Uczniowie klas czwartych na lekcji przyrody przeprowadzali doświadczenia badając wpływ światła na rozwój rzeżuchy.
Barbara Kraś
Uczniowie klas czwartych na lekcji przyrody przeprowadzali doświadczenia badając wpływ światła na rozwój rzeżuchy.
Barbara Kraś
Dnia 30 października dzieci z oddziału ,,0 a" świętowały Dzień Dyni.
W tym dniu królował kolor pomarańczowy. Dzieci poznały rodzaje dyń, opisywały ich kształty i kolory. Wzięły udział w zabawach z udziałem dyni. Wykonały również piękne dynie z bibuły techniką wyklejanki.
29.10.2024 roku odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu uroczyste pasowanie na uczniów dzieci z klas I . W uroczystości uczestniczyła Burmistrz Miasta Przedborza Pani Agata Wiśniewska-Pawelak, Zastępca Burmistrza Dominika Świech , Przewodniczący Rady Miejskiej w Przedborzu Pan Tomasz Małecki , dyrektor Samorządowego Przedszkola w Przedborzu Jolanta Strojkowska, Proboszcz: ks. Henryk Dziadczyk, nauczyciele , rodzice . Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego ta coroczna uroczystość ma w naszej szkole podniosły charakter. Pierwszoklasiści ubrani w galowe stroje niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości- pasowanie na ucznia. Najpierw jednak aktywnie uczestniczyli w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem Pani Elżbiety Lizińczyk oraz Pani Grażyny Włoch. Następnie uczniowie klas pierwszych w obecności sztandaru szkoły ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrymi uczniami , swym zachowaniem i nauką sprawiać radość swoim rodzicom i nauczycielom. Aktu pasowania -wielkim czerwonym ołówkiem- dokonała pani dyrektor Grażyna Strojkowska . Tradycyjnie najmilszą chwilą były życzenia i upominki od gości i rodziców. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym w klasach przez rodziców. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał wspaniałych przygód z nauką, by szkoła była miejscem gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.
Bożena Ryszka
Dnia 28 października 2024 r. uczniowie klasy 7B wraz z wychowawcą w ramach akcji "Szkoła pamięta" odwiedziły pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach osób zasłużonych i cenionych w społeczności.
Pamięć o Nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Iwona Karbownik
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Jesienny wianek"
Dnia 17 października rozstrzygnięto konkurs pt. "Jesienny wianek".
Głównym celem konkursu było uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a pomysłowość i oryginalność prac przeszła nasze oczekiwania.
Każdy wianek wzbudził zachwyt nas wszystkich - estetyka, niebywały urok.
Prace konkursowe oceniła osoba, która niewątpliwie na pięknie i estetyce zna się najlepiej czyli Pani Dyrektor Grażyna Strojkowska.
Najpiękniejsze wianki wykonali:
I miejsce - Patrycja Madejska
II miejsce - Bartosz Karbownik
III miejsce - Bartosz Szczygieł
Wystawę prac można było podziwiać w holu głównym naszej szkoły w części gimnazjalnej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Organizator konkursu Iwona Karbownik
Warsztaty na lekcji religii – różaniec z kasztanów.
Na ostatnich zajęciach z religii uczniowie z klasy IV A wzięli udział w wyjątkowej lekcji, która połączyła modlitwę z kreatywnością. Uczniowie samodzielnie stworzyli różaniec z przyniesionych kasztanów. Podczas zajęć ksiądz Stanisław przypomniał znaczenie różańca w modlitwie katolickiej oraz historii jego powstania.
Warsztaty tworzenia różańca były pełne radości i emocji. Uczniowie z zaangażowaniem dobierali kasztany, które miały symbolizować poszczególne dziesiątki, a następnie nawlekali je na sznurek.
W trakcie pracy panowała zgodna atmosfera oraz współpraca. Na zakończenie zajęć wykonano pamiątkowe zdjęcie a następnie odmówiono wspólnie jeden dziesiątek różańca.
Ta kreatywna lekcja religii nie tylko wzbogaciła wiedzę uczniów na temat modlitwy, ale także zintegrowała klasę i pokazała, jak można łączyć wiarę z zabawą. Uczniowie wyszli z zajęć z uśmiechami na twarzach i poczuciem, że stworzyli coś wyjątkowego.
Tekst i foto: H.Mikuszewska
Dnia 10 października 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Przedborzu obchodziliśmy Dzień Drzewa. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas czwartych pod opieką nauczycieli p. Barbary Kraś i p. Iwony Karbownik. Wydarzenie rozpoczęło się prezentacją na temat drzew, ich znaczenia w życiu człowieka oraz zasad prawidłowego doboru miejsca i techniki sadzenia. Prezentację wygłosił Kierownik Zespołu ds. ochrony przyrody p.Dariusz Sommerfeld. Kolejnym etapem było posadzenie przez uczniów klasy 4a sadzonek drzew owocowych, które są dystrybuowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w ramach projektu Owocowe Łódzkie pod kontrolą p. Damiana Kuzdaka strażnika PPK Przedbórz. Celem akcji jest podkreślenie ogromnego znaczenia drzew dla naszej planety oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony drzew i ich sadzenia.
Barbara Kraś
Iwona Karbownik
Z okazji Europejskiego Dnia Języków 2024 w naszej szkole został przygotowany program artystyczny poświęcony bajce. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z bajkami z Polski i Europy oraz obejrzeli przedstawienie z dialogami w języku angielskim pt.: „Czerwony Kapturek”. Uczniowie ze szkolnego Klubu Europejskiego pod opieką pani Sylwii Prymus przygotowali gazetkę ścienną w języku polskim i angielski z informacjami o bajce „Czerwony Kapturek”.
Przedstawienie miało na celu zachęcić społeczność szkolną do nauki języków obcych i pokazać, jak w praktyce wykorzystać język angielski.
W przedstawieniu udział wzięli:
Czerwony kapturek- Little Red Riding Hood- Patrycja Pawelak
Wilk- wolf- Jakub Derda
Babcia- grandma- Nina Idziak
Mama- Mother- Nadia Błasińska
Tata- Dad- Bartosz Karbownik
Mysliwy- Hunter- Franek Kałuziński
lekarz- doctor- Bartłomiej Rutowicz
Zające- hares- Mateusz Zbysz i Artur Młynarczyk
Drzewa- Maksymilian Wtorek i Daniel Kwiatkowski
Przyjaciółki- friends- Hanna Maliszewska, zuzanna Dąbrowska, Ula Trąbska, Nikola Żydczyk
Techniczni:Jan Lisowski, Natan Królicki i Jakub Stępień
Piosenki wykonały: Maja i Maria Skowron, Kaja Strzelczyk, Klaudia Tham, Maria Witkowska, Magdalena Świątkowska, Sara Stacherska
A opowiadali Kinga Pawlik i Szymon Janowski, za kulisami wspierała uczniów pani Anna Rabenda, a nad całością czuwała pani Ewa Woźniak.
Było wspaniale, dziękujemy😊
Ewa Woźniak
Turnieje odbywają się on-line na platformie lichess.org – wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy. Wystarczy założyć konto na lichess.org i dołączyć do klubu SP Przedbórz. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz klasę. Kolejny turniej odbędzie się 31 października o godzinie 19:00.
Akcja „Pamiętamy” w naszej szkole
18 października 2024 r. uczniowie klasy 6a wraz z wychowawcą: p. Sylwią Prymus, wzięli udział w akcji „Pamiętamy”.
W ramach tej akcji udaliśmy się na cmentarz katolicki w Przedborzu, aby posprzątać groby naszych zmarłych lokalnych bohaterów -uczestników powstań narodowych, wojen, bohaterów Katynia, lekarzy, nauczycieli. Odwiedziliśmy też Grób Nieznanego Żołnierza. Przy każdym zatrzymaliśmy się przez chwilę w ciszy wspominając te osoby, ich niekiedy bardzo trudne życie. Przy każdym zapaliliśmy symboliczne znicze.
Sylwia Prymus
Konkurs "Jesienny wianek"
Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej przyrody, rozwijanie aktywności twórczej uczniów oraz wymiana doświadczeń artystycznych dzieci.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas V-VIII.
Wszystkie wianki były piękne, oryginalne i bardzo kreatywne.
W ramach podziękowań za udział w konkursie, wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci oceny celującej. Mam nadzieję, że wspólnie spędzony czas z rodzicami przy zbieraniu liści i robieniu wianków dostarczył dużo radości.
Dziękuję za zaangażowanie.
Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.
Iwona Karbownik
W ramach konkursu uczestnicy wykonali plakat ukazujący działania i rozwiązania przyczyniające się do dbania o środowisko poprzez minimalizowanie nadmiernej konsumpcji.
Celem konkursu była edukacja ekologiczna i podniesienie poziomu wiedzy uczniów w szczególności w zakresie ograniczenia nadmiernej nieusprawiedliwionej rzeczywistymi potrzebami konsumpcji dóbr naturalnych.
Temat konkursu pozwolił ukazać przejawy konsumpcjonizmu w wielu aspektach życia codziennego współczesnego pokolenia jako jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i gratuluję.
Nagrody znajdują się w dzienniku:)
Iwona Karbownik
#SprzątamyDlaPolski!
Dnia 4 października 2024r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu pod czujnym okiem pracowników Nadleśnictwa Przedbórz oraz nauczycieli Pani Iwony Karbownik i pani Barbary Kraś włączyli się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
Ta proekologiczna akcja stanowi dzisiaj jedną z atrakcyjnych form nowoczesnego, zielonego patriotyzmy. Poprzez konkretne działania zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.
Opr. i zdj. Iwona Karbownik
Turnieje odbywają się on-line na platformie lichess.org – wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy. Wystarczy założyć konto na lichess.org i dołączyć do klubu SP Przedbórz. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz klasę. Kolejny turniej odbędzie się 20 października o godzinie 19:00.
Sezon na pyszne owoce trwa🍇🍏🍎🍐🫐🥭🍎
Dzieci z zerówki wiedzą, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dzieci zamieniły się w małych kucharzy i własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę 🥰😋🥣👨🍳 🥝🍌🍇🍎
Kamila Ziarkowska
Dnia 3 października 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu odbyły się Warsztaty ekologiczno-plastyczne "Poznajemy ptaki". W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas 4 i 5 oraz zaproszeni goście: Dyrektor Przedborskiego Parku Krajobrazowego p. Dariusz Sommerfeld i p. Damian Kuzdak.
Celem warsztatów było:
-poszerzanie wiedzy na temat różnorodności gatunkowej ptaków
-rozwijanie umiejętności pracy w zespole i prezentacji zdobytej wiedzy
-kształtowanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za otaczającą przyrodę
-rozwijanie twórczej inicjatywy, pomysłowości i wyobraźni
Działania warsztatowe podzielone były na 4 etapy:
1 etap- zebranie wiadomości na temat danego gatunku ptaka jego budowy
i zachowania w środowisku a następnie przygotowanie prezentacji pod kierunkiem nauczyciela Barbary Kraś
2 etap- Wykonanie modelu ptaka odzwierciedlającego osobnika danego gatunku pod kierunkiem nauczyciela p. Małgorzaty Morawiec.
3 etap-przygotowanie wystawy prac
4 etap- prelekcja p. Damiana Kuzdaka z Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
Opracowała: Barbara Kraś
Dzień zdrowego jedzenia w klasie II C
2 października zorganizowaliśmy w klasie tzw. dzień zdrowego jedzenia. Jego celem było promowanie wśród najmłodszych zasad zdrowego odżywiania się , regularnego spożywania posiłków. W tym dniu uczniowie dyskutowali na temat wpływu odżywiania się na zdrowie, funkcjonowanie organizmu. Dzieci poznawały produkty korzystne dla zdrowia, omawiały piramidę żywieniową. Zapoznały się z pojęciem dieta, jadłospis, savoir-vivre. Wymyślały hasła o zdrowym odżywianiu, układały zdrowy jadłospis, samodzielnie przygotowały sałatki owocowo- warzywne, które z apetytem degustowały na zakończenie dnia.
Barbara Zdulska
Grażyna Włoch
Międzynarodowy Dzień Kropki to świetna okazja by pobudzić wyobraźnię, pokazać dzieciom ich mocne strony, uzmysłowić, że w każdym drzemie jakiś talent. Dzieci z kl. II C poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która była przekonana, że nie potrafi rysować. Dziewczynka odkryła w sobie moc kreatywności dzięki zachęcie ze strony nauczycielki. Dzieci z klasy drugiej również pokazały swą kreatywność wykonując kropkowe prace. Dzieci pracowały indywidualnie. Z kropek powstały między innymi figury geometryczne. Od dużych kropek zaczynały tworzyć swoje obrazy. Na zakończenie wykonały techniką mieszaną zjawiskowe biedronki.
Barbara Zdulska.
Powered by aSc EduPage