• Podziękowania dla Przedborskiego Parku Krajobrazowego

     • Serdeczne podziękowania dla dyrekcji i pracowników Przedborskiego Parku Krajobrazowego za współpracę z nauczycielami, dziećmi i młodzieżą Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu. Konferencje, zajęcia terenowe, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi ubogacają edukację uczniów, rozwijają zainteresowania uwrażliwiają na piękno przyrody. Dziękujemy Wam. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu nauczyciele i uczniowie.

       

      Barbara Kraś

     • Na wakacje!

     • Tym razem na lekcjach geografii szukaliśmy miejsc wybitnie wręcz nieznanych, a wartych odwiedzenia. Przyglądaliśmy się pozornie pustym plamom na mapie, gdzie niby nic się nie dzieje. 

      Sprawdziliśmy wiele takich, które biure podróży polecają jako nieznane, a my stwierdziliśmy: zbyt znane. Ostatecznie zostały wybrane piękne przyrodniczo miejscówki, w które wybiorą się uczniowie naszej szkoły na wakacje.

       

      Iwona Karbownik

     • Profilaktyka - bezpieczeństwo na wakacjach

     • W dniu 19.06.2024 r. o godz. 9:00 na zaproszenie pedagoga Ilony Majkowskiej przybył do klas 0A, 1A, 1B, 1C, 2A, 2B, 3A, 3B dzielnicowy miasta Przedborza, Marcin Zieliński, który wygłosił pogadankę na temat bezpiecznych wakacji.

      Ilona Majkowska

     • Spotkanie z Policjantem

     • W dniu 14.06.2024 r. odbyło się spotkanie z panem dzielnicowym miasta Przedborza, Marcinem Zielińskim w klasie 5A. Tematem na poruszanym na spotkaniu było bezpieczeństwo podczas wakacji oraz przypomnienie bezpieczeństwie w sieci.

      Organizator: Ilnona Majkowska

     • Dzień Mamy i Taty w klasie I c

     • Maj i czerwiec to miesiące, w których obchodzimy ważne święta: Dzień Mamy i Dzień Taty. Z tej to okazji dzieci z klasy I C przygotowały dla swoich rodziców niespodziankę. Postanowiliśmy połączyć  oba święta i uczcić je wspólnie. Dzieci  przygotowały występ. Zaśpiewały piosenki i zatańczyły dla swoich rodziców. Własnoręcznie wykonały prezenciki: kolorowe serduszka, laurki z życzeniami od serca, a także portrety Mamy i Taty. Rodzice mieli okazję do wspólnej zabawy ze swoimi pociechami. Zadaniem ich było rozpoznać siebie na portretach, z czym poradzili sobie doskonale oraz uwierzytelnić  test wiedzy dzieci o rodzicach. Okazało się, że dzieci są dobrymi obserwatorami i świetnie znają swoich rodziców. Na zakończenie nie obyło się bez słodkiego poczęstunku, wspólnych zdjęć, uśmiechów oraz wzruszeń. Ten dzień był dla wszystkich pełen wrażeń.
       

      Barbara Zdulska

     • Przyroda - to lubię!

     • Dnia 5 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 6a pod opieką nauczycieli p. Barbary Kraś i p. Iwony Karbownik wybrali się na lekcję w terenie. Uczniowie na pobliskiej łące poszukiwali najczęściej występujące gatunków roślin, szukali w atlasach nazw gatunkowych i wiadomości na ich temat oraz określali ich znaczenie dla człowieka. Lekcja przyrody w terenie to wspaniała okazja, aby poznawać i badać świat wszystkimi zmysłami, selekcjonując zdobyte informacje.

      Barbara Kraś

     • ŚWIĘTO MAMY I TATY W KL. O

     •  26 maja obchodzimy Dzień Matki, warto uczcić go składając w tym dniu życzenia naszym mamom. 
       23 czerwca obchodzimy dzień Taty i jest to idealny moment na złożenie życzeń i podziękowaniu tacie za wszystko, co dla nas robi. 
      Połączyliśmy te święta tak, abyśmy mogli uczcić je i świętować razem. Dnia  5 czerwca  dzieci przygotowały dla swoich rodziców występ. 
      W podziękowaniu za ich miłość i troskę zaśpiewały piosenki oraz pięknie zatańczyły. W wierszach, które wypowiadały skryły piękne życzenia. Z okazji święta Mamy i Taty przygotowały także piękne własnoręcznie wykonane prezenty-serduszka  i kwiaty dla mamy, pszczółki i krawaty dla taty, które wręczyły swoim rodzicom po przedstawieniu. W dalszej części spotkania rodzice wraz z dziećmi utrawlili spotkanie pięknymi zdjąciami To był dzień pełen wzruszeń, uśmiechów oraz radości!
       
       Grażyna Włoch

     • Lekcja Przyrody w terenie

     • Dnia 3 czerwca 2024 r. odbyła się Lekcja Przyrody zorganizowana w terenie stanowiąca podsumowanie działań ekologicznych podejmowanych w roku szkolnym 2023/24. Uczniowie klas czwartych prowadzili obserwacje owadów w hotelu dla owadów, wykonali prace pielęgnacyjne w ogrodzie deszczowym, obserwowali ptaki w budkach lęgowych, doglądali drzew posadzonych w ramach akcji Dzień drzewa. Nasi młodzi przyrodnicy mogli obserwować efekty działań swoich poprzedników. Zajęcia miały na celu zachęcić młodych ludzi do przemyślenia:Co zostawimy tym , którzy przyjdą po nas...?

      Barbara Kraś

     • Laureat konkursu - Aleksandra Zawada

     • Uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu Aleksandra Zawada uzyskała tytuł laureata XXVII Interdyscyplinarnego Konkursu Ekologiczno-Regionalnego 2024 r.

      Barbara Kraś

     • Konkurs „Śladami króla Kazimierza Wielkiego” rozstrzygnięty!

     • W marcu 2024 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez IV LO w Bydgoszczy, w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych, pod hasłem „Śladami króla Kazimierza  Wielkiego”.

      Nasi uczniowie jak zwykle  nie zawiedli! Dwoje z nich odniosło w tym konkursie ogromny sukces. Mianowicie:

      « Aleksandra Zawada zajęła II miejsce

      « Małgorzata Woźniak uzyskała wyróżnienie

       Nagrodzonym serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

      Organizator konkursu na terenie szkoły - Sylwia Prymus

     • Wielki sukces naszych ,,czytelników’’ w Wielkim Maratonie Czytelniczym. Mamy laureatów!

     • W XV edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego wzięło łącznie udział 8364 uczniów (943 szkoły) z 11 województw. W naszej szkole do WMC przystąpiło łącznie 30 uczniów.

      Z wielką satysfakcją pragnę poinformować iż uczniowie naszej szkoły zostali laureatami w XV edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego.

      "Spotkacie nowych przyjaciół"

      - Lena Zielińska klasa II B -laureat

      - Blanka Świech klasa III B - laureat

       

      "Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”

      - Kornelia Rutowicz klasa IV B -laureat

       

      "W lustrze książki"

      - Aleksandra Zawada klasa VII A - laureat

       

      4 uczniów - laureatów ze względu na otrzymany wynik będzie miało możliwość udziału w Gali Wielkiego Maratonu Czytelniczego, która odbędzie się 11 czerwca 2024r. w Europejskim Centrum Solidarności.

      Porządek Gali będzie następujący:

      9.00-11.15 - uczniowie klas 2-3: Gala WMC "Spotkacie nowych przyjaciół", 11.30-13.15 - uczniowie klas 4-6: Gala WMC "Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” 13.30-15.00 - uczniowie klas 7-8 SP i szkół ponadpodstawowych: Gale WMC "W lustrze książki" i "Na literackim szlaku"

      Wszystkim szkolnym uczestnikom tegorocznej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego gratuluję książkowej wiedzy, wytrwałości i super wyników!

       

      Ps. Laureat „Wielkiego Maratonu Czytelniczego” otrzymuje 3 punkty w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Warto więc czytać książki :)

       

       

      opiekun Monika Ilnicka

     • MOVE Week w naszej szkole.

     • 27 maja rozpoczęła  się trzynasta edycja Europejskiego Tygodnia Ruchu (MOVE Week), którego celem jest promocja aktywności fizycznej.  Również i nasza szkoła dołączyła do tego programu.  29 maja na orliku zostały zorganizowane klasowe rozgrywki piłki nożnej dla klas IV-VIII. Celem turnieju było promowanie zdrowego stylu życia. W turnieju brały udział następujące klasy:

      4B; 5A; 5B; 6B; 7B; 8A


      #FindYourMOVE #NowWeMove #MOVEWeek #BeActive #MOVEWeekPoland #MOVEWeekPoland2024 @fundusz.pfron @NowWeMove

     • Tydzień Bibliotek - Klasa I C

     • 24 maja 2024r. klasa I C odwiedziła Bibliotekę Miejską im. Marii Konopnickiej.
      Dzieci miały przyjemność spotkać się z Panią Burmistrz Agatą Wiśniewską- Pawelak, która przeczytała dzieciom dwie książeczki. Pani burmistrz przygotowała również dla dzieci słodką niespodziankę, czym sprawiła dzieciom wielką radość.  Uczniowie z uwagą wysłuchali lektur. Przeczytane przygody bardzo się podobały. Dzieciaki przyniosły ze sobą zaprojektowane i wykonane  przez siebie projekty stron tytułowych książeczek przeczytanych na zajęciach oraz tych ulubionych, przeczytanych samodzielnie w domu.  Podzieliły się swoimi wrażeniami. Obejrzały księgozbiór, wysłuchały wielu ciekawostek dotyczących  funkcjonowania biblioteki. Wykonały piękne prace plastyczne.
      Na zakończenie wyrecytowały wiersz autorstwa  Marii Konopnickiej  pt. „Tęcza”.
      Bardzo dziękujemy wszystkim  Paniom za przemiłe spotkanie- klasa I C.

       

      Barbara Zdulska

     • Wybory do Parlamentu Europejskiego w naszej szkole - "Młodzi głosują - wybory europejskie 2024"

     • "Młodzi głosują - wybory europejskie 2024" 

               W dniu 28 maja 2024 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Projekt jest realizowany przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, z którym od lat współpracujemy. Wybory zostały poprzedzone lekcjami na temat Parlamentu Europejskiego, których to scenariusze zaproponowało nam CEO. Zgodnie z wymogami przygotowaliśmy lokal wyborczy, komisję, karty do głosowania, stół prezydialny, urnę. Komisja od rana była podekscytowaną swoją rolą, którą spełniła znakomicie!

      Myślę, że dla wszystkich była to bardzo ciekawa i wyjątkowa lekcja demokracji.

      Organizator projektu na terenie szkoły - Sylwia Prymus

     • WYWIAD Z PRZEWODNICZĄCYM RADY MIASTA PRZEDBORZA P. TOMASZEM MAŁECKIM

     •  

               28 maja 2024 r. w naszej szkole organizowana będzie symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wyniki naszej symulacji będą wysłane do Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy współpracy, z którą tę symulację organizujemy. Nasza szkolna komisja wyborcza, chcąc się dowiedzieć czegoś więcej na temat sposobu przeprowadzania wyborów w Polsce postanowiła przeprowadzić wywiad z przewodniczącym Rady Miasta Przedborza - panem Tomaszem Małeckim.

               Pan przewodniczący cierpliwie odpowiadał na wszystkie zadane pytania. Dzięki tej rozmowie dowiedzieliśmy się, że dokument, który reguluje w Polsce proces przeprowadzania wyborów to kodeks wyborczy, a wybory przeprowadzane są na zasadzie 5-przymiotnikowości - czyli są równe, tajne, bezpośrednie, powszechne i proporcjonalne lub większościowe.

      Komisja wyborcza tworzy  okręgi wyborcze, które to okręgi następnie mają nadane numery. Podczas wszystkich wyborów okręgi są takie same. Każdy lokal, w którym odbywają się wybory musi spełniać pewne wymogi, tzn. musi być oznaczony, musi znajdować się w nim stół prezydialny, urna do wrzucania głosów, parawany zapewniające tajność głosowania, a nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwa mąż zaufania. Członków komisji wyborczych powołuje Krajowe Biuro Wyborcze, w naszym przypadku Delegatura
      w Piotrkowie Tryb. Pełne składy komisji muszą być powołane 1 miesiąc przed dniem wyborów. Ilość członków komisji zależy od liczby mieszkańców danego okręgu. Po zakończeniu głosowania  urna zostaje otwarta i członkowie komisji liczą głosy. Jeżeli okaże się,  że wydanych kart do głosowania było więcej niż wrzuconych do urny komisja musi to zgłosić do Krajowego Biura Wyborczego. Następnie wyniki głosowań ze wszystkich lokali wyborczych  wysyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Ważność wyborów w Polsce zatwierdza Sąd Najwyższy.  

      Kończąc nasz wywiad dowiedzieliśmy się, że jeden glos ma ogromne znaczenie podczas wyborów - wszystkich wyborów.

               Bogatsi o wiedzę już wiemy, jak zorganizować wyborów w naszej szkole!

      Sylwia Prymus

     • „Homonimowe igraszki” - II edycja

     • Podziękowanie za udział w II Wojewódzkim Konkursie Logopedycznym pt. „Homonimowe igraszki”, czyli plastyczno – językowe zabawy słowem”.

      Konkurs przeznaczony był dla dzieci 5-6 letnich i starszych. Celem jego było wzbogacenie zasobu słownictwa, rozwijanie mowy, rozbudzanie twórczości plastycznej i wyobraźni dzieci.

      Zadaniem dzieci było przedstawienie w formie plastycznej słów o takim samym brzmieniu – homonimów- słowa, które ma to samo brzmienie, lecz kilka znaczeń.

       

      Agnieszka Kawka