Klub Europejski
25 maja 2015
25 maja 2015 r. w naszej szkole zorganizowana została II tura wyborów prezydenckich. Projekt zorganizowany został przez młodzież działającą
w Klubie Europejskim, przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem projektu była nauka zasad demokracji oraz, przy okazji, dobra zabawa.
Wyniki głosowania są następujące:
üGłosów oddanych – 178
üGłosów ważnych – 173
üGłosów nieważnych – 5
1. Duda Andrzej Sebastian – 133 głosy
2. Komorowski Bronisław Maria – 40 głosów
Frekwencja wyniosła 84,9 %. Najwyższa była w klasie III B wyniosła 100 %!Najniższa natomiast w klasie I C i wyniosła 71,6%.
Zwycięzcy gratulujemy!
11 listopada 2013
W listopadzie 2013 r. młodzież działająca w Szkolym Klubie Europejskim postanowiła wziąć udział w Festiwalu Projektów Obywatelskich. W ramach festiwalu dwie uczennice - Dominika Osicka i Wiktoria Auguścik wzięły udział w konkursie fotograficznym pod hasłem "Ja obywatel - moje prawa w Unii Europejskiej".
Celem głównym konkursu było przedstawienie siebie jako obywatela UE. Zaprezentowanie, jak młodzi obywatele Europy postrzegają swoje prawa i jak maja zamiar z nich korzystać.
Prace wysyłane były w kilku kategoriach, podróże, nauka, praca, przepływ towarów, lub inne związane z UE.
Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Tryb. oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Piotrkowie Tryb.
Organizatorem konkursu na terenie szkoły jest pani Sylwia Prymus.
7 listopada 2013
Dnia 7 listopada 2013 roku odbyła się wycieczka do Kopalni Guido w Zabrzu. Zebraliśmy się na parkingu autobusowym przed naszą szkołą i wyruszyliśmy o godzinie 7:00. Na wycieczkę wybrali się uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum, łącznie osób 36. Funkcję opiekunów sprawowali: pan Wojciech Dziuba, pani Sylwia Prymus, Agnieszka Kawka oraz pani Barbara Francuz.
Do kopalni dojechaliśmy ok. godziny 10.50. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Podczas zwiedzania młodszą grupę poprowadziły panie: Prymus i Kawka, a starszą pan Dziuba i pani Francuz. Grupa pani Prymus weszła dziesięć minut wcześniej. Zaopatrzona została w białe kaski, a my niebieskie. Najpierw zjechaliśmy na głębokość 170m, a potem 320m. Oprowadzał nas bardzo miły przewodnik, który potrafił zaciekawić nas tematem kopalni. Pokazał nam maszyny jakie są używane w tej chwili oraz te, których używano w XIX wieku do wydobycia węgla. Zobaczyliśmy ekspozycję poświęconą Pamięci Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, wystawę geologiczną, górniczych narzędzi, lamp, sprzętu ratunkowego. Poruszaliśmy się przez wykuty w skale przekop, a nawet przejechaliśmy się podwieszaną górniczą kolejką, dzięki czemu poczuliśmy się jak prawdziwi pracownicy kopalni. Poznaliśmy pracę górników, która bardzo różni się od naszych doczesnych wyobrażeń. Jechaliśmy windą górniczą, która cechuję się trzema poziomami. Dowiedzieliśmy się, że kolory kasków nie są przypadkowe, oznaczają one funkcję górnika w danej kopalni. Pierwsza grupa wyszła czterdzieści minut przed grupą drugą. Po trzech godzinach spędzonych pod ziemią wszyscy byli głodni więc wybraliśmy się do galerii Jurajskiej w Częstochowie, aby coś przekąsić. Kiedy wszyscy już byli najedzeni wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Przedborzu byliśmy ok. godziny 20:15.
Dzieci jak i nauczyciele są zadowoleni z wycieczki i miło ją wspominają. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych i nieznanych dotąd rzeczy. Mieliśmy możliwość zapoznania się z pracą górników, która wymaga wielkiego poświęcenia wynikającego z ciężkich warunków panujących w kopalni.
10 października 2013
Dnia 10 października 2013 roku odbyły się wybory do władz Klubu Europejskiego. Oto ich wyniki:
Przewodnicząca: Anna Nowak kl IIIc
Zastępca: Wiktoria Auguścik kl IIIc
Sekretarz: Karolina Różycka kl IIIc
Członkowie: Agata Gaj, Dominika Osicka, Agata Paździerska, Bartosz Rybak, Weronika Wróblewska
20 czerwca
W bieżącym roku szkolnym 2012/2013 uczniowie naszej szkoły postanowili wziąć udział w projekcie edukacyjnym dotyczącym krajów Unii Europejskiej, pt. „Po Unii bez paszportu”.
Na początku uczniowie podzielili się na grupy. Każdy zespół wybrał sobie państwo UE, które chciał przedstawić. Wybrano: Hiszpanię, Wielką Brytanię, Włochy, Grecję i Francję.
Wszystkie grupy ciężko pracowały zdobywając informacje i tworząc prezentacje multimedialne. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Częste spotkania z nauczycielem prowadzącym, panią Sylwią Prymus, sprawiły, iż wszystko przebiegło pomyślnie.
Na pokaz projektu zostali również zaproszeni nauczyciele, którzy byli bardzo zaciekawieni prezentacjami, oraz uczniowie naszej szkoły.
Jako pierwsze zaprezentowały się uczennice przedstawiające Hiszpanię. Opowiadały o historii, tradycji i obyczajach tego państwa. Przygotowały również tradycyjną hiszpańską potrawę Paelle, którą poczęstowali wszystkich gości.
Kolejnym państwem były Włochy. Przedstawili krótkie informacje na temat tego państwa, oraz poczęstowali zgromadzonych tradycyjnymi włoskimi przysmakami takimi jak pizza i spaghetti.
Następnie wystąpiła Wielka Brytania. Opowiadali oni o historii i kulturze tego wyspiarskiego kraju. Zaproszeni posmakowali tradycyjnej brytyjskiej herbaty. Momentem szczególnym był wywiad, przygotowany przez grupę z księżną Kate.
Jako kolejna wystąpiła Grecja. Uczestnicy odegrali krótką scenkę dotyczącą „Sądu Parysa”, oraz zapoznali widzów z wiadomościami dotyczącymi tego państwa. Pod koniec swojej prezentacji rozdali zgromadzonym greckie owoce. W punkcie kulminacyjnym swojej prezentacji jedna z członkiń zespołu, Agata Paździerska, zaśpiewała piosenkę znanej w Polsce wokalistki pochodzenia greckiego – Eleni, pt. „Miłość jak wino”.
Ostatnim państwem była Francja. Przedstawiający omówili historię i położenie geograficzne tego państwa. Chłopcy tworzący tę grupę przygotowali sporo informacji na temat historii sportu i motoryzacji we Francji. Na koniec jeden z uczestników – Jakub Łyszczarek wykonał piosenkę J. Becko, w tłumaczeniu polskim, ale z przepięknym francuskim akcentem. Podczas wykonywania piosenki pozostali członkowie grupy francuskiej poczęstowali gości tradycyjnymi francuskimi bagietkami.
Wszystkie grupy zaprezentowały się rewelacyjnie. Prezentacje multimedialne,
w połączeniu z charakterystycznymi dla prezentowanego kraju strojami, piosenkami
i rewelacyjną kuchnią, dały pożądany efekt, oddziałując na zmysł słuchu, smaku i węchu.