Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy 2
Od 1 lutego 2010 r wszyscy uczniowie kl. I c uczestniczyli w II etapie projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Jest to projekt edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany był na zajęciach obowiązkowych i na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.
Koncepcja opiera się na założeniu, że „Każde dziecko jest zdolne”, a rolą dorosłych jest zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać.
Głównym celem było wielokierunkowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego uczniów rozpoczynających naukę szkolna poprzez praktyczne działania w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
Realizacja zajęć opierała się o mój autorski pomysł pt. „Krasnoludki są na świecie”. Przybliżałam uczniom dziecięcą twórczość Marii Konopnickiej w 100 rocznicę śmierci pisarki.
Uczniowie z wielka radością brali udział w zajęciach rozwijając swoje zdolności, zainteresowania we własnym tempie, z wybrana przez siebie lub wskazaną przez nauczyciela pomocą. Mieli możliwość rozwijania „słabszych” inteligencji poprzez „mocniejsze”. Dzieci korzystały ze specjalnie dobranego na potrzeby projektu zestawu środków dydaktycznych.
Zajęcia te umocniły wiarę ucznia we własne możliwości, uświadomiły mu jego wyjątkowość, dały radość z obcowania z drugim człowiekiem, uczyły cierpliwości, zręczności, doskonaliły koncentracje uwagi, uczyły samodzielności, podejmowania decyzji i poszukiwania rozwiązań. Dostarczyły większej wiedzy o sobie i o świecie, a przede wszystkim rozwinęły umiejętności efektywnej współpracy i zdrowej rywalizacji.
Zajęcia skończyły się 11 czerwca prezentacją efektów pracy uczniów w obecności władz samorządu, grona pedagogicznego i rodziców. Dzieci w pięknej scenografii, w specjalnie przygotowanych strojach przedstawiły inscenizację na podstawie utworu M. Konopnickiej „Na jagody”. W finale zagrały na fletach Sto lat z dedykacją dla swoich rodziców z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Na zakończenie dzieci otrzymały ogromne brawa oraz pamiątki pacynki-myszki, symbole projektu.
Obsada przedstawienia „Na jagody”:
reżyser - Elżbieta Lizińczyk
scenografia - Elżbieta Lizińczyk, Małgorzata Morawiec
narrator - Weronika Badura
król jagodowy - Jakub Włoch
Janek - GrzegorzSommerfeld
wiewiórki - Oliwia Olszewska, Weronika Gaj
jagodowi królewicze - Michał Łatacz, Jakub Krakowski, Jakub Auguścik, Piotr Mikuszewski,
Seweryn Banasik, Miłosz Kozłowski, Daniel Łoś
borówczyni - Małgorzata Francuz
panny borówczanki:
Basia - Martyna Baran
Kasia - Marta Włodarczyk
Hania- Kinga Stępień
Zosia - Martyna Mendelska
Julka - Julia Cygan