Comenius w ZSG w Przedborzu
COMENIUS W ZSG W PRZEDBORZU
Projekt Comenius w ZSG w Przedborzu dobiega już końca. Wiosną tego roku odbyły się dwie ostatnie wizyty związane z realizacją tego projektu. Pierwsza z tych wizyt miała miejsce w tureckim miasteczku Osmancik w dniach 26.03.2012 – 02.04.2012. Naszą szkołę reprezentowali wtedy nauczyciele: Halina Kruk, Małgorzata Morawiec, Piotr Trzeciak oraz uczennice: Ewelina Trzeciak i Magdalena Różycka. W czasie pobytu w Turcji uczniowie pracowali nad tureckimi opowiadaniami „Nashredin Hodja stories”, które ostatecznie zostały wystawione na scenie w formie teatrzyku kukiełkowego przez uczniów ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie (Rumunia, Turcja, Włochy i Polska). Poza tym, uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać się z funkcjonowaniem tureckiej szkoły, zwyczajami, kulturą i pięknymi zabytkami tego kraju. Podczas wizyty w Osmancik uczniowie pisali także opowiadania pt.: „As we want to be” . Przeprowadzone były również rozmowy na temat rozwiązań, które mogłyby pomóc w przeciwdziałaniu negatywnym wpływom mediów na zachowania uczniów, a także w walce z rasizmem, wykorzystując legendy oraz zaangażowanie rodziców w realizację celów naszego projektu.
Druga wizyta (właściwie już ostatnia w tym projekcie) miała miejsce w pięknym, rumuńskim mieście, Piatra Neamt, położonym w górach nad jeziorem, w dniach 26.05.2012 – 02.06.2012. Tym razem naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Henryka Cieciura wraz z nauczycielami: Haliną Kruk, Justyną Nicoś, Anną Żak i Iwoną Jeżewską oraz uczniowie: Aleksandra Hyska, Dominika Osicka, Anna Cieciura, Patryk Cygan, Filip Wróblewski, Patryk Baran, Piotr Włoch i Jacek Karliński. Celem tego spotkania było:
- przygotowanie uczniów do wystawienia na scenie rumuńskich opowiadań znanego pisarza Iona Creanga (nasi uczniowie przygotowali swoją wersję opowiadania pt.: „Pacala and a Noble Man”).
- prezentacja końcowych produktów (przygotowana została książka, w której zawarte zostały różne prace uczniów i nauczycieli wykonane w trakcie dwuletniej pracy nad projektem, każdy kraj przygotował też plakat z wartościami moralnymi i najbardziej charakterystycznymi symbolami swojego państwa)
- wyprawa w świat opowiadań z tańcami i muzyką z zaangażowaniem uczniów ze wszystkich krajów
- prezentacja wielojęzycznego przewodnika
Praca nad projektem odbiła się również echem w tureckich i rumuńskich mediach. W Turcji przeprowadzono rozmowy z lokalnymi władzami na temat systemów edukacji i pracy szkół w różnych krajach. Pojawiły się również artykuły na temat naszego projektu w lokalnych gazetach. W Rumunii przeprowadzone były wywiady do telewizji z dyrektorami wszystkich szkół, a także zorganizowano spotkanie uczestników Comeniusa z lokalnymi władzami. W obecności dziennikarzy z lokalnych gazet nauczyciele z Rumunii, Polski, Włoch i Turcji przeprowadzili również dyskusje na temat wad i zalet systemów edukacji w tych krajach.
Comenius - dzień po dniu
Środa – 19. 10. 2011r.
Dzisiaj rozpoczął się międzynarodowy projekt Comenius. W naszej szkole przywitaliśmy uczniów i nauczycieli z Rumunii, Turcji i Włoch staropolskim zwyczajem – chlebem i solą. Na hali sportowej odbył się apel, na którym pani dyrektor i pan burmistrz uroczyście powitali gości, a uczniowie zaprezentowali ludowy taniec polski – polonez. Następnie pokazana została przybyszom nasza szkoła i liceum. Po przerwie obiadowej wszyscy udali się do Sali plastycznej, by pracować nad międzynarodowym komiksem. Wieczorem odbyło się spotkanie zapoznawcze, na którym nasi uczniowie zaprezentowali ludowe tańce: oberka i krakowiaka oraz zaśpiewali popularne w Turcji, Rumunii i Włoszech piosenki.
Czwartek – 20. 10. 2011r.
Wczesnym rankiem pięciu uczniów z naszej szkoły i uczestnicy wymiany zagranicznej wyjechali do Krakowa. Pierwszym miejscem, które zobaczyli był Wawel, a następnie smocza jama. Nasz zamek zrobił wielkie wrażenie na obcokrajowcach. Po przerwie obiadowej wszyscy udali się do nowoczesnego muzeum pod Sukiennicami. Dzięki elektronicznym panelom w wielu językach, nasi goście mogli dokładnie poznać historie Krakowa. Największą atrakcją dla małych Włochów było karmienie gołębi na Rynku Gł. Po powrocie do Przedborza wszyscy udali się do domów na odpoczynek.
Piątek – 21. 10. 2011r.
Od rana rozpoczęto w naszej szkole rozpoczęto pracę nad międzynarodowym komiksem. Zagraniczni goście udali się do przedszkola, a nasi uczniowie przygotowali poczęstunek w szkole. Po zakończeniu części pracy, wszyscy udali się na obiad. Około godziny szesnastej wybrali się na wycieczkę po mieście. Zobaczyli kościół i przedborskie muzeum. Obcokrajowców zaintrygował sposób w jaki się dawniej żyło. Następnie powrócono do szkoły i dokończono wspólny kolaż. Wieczorem nasi nauczyciele i uczniowie z Polski i z zagranicy udali się na pizzę, aby umocnić znajomość.
Sobota – 22. 10. 2011r.
Dziś odbyła się wycieczka do Częstochowy. Od rana dopisywała na szczęście pogoda. Wyjazd odbył się przed godziną 7.00. Pierwszym celem podróży była Jasna Góra. To miejsce zachwyciło obcokrajowców. Po małej przekąsce udano się do Muzeum Górnictwa w parku. Po obiedzie wszyscy udali się na spacer po alejkach. Następnie wszyscy mieli czas na odpoczynek i zakupy w Galerii Jurajskiej. Wieczorem dotarto z powrotem do Przedborza.
Niedziela – 23. 10. 2011r.
Od godziny 10.30 w MDK-u odbył się uroczysty apel, na którym pożegnano naszych wspaniałych gości. Nikomu nie chciało się rozstawać. Podczas uroczystości ponownie zaprezentowano polskie tańce narodowe i zagraniczne piosenki. Na korytarzu wszyscy mogli zobaczyć efekt naszych prac. Po obiedzie pojechano do Dojo, które znajduje się w Starej Wsi. Naszych przyjaciół zachwyciła japońska kultura i piękne widoki. Podczas drogi na ognisko już poleciały pierwsze łzy. Do wszystkich dotarło, że to ostatnie spotkanie w Przedborzu. Ognisko bardzo się udało. Choć kiełbaski się przypaliły, najważniejszy był fakt, że byliśmy razem. Ostatnie pożegnanie na parkingu przed szkołą trwało bardzo długo. Choć nikt nie chciał tak szybko się rozstawać, było to konieczne.
Harmonogram wizyty gości z Rumunii, Włoch i Turcji. (18.10.2011r - 24.10.2011r)
przyjazd / rozlokowanie
19.10 środa
10.00 - 11.00 powitanie przy wejściu do szkoły (chlebem i solą) na sali gimnastycznej przez władze (burmistrz po angielsku, dyrektorka, od nas), wysłuchanie hymnów, dzieci trzymają flagi poszczególnych państw, reprezentanci klas witają w danych językach.
11.00 - 12.00 - oprowadzenie po szkole i salach, kawa i ciasto
12. 30 - 13.30 liceum (przywitanie i prezentacja)
14.00 - 15.00 obiad
15.30 - 17.00 praca w szkole
19.00 - 22.00 kolacja zapoznawcza
20.10.2011. czwartek
Wycieczka do Krakowa:
6.30 śniadanie,
7.00 wyjazd (około 10.00 jesteśmy w Krakowie)
Kościół Mariacki
Wawel
Obiad: ok. 13.00 - 14.00
Muzeum archeologiczne
Sukiennice
17.30 - 18.00 Odjazd
21.10.2011. piątek
8.00 - 9.00 śniadanie
9.00 -10.00 przedszkole
10.00 – 13.00 praca w szkole (kawa, ciasto…)
14.00 - 15.30 obiad
16.00 – 17.00 zwiedzanie Przedborza (muzeum, kościół, rynek, ruiny zamku,)
17.30 - 19.00 siatka, rozgrywki, nauka tańca
20.00 kolacja
22.10.2011 sobota
Wycieczka do Częstochowy
6.30 śniadanie
7.00 wyjazd do Częstochowy
9.00- 10.30 zwiedzanie Jasnej Góry
10.30 - 11.00 kanapki, herbata
11.00 - 13.00 - muzeum górnictwa w parku
13.30 - 14.30 obiad
14.30 - 15.00 spacer po alejach
15.30 - 18.00 Galeria Jurajska
ok. 18. 00 powrót
19.30 kolacja
23.10.2011. niedziela
9.00 - 10.00 Śniadanie
10.30 - 13.00 szkoła - finał pracy (prezentacja produktów naszej pracy)
14.00 obiad
15.30 wyjazd do Dojo
16.00 – 17.00 DOJO
17.30 - 19.00 domek myśliwski
WIZYTA W PALERMO
W dniach od 3 do 10 maja 2011 roku nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły odwiedzili włoską szkołę w Palermo. Była to już druga wizyta związana z realizacją programu Comenius. Przypomnijmy, że w listopadzie odwiedziliśmy Rumunię, kraj koordynujący cały projekt.
Wśród nauczycielek reprezentujących Przedbórz były: pani Sylwia Prymus, pani Halina Kruk, oraz pani Wioletta Mieruszyńska. Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu, to: Karolina Kieruzal, Edyta Nicoś, Daniel Naczyński oraz Nikol Prymus. Wyjazd był dla tych uczniów nagrodą za zaangażowanie w projekt.
W trakcie pobytu mieliśmy okazję poznać miasto i jego piękne górskie okolice, ale przede wszystkim mogliśmy zaobserwować, jak na co dzień żyją Włosi. Mieliśmy bowiem możliwość uczestniczenia przez chwilę w życiu szkoły, spróbować kuchni włoskiej, czy też zobaczyć wnętrze typowego włoskiego domu. Nasi uczniowie, mieszkając u włoskich rodzin, wśród rówieśników, w jeszcze pełniejszy sposób mogli doświadczyć integracji międzynarodowej.
Wizyta we Włoszech to nie tylko spotkanie włoskich uczniów z polskimi. Do Palermo przyjechali również uczniowie i nauczyciele z Rumunii i Turcji. Wspólnie pracowaliśmy nad wystawieniem na scenie popularnej włoskiej legendy o Colapesce. Wielogodzinne próby przyniosły rezultaty: przedstawienie się udało, co zostało udokumentowane na płycie, a uczniowie zintegrowali się ze sobą, czego świadectwem był fakt wymiany adresów mailowych oraz łzy na pożegnanie.
Wspólne spotkanie, choć trwało krótko, na długo pozostanie w pamięci wszystkich. Sprawiły to cudowne krajobrazy, a także gościnność rodzin włoskich, które robiły wszystko, aby młodzież czuła się jak w domu. Najważniejszą jednak sprawą, która zadecydowała o sukcesie integracyjnym naszego spotkania, było to, że wszyscy, choć z czterech różnych kultur, okazali się wobec siebie otwarci i serdeczni.
KONKURS PLASTYCZNY
W marcu 2011 roku nasza szkoła zorganizowała konkurs plastyczny na temat popularnej legendy włoskiej o Colapesce.
Oto jej wersja angielska, opracowana przez uczniów z Włoch:
Colapesce, son of a fishing man, spent his days swimming in the sea. One day his mother, tired for his behaviour,throw him a spell. So Cola became half man and half fish and never came back to the land. One day Sicily King, listening his story, wanted to meet him. He went near Messina, where Colapesce lived, throw in the waves a golden cup and asked him to take it. Cola took it from the submarine abbys and told the king what marvellous things he had seen. The king throw in the sea his crown and Cola took itand told that he has seen Sicily supported by three columns. One was deleted, the other was in bad condition, just one was good. He also told that in the abbys there was a magical fire. The king didn’t believe him and throw, for the third time, his golden ring in the sea. Cola, although exhausted, dived again, but he told the king if he had seen legumis went back afloat, it meant he had remained in the bottom of the sea. After some hours the ring went back, but it was burnt. After few minutes the legumis also went back, and they were burnt too.
Cola had remained in the bottom of the sea, maybe to support the last column. Its sacrifice saved Sicily, and that’s why Sicilian people love him so much.
W ramach realizacji programu Comenius nasi uczniowie przetłumaczyli legendę na język polski.
Oto jej treść:
Colapesce był synem rybaka i całe swoje dni spędzał pływając w morzu. Pewnego dnia jego matka, zmęczona zachowaniem syna, rzuciła na niego zły urok. W konsekwencji tego Cola stał się pół – człowiekiem, pół – rybą nigdy więcej miał nie wrócić na suchy ląd. Wysłuchawszy tej opowieści król Sycylii zechciał go poznać. Dotarł więc w okolice miejscowości Messyna, w której to mieszkał Colapesce. Od razu po przybyciu udał się na brzeg morza i wrzucił w spienione fale swój złoty kielich z prośbą, by ten go przyjął. Wypłynąwszy morskiej głębi wraz z królewskim kielichem, Cola opowiedział władcy o zdumiewających rzeczach, jakie tam zobaczył. Następnie monarcha wrzucił do morza swoją koronę. Posłuszny Cola zanurkował ponownie i wyciągnął ją. W nowej wizji ujrzał on Sycylię podpieraną przez trzy ogromne kolumny. Pierwsza z nich była niemalże doszczętnie zrujnowana i osuwała się, a kolejna była w bardzo złym stanie. Obydwie chyliły się ku upadkowi. Tylko jedna z nich była zachowana w całości. Colapesce oznajmił królowi, że zobaczył również magiczny ogień, tlący się tajemniczo w otchłani. Władca Sycylii nie uwierzył mu jednak i po raz kolejny postanowił wrzucić do morza swój złoty pierścień. Mimo ogromnego wykończenia Cola zanurkował na prośbę króla raz jeszcze. Jednocześnie ostrzegł, że jeżeli monarcha zobaczy porosty unoszące się nad powierzchnią wody, będzie to znaczyło, że Cola musi pozostać na dnie morza. Po kilku godzinach oczom władcy ukazał się całkowicie spalony królewski pierścień. Następnie, po kilku minutach z głębin wypłynęły porosty – również spalone. Wkrótce okazało się, że uczynny i odważny Cola pozostał na dnie morza po to, by podtrzymywać ostatnią kolumnę chroniącą Sycylię od upadku. Jego poświęcenie i ofiara ocaliła całą wyspę. Stało się to przyczyną umiłowania Colapesce przez wszystkich Sycylijczyków.
Następnie legenda została przeczytana na zajęciach artystycznych we wszystkich klasach. Nasi uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę konkursową, która miała odzwierciedlać ich wyobrażenia o tej opowieści.
Jury w osobach: pani Małgorzata Morawiec, pani Halina Kruk oraz pani Wioletta Mieruszyńska, wybrały najlepsze prace. Oto one:
I MIEJSCE
KAROLINA CERKASKA (IIIB)
II MIEJSCE
BARBARA JANIK (IIC)
III MIEJSCE
MONIKA NOWAKOWSKA (IIIB)
WYRÓŻNIENIE
BEATA CIEŚLIKOWSKA (IID)
Prace uczniówhttp://zsgprzedborz.edupage.org/photos/?gallery=35&photo=album
GRATULUJEMY NASZYM MŁODYM ARTYSTOM!
Zespół Szkolno–Gimnazjalny Publiczne Gimnazjum w Przedborzu po długich staraniach przystąpił w roku szkolnym 2010/2011do programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius. Program rozpoczął się 1 sierpnia 2010 roku i zakończy się 31 lipca 2012 roku. W projekcie biorą udział szkoły z Rumunii, Włoch, Turcji i Polski. Koordynatorem projektu jest szkoła rumuńska. Temat projektu brzmi: „Wspólne wartości moralne w europejskich opowiadaniach ludowych”.
Zdj. 1 Tym oto transparentem przywitała nas rumuńska szkoła. Napis w prawym dolnym rogu wygląda znajomo...
Przewidzianych jest pięć wizyt studyjnych, po jednej w każdej szkole. W Rumunii odbędą się dwie wizyty: pierwsza – organizacyjna i ostatnia – podsumowująca. Wizyta w Polsce ma się odbyć na przełomie października i listopada 2011 roku.
Zdj. 2 Uczestnicy spotkania wraz z dyrektorką rumuńskiej szkoły (trzecia od lewej) oraz koordynatorką projektu (pierwsza od prawej). Jesteśmy w szkole w Piatra Neamt.
Pierwsze spotkanie mamy właśnie za sobą. Odbyło się ono w dniach 3.11.2010 r. – 9.11.2010 r. w pięknym rumuńskim mieście Piatra Neamt. Brali w nim udział tylko opiekunowie. Przedbórz reprezentowali: Halina Kruk, Wioletta Mieruszyńska oraz Jarosław Koski.
Zdj. 3 Tradycyjne przywitanie chlebem i solą
W trakcie spotkania uczestnicy przedstawili wcześniej przygotowane prezentacje swoich szkół oraz systemy edukacji obowiązujące w każdym z krajów uczestniczących w projekcie. Zostały również omówione i rozdzielone zadania, które każda ze szkół będzie miała wykonać do następnego spotkania w Palermo wiosną 2011 roku. W trakcie pobytu w Piatra Neamt uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać szkołę i podziwiać malownicze górskie krajobrazy, lecz także zobaczyć dom słynnego rumuńskiego autora opowiadań ludowych – Jona Creangi.
Zdj. 4 Występy rumuńskich przedszkolaków w strojach ludowych
Praca nad projektem odbiła się również echem w rumuńskich mediach. Uczestnicy zostali zaproszeni na konferencję prasową z miejscowymi władzami oraz na wieczorek rumuński, na którym mieli okazję poznać grono pedagogiczne wraz z rodzinami. Spotkanie uświetniły występy wokalne, taneczne i instrumentalne uczniów oraz artystów. Uczestnicy mieli okazję poznać bogate stroje ludowe i usłyszeć okolicznościowe przyśpiewki ludowe. Całe spotkanie zostało sfilmowane i jeszcze w trakcie pobytu mogliśmy zobaczyć w telewizji lokalnej relację z tego wydarzenia. Na koniec dostaliśmy gazetę z artykułem poświęconym wizycie w Rumunii.
Zdj. 5 Przedszkolaki występujące w bajce o księżniczce i krasnoludkach
W trakcie wizyty w Piatra Neamt zostało również zorganizowane spotkanie uczestników Comeniusa z okolicznymi mieszkańcami. Odbyło się ono w galerii handlowej, gdzie rumuńscy uczniowie zaprezentowali swoją dotychczasową pracę na rzecz projektu.
Wróciliśmy do kraju zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni. Serdeczność i gościnność rumuńska nie pozostawiła nikogo z nas obojętnym. Ciepłe przyjęcie mieszkańców Piatra Neamt spowodowało, że atmosfera całego spotkania mimo tak wielu różnic kulturowych była wspaniała. Po dwuletniej współpracy szczytny cel poszukiwania wspólnych wartości moralnych na pewno zostanie osiągnięty, a wiele barier zniknie.