Koło Polonistyczne
Koło polonistyczne
Projekt zajęć pozalekcyjnych ,, Cudze chwalicie... swego nie znacie”
Projekt zajęć ,,Cudze chwalicie... swego nie znacie”, którego głównym celem będzie zgromadzenie informacji o historii miasta , jego zabytkach oraz odszukanie legend związanych z Przedborzem.
Projekt będzie realizowany na zajęciach pozalekcyjnych w ramach koła polonistycznego, dla uczniów naszego gimnazjum. Uczniowie będą pracowali w kilku grupach, a każda z nich będzie pracować nad określonym tematem. Uczniowie będą mieli około 6 miesięcy na zgromadzenie odpowiednich materiałów. Źródłem informacji będą propozycje książkowe i dokumenty zgromadzone w bibliotece szkolnej, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przedborzu, Miejskim Domu Kultury oraz dokumenty gromadzone w zasobach Muzeum Ludowego Ziemi Przedborskiej, a także wywiady przeprowadzone z mieszkańcami miasta i pracownikami różnych instytucji. Postępy pracy będą sprawdzane raz w tygodniu na zajęciach koła.
Efektem końcowym ich pracy będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej połączonej z prelekcją, która zostanie zaprezentowana społeczności szkolnej i zaproszonym gościom na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, a także podczas letnich ,, Dni Przedborza”, i ,,Festynu Szkolnego’’. Projekt ten również weźmie udział w programie ,, Comenius”.
Realizacja projektu
Na pierwszych zajęciach będę chciała zachęcić uczniów do udziału w projekcie. Opowiem im, na czym polega ta metoda. Zapoznam ich z tematem i celami, a następne wspólnie ustalimy podział i przebieg prac.
Celem głównym projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów o mieście, w którym żyją. Zmotywowanie uczniów do poznania swojego regionu, jego historii i kultury, a tym samym swoich korzeni. Uczniowie, którzy zaakceptują projekt będą mieli poczucie podmiotowego traktowania i autorstwa, co może wiązać się z przyszłą chęcią pozytywnego i twórczego wpływania na bezpośrednie otoczenie. Ponadto uczestnictwo w projekcie umożliwi im rozbudzenie szacunku do dorobku przodków oraz kształtować patriotyzm lokalny.
Do celów szczegółowych projektu będzie należało:
- poznanie historii miasta
- wyjaśnienie etymologii nazwy
- zapoznanie z historią zabytków i interesujących miejsc
- przywołanie nazwisk znanych osób związanych z ziemią przedborską
- poznanie legend związanych z miastem i okolicą
- Przedbórz dziś.
Aby cele zostały zrealizowane, uczniowie chętni do udziału w projekcie zostaną podzieleni na 5 grup i każda będzie pracowała nad określonym tematem. Do wyboru będą następujące:
- Z dziejów miasta.
- Zabytki i ciekawe miejsca.
- Znane postacie związane z miastem.
- Z legend dawnego Przedborza.
- Przedbórz współcześnie.
Do poszczególnych grup zgłaszają się na zasadzie zainteresowań. Wybrany zostanie również lider, który będzie koordynował pracę zespołu i pilnował terminów realizacji.
Projekt przygotowała:
mgr Wioleta Kowalska
mgr Agnieszka Tomczyk