Dyskoteka andrzejkowa
Dnia 25 listopada 2010r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów z gimnazjum, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
Podczas dyskoteki uczniowie mogli udać się do Gabinetu Wróżb i tam poznać swoją przyszłość.
Szkolne zawody w tenisa stołowego - gimnazjum
Dnia 22 listopada 2010r. odbyły się szkolne zawody w tenisa stołowego o mistrzostwo gimnazjum. Zawody zostały przeprowadzone systemem „każdy z każdym”.
Mistrzem gimnazjum został Damian Glenda
II m-ce zajął Daniel Bekalarz
III m-ce zajął Bartek Łopaciński
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka integracyjna do Łodzi
28 września 2010 roku dzięki dofinansowaniu z funduszy PPWOW zorganizowana została wycieczka integracyjna do Łodzi dla uczniów naszej szkoły. W wycieczce uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczniowie niepełnosprawni mieli zapewnioną opiekę rodziców.
W programie wycieczki przewidziano zwiedzanie Interaktywnej Akademii – Experymentarium znajdującej się w Manufakturze. Jest to nowoczesne centrum odkryć, w którym dzieci bawiąc się zdobywają wiedzę o najtrudniejszych zjawiskach i procesach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa poświęcona tajemnicom starożytnego Egiptu. Po obejrzeniu wystaw uczestnicy wycieczki udali się na zasłużony posiłek oraz zwiedzanie rynku Manufaktury.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Grażyna Strojkowska, Ilona Majkowska oraz Dorota Wyciszkiewicz.
Wróżby andrzejkowe
30 listopada uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na zajęcia w świetlicy integracyjnej brali udział w spotkaniu andrzejkowym. Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą. Niezwykła była też zabawa andrzejkowa. Wielu uczniów obawiało się, że wróżby mogą być niezbyt pomyślne. Okazało się jednak, że prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż a chłopcy znajdą swoje żony. Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów a nawet polityków. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla wszystkich uczestników.
W trakcie spotkania uczniami opiekowali się nauczyciele: Ilona Majkowska oraz Grażyna Strojkowska.
Comenius w ZSG w Przedborzu
Zespół Szkolno–Gimnazjalny Publiczne Gimnazjum w Przedborzu po długich staraniach przystąpił w roku szkolnym 2010/2011do programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius. Program rozpoczął się 1 sierpnia 2010 roku i zakończy się 31 lipca 2012 roku. W projekcie biorą udział szkoły z Rumunii, Włoch, Turcji i Polski. Koordynatorem projektu jest szkoła rumuńska. Temat projektu brzmi: „Wspólne wartości moralne w europejskich opowiadaniach ludowych”.
Zdj. 1 Tym oto transparentem przywitała nas rumuńska szkoła. Napis w prawym dolnym rogu wygląda znajomo...
Przewidzianych jest pięć wizyt studyjnych, po jednej w każdej szkole. W Rumunii odbędą się dwie wizyty: pierwsza – organizacyjna i ostatnia – podsumowująca. Wizyta w Polsce ma się odbyć na przełomie października i listopada 2011 roku.
Zdj. 2 Uczestnicy spotkania wraz z dyrektorką rumuńskiej szkoły (trzecia od lewej) oraz koordynatorką projektu (pierwsza od prawej). Jesteśmy w szkole w Piatra Neamt.
Pierwsze spotkanie mamy właśnie za sobą. Odbyło się ono w dniach 3.11.2010 r. – 9.11.2010 r. w pięknym rumuńskim mieście Piatra Neamt. Brali w nim udział tylko opiekunowie. Przedbórz reprezentowali: Halina Kruk, Wioletta Mieruszyńska oraz Jarosław Koski.
Zdj. 3 Tradycyjne przywitanie chlebem i solą
W trakcie spotkania uczestnicy przedstawili wcześniej przygotowane prezentacje swoich szkół oraz systemy edukacji obowiązujące w każdym z krajów uczestniczących w projekcie. Zostały również omówione i rozdzielone zadania, które każda ze szkół będzie miała wykonać do następnego spotkania w Palermo wiosną 2011 roku. W trakcie pobytu w Piatra Neamt uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać szkołę i podziwiać malownicze górskie krajobrazy, lecz także zobaczyć dom słynnego rumuńskiego autora opowiadań ludowych – Jona Creangi.
Praca nad projektem odbiła się również echem w rumuńskich mediach. Uczestnicy zostali zaproszeni na konferencję prasową z miejscowymi władzami oraz na wieczorek rumuński, na którym mieli okazję poznać grono pedagogiczne wraz z rodzinami. Spotkanie uświetniły występy wokalne, taneczne i instrumentalne uczniów oraz artystów. Uczestnicy mieli okazję poznać bogate stroje ludowe i usłyszeć okolicznościowe przyśpiewki ludowe. Całe spotkanie zostało sfilmowane i jeszcze w trakcie pobytu mogliśmy zobaczyć w telewizji lokalnej relację z tego wydarzenia. Na koniec dostaliśmy gazetę z artykułem poświęconym wizycie w Rumunii.
W trakcie wizyty w Piatra Neamt zostało również zorganizowane spotkanie uczestników Comeniusa z okolicznymi mieszkańcami. Odbyło się ono w galerii handlowej, gdzie rumuńscy uczniowie zaprezentowali swoją dotychczasową pracę na rzecz projektu.
Wróciliśmy do kraju zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni. Serdeczność i gościnność rumuńska nie pozostawiła nikogo z nas obojętnym. Ciepłe przyjęcie mieszkańców Piatra Neamt spowodowało, że atmosfera całego spotkania mimo tak wielu różnic kulturowych była wspaniała. Po dwuletniej współpracy szczytny cel poszukiwania wspólnych wartości moralnych na pewno zostanie osiągnięty, a wiele barier zniknie.
Święto Niepodległości - DPS w Tarasie
Dnia 11 listopada 2010 r. o godzinie 9:15 w Domu Pomocy Społecznej w Tarasie odbył się uroczysty montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości. W przedstawieniu uczestniczyli: J.Kluska, A.Kluska, D.Pakuła, M.Pijewski, D.Ocimek, A.Hyska, B.Cieślikowska, P.Gawron, K.Pijewska, M.Łopacińska, S.Sosnowska, I.Auguścik, O.Pluta, D.Madejska, P.Hajduk, K.Musiał, M.Skwarek, M.Jarosz. Na początku uroczystości złożono hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę. Zwrócono uwagę na ważność słowa ,,ojczyzna” i odśpiewano „Rotę”. Nadszedł czas na wspomnienie Wielkiego Polaka Jana Pawła II począwszy od jego dzieciństwa, poprzez młodość, zainteresowania, pasje, pracę w kamieniołomach, studia, kapłaństwo, kontakty z młodzieżą, z przyrodą, aż po wybór na Stolicę Piotrową. Zwrócono uwagę na niezwykłość pontyfikatu Karola Wojtyły. Często łamał watykańskie obyczaje, stając się kimś bliskim dla wiernych. Uczniowie przypomnieli niezwykłe momenty z życia Papieża: zamach, liczne pielgrzymki.
Na zakończenie wszyscy modlili się o szybką beatyfikację Jana Pawła II. Całość przedstawienia była urozmaicona śpiewem „Barki” - ulubionej pieśni Papieża.
Występ należy zaliczyć do udanych, o czym świadczyło wzruszenie na twarzach zebranych i gromkie brawa.
Organizatorami przedstawienia byli: p. A.Pytlos, A.Tomczyk, W.Kowalska.
Foto tutaj
Lekcja otwarta historii
W sobotę 20 listopada 2010 roku odbyła sie lekcja otwarta historii. Na lekcję zaproszonych zostało 20 nauczycieli z powiatu radomszczańskiego i piotrkowskiego. Podczas lekcji Edyta Nicoś, Nikola Prymus i Michał Gaj oprowadzili gości po ścieżce regionalnej w Przedborzu, omawiając historię miasta.
Muzyka Pana Chopina
16 listopada w ZSG odbyła się akademia szkolna pt. "Muzyka Pana Chopina".
Celem tej uroczystości było przybliżenie uczniom postaci F. Chopina i jego twórczości.
W związku z obchodami Roku Chopinowskiego - 2010, dzieci miały okazję wysłuchać przepięknej muzyki artystycznej Poloneza A-dur, Preludium "deszczowego", Etiudy Rewolucyjnej, Mazurka, Walca i Nokturna w połączeniu z poezją K.I.Gałczyńskiego i wierszy W.Chotomskiej. Każdy z wysłuchanych utworów wzbogacony był odpowiednimi rekwizytami i scenkami tanecznymi, co ułatwiało rozpoznanie "jaki to utwór". Akademię przygotowali uczniowie kl. VIa i VIb pod kierunkiem p. M.Błońskiej, elementy dekoracji, rekwizyty przygotowali uczniowie kl. VIc pod kierunkiem p. M.Juzali. Występ zakończyła wesoła "Piosenka o instrumentach".
Apel z okazji 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 2010 roku odbył się uroczysty apel z okazji 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W apelu udział wzięła młodzież z Publicznego Gimnazjum. W ten sposób chcieliśmy uczcić tę jakże ważną dla wszystkich Polaków rocznicę.
Wycieczka do Oświęcimia
Dnia 5 listopada 2010 roku odbyła się wycieczka do Oświęcimia. Po drodze, na wyżynie krakowsko–częstochowskiej, odwiedziliśmy zamek – jedno z tzw. orlich gniazd. Na terenie tej okazałej budowli powstawała niegdyś ekranizacja dramatu Aleksandra Fredry pt. „Zemsta".
Po kilku przyjemnych godzinach podróży autokarem, dotarliśmy do celu naszej wyprawy – do Oświęcimia. Najpierw pojechaliśmy do obozu Auschwitz, gdzie czekała już na nas nasza pani przewodnik – Anna Niedzielak. Zaopatrzeni w zestawy słuchawkowe, dzięki którym każdy bardzo dokładnie słyszał przewodnika, ruszyliśmy oglądać miejsce masowej zagłady Żydów, Polaków i ludzi wielu innych narodowości. Zwiedzaliśmy pomieszczenia, w których przetrzymywano więźniów, a także takie, w których umieszczono gabloty z przedmiotami świadczącymi, jak wielu ludzi trafiło do Auschwitz na śmierć. W gablotach znajdowały się m.in. dziesiątki okularów, setki butów, także tych dziecięcych, ubranka dzieci i również, co najbardziej szokujące, stosy wyblakłych ludzkich włosów. Każdemu bowiem więźniowi ścinano włosy, które wysyłano w głąb III Rzeszy i tam przetwarzano na materiał służący np. do ocieplania żołnierskich mundurów. Weszliśmy też do budynku dawnej komory gazowej, w której przy użyciu trującego gazu cyklonu B wymordowano miliony ludzi. Tragiczny proces zagazowywania trwał ok. 20min.
Po zwiedzeniu Auschwitz pojechaliśmy do oddalonego o 3km obozu Birkenau. Tam podeszliśmy do wmurowanych tablic upamiętniających ofiary, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy ponieśli śmierć w obozach koncentracyjnych. Obejrzeliśmy budynki, w których mieściły się obozowe umywalnie i prowizoryczne toalety, które miały bardzo upokarzający charakter. Przez kilkanaście pierwszych miesięcy funkcjonowania Birkenau nie miało podłączenia do wody. Ludzie (tylko ci, których zostawiono do pracy) zmuszani byli do życia w niewyobrażalnie upokarzających i okropnych warunkach.
Esesmani traktowali więźniów okrutnie. Tylko 150-ciu ludziom udało się stamtąd uciec. Usłyszeliśmy historię jednej z takich ucieczek. Dwoje ludzi, a nazywali się Mala i Edek, poznało się w obozie i zakochali się w sobie. Chcąc uratować tę miłość, postanowili razem uciec. Edek przekupił esesmana i załatwił od niego mundur. Chciał wyprowadzić ukochaną z obozu. Miała ona jednak kaskadę rudych loków i aby to ukryć, Edek założył jej na głowę umywalkę. Razem wyszli z obozu i uciekli. Zbiegiem okoliczności po dwóch tygodniach uciekinierzy natknęli się na esesmański patrol. Wylegitymowano ich i odkryto, że dokumenty, które posiadają są fałszywe, a oni sami są poszukiwani. Przetransportowano ich z powrotem do obozu, gdzie Edka powieszono. Mala zaś miała zginąć w komorze gazowej, lecz wcześniej popełniła samobójstwo.
Będąc w Oświęcimiu poznaliśmy wiele szokujących, aczkolwiek ciekawych opowieści. Bardzo podobało nam się to, jak opowiadała pani Anna Niedzielak. Cieszymy się, że trafiliśmy na tak kompetentną i miłą osobę.
Wracając, odwiedziliśmy Skałkę – przepiękny krakowski kościół, po którym oprowadził nas o.Hadrian Lizińczyk. Kraków wyglądał wieczorową porą wyjątkowo uroczo, więc tym bardziej miło nam było spędzić tam trochę czasu.
W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w restauracji.
Wycieczka ta z pewnością należy do najbardziej udanych i kształcących w tym roku.
XIV Rajd Niepodległości
Dnia 11.11.2010 r. młodzież z naszej szkoły wzięła udział w XIV Rajdzie Niepodległości, który upamiętniał 92 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wędrowaliśmy na dziesięciokilometrowej trasie, która wiodła z miejscowości Niebo przez Gatniki do miejscowości Sielpia, gdzie w Ośrodku Wypoczynkowym „Łucznik” odbyło się uroczyste zakończenie imprezy.
Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żarnowie wystąpiła w okolicznościowym programie artystycznym pt. „Ta co nie zaginęła”, następnie odbył się konkurs historyczny prowadzony przez Karolinę Kupis. W konkursie tym uczestniczyli nasi przedstawiciele, zajmując – Daniel Naczyński I miejsce, Kamil Poborski III miejsce.
Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych
W październiku 2010 r. w bibliotece gimnazjum obchodzono Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta brzmiało: „Różnorodność, energia, wyzwanie – oto biblioteka szkolna”.
Z tej okazji w bibliotece przygotowano wiele atrakcji, które zostały rozpropagowane przez członków aktywu bibliotecznego i w formie plakatów. Na ścianach pojawiły się cytaty, aforyzmy o książce i bibliotece. Zabawą, która wzbudziła największe zainteresowanie był „Poetycki Totolotek”. Uczniowie losowali liczby, a do każdej był dopasowany fragment poezji, który przepowiadał przyszłość. Dla czytelników zorganizowano konkurs w rozpoznawaniu treści książki po okładce. W ramach obchodów święta przygotowano „Kiermasz taniej książki” oraz akcję: „Przeczytałem – przekazuję”. Dzięki tej akcji biblioteka szkolna wzbogaciła się o kilka cennych woluminów.
Aby uatrakcyjnić obchody, przygotowano też wystawę: „Pismo – pamięć ludzkości”. 18, 19, 20 października 2010r. przez dwie długie przerwy starsi uczniowie czytali swoje ulubione wiersze.
Szkolnym organizatorem uroczystych obchodów była p. A. Tomczyk.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej
Dnia 26 października 2010 roku o godzinie 16 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu, w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym odbyło się pasowanie najmłodszych uczniów.
Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Henryka Cieciura, która serdecznie przywitała uczniów, nauczycieli, licznie przybyłych rodziców oraz innych zaproszonych gości: panią wicedyrektor Jadwigę Balcerek, pana Burmistrza Miłosza Naczyńskiego, pana Sekretarza Wojciecha Karbownika, przewodniczącą Rady Rodziców panią Agnieszkę Czaińską oraz „panie z zerówek”: Ewę Rzepecką i Teresę Sójkę.
Dzieci, pomimo ogromnej tremy, pięknie zaprezentowały się w części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem wychowawców klas pierwszych pani Lucyny Orłowskiej i pani Moniki Wysockiej. O oprawę muzyczną zadbała pani Małgorzata Błońska.
Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie na ucznia, czego osobiście dokonała pani dyrektor naszej szkoły. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wręczono dzieciom Akty Pasowania i dyplomy. Następnie uczniowie zostali obdarowani prezentami przez pana Burmistrza i Sekretarza . Otrzymali upominki od rodziców i pań, które uczyły ich w klasie 0.
Po części oficjalnej nie zabrakło wesołej, beztroskiej dziecięcej zabawy, mnóstwa słodyczy przygotowanych przez kochających rodziców.
Spotkanie integracyjne
8 października 2010 roku odbyło się spotkanie integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych z naszej szkoły.
W spotkaniu udział wzięli:
dyrekcja: Henryka Cieciura, Jadwiga Balcerek;
nauczyciele: Lucyna Włudzik, Małgorzata Wicik, Marzanna Bilska, Ilona Majkowska, Anna Żak;
rodzice: Danuta Ociepska, Małgorzata Walczak, Adam Będkowski, Alina Piątek;
harcerze: Barbara Janik, Agata paździerska, Aleksandra Margas, Jakub Stelmaszczyk;
wolontariusze: Patrycja Zalas, Magdalena Kapuścińska.
Wszyscy razem przy ognisku piekli kiełbasę. Następnie harcerze i wolontariusze organizowali dla dzieci niepełnosprawnych ciekawe zabawy ruchowe ze śpiewem. Uczniowie niepełnosprawni również sami mieli szanse zaprezentować wiersze i piosenki. Impreza odbyła sie przy pięknej, słonecznej pogodzie aż do zachodu słońca.
Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 27 października 2010 r. o godzinie 9:00 na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu rozpoczęło się ślubowanie klas pierwszych. Na początku uroczystości wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn szkoły „My, Jana Pawła uczniowie...”. Ceremonię prowadzili: J. Maliszewska i B. Łyszczarek. Przedstawiciele trójek klasowych złożyli uroczyste ślubowanie pod przewodnictwem p. dyr. H. Cieciury. Następnie odbyło się pasowanie każdego pierwszoklasisty na ucznia gimnazjum.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Każda klasa zaprezentowała się zgromadzonym w krótkich scenkach humorystycznych. Aby uatrakcyjnić uroczystość, samorząd szkolny przygotował szereg konkursów dla pierwszoklasistów (najszybsze wypicie mleka z butelki, najszybsze złapanie myszy przez kotów, najszybsze zjedzenie bitej śmietany, konkurs tańca).
Na zakończenie B. Łyszczarek brawurowo wykonał piosenkę zespołu Ira.
O godz. 10:38 p. dyrektor uroczyście zakończyła otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum.
Organizatorami ślubowania byli wychowawcy klas pierwszych wraz z Samorządem Uczniowskim.
Nadanie imienia gimnazjum
Otwarcie i poświęcenie nowego budynku gimnazjum w Przedborzu oraz nowego sztandaru szkoły odbyło się w piątek 15 października. W uroczystościach wziął udział Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik.
Datę wybrano nieprzypadkowo, było to w przeddzień 32. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Uchwałą Rady Miejskiej w Przedborzu z 24 sierpnia 2010roku gimnazjum nadano imię Jana Pawła II.. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną, którą odprawili ksiądz biskup Henryk Tomasik, proboszcz parafii Przedbórz ksiądz Stanisław Szczypior oraz proboszcz parafii Stanowiska ksiądz Stanisław Stańczyk. Podczas mszy świętej ksiądz biskup poświęcił sztandar gimnazjum z wizerunkiem patrona. Następnie wszyscy dostojni goście, uczniowie, nauczyciele oraz poczty sztandarowe szkół przedborskich, Cechu Rzemiosł Różnych i OSP przemaszerowali do hali sportowej przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym, gdzie odbyła się druga część uroczystości, którą poprowadził sekretarz miasta Wojciech Karbownik. Po przemówieniach zaproszonych gości przewodniczący Rady Miejskiej odczytał treść uchwały nadającej gimnazjum imię Jana Pawła II. Młodzież gimnazjalna przedstawiła program artystyczny, w który wkomponowane były fragmenty homilii Papieża Polaka. W programie udział wzięli: Nikola Prymus, Patryk Pluta, Agnieszka Mrozińska, Karolina Kapuścińska, Katarzyna Foksowicz, Patrycja Wołoszyn, Ewa Siedlecka, Iwona Auguścik, Błażej Motyka, Mateusz Plesiński, Kamil Juśkiewicz, Bartosz Łyszczarek, Jacek Karliński. Nad całością czuwały panie: Ewa Grabowska, Lidia Wilk, Agnieszka Tomczyk, Justyna Nicoś, Małgorzata Morawiec.
Goście honorowi oraz fundatorzy symboliczne przybili gwoździe do drzewca sztandaru. Na zakończenie ksiądz biskup poświęcił tablicę pamiątkową patrona gimnazjum oraz krzyże, które delegacje klas wraz z dyrekcją szkoły i rodzicami zawiesili na korytarzach i w salach nowego budynku szkoły. Poświęcił także nowe sale lekcyjne. Podczas uroczystości w hali można było oglądać wystawę książek oraz prace plastyczne związane z osobą Jana Pawła II, a także wystawę fotografii "Przedborzanie z Papieżem", przedstawiającą zdjęcia mieszkańców Przedborza, którzy mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniach z Ojcem Świętym. O oprawę muzyczną tradycyjnie zadbała przedborska orkiestra. W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które na stałe zapisują się w jego pamięci. Takim doniosłym wydarzeniem dla społeczności szkolnej, rodziców i mieszkańców naszego miasta, stało się wybudowanie budynku dla uczniów gimnazjum i oficjalne przyjęcie przez szkołę imienia Jan Pawła II. Przyjęcie imienia to wezwanie do naśladowania swojego Patrona, człowieka wielkiej wiary, przebaczenia, pokory, miłującego Kościół i Ojczyznę. Papież, Jan Paweł II, to najdoskonalszy nauczyciel. Pokazywał, jak wychować i kształtować młode pokolenie. Jesteśmy sukcesorami jego myśli. Do nas należy przełożenie na język konkretnych postaw i działań Jego nauczania - powiedziała w swoim przemówieniu Henryka Cieciura, dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego.
Rajd Szlakiem Królewskich Łowów
Dnia 16.10.2010 r. uczniowie z SKKT – PTTK przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Przedborzu wzięli udział w Rajdzie Szlakiem Królewskich Łowów. Został on zorganizowany przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Celem rajdu było otwarcie Szlaku Królewskich Łowów.
Rajd rozpoczął się prelekcją „Królewskie Łowy”. Następnie wszyscy uczestnicy wraz z przewodnikami przejechali na trasę rajdu do Józefowa.
Trasa rajdu wiodła przez Przełęcz Mokrą - Górę Kozłową - Starą Wieś - Żeleźnicę. Podczas całej trasy rajdu podziwialiśmy przepiękne widoki oraz mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek przyrodniczych i pogłębić wiedzę o Przedborskim Parku Krajobrazowym. Podczas pobytu w Starej Wsi mieliśmy okazję zwiedzić Ośrodek Karate „Do-jo” – Stara Wieś. Zakończenie i podsumowanie rajdu odbyło się pod Pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Żeleźnicy, który ufundowany został w 1998 roku przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
IV Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego
W dniu 09.10.2010 r. odbył się IV Rajd Śladami Kazimierza Wielkiego. Rajd ten został zorganizowany przez SKKT - PTTK przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Przedborzu, a honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Przedborza Miłosz Naczyński.
Rajd rozpoczął się na Rynku Miejskim w Przedborzu od powitania uczestników przez Burmistrza Miasta Przedborza Miłosza Naczyńskiego, Posła na Sejm Krzysztofa Maciejewskiego, panią dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Henrykę Cieciurę, Sekretarza Miasta Przedborza Wojciecha Karbownika oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Zawiszę.
W rajdzie wzięło udział 240 młodych turystów wraz z opiekunami. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy, których przewodnikami po naszym miasteczku i miejscach związanych z Królem Kazimierzem Wielkim byli uczniowie naszego gimnazjum.
Trasa rajdu zakończyła się nad Zalewem Miejskim w Przedborzu. Przeprowadzony został tam konkurs rajdowy dotyczący Kazimierza Wielkiego i Przedborza. Konkurs ten poprowadził Sekretarz Miasta Przedborza Wojciech Karbownik. W konkursie wzięło udział sześć drużyn. I miejsce zajęło SKKT – PTTK przy Gimnazjum w Szczercowie, II miejsce zajęło SKKT – PTTK przy Szkole Podstawowej w Petrykozach, III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Miedznej Drewnianej.
Zaproszeni goście podsumowali rajd, rozdane zostały nagrody dla uczestników konkursu oraz dyplomy uczestnictwa dla trzynastu szkół biorących udział w rajdzie. Opiekunowie SKKT - PTTK w Przedborzu podziękowali wszystkim uczestnikom oraz gościom za przybycie i aktywne uczestnictwo w IV rajdzie Śladami Kazimierza Wielkiego.
Nadanie imienia gimnazjum
Już w najbliższy piątek, 15 października 2010 roku, odbędzie się uroczyste oddanie do użytku i poświęcenie nowego budynku gimnazjum. Szkoła otrzyma patrona, którym będzie Jan Paweł II.
Wycieczka po ziemi lubelskiej
22 września 2010 roku odbyła się wycieczka harcerzy z 26 Drużyny Harcerskiej ,,Żywioły” i członków Szkolnego Koła PTTK z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Przedborzu. Punktem docelowym programu był obóz zagłady w Majdanku. W programie wycieczki znalazło się również zwiedzanie muzeum kowalstwa w Wojciechowie, pszczelarstwa, skansenu wsi lubelskiej oraz parku zdrojowego w Nałęczowie.
W wycieczce uczestniczyły 33 osoby pod opieką Dyrektor Szkoły Henryki Cieciury, oraz nauczycieli: Justyny Nicoś oraz Joanny Rutowicz. Kierownikiem wycieczki był Wojciech Dziuba.
W czasie zwiedzania mauzoleum na Majdanku uczestnicy wycieczki zapalili znicz i złożyli hołd ofiarom II wojny światowej zamordowanym w obozie. W jednym z baraków zwiedzili wystawę poświęconą więźniom i oprawcom obozu. Wśród zamieszczonych zdjęć więźniów znalazło się zdjęcie mieszkańca wsi Taras, Stanisława Rogali, który zginął w obozie. Po opuszczeniu Majdanka udaliśmy się do Pszczelej Woli gdzie zwiedziliśmy skansen pszczelarstwa i zjedliśmy obiad, następnie pojechaliśmy do Wojciechowa i zwiedziliśmy muzeum kowalstwa, które mieści się w dawnym zborze ariańskim. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie parku zdrojowego w Nałęczowie.
Wyjazd miał miejsce o godz. 6.00 a powrót do Przedborza nastąpił ok. godz.23.
Opracowała Joanna Rutowicz