• Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej 15.01.2014r.

        • Klasa: I c- gimnazjum

          Ilość ćwiczących: 16 uczniów

          Czas trwania zajęć: 45 minut

          Miejsce zajęć: hala  sportowa

          Temat zajęć: Kształtowanie sprawności ogólnej z akcentem na rozwój poszczególnych cech motorycznych.

           Cel poznawczy – zapoznanie uczniów z wybranymi próbami Indeksu Sprawności Fizycznej K. Zuchory;

          - uświadomienie uczniom reakcji organizmu na intensywny wysiłek fizyczny;

          Cel kształcący – kształtowanie szybkości, gibkości, skoczności, siły mięśni ramion i brzucha.

          Cel wychowawczy- współdziałanie w zespole podczas rywalizacji.

          Metody: -  realizacji zadań ruchowych: metoda naśladowczo-ścisła, zadaniowo-ścisła, problemów

                            -przekazywania i zdobywania wiedzy:  wyjaśnienie,  pokaz, pogadanka

                            - wychowawcze: nagradzanie, wyrażanie aprobaty i dezaprobaty

          Formy organizacyjne pracy z uczniami: stacyjna, frontalna, strumieniowa

          Przyrządy i przybory:  woreczki gimnastyczne, laski gimnastyczne,  stoper, materac, drążek gimnastyczny

          Część wstępna- czas trwania 5 minut

          Czynności organizacyjne: zbiórka w szeregu, raport, powitanie,

          -podanie tematu zajęć,

          -podanie zadań lekcji: sposoby pomiaru tętna, reakcja organizmu na wysiłek fizyczny, każdy uczeń mierzy sobie tętno spoczynkowe i po wysiłku fizycznym.

          -zabawa ożywiająca,

          Rozgrzewka z woreczkami i laskami gimnastycznymi – czas trwania 10 minut

          Część główna  - czas trwania 25 minut

          Podział uczniów na cztery 4-ro osobowe zespoły. Każdy zespół wybiera drużynową, która mierzy czas wykonania próby oraz zapisuje wyniki poszczególnych uczniów. Po zakończonej próbie każdy uczeń mierzy sobie tętno przez 15 s.

          STACJA  NR I

          KSZTAŁTOWANIE SKOCZNOŚCI 

          Skok w dal z miejsca każdy uczeń stopami mierzy odległość swojego skoku zaokrąglając wynik: mniej niż pół stopy- w dół, więcej niż pół stopy- w górę

          (PRZEJŚCIE W PODSKOKACH DO NASTĘPNEJ STACJI)

          STACJA NR II

          KSZTAŁTOWANIE SZYBKOŚCI

          Każdy uczeń wykonuje  w szybkim tempie klaśnięcia pod kolanami w ciągu 10 sekund – drużynowa liczy ilość wykonanych  klaśnięć i zapisuje wynik

          (PRZEJŚCIE W PRZYSIADZIE DO NASTĘPNEJ STACJI)

          STACJA NR III

          KSZTAŁTOWANIE GIBKOŚCI I SIŁY MIĘŚNI RAMION

          GIBKOŚĆ- skłony w przód w postawie zasadniczej: uczniowie zdobywają punkty zgodnie z punktacją INDEKSU SPRSWNOŚCI KRZYSZTOFA ZUCHORY

          SIŁA MIĘŚNI RAMION- Uczniowie podciągają się na drążku gimnastycznym i zdobywają punkty zgodnie z punktacją INDEKSU SPRSWNOŚCI KRZYSZTOFA ZUCHORY

          (PRZEJŚCIE W PODSKOKACH DO NASTĘPNEJ STACJI)

          STACJA NR IV

          SIŁA MIĘŚNI BRZUCHA- uczniowie wykonują nożyce poziome na czas i otrzymują punkty zgodnie z punktacją INDEKSU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ  KRZYSZTOFA ZUCHORY

          Część końcowa: czas trwania 5 minut                                                                                                 

          Czynności organizacyjno-wychowawcze:

          - ćwiczenia uspakajające,

          - omówienie lekcji( wykazanie różnic między tętnem spoczynkowym a po wysiłku fizycznym)

          - rozdanie uczniom testu sprawności fizycznej K. Zuchory - indywidualna ocena  poziomu sprawności uczniów