- Mikołajkowy Turniej w piłkę siatkową
- IV żarnowski rajd z Mikołajem
- Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej 14.01.2014r.
- Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej 15.01.2014r.
- Turniej piłki halowej
- Turniej tenisa stołowego
- Turnieje sportowe
- Scenariusz zajęć z aktywności ruchowej w dniu 22.02.2014r.
- Turniej piłki halowej
- Turniej "Dzikich drużyn" w piłkę siatkową
- Rajd "Pierwszy Dzień Wiosny"
- Doskonalenie w formie gier i zabaw wybranych elementów technicznych z piłki koszykowej
- Współpraca i współdziałanie w zabawach z kartonami
Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej 14.01.2014r.
Klasa: I c- gimnazjum
Czas trwania zajęć: 45 minut
Miejsce zajęć: pomieszczenie przy hali gimnastycznej
Temat zajęć: Co daje nam aktywność fizyczna.
Cel ogólny – Uświadomienie młodzieży ogromnej roli aktywności fizycznej w ich życiu.
Cele szczegółowe - po zakończeniu zajęć uczniowie powinni: - Odróżniać pojęcia związane z aktywnością fizyczną (siła, szybkość, skoczność, gibkość, wytrzymałość);
- Znać rodzaje codziennych ćwiczeń (aerobowe, rozciągające, oddechowe, śródlekcyjne, kształtujące);
-Znać wartości ciśnienia tętniczego w czasie prawidłowego wysiłku fizycznego i minimalny czas trwania tego wysiłku;
- Znać pozytywne i negatywne skutki aktywności fizycznej; Metody przekazywania i zdobywania wiadomości: burza mózgu, pogadanka, dyskusja; Metody realizacji zadań: zadaniowa ścisła;
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, kartki papieru, duże arkusze papieru, markery, długopisy, magnesy .
Czynności organizacyjne:
-sprawdzenie listy obecności;
-podanie tematu zajęć;
Część główna:
ZADANIE 1 - Burza mózgów nt. „Z czym kojarzy Ci się aktywność fizyczna? Praca w trzech grupach 6-cio osobowych. Nauczyciel lub jeden z uczniów zapisuje na tablicy wszystkie skojarzenia (te dobre i te złe).
Nauczyciel przeprowadza krótką pogadankę odnośnie zapisanych skojarzeń. Po pogadance nauczyciel przedstawia podstawowe pojęcia związane z aktywnością fizyczną(motoryczność, siła, szybkość, skoczność, wytrzymałość, gibkość.) Podaje również prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz czas ich trwania.
Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów z rodzajami ćwiczeń fizycznych: (aerobowe, rozciągające, oddechowe, śródlekcyjne, kształtujące); zwracając szczególną uwagę uczniów na bardzo ważną rolę rozgrzewki przed ćwiczeniami.
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, czyste kartki papieru, długopisy,
Przewidywany czas: 25 min.
ZADANIE 2 - Praca w grupach
Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy po 4 osoby.
Dwie grupy opracowują temat: „Pozytywne skutki aktywności fizycznej”, a dwie pozostałe opracowują zagadnienie: „Negatywne skutki braku aktywności fizycznej”. Uczniowie zapisują swoje pomysły na dużych arkuszach papieru.
Następnie praca uczniów przedstawiona jest na forum klasy przez liderów każdej z grup i krótko podsumowana przez nauczyciela.
Środki dydaktyczne: tablica, magnesy, duże arkusze papieru, markery
Przewidywany czas: ok. 20 min.
Część końcowa:
- Krótkie podsumowanie tematu przez nauczyciela.