• STOP CYBERPRZEMOCY !!!!!

(INFORMACJA DLA RODZICÓW)

CYBERPRZEMOC TO:

• Nękanie, straszenie, szantażowanie w sieci.
          • Rejestrowanie niechcianych filmów i zdjęć.
          • Publikowanie w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć, filmówo i informacji.
          • Podszywanie się w sieci pod inną osobę.

Cyberprzemoc dotyczy zazwyczaj dzieci i młodzież stając się nowa odmianą problemu przemocy rówieśniczej. Badania pokazują, że różnych form przemocy w sieci doświadcza co drugie dziecko w Polsce (FDN/Gemius 2007).

CYBERPRZEMOC MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ KAŻDEMU, RÓWNIEŻ TWOJEMU DZIECKU

Dziecko, które staje się ofiarą cyberprzemocy, często czuje się osamotnione i bezradne wobec działań swoich rówieśników. Często boi się i wstydzi tego, co mu się przytrafiło. Nie potrafi sobie poradzić z nową, trudna sytuacją i silnymi emocjami, które temu towarzyszą.

DZIECKU, KTÓRE DOŚWIADCZYŁO CYBERPRZEMOCY BARDZO POTRZEBNA JEST POMOC ZE STRONY DOROSŁYCH

„Niczego nie zauważyłem, a coś takiego mi zrobili. Nie wiem jak mam się pokazać w szkole, wszyscy się ze mnie śmieją. Każdy ma ten filmik na komórce……. Chciałbym cofnąć czas…..Adam, 14lat

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

• Porozmawiaj z dzieckiem i dowiedz się, co się dzieje. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat jego problemu. Postaraj się dowiedzieć, kim jest sprawca – Twoje dziecko może tego nie wiedzieć. Wspólnie zastanówcie się, co można zrobić w tej sytuacji. Poszukaj psychologicznej pomocy dla dziecka.
          • Skontaktuj się z profesjonalistą – możesz potrzebować wsparcia psychologa i pomocy prawnika. Pomocy możesz szukać u konsultantów Helpline.org.pl (Tel. 800100100).
          • Zabezpiecz dowody cyberprzemocy. Zachowaj wszystkie wiadomości, treści (filmy, zdjęcia, sms-y, komentarze) i informacje dotyczące sprawy.
          • Skontaktuj się ze szkoła. Wspólnie z pedagogiem, dyrektorem szkoły spróbujcie ustalić możliwości działań.

ROZWIĄZANIEM SYTUACJI MOŻE BYĆ:

• Spotkanie pedagoga szkolnego z ofiarą cyberprzemocy w celu omówienia sytuacji i poznania potrzeby dziecka.
          • Spotkanie pedagoga szkolnego ze sprawcą  w celu omówienia sytuacji i ustalenia sposobu rozwiązania problemu.
          • Spotkanie rodziców ofiary i sprawcy cyberprzemocy w obecności pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły.

DZIECKO KTÓRE DOŚWIADCZA CYBERPRZEMOCY, MOŻE SZUKAĆ POMOCY U KONSULTANTÓW helpline.org.pl KONTAKTUJĄC SIĘ Z NIMI ONLINE ZE STRONY www.helpline.org.pl LUB TELEFONICZNIEPOD BEZPŁATNY NUMER 800100100.

CZASEM DZIECKO ODMAWIA PRZYJECIA POMOCY. SPRÓBUJ JE NAMÓWIC NA KONTAKT Z KONSULTANTEM helpline.org.pl.

Z pomocy helpline.org.pl mogą korzystać również rodzice:

• Gdy nie wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w Internecie.
          • Gdy mają podejrzenie, że  z ich dziecko padło ofiara cyberprzemocy.

P A M I Ę T A J

Czasem dzieci świetnie ukrywają, że mają trudności z czymś, co spotkało je w Internecie – zawsze warto, by po takim doświadczeniu dziecko porozmawiało z psychologiem.

Cyberprzemoc nie musi mieć logicznej przyczyny. Pomóż dziecku zrozumieć, że to nie ono jest odpowiedzialne za tę sytuacje. Odpowiada za nią sprawca .

CO MOŻESZ ZROBIĆ, BY PRZECIWDZIAŁĄĆ CYBERPRZEMOCY?

• Rozmawiaj z dzieckiem na temat cyberprzemocy. Poinformuj je o tym, jak uniknąć takich sytuacji, oraz jak ewentualnie na nie reagować.
          • Przekaż dziecku, by nigdy nie krzywdziło swoich rówieśników w sieci oraz żeby nie pozostawało obojętnewobec krzywdy innych i zawsze zgłaszało dorosłym zaobserwowane przypadki cyberprzemocy.
          • Poinformuj dziecko bezpłatnej ofercie projektu helpline.org.pl.

Jeśli masz wątpliwości związane z problemem cyberprzemocy skontaktuj się z konsultantem helpline.org.pl !!!!

helpline@helpline.org.pl

czat na stronie: www.helpline.org.pl