Biblioteka szkolna włączyła się w obchody 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i uczciła tę rocznicę poprzez przygotowanie gazetki ściennej tematycznie związanej z tą uroczystością.
Monika Ilnicka
Biblioteka szkolna włączyła się w obchody 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i uczciła tę rocznicę poprzez przygotowanie gazetki ściennej tematycznie związanej z tą uroczystością.
Monika Ilnicka
Nasza Szkoła dla Niepodległej
XXII Rajd Niepodległości – 10 listopada 2018 r.
Uczniowie naszej szkoły i innych szkolnych kół turystycznych skupionych w Oddziale PTTK w Żarnowie i Końskich uczestniczyli w sobotę 10 listopada w XXII RAJDZIE NIEPODLEGŁOŚCI.
8-kilometrowe przejście rozpoczęło się przy leśniczówce pod pomnikiem Kamienny Krzyż od powitania uczestników przez Prezesa oddziału PTTK w Żarnowie pana Włodzimierza Szafińskiego, który przedstawił zebranym najważniejsze informacje dotyczące czasów kiedy Polska była pod zaborami. Następnie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe i okolicznościowe odblaski. Trasa rajdu prowadziła przez Niebo do miejscowości Stadnicka Wola. Podczas trasy w miejscowości Niebo czekało na nas ognisko i pieczenie kiełbasek. Po odpoczynku i posiłku ruszyliśmy w dalszą drogę. Meta to Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po przedstawieniu nastąpiło podsumowanie żarnowskiej akcji 100 kilometrów na 100-cie niepodległości, wszyscy uczestnicy tego przedsięwzięcia otrzymali pamiątkowe puchary i okolicznościowe znaczki. Wręczono również Koneckie Super Piechury.
Na zakończenie wręczono dyplomy uczestnictwa dla poszczególnych drużyn rajdowych.
Rajd jako forma czynnego wypoczynku, odbywający się w przepięknej jesiennej scenerii spełnił swoje zadanie. Był sposobnością do poznania walorów turystycznych okolic Końskich oraz okazją do uczczenia 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W rajdzie wzięło udział około 400 turystów ze szkół w Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Petrykozach, Piotrkowie Trybunalskim, Przedborzu, Bujnach, Końskich i Żarnowie.
Opiekunowie: pani Justyna Nicoś, pan Wojciech Dziuba
Szkolne Obchody Dnia Niepodległości - "Rekord dla Niepodległej"
Dnia 9 listopada 2018 r. odbyły się obchody szkolnego Dnia Niepodległości. Wszyscy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej o godz. 10.30 zebrali się na placu szkolnym i wspólnie wraz z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i Jego Brygadą pod opieką nauczycieli, śpiewając pieśni patriotyczne wyruszyli do Parku Miejskiego przy ul. Trytwa. Wszyscy zgromadzeni ustawili się wzdłuż alejki pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki trzymając ponad 15 metrową biało-czerwoną flagę. Pod pomnikiem pani Dyrektor Grażyna Strojkowska i pani Sylwia Prymus wręczyły nagrody za konkurs plastyczny o Marszałku Józefie Piłsudskim. Następnie pan Łukasz Czuryłło wraz z uczennicami z klasy V c wykonali pieśń legionistów „Jedzie na kasztance”. O godzinie 11.11 wszyscy zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, tym samym przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego bicia rekordu w odśpiewaniu hymnu wśród uczniów szkolnych - "Rekord dla Niepodległej". Wszyscy uczestnicy odśpiewali wspólnie pieśń patriotyczną „Marsz Pierwszej Brygady”, a uczniowie złożyli wiązankę pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Delegacja uczniów wraz z opiekunami na czele z Józefem Piłsudskim i Jego Brygadą ze śpiewem wyruszyliśmy w drogę od Tadeusza Kościuszki do Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyliśmy wiązankę, odśpiewaliśmy „Marsz Pierwszej Brygady” i ze śpiewem wyruszyliśmy w drogę powrotną w kierunku szkoły.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Dnia 8 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych w obecności dyrekcji szkoły, wychowawców, zaproszonych gości oraz swoich najbliższych (rodziców, rodzeństwa, dziadków). Zebranych gości powitała p. dyrektor Grażyna Strojkowska.
Odświętnie ubrani uczniowie klas pierwszych, z przypiętymi kotylionami rozpoczęli uroczystość polonezem. W ten sposób uczcili również setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas części artystycznej pierwszaki zaprezentowały swoje talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne, wzbudzając aplauz wśród zgromadzonych gości.
Następnie wszystkie dzieci złożyły uroczystą przysięgę na Sztandar Szkoły. Potem nastąpił ważny moment w życiu pierwszaków – pasowanie na uczniów, którego dokonała p. dyrektor Grażyna Strojkowska. Na zakończenie Pani dyrektor oraz burmistrz p. Miłosz Naczyński obdarowali uczniów upominkami. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć dzieci udały się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców i wspólnie z nimi spędzili miłe chwile
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
Elżbieta Lizińczyk
Halina Wilk
Bożena Ryszka
Dnia 8.11.2018r., obchodziliśmy już po raz ósmy Dzień „Śniadanie Daje Moc”. W tym dniu obchodzony jest także Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Przedborzu kolejny raz przyłączyła się do tego programu, ponieważ śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej się koncentrują podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień. Dzięki współpracy szkolnego koordynatora oświaty zdrowotnej z wychowawcami klas 0, I, II, III możliwe było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych podczas, których mogliśmy przekazać najmłodszym cenne informacje w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu.
Ukoronowaniem tych działań było wspólne przygotowanie i spożycie śniadania w klasie przez uczniów z wychowawcami. W oparciu o zdobytą wiedzę dzieci przyrządziły zdrowe, apetyczne i pięknie wyglądające śniadanie, co widać na załączonych zdjęciach. Zaangażowanie uczniów w przygotowanie posiłku daje nadzieję na to, że w przyszłości młodzież będzie świadomie dbała o spożywanie śniadania w domu i szkole.
mgr Marzanna Bilska
,,Zaprogramuj przyszłść #” wycieczka klasy II B
do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach
8 listopada 2018r. wizytę w Centrum rozpoczęły warsztaty ,,Programowanie dziecinnie proste-Ozoboty” ,w czasie których uczniowie klasy IIb poznali małego interaktywnego minirobota zwanego Ozobotem. Uczniowie dzięki tym robotom ucząc się kodowania i logicznego myślenia od razu obserwowali efekty swojej pracy. Wystarczyło pokolorować odpowiednio trasę, aby robot m.in. poruszał się w odpowiednim kierunku, zmieniał kolory ,itd. Po warsztatach uczniowie korzystali z 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania związanego z energią. Można było sprawdzić jak wydobywa się węgiel , ropę naftową, czy promienie słońca mogą poruszać zabawki, zatankować samochód. Odpocząć w fotelu relaksacyjnym i obejrzeć film w 3D.
Wycieczka do ECN była ciekawą przygodą, która pozwoliła bawić się nauką i robotami .
Przygotowała Grażyna Włoch
Dziś w naszej szkole odbył się Turniej Mini Piłki Siatkowej pod patronatem PGE SKRY BEŁCHATÓW.
W turnieju wzięło udział 99 uczestników: PSP Strzelce Małe, PSP Fałków i PSP Przedbórz. Turniej rozegrany był w kategorii „ Trójek”, „ Czwórek” i „ Szóstek”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną rywalizację i za dostarczenie dużo pozytywnych emocji przy zachowaniu zasad fair play.
Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczestników do zawodów
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.
Poniżej klasyfikacja końcowa wszystkich kategorii.
Dziewczęta „trójki”
1. Strzelce Małe
2. Fałków
3. Przedbórz
Dziewczęta „czwórki”
1. Fałków
2. Przedbórz
3. Strzelce Małe
Dziewczęta „szóstki”
1. Przedbórz I
2. Przedbórz II
3. Strzelce I
4. Strzelce II
Chłopcy „trójki”
1. Strzelce
2. Przedbórz
3. Fałków
Chłopcy „czwórki”
1. Strzelce
2. Fałków
3. Przedbórz
Chłopcy „szóstki”
1. Przedbórz
2. Strzelce I
3. Strzelce II
Parada Wszystkich Świętych przeszła 30 listopada 2018 r. przez Publiczną Szkołę Podstawową w Przedborzu. W stroje świętych przebrali się uczniowie naszej szkoły. Akcję koordynowali nauczyciele katecheci.
XVIII OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”
W ramach tegorocznej 18- tej Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach: literacko-plastycznym „Autoportret” oraz literackim „Napisz do nas list”. Spośród kilku tysięcy prac, które napłynęły do organizatorów znalazło się 6 osób z naszej szkoły , które zostały nagrodzone: wyróżnienie: (nagrody książkowe i dyplomy) Izabela Lappe, Julia Obarzanek, Alicja Kozieł, Klaudia Wicik, Karolina Zbysz.
W gronie laureatów – I nagrodę zdobyła Magdalena Grzegorczyk klasa 3 b gimnazjum.
23 października 2018r. Magdalena Grzegorczyk wraz z mamą, pani dyrektor Grażyna Strojkowska i pani pedagog Ilona Majkowska uczestniczyły w uroczystości finałowej Ogólnopolskiej Kampanii zorganizowanej w Centrum Olimpijskim w Warszawie przy Wybrzeżu Gdyńskim 4. Podczas Finału każdy laureat otrzymał atrakcyjne nagrody – Magdalena Grzegorczyk otrzymała bezprzewodowy zestaw muzyczny z technologią bluetooth oraz książkę Jakuba Porady z autografem autora pt.: „Porada na Europę- Tanie Podróżowanie”. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Olimpijskiego znajdującego się w Centrum Olimpijskim.
Jesteśmy dumni z naszych nagrodzonych uczniów i laureata.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w następnych konkursach Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2019”
Koordynator – Ilona Majkowska
Kodujemy-programujemy …?
Klasa IIb 13 września 2018r. włączyła się w akcję ,,Dnia Programowania” .
Już pierwsze zetknięcie się uczniów z programowaniem
w ruchu drogowym wywołało efekt ,,wow!
Pomaga dzieciom w budowaniu wspaniałych relacji społecznych. Wspólne gry, kodowanie w grupie stymuluje współpracę i pozytywnie wpływa na percepcję dzieci. Okazało się , że możliwość poruszania się po planszy, labiryncie i sprawdzenie na sobie instrukcji kierowania ruchem drogowym, może sprawić dużą frajdę. Uczniowie poprawiali się nawzajem, wykazali się dużą znajomością przepisów i znaków drogowych. Wspólnie rozwiązywali napotkane problemy na drodze.
Nauka programowania przez zabawę bez komputera, to wspaniała zabawa!
Od 24 września nasza klasa uczestniczy w projekcie ,,Zaprogramuj Przyszłość#”.
Przygotowała :Grażyna Włoch
W dniu 06.11.2018 został zorganizowany, przez panie B. Francuz i M. Ilnicką,wyjazd do Zabrza dla uczniów klas IV – VII naszej szkoły. 53 uczestników wycieczki, w tym cała klasa IV a wraz z wychowawczynią panią E. Grabowską, stawiło się punktualnie gotowych do wyjazdu
W programie uwzględniono lekcję poznawczo-edukacyjną ze zwiedzaniem sztolni „Królowej Luizy” Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Uczestnicy wycieczki podzieleni na cztery grupy pod kierunkiem i opieką przewodnika zwiedzili sztolnię, w której poznali historię górnictwa polskiego oraz sami doświadczyli jak trudną i wyczerpującą pracę wykonują górnicy. Była to niezwykła przygoda dla dzieci, które na swojej drodze spotkały Skarbnika, opiekuna i strażnika górników. Mogły przejść się po wąskich korytarzach, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe maszyny wydobywające węgiel. Dzięki projekcjom multimedialnym bliżej poznały pracę górników i mogły naocznie zobaczyć funkcjonowanie maszyn oraz dowiedziały się, dlaczego węgiel jest tak ważny dla Górnego Śląska. Na sam koniec czekała na nich przejażdżka autentyczną kolejną Karlik! Hałas, trudne warunki techniczne oraz świadomość licznych zagrożeń miała na celu uzmysłowienie uczniom znaczenie zawodu górnika.
W programie wycieczki było również zwiedzanie zamku w Bobolicach jako miejsca historycznego związanego z historią i dziedzictwem polskim oraz pobyt w Piekarach Śląskich, który rozpoczęliśmy spacerem na Kopiec Wyzwolenia - usypany w latach 1932-1937, następnie odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą - miejsce kultu maryjnego, oraz kościół kalwaryjski.
Wycieczka zakończyła się w planowanym czasie, uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie dotarli do domu.
Opracowała: Monika Ilnicka
Konferencja „30 – lecie Przedborskiego Parku Krajobrazowego (1988–2018)”
W dniu 17 października w Sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej w Przedborzu odbyła się konferencja zorganizowana z okazji jubileuszu 30 – lecia utworzenia Przedborskiego Parku Krajobrazowego. W uroczystości tej oprócz wielu zaproszonych gości, uczestniczyli również dyrekcja, nauczyciele i przedstawiciele młodzieży z naszej szkoły. Dyrekcja i Pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego od wielu lat współpracują z naszą szkołą organizując prelekcje ekologiczno – przyrodnicze, wycieczki piesze i rowerowe po terenie PPK, jak również konkursy wiedzy. Pierwsza część konferencji to część referatowa, na zakończenie której posadzono trzy okolicznościowe drzewa na placu przed naszą szkołą. W drugiej części konferencji zorganizowano wycieczkę autokarową po terenie PPK. Tematem przewodnim wycieczki były przełomy widokowe PPK w aspekcie jesiennym.
Rok 2018 jest rokiem szczególnym. Obchodzimy bowiem 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym młodzież z naszego koła historycznego od początku 2018 roku organizowała już wiele różnych przedsięwzięć, mdz. in. „Tydzień z Józefem Piłsudskim w naszej szkole”.
Tym razem postanowiliśmy zrobić coś innego. Sięgając do pamiątek rodzinnych uczniów postanowiliśmy odnaleźć zdjęcia, przedmioty, dokumenty, pochodzące z tamtego okresu. Przedmioty będące jednocześnie przepięknymi świadectwami przeszłości, elementami rodzinnej, często bolesnej historii.
III EDYCJA AKCJI
ZBIERAMY I POLEPSZAMY
DAJ COŚ OD SIEBIE – PODARUNEK DLA CZWORONOGA
Zwracamy się do uczniów wielkiego serca, aby przyłączyli się do akcji.
Zbiórka karmy suchej i mokrej (zbieramy też pieniądze) Akcja w naszej szkole będzie trwała przez cały miesiąc listopad .
Pomóż i daj im szansę na przeżycie kolejnego dnia!
Naszą akcją wspieramy radomszczańskie schronisko dla bezdomnych psów i kotów.
Organizator akcji: Andrzej Kazimierczak z klasą VA
W dniu 18 października 2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Eliminacjach Powiatowego Turnieju o Puchar Tymabarku "Z podwórka na stadion".
Eliminacje odbywały się w 3 kategoriach wiekowych:
U - 8 chłopców:
1. Michał Auguścik
2. Szymon Janowski
3. Franciszek Kałuziński
4. Antoni Kaźmierczak
5. Filip Michalski
6. Bartłomiej Marcel Rutowicz
7. Paweł Skowron
U - 10 chłopców
1. Filip Sylwester Hajduk
2. Mateusz Andrzej Janowski
3. Franciszek Tomasz Kaźmierczak
4. Tomasz Koń
5. Kaja Maria Kozłowska
6. Noel Krakowiak-Sitka
7. Piotr Mikołaj Ozga
8. Adam Szmigielski
9. Julian Świech
10. Adam Tomalka
11. Maciej Kuleta
U - 12 chłopców
1. Jakub Bernacki
2. Kamil Budziński
3. Bartosz Doroziński
4. Mikołaj Szymon Kowalski
5. Kacper Mularczyk
6. Igor Olczyk
7. Jakub Śliż
8. Krzysztof Władysław Woźniak
Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
U - 8 - I miejsce - Awans do Finału Wojewódzkiego
U - 10 - II miejsce
U - 12 - IV miejsce
Opiekunowie:
Rafał Rabenda
Dawid Lizińczyk
„Nie bądź durny idź do urny”
Pod tym właśnie hasłem, zapożyczonym z Centrum Edukacji Obywatelskiej, wraz z młodzieżą działającą w Szkolnym Klubie Europejskim postanowiłam zorganizować kampanię informacyjną dotyczącą samorządu terytorialnego oraz zasadności wyborów samorządowych. Wykorzystując scenariusze zamieszczone na stronie Centrum: pierwszy dotyczący zadań i kompetencji samorządu oraz drugi dotyczący konsekwencji niskiej frekwencji, przygotowana przeze mnie młodzież poprowadziła zajęcia w klasach trzecich gimnazjum oraz siódmych i ósmych szkoły podstawowej.
Podczas zajęć uczniowie wypełniali ankiety dotyczące wiedzy własnej na temat samorządu, kadencji oraz jego pracy. Następnie wykorzystując materiały pomocnicze zamieszczone w scenariuszach zajęć uczniowie odpowiadali, czym powinien zajmować się samorząd terytorialny, a czym władza centralna. Podczas dyskusji weryfikowane były wszystkie odpowiedzi. W dalszej części zajęć, wykorzystując materiał filmowy, pokazane zostało, czym zajmuje się samorząd gminny, a następnie uczniowie opowiadali, z których usług publicznych, za które odpowiada samorząd, korzystają na co dzień. Podsumowując nasze zajęcia młodzież określała, jak samorząd wpływa na ich życie oraz, czy oni mogą mieć wpływa na działalność samorządu. I tu został wykorzystany dodatkowy materiał filmowy dotyczący działalności Młodzieżowej Rady Samorządu. Uczniowie opowiadali, które nieruchomości, budynki, będące pod zarządem gminy mijają codziennie idąc do szkoły, a które ich zdaniem wymagają poprawy. Tu we wszystkich klasach pojawiała się bardzo żywa dyskusja.
Okazuje się, że młodzież ma głowę pełną pomysłów. Mają również świadomość tego, jak ważnym elementem w życiu każdego obywatela – patrioty, jest działalność samorządowa.
Sylwia Prymus
Dzień Seniora 2018 z udziałem uczniów PSP w Przedborzu
Dnia 11 października tego roku w Miejskim Domu Kultury Szanownym Seniorom Ziemi Przedborskiej składali życzenia również uczniowie naszej szkoły. Klasa VIII b oprócz życzeń zaprezentowała przedstawienie pt.: „Każdy może mówić po angielsku”. A następnie Seniorzy wysłuchali piosenek: „Dziwny jest ten świat” oraz „Upływa szybko życie”.
Dnia 16 października 2018 r. w naszej szkole między godziną 12.00 a 12.30 odbyło się bicie rekordku na przywracanie akcji bicia serca. Akcja została przeprowadzona na 6 fantomach. W ciągu pół godziny wzięło w niej udział 377 uczniów. Koordynatorem akcji była pani Iwona Motyka, której pomagali nauczyciele, pielęgniarka szkolna i uczniowie z klasy III B gimnazjum. Warto nadmienić, że już na godzinę przed akcją, 88 uczniów, którzy wcześniej skończyli lekcje, zostało dodatkowo przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy.
Powered by aSc EduPage