22 kwietnia 2024 Dzień Ziemi
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego
w Przedborzu
Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska.
Hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi: „Planeta kontra tworzywa sztuczne ”.
Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r.
Każdy z nas może przyczynić się do osiągniecia tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu)
Statystyczny Polak rocznie korzysta z około 400 opakowań foliowych. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!
Foliówka porzucona w lesie czy na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny. Często zużyte plastikowe torby są wywożone do lasów, stanowiąc pułapki dla drobnych zwierząt. Wabią je resztki pokarmów. Wiele organizacji podejmuje działania, aby zapobiegać gromadzeniu dzikich wysypisk śmieci i usuwanie ich z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 100 tys. m3 śmieci. Niestety tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy.
Dlatego właśnie każdego roku uczniowie naszej szkoły podejmują działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat źródeł zanieczyszczenia naszej planety i metod zapobiegania.
Z okazji Dnia Ziemi zorganizowaliśmy w naszej szkole:
-prelekcję pt.” Źródła i skutki zanieczyszczeń atmosfery”, którą wygłosili uczniowie klasy 7a,
-konkurs plastyczny Dbam o Ziemię, którego celem było pokazanie piękna naszej planety
-akcję sprzątania śmieci nad nasza piękną rzeką Pilicą wraz z pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego.
-przedstawienie „ Sąd nad człowiekiem”
Barbara Kraś
Iwona Karbownik