🌺🏡Serdecznie dziękujemy Muzeum Ludowemu w Przedborzu za wspaniałą lekcję żywej historii i tradycji! 🙌❤️📸 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych twórczych warsztatów!👇
            Anna Żak